YLYS'de Kabul ve Tercih Süreci

erkan60

Öğrenci
Merhaba, bir sorum olacak:
Bu programa başvururken yüklü bir kefalet senedine imza atıyoruz ve birçok riski göze alıyoruz amacımız en iyi fakültelere yerleşmek, en iyi fakülteler de haliyle % 1-5 lik dilimi alıyorlar, sözün özü bazılarımızın diploma notu 2.5 -3 arası normalde iyi bi üni. 3.70 ve üstü istemesine rağmen, bursiyer olduğumuz için bu konuda esneklik sağlanıyor mu? Yoksa başvururken ilk 50 deki ünilere değilde daha alt sıralamalardaki üniversitelere mi başvurmalıyız?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aktan

Doçent
Yurtdışı üniversitelerin başvuru koşulları iyi üniversitelerde daha fazla şey isteyebiliyor. Ancak YLSY'nin şartları gereği halihazırda bursunuzun olması çok önemli bir etken..
Çoğu Amerikan üniversitesi maliyetine katlanmadığı öğrencileri seve seve alacaktır...Ortalama önemli olduğu gibi motivasyon mektubu ne kadar istekli olmanız da çok önemli..Bu bakımdan iyi üniversitelere de başvuru yapmanızı tavsiye etmekteyim..Ne kadar çok farklı yere başvuru o kadar çok kabul alma olasılığı....

- - - Güncellendi - - -

Merhaba, bir sorum olacak:
Bu programa başvururken yüklü bir kefalet senedine imza atıyoruz ve birçok riski göze alıyoruz amacımız en iyi fakültelere yerleşmek, en iyi fakülteler de haliyle % 1-5 lik dilimi alıyorlar, sözün özü bazılarımızın diploma notu 2.5 -3 arası normalde iyi bi üni. 3.70 ve üstü istemesine rağmen, bursiyer olduğumuz için bu konuda esneklik sağlanıyor mu? Yoksa başvururken ilk 50 deki ünilere değilde daha alt sıralamalardaki üniversitelere mi başvurmalıyız?

Yurtdışı üniversitelerin başvuru koşulları iyi üniversitelerde daha fazla şey isteyebiliyor. Ancak YLSY'nin şartları gereği halihazırda bursunuzun olması çok önemli bir etken..
Çoğu Amerikan üniversitesi maliyetine katlanmadığı öğrencileri seve seve alacaktır...Ortalama önemli olduğu gibi motivasyon mektubu ne kadar istekli olmanız da çok önemli..Bu bakımdan iyi üniversitelere de başvuru yapmanızı tavsiye etmekteyim..Ne kadar çok farklı yere başvuru o kadar çok kabul alma olasılığı....

erkan60

Öğrenci
Teşekkürler hocam başlıkla alakası yok ama bi sorum daha olacak, iki kefilin biri çalışan diğeri işçi emeklisi olsa kabul edilir mi?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Teşekkürler hocam başlıkla alakası yok ama bi sorum daha olacak, iki kefilin biri çalışan diğeri işçi emeklisi olsa kabul edilir mi?

Hocam şartlar şu şekilde;

SORU : Burs için bana kimler kefil olabilir?

CEVAP :

a) Kefaletname 2 kefil tarafından imzalanacaktır.
b) Kefillerin yurt içinde çalışıyor olması gereklidir. (emekli kefil kabul edilmez)
c) Kefil Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir kuruluşta memur ise en az 1 yıllık, işçi ve sözleşmeli
çalışan ise en az 5 yıllık hizmeti ile halen çalışıyor olması gereklidir. (mevsimlik veya geçici işçi
kefil kabul edilmez)
d) Serbest meslek sahibi kefil bulunması halinde, kefilin meslek odası, baro veya birlik gibi bir
kuruluşta en az 5 yıllık üye kaydının bulunması gereklidir.
e) Yukarıda belirtilen şartları taşımaları koşuluyla anne veya babadan sadece birinin kefil olması
mümkündür.
f) Karı-kocanın ikisi de aynı kişiye kefil olamaz.
g) Kefillerin çalışma belgelerinde iş adresi, hizmet yılı, kurum ve emekli sicil numaraları mutlaka
belirtilmelidir ve resmî nitelik taşımalıdır. (maaş bordrosu kabul edilmez)
h) Kefillerin noter tasdikli nüfus cüzdan örnekleri de 1’er örnek olarak Bakanlığımıza verilecektir.
(Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği de olabilir.)

erkan60

Öğrenci
Kefil bulmak çok sıkıntılı anlaşılan, teşekkürler hocam emekli kabul edilmemesi benim hayallerimi suya düşürdü.Çünkü aklımdakilerin biri emekliydi. :)

erkan60

Öğrenci
Hocam bi sorum daha olacak üni. Adına gittiğimizde doktorayı tamamladığımızda görevlendirdiğimiz üni.de hemen göreve başlayabiliyo muyuz. Ve durumumuz ne oluyor. Yani araş. Gör mi yoksa yrd doç mi?

