YDS'den 80 ve Üstü Alanların Çalışma Stratejileri..

dilekefe

Öğrenci
Neler yaptiniz neler taviye edersiniz? Ben gecen donem 70 almistim simdi son birkac hafta deneme cozdum sadece kpss hazirlandigim icin.simdi 71.25 almisim.ne yapayim ve ustelik ing ogrt mezunuyum :(( bilgiler korelmisss...

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ebrehe

Öğrenci
Merhaba bölümüm mühendislik, çalışmadan girdim 80 küsür aldım. Anadolu lisesi mezunuyum ve altyapım sağlam. İngilizceyi de aktif kullanmaya çalışırım. İngilizce altyazılı film izler, hoşuma giden bir yazıyı " Aman İngilizceymiş" diyip okumamazlık etmem. Deneme çözmek sadece hızınızı arttırır. Geçmiş kpdsleri yazıcıdan çıkartmıştım ama sadece yarısını çözmeye fırsatım oldu. Bence Yds'nin olayı okuduğunu anlayabilmekte ama kelime ezberlemek filan değil genel anlatılanı anlayabilmek. Yoksa çılgınlar gibi yüzlerce kelime ezberleyen arkadaşlarım vardı ama onlar 50 civarı ancak aldılar. Günlük ingilizce birşeyler okumalısınız özellikle bu soruların geldiği birkaç site varmış( scientific american gibi) bunlara bakmanızı tavsiye ederim.

vooblier

Öğrenci
Merhabalar.

Öncelikle size tavsiyem dershanelerin hazirladigi yds hazirlik kitaplarina fazla takilmayin. Hazirliginizi ydsye ve ydsdeki soru tiplerine gore yapmayin. Sadece gercekten ingilizce ogrenmeye calisin.

Bilhassa tavsiye edecegim 3 kaynak olacak. Cesur Ozturk'un Building Skills for Proficiency, ve Cambridge Yayinlarinin Essential Grammar in Use, English Grammar in Use ve Advanced Grammar in Use kitaplarini tavsiye ederim. Sadece bu kaynaklari calistiginiz takdirde gerekli grammar altyapiniz olacaktir. Bu kitaplarin hepsi Self-study kitaplaridir yani kendi basiniza calismaniz icin hazirlanmistir. Üçuncu kaynak olarak, ki bu en ama en önemlisi, Penguin veya MacMillan yayinlarinin ingilizce ogrenenler icin 70-90 sayfalik hikaye kitaplari oluyor ve bu kitaplar beginner, intermediate gibi 6 farkli zorluk seviyesine gore gruplandiriliyor. İngilizce ogrenme surecinde bu hikaye kitaplarini okumanin size yapacagi katkiyi baska hicbir kaynak yapamaz. Ayrica ingilizce altyazili olarak ingilizce dublajli dizi ve film izlemek de yararli olacaktir fakat eger ingilizce seviyeniz orta uzeri degil ise oncelikli olarak yukarida saydiklarimi yapmaniz göreceli olarak daha faydali olacaktir.

Son not olarak 74 dogru 6 yanlisim vardi bu ydsde 92.5 aldim. Yds icin hicbir calisma yapmadim. Universitede ingilizce iktisat okuyorum. Yukarida bahsettigim calismalarla ve hazirlik ile ingilizce ogrenmistim (ama hazirliktan cok yukarida saydigim calismalarla). Eger hazirlik okumadiysaniz ve su an bir ingilizce kursuna gitmiyorsaniz ASLA bunu dert etmeyin. Kendi emeginizle ve yukarida saydigim gibi yeterli kaynaklarla bu isi kendiniz cok rahat halledebilirsiniz. Ben su an sifirdan ogrenecek olsam hic dershanelere felan para ve zaman kaptirmazdim, hele bugun bu kadar guzel kaynaklar ve imkanlar varken.

dpd06

Öğrenci
Puanım 91,25. ,Üniversiteyi ingilizce okudum, ingilizce eğitim veren bi okuldan mezunum. Bunun elbette yararı oldu ama önemli olan ingilizce okumak. Bırakın yds hazırlıklarını falan. Herkese aynı şeyi tavsiye ettim bugüne kadar, yapmanız gereken tek şey şu:

Sevdiğiniz bir roman, öykü, şiir vs vardır mutlaka. Okuduğunuz bir kitap diyelim ki Jack London, Beyaz Diş. Çoğu kişi bu kitabı okumuştur. Türkçesini okuyun, ama sevdiğiniz bi kitap olmalı ki ilginizi çeksin. Sonra kitabın ingilizcesini bulun, zaten artık internette e-kitap halinde hepsi var. Daha önce Türkçesini okuduğunuz bu kitabın ingilizcesini sözlüğe hiç bakmadan okuyun. Her sayfada bilmediğiniz kelimeler için durmayın. Genelinden anlamı çıkarmaya çalışın o zaman daha fazla aklınızda kalır. Sevdiğiniz bir kitap olacak ki okurken sıkılmayın, ilginizi çeksin. Ben bu şekilde 3 roman okudum, sonuç bu işte. Zor gelmesin gözünüze, hallolur. Önce ince kitaplardan okumaya başlayarak -sıkılmamanız açısından- daha kalın kitaplara doğru geçebilirsiniz.

