Uzatmalı öğrenci ve araştırma görevlisi kadrosu

E

ezg9292

Guest
acill

Iyi günler.azami üç yılı doldurmuş biri yüksek lisansı bitirdiğinde yüksek lisans mezunu olmak kadrosuna başvururken sıkıntı oluyor mu yoksa sadece yüksek lisans yapıyor olmak kadrosuna başvururken mi sıkıntı oluyor?

mkaan2016

Öğrenci
Merhaba ben 2015 bahar girişliyim. Fakat yüksek lisansımı bir yıl dondurdum. Yani azami sürem 16.01.2018 de bitmesi gerekirken bir yıl dondurduğum için 16.01.2019 da bitmesi gerekiyor. Başvurduğum yerin son başvuru tarihi de 14.01.2019 yani azami sürem dolmamış oluyor. Fakat yazı işleriyle görüştüğümde dondurmanın sayılmadığını azami süremin dolduğunu söyledi :( umutlarım yıkıldı resmen 6 aydır açılsın diye bekliyorum bu kimin suçu şimdi:( lütfen bilen birisi varsa yazsın dondurmayı saymıyorlarmı

Merhaba ben 2015 bahar girişliyim. Fakat yüksek lisansımı bir yıl dondurdum. Yani azami sürem 16.01.2018 de bitmesi gerekirken bir yıl dondurduğum için 16.01.2019 da bitmesi gerekiyor. Başvurduğum yerin son başvuru tarihi de 14.01.2019 yani azami sürem dolmamış oluyor. Fakat yazı işleriyle görüştüğümde dondurmanın sayılmadığını azami süremin dolduğunu söyledi :( umutlarım yıkıldı resmen 6 aydır açılsın diye bekliyorum bu kimin suçu şimdi:( lütfen bilen birisi varsa yazsın dondurmayı saymıyorlarmı
Başvuru yapmış olsaydınız bile, atanmanız sırasında azami süreyi doldurduğunuz için atanmanız yapılmazdı. Azami süre yalnız başvuru sırasında değil, atanma ve atanmanız yapıldıktan sonra bile geçerli. Yani diyelim ki atandınız ve atandıktan bir ay sonra azami süreniz doldu ilişiğiniz kesilir. Bu arada dondurma işlemi öğrenciliğinizin sürmesi ve sürenizin uzatılması ile ilgili bir işlemdir. Atamalarda ilk kayıt tarihi esas alınır.

Son düzenleme:

mkaan2016

Öğrenci
Başvuru yapmış olsaydınız bile, atanmanız sırasında azami süreyi doldurduğunuz için atanmanız yapılmazdı. Azami süre yalnız başvuru sırasında değil, atanma ve atanmanız yapıldıktan sonra bile geçerli. Yani diyelim ki atandınız ve atandıktan bir ay sonra azami süreniz doldu ilişiğiniz kesilir. Bu arada dondurma işlemi öğrenciliğinizin sürmesi ve sürenizin uzatılması ile ilgili bir işlemdir. Atamalarda ilk kayıt tarihi esas alınır.

Bu kesin mi :( gerçekten çok üzüldüm. Cevabınız için teşekkürler.

Ege92@

Öğrenci
Merhaba. Bu konu benim de aklıma çok takılıyor. Bilen biri yazarsa çok sevinirim. Ben 2015 güz girişliyim ve araştırma görevlisi kadrosuna başvuruyorum. Bugün başvurduğum bir yer bana süre uzatman 6 yarıyıl ve yukarısı ise başvuramazsın dedi. Bu kural üniversitelerin de inisiyatifine veya yönetmeliğine bağlı mı?

Nihalistan

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. 2014 yüksek lisans girişliyim. yani uzatmalı öğrenciyim. bir kadroya başvurdum ve mülakata gitmeye hak kazandım. Asil olarak kazanmam durumunda güvenlik soruşturması yapılırken bu uzatmalı durumum kadronun iptal edilmesine yol açar mı. Üniversiteye sordum problem olmaz dediler. Yök'e sordum başvurduğun okul bilgi verebilir biz karışmıyoruz dediler. Tezimi güvenlik soruşturması devam ederken Mayıs gibi vereceğim ve haziranda doktoraya başvurabileceğim. Aklım çok karışık. açıkcası net olarak bilgi de alamadım kimseden. konu hakkında bilgisi olan paylaşabilir mi?

mkaan2016

Öğrenci
Merhaba. Bu konu benim de aklıma çok takılıyor. Bilen biri yazarsa çok sevinirim. Ben 2015 güz girişliyim ve araştırma görevlisi kadrosuna başvuruyorum. Bugün başvurduğum bir yer bana süre uzatman 6 yarıyıl ve yukarısı ise başvuramazsın dedi. Bu kural üniversitelerin de inisiyatifine veya yönetmeliğine bağlı mı?