Son düzenleme:

aktan

Doçent
Goreve baslarsiniz ancak hemen yrd.doc olacaginiz garanti degil..bu dekan ve ozelliklede rektorlugun insiyatifinde..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erkan60

Öğrenci
Nazmi hocam konuyu uzatıyorum ama böyle olan bildiğiniz tanıdığınız var mı, yani öğr üyesi olmak için gidip mesela tpaoda memur olmak da var.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi hocam konuyu uzatıyorum ama böyle olan bildiğiniz tanıdığınız var mı, yani öğr üyesi olmak için gidip mesela tpaoda memur olmak da var.

İhtimal düşük döndüğünüzde kurumunuz istemeyebilir çünkü özlük haklarınızla gitmiyorsunuz bursiyer olarak gidiyorsunuz, 2007'den önce didenlerde bu sorunun olduğunu duydum ama artık MEB bu işi daha sağlam yapıyor bu ihtimalin çok çok düşük olduğu söyleyebilirim.

fatih.tekke

Öğrenci
YLSY ile yurtdışına eğitime gidip, y.lisans ya da doktora yapıp döndükten sonra -normal şartlar altında- gönderen kurum sizi istihdam etmek mecburiyetinde midir? Sanal ortamda dönüşte sorunlar yaşandığına dair yorumlar bulunuyor. Gerçi, NAzmi hocam eskiden birtakım sorunlar olduğunu ancak sonra MEB'in dizginleri elinde aldığını ifade etmiş ama yine de merak ettim. Güncel durum nedir, benzer sorunlar yaşanıyor mu hala?

aktan

Doçent
YLSY ile yurtdışına eğitime gidip, y.lisans ya da doktora yapıp döndükten sonra -normal şartlar altında- gönderen kurum sizi istihdam etmek mecburiyetinde midir? Sanal ortamda dönüşte sorunlar yaşandığına dair yorumlar bulunuyor. Gerçi, NAzmi hocam eskiden birtakım sorunlar olduğunu ancak sonra MEB'in dizginleri elinde aldığını ifade etmiş ama yine de merak ettim. Güncel durum nedir, benzer sorunlar yaşanıyor mu hala?

Sirf benim fakultemde bir tane amerikadan bir tanede ingiltereden olmak uzere yukseklisans sonrasi donmus iki arastirma gorevlisi calisiyor..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erkan60

Öğrenci
İyi akşamlar, not ortalaması 2.5 3 arası olup da çok iyi bi üniversiteden kabul alan var mı? Bu kadar stres ve yüklü bi meblağın altına imza atmanın karşılığını almak istiyor insan çünkü.

sametweb

Öğrenci
Ben bu durumdayım. Ama henüz dil kursuna yeni gidiyorum. Hedefim master için IVY League üniversitelerinden birinden kabul almak. Gidip gelen arkadaşımın söylediğine göre bursumuzun olması ve tavsiye mektubunu kimden aldığımız önemli etkenler.
İyi akşamlar, not ortalaması 2.5 3 arası olup da çok iyi bi üniversiteden kabul alan var mı? Bu kadar stres ve yüklü bi meblağın altına imza atmanın karşılığını almak istiyor insan çünkü.

erkan60

Öğrenci
İngiltere Almanya gibi ülkelerde de aynı şey geçerli mi? Üniversitelerin y.lisansta kabul ettiği ortalama puanlar var. Kendi sitelerine bile aldığımız % 1-5lik dilime istisnalar olabilir diye yazmış. Kefile imza attırdıktan sonra vasat bi üniversite hayal kırıklığı yaşatabilir.Bunun için soruyorum Samet hocam.

sametweb

Öğrenci
İngiltere Almanya gibi ülkelerde de aynı şey geçerli mi? Üniversitelerin y.lisansta kabul ettiği ortalama puanlar var. Kendi sitelerine bile aldığımız % 1-5lik dilime istisnalar olabilir diye yazmış. Kefile imza attırdıktan sonra vasat bi üniversite hayal kırıklığı yaşatabilir.Bunun için soruyorum Samet hocam.

Hocam kefil size Oxford veya Harvard şartı mı koştu yoksa? :)

erkan60

Öğrenci
Samet hocam o kadar yüksekte gözüm yok. En az 6 yıllık bi süreç var. İnsan çektiği sıkıntının stresin karşılığını almak istiyor. Sadece somut örnekler var mı öğrenmek istedim. :)

sametweb

Öğrenci
Hocam ben örnek hiç görmedim ama iyi bir tavsiye mektubu ile ortalama engelini aşabilirsiniz. Tabi TOEFL ve GRE puanınızın da yüksek olduğunu varsayıyorum.

Samet hocam o kadar yüksekte gözüm yok. En az 6 yıllık bi süreç var. İnsan çektiği sıkıntının stresin karşılığını almak istiyor. Sadece somut örnekler var mı öğrenmek istedim. :)