dilekefe

Öğrenci
Soylediginiz 3 kitaptan 2si var.tek yapacagim okumak.roman yerine makale falan okumak faydali olur mu ki netten okusak??

vooblier

Öğrenci
Penguin ve MacMillan yayinlarinin hikaye kitaplari daha ziyade ingilizce ogrenenlere yonelik oldugundan makalelerden daha fayda olur diye dusunuyorum. Makale olarak da Time, The Economist, Guardian gibi dergilerin sitelerindeki makaleleri okumak da faydali olur elbet. Bu gibi dergilerin makaleleri zaten ydsnin reading comprehension bolumundeki metinlerle ayni ozellikte neredeyae. Ama akademik makale okumayi pek tavsiye etmem cunku pek amaca yonelik olmayabilir ve gereksiz teknik vocabularyde bogulabilirsiniz.

mhsr

Öğrenci
Merhabalar.

Öncelikle size tavsiyem dershanelerin hazirladigi yds hazirlik kitaplarina fazla takilmayin. Hazirliginizi ydsye ve ydsdeki soru tiplerine gore yapmayin. Sadece gercekten ingilizce ogrenmeye calisin.

Bilhassa tavsiye edecegim 3 kaynak olacak. Cesur Ozturk'un Building Skills for Proficiency, ve Cambridge Yayinlarinin Essential Grammar in Use, English Grammar in Use ve Advanced Grammar in Use kitaplarini tavsiye ederim. Sadece bu kaynaklari calistiginiz takdirde gerekli grammar altyapiniz olacaktir. Bu kitaplarin hepsi Self-study kitaplaridir yani kendi basiniza calismaniz icin hazirlanmistir. Üçuncu kaynak olarak, ki bu en ama en önemlisi, Penguin veya MacMillan yayinlarinin ingilizce ogrenenler icin 70-90 sayfalik hikaye kitaplari oluyor ve bu kitaplar beginner, intermediate gibi 6 farkli zorluk seviyesine gore gruplandiriliyor. İngilizce ogrenme surecinde bu hikaye kitaplarini okumanin size yapacagi katkiyi baska hicbir kaynak yapamaz. Ayrica ingilizce altyazili olarak ingilizce dublajli dizi ve film izlemek de yararli olacaktir fakat eger ingilizce seviyeniz orta uzeri degil ise oncelikli olarak yukarida saydiklarimi yapmaniz göreceli olarak daha faydali olacaktir.

Son not olarak 74 dogru 6 yanlisim vardi bu ydsde 92.5 aldim. Yds icin hicbir calisma yapmadim. Universitede ingilizce iktisat okuyorum. Yukarida bahsettigim calismalarla ve hazirlik ile ingilizce ogrenmistim (ama hazirliktan cok yukarida saydigim calismalarla). Eger hazirlik okumadiysaniz ve su an bir ingilizce kursuna gitmiyorsaniz ASLA bunu dert etmeyin. Kendi emeginizle ve yukarida saydigim gibi yeterli kaynaklarla bu isi kendiniz cok rahat halledebilirsiniz. Ben su an sifirdan ogrenecek olsam hic dershanelere felan para ve zaman kaptirmazdim, hele bugun bu kadar guzel kaynaklar ve imkanlar varken.

o okuma kitaplarının pdf hali filan var mı? çıktı alıp okuruz. adamlar 50 sayfalık kitaba 10 lira bile diyor.

vooblier

Öğrenci
Onlari internetten online okuma sansimiz var mi vooblier hocam?

Kastettiginiz eger o dergilerdeki makaleler ise evet Times, Guardian, The Economist, Washington Post gibi dergi ve gazetelerin sitelerinde makaleleri oluyor bastiklari dergiye paralel olarak.

Eger kastettiginiz Penguin veya Macmillan yayinlarinin hikaye kitaplari ise onlarin online versiyonlarina hic rastlamadim. Ama size iyi bir haber vereyim. Hikaye kitabi degil ama roman olarak, Harvard Universitesi yeni bir kampanya baslatmisti. Yuzlerce dunya klasigi romani internet siteleri uzerinden bedavaya sunuyorlardi. İnternetten "harvard online classics free" gibisinden bir arama yaparsaniz bulursunuz o siteyi. Ayrica paperback olarak da 10-15 liraya dunya klasikleri romanlari satin almaniz mumkun artik buyuk kitapcilarda kolaylikla bulunuyor.

Son düzenleme:

vooblier

Öğrenci
o okuma kitaplarının pdf hali filan var mı? çıktı alıp okuruz. adamlar 50 sayfalık kitaba 10 lira bile diyor.