Linkteki haberden ilgili yönetmeliği ve kararı bulabilirsiniz.
https://www.memurlar.net/haber/6573...drolarina-uzatmali-ogrenciler-basvuramaz.html

K

Kayıttarihi

Guest
Kayıt tarihi itibariyle azami süreyi aşmış olan yüksek lisans öğrencileri yüksek lisans yapıyor olmak koşullu kadro ilanlarına başvuramazlar. 1. Yorum doğru 2. Yorum da yüksek lisanstan mezun biri bu koşullu ilana başvuramayacağına göre haliyle doğru.
Doktora yapıyor olmak koşullu bir kadroya başvuruda doktora öğrencisi belgenizde yüksek lisansı kaç yılda bitirdiğiniz herhalde yazmayacağından ve kadro koşulunda da yüksek lisansı üç yılda bitirmiş olmak gibi bir koşul yazmıyorsa (ki böyle bir koşul olan ilan olabilir mi acaba)başvurabilirsiniz.

Kayıt tarihi itibariyle değil, yürütülen yüksek lisans programına ait ders aldığınız ilk dönemden bu tarih başlar. Bilimsel hazırlık veya ingilizce hazırlık süreleri bu süreye dahil değildir. Bilimsel hazırlık veya ingilizce hazırlık eğitiminden geçenlerin kayıt tarihleri baz alınırsa, azami süre toplamda 4 yıla çıkmaktadır.

Kayıt tarihi itibariyle değil, yürütülen yüksek lisans programına ait ders aldığınız ilk dönemden bu tarih başlar. Bilimsel hazırlık veya ingilizce hazırlık süreleri bu süreye dahil değildir. Bilimsel hazırlık veya ingilizce hazırlık eğitiminden geçenlerin kayıt tarihleri baz alınırsa, azami süre toplamda 4 yıla çıkmaktadır.
Sorulan soruda afla süre uzatımı sorulmakta ve bilimsel hazırlık ya da İngilizce hazırlıkla ilgili bir durum bulunmamakta olduğundan yorum doğrudur.

K

Kayıttarihi

Guest
Sorulan soruda afla süre uzatımı sorulmakta ve bilimsel hazırlık ya da İngilizce hazırlıkla ilgili bir durum bulunmamakta olduğundan yorum doğrudur.

Yorum doğrudur fakat "Kayıt tarihi itibariyle azami süreyi aşmış olan yüksek lisans öğrencileri yüksek lisans yapıyor olmak koşullu kadro ilanlarına başvuramazlar." bu cümleniz yanlış anlamalara yol açabilir. O yüzden hatırlatma gereği duydum.

MRVMRVMRV

Öğrenci
Herkese merhaba,
Ben 2014 güz dönemi girişliyim, açılan bir öncelikli alan 50d araştırma görevlisi kadrosuna başvurdum ve kazandım. Güvenlik soruşturmasını bekliyorum. YÖK'ün aldığı bu karar beni etkiliyor mu? Bana sonradan siz bu ilana başvuramazdınız azam, süreyi doldurmuşsunuzdiye dönüş olur mu ya da başka herhangi bir sorun çıkar mı? Güvenlik soruşturmasında olan arkadaşlar hangi aşamalardan geçtiler, sizin süreciniz ne oldu? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ü

üzgünn

Guest
Merhaba Arkadaşlar,
Ben 2014 yüksek lisans girişliyim. Araştırma görevlisi kadrosunu kazandım ve göreve başladım. 1 ay olacak neredeyse. Mayıs sonu tezimi sunup haziranda doktoraya başlayacağım bu konuda bir problem yok. sorun uzatmalı öğrenci olmam. Şuanda okulum yanlışlık yaptıklarını ve gözden kaçırdıklarını belirterek kadromun benden geri alınabileceğini, normalde uzatmalı öğrencilerin başvurmaması gerektiğini söylediler. Fakat ben ilk 10 a girdim mülakatı geçtim ve asıl olarak kazandım. Geldiğim şehre yerleştim ve işime devam etmekteyim. Üniversitenin sitesinde yöksiste her yerde ismim var kadro sahibi olduğuma dair. Verilen hak bu şekilde geri alınabilir mi? inanın çok üzgünüm. Eğer böyle olumsuz bir karar çıkarsa ve görevime son verirlerse yasal süreç nasıl ilerler. bilgisi olan lütfen konu hakkında bilgilendirebilir mi?