Hic rastlamadim. Bir onceki mesajimda bahsettigim şey isinizi gorebilir.

Ancak sunu da soyliyeyim, eger daha beginner seviyesindeyseniz roman yerine hikaye kitaplari daha isabetli olacaktir. Hikaye kitaplarinin bile 6. seviyesi yani advanced seviyesi ciddi zorlayabilir o bakimdan seviyenize uygun bir hikaye kitabiyla baslamak hem cok ogretici hem de gercekten cok zevkli olabiliyor. Ben bir sure sonra bu hikaye kitaplarini ingilizce ogrenmekten ziyade zevk icin okumaya baslamistim. Oyle cocuk kitabi felan degil bu arada bu hikaye kitaplari.

çtlbtl

Öğrenci
Tablet ve telefonlar için Aldiko programını öneririm. Birçok klasiği ücretsiz indirip okuyabilirsiniz. Eserlerin çoğunun dili ileri seviye ama araştırınca seviyeye uygun kitaplar da bulunabiliyor.

suskunhadid

Öğrenci
Hocam o Advanced Grammar in Use'lar falan bitti artık. Dili kullanabilmek mesele. Ben çeviri işiyle çok fazla uğraştım. Ordan kalan bi alışkanlık sürekli yabancı basını takip ederim. En önemli mesele gerçekten de "okumak ve anlamak". Sınava yönelik hiçbir çalışmam olmadı. 1 yanlışım çıktı sadece.

vooblier

Öğrenci
Hocam o Advanced Grammar in Use'lar falan bitti artık. Dili kullanabilmek mesele. Ben çeviri işiyle çok fazla uğraştım. Ordan kalan bi alışkanlık sürekli yabancı basını takip ederim. En önemli mesele gerçekten de "okumak ve anlamak". Sınava yönelik hiçbir çalışmam olmadı. 1 yanlışım çıktı sadece.
Cok haklisiniz. Esasinda ben de bunu soylemeye calistim esas mesele dili kullanabilir seviyeye gelip okudugunu anlayabilmek. Ama su da bir gercek ki ingilizce seviyesi en azindan intermediate olmayan birisi icin o Essential Grammar in Use vb kitaplardan yararlanarak saglam bir temel olusturmak bence olmazsa olmaz, ancak elbette ki tek basina yeterli degil. Sonra bol bol hikaye-roman okunmali, film izlenmeli, kisacasi dil kullanilmali.

amar

Araştırma Görevlisi

hocam bize yardım edin lütfen.:(

gunessun

Öğrenci
2013 SONBAHAR YDS:77.50 2014 İLKBAHAR YDS:77.50 biriyle iddiaya girsem herhalde bunu başaramazdım.Kendimi koşu bandında gibi hissediyorum,koştum ama ilerleyemedim.Bu arada en çok yanlışı tabii ki paragraf sorularında yaptım çeviriyorum ama "kavrayamıyorum" bu yüzden oralarda kaybediyorum..Yalnız aramızda 60-70 ya da 75 hedefleyen arkadaşlar varsa onlara tavsiyelerim işe yarayabilir.Ben kendi yöntemlerimi söylüyorum:
Birincisi;boş bir defter alın bu kelime defteriniz olsun,bir de İngilizce-Türkçe sözlük tabii :) Cümle içerisinde öğrenmek istediğiniz kelimeyi kullanan bir sözlük olsun bu.Kuru kuru bir kelime ezberleme yapmak faydalı olmayacaktır.O cümleyi kelime içerisinde öğrenin.Defterinize renkli kalemlerle not alın,Türkçe anlamını yazın,aldığı özel eki yazın.Mesela diagnosed with alır gibi.Böylece prep. soruları gelirse ve bildiğiniz yerden gelirse bir saniye bile düşünmeden yaparsınız.İşte size artı puan.

İkincisi;tabii bol bol okumak ve bunu kendi dilinize çevirmeye çalışmak.Bu soruları hazırlayan hocalar Türk onlar da okuduklarını çeviriyorlar belki sizin ya da benim gibi yavaş bir çeviri değil bu ama çeviriyorlar.Okuduğunuzu "anlamlı" olacak şekilde çevirmeye çalışın,mükemmel bir çeviri olmayabilir siz de zaten çevirmen değilsiniz.

Üçüncüsü;soru çözün.Çözebileceğiniz kadar çok soru çözün önce ilk hedef zaman olmasın,sadece soruyu doğru cevaplamak olsun.Sonra süre tutarak çözün.Ben bunları yaptım "kısmen" işe yaradı.Hedefim olan 85 üzerine çıkamadım.Onun için daha fazla okuma yapmak gerekiyor.Benim anladığım bu.Kolay gelsin..Bu arada çalıştığınız halde başarısız olabilirsiniz,yılmayın diğerinde istediğiniz skoru alacaksınız ya da o skora yakın bir puan almayı başaracaksınız...