Zeynep5757

Öğrenci
Merhaba şuan aynı durumd olan bir arkadaşım var ve sizin durumunuzu merak ediyoruz acaba herhangi bir sorun yaşadınız mı? Yoksa hala göreviniz devam etmekte mi?

jajo

Öğrenci
Merhaba,
2017-2018-Bahar döneminde(ara dönem) Yüksek Lisans'a başladım, önümüzdeki dönem 4.dönemim, tezimi teslim edecektim. Fakat 50d araştırma görevlisi olduğum okulda ara dönemde doktora açılmayacağını öğrendim, bu nedenle +1 dönem uzatarak 5.dönemde bitirip kayıp yaşamamak en mantıklı/tek çözüm gibi göründü bana... Ama uzatmalı öğrenci, yüksek lisans azami süresi ...vs. kavramları okuyunca da kafam karıştı, emin olamadım. O nedenle buraya sormak istedim: Düşündüğüm çözüm doğru mu? Yani, 6 dönem olan azami süre 50d'ler için de geçerli değil mi? Yoksa 4.dönemde bitmeyen tez durumunda uzatmalı öğrenci sayılıp atılma durumu mu oluyor? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim, net bilgim yok çünkü...

Merve

Baş Editör
Merhaba,
2017-2018-Bahar döneminde(ara dönem) Yüksek Lisans'a başladım, önümüzdeki dönem 4.dönemim, tezimi teslim edecektim. Fakat 50d araştırma görevlisi olduğum okulda ara dönemde doktora açılmayacağını öğrendim, bu nedenle +1 dönem uzatarak 5.dönemde bitirip kayıp yaşamamak en mantıklı/tek çözüm gibi göründü bana... Ama uzatmalı öğrenci, yüksek lisans azami süresi ...vs. kavramları okuyunca da kafam karıştı, emin olamadım. O nedenle buraya sormak istedim: Düşündüğüm çözüm doğru mu? Yani, 6 dönem olan azami süre 50d'ler için de geçerli değil mi? Yoksa 4.dönemde bitmeyen tez durumunda uzatmalı öğrenci sayılıp atılma durumu mu oluyor? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim, net bilgim yok çünkü...

Merhaba, geçerli evet. Çözümünüz de mantıklı.

Arkadaşlar merhaba,
Yüksek lisansa 10.09.2017 tarihinde kayıt oldum. Ancak İngilizce dil belgesini geç teslim ettiğim için, dersleri almaya 2017-2018 güz dönemi değil de 2017-2018 bahar dönemi başladım. Dolayısıyla 2019-2020 güz döneminin bitmesiyle 4. Dönemimi bitirmiş oldum. Tanınan 6 dönem süreyi İngilizce hazırlığı saymadan düşünürsek 2020-2021 güz döneminde sürem bitiyor. Ancak azami süreye kayıt yılı açısından baktığımızda ise sürem 2019-2020 bahar dönemi bitmiş olmuyor mu?
Ve asıl sorum şu; azami süre kayıt yılı bazında işliyorsa ve ben 6 döneme uzatırsam 2020-2021 güz döneminde kayıt yılı bazından süre aştığı için araştırma görevliliği kadrolarına başvuramıyor muyum?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Anyone

Öğrenci
mantıken zaten şu anda azami süreyi aşarsanız atılıyorsunuz. sizin kayıt olduğunuz tarihten önce azami 3 sene sınırı getirilmişti zaten. eğer şu anda eğitime devam edebiliyorsanız uzatmalı olamazsınız. bence başvurabilirsiniz dolayısıyla. öğrenciliğinizin esas alınması lazım.

mantıken zaten şu anda azami süreyi aşarsanız atılıyorsunuz. sizin kayıt olduğunuz tarihten önce azami 3 sene sınırı getirilmişti zaten. eğer şu anda eğitime devam edebiliyorsanız uzatmalı olamazsınız. bence başvurabilirsiniz dolayısıyla. öğrenciliğinizin esas alınması lazım.

Cevapladığınız için teşekkür ederim. Okulum ingilizce hazırlığın 6 sene süre kısıtlamasına alınmadığını söyledi. Dolayısıyla öğrencilik hakkım var. Ama umarım araştırma görevliliği başvurularında kayıt yılından ötürü sorun çıkmaz..