Uzatmalı öğrenci ve araştırma görevlisi kadrosu

brownnn81

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Yeni lisansüstü yönetmeliğiyle ilgili kafamda bazı soru işaretleri var. Yönetmelikte azami eğitim süresinin aşılması durumunda herhangi bir arş. gör kadrosuna basvurulamayacağından bahsediliyor. Azami eğitim süresi derken yüksek lisanstaki iki yılın sonuna kadar olan süreden mi yoksa tez uzatma süresinin dahil olmasıyla oluşan 3 yıldan mı bahsediliyor ? Yani yl tezini 2 yılda değil( derslerinin hepsini ilk 2 yılda vermiş öğrenci olsa bile) 3 yıla uzatarak bitiren öğrenci akademik kadroya başvuramıyor mu ? Konuyla ilgili linki aşağıda paylaştım .Bilgisi olan arkadaşlar aydinlatırsa sevinirim. Teşekkürler .

Azami eğitim süresi 3 yıldır. Yani 3 yıl içinde yüksek lisans bitmek durumda. 20 Nisan 2016'da lisansüstü yönetmeliği ile yüksek lisansı 3 yıl içinde bitirme koşulu getirilmekle, 2016-2017 güz yarıyılından başlamak üzere lisansüstü eğitim süreleri sıfırlandı. Buna karşılık akademik kadrolara başvurabilmek için yüksek lisansa kayıt tarihi azami süre olan 3 yılı geçmişse başvurulamıyor. 2. yılında başvurmuş ise 3 yıl sonunda tezini bitirmesi isteniyor. Azami süre sonunda tezini veremezse kadro ile ilişiği kesilecektir.

eskilerden biri bu yazdığın 50 d için gecerli degilmi yani söyle ben yuksek lisansta 3. yıl 5. dönemimdeyım yani azami surem dolmadı su anda yuksek lisans yapıyor olmak sartıyla acılan bir 33a kadrosunu kazansam ve azami egitim olan 3. yılın sonunda yukseği bitiremezsem 33a kadrosundan atılmıyorum demi ama kadro 50 d olursa atılıyorum değil mi çünkü 50 d öğrencilikle ilgili öğrencililiğe bağlı diye biliyorum bu yazdıklarım doğru mu arkadaşlar bilen hocalarım lüğtfen acil cevap yazsın

- - - Güncellendi - - -

arkadaslar doğru bilgileri bekliyorum sorularıma

yoneylem

Öğrenci
Bunu ben de merak ediyorum. YÖK'ün yeni kanununa göre, son ders senesindeyim ve ayrıca tez için bir sene daha veriyor YÖK, sözleşmeli atanırsam bunlar göze alınarak mı sözleşme yapılır?

Evet 50/d için geçerli. 33/alarda öyle bir durum yok. Son zamanlarda çoğu kadro ve özellikle yılbaşından sonra açılacak kadrolar 50/d olacağı için demiştim. Bu arada yüksek lisans yapıyor olmak koşullu kadroların 50/d olma olasılığı yüksektir. 33/a kadrosunda zaman baskısı olmamakla birlikte, başarısızlık durumunda sözleşme bitiminde yenilememe durumu olabilir.
yöneylem, sözleşmeler yeni atananlar ve 50/d ler yıllık, 33/alar 1 ya da 2 yıllık şeklinde yapılır.

Mis1234

Öğrenci
Yüksek lisans 5. Dönem öğrencisiyim 33a kadrosuna atandım güvenlik soruşturmasını bekliyorum. Yüksek lisans azami sürede Tezimi bitirmediğim durumda kadrodan atılma durumu oluryor mu ?

fenerli83

Öğrenci
33/a kapsamında atananların azami sürede lisansüstü eğitimlerini tamamlama zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece başvuru sırasında azami süresini doldurup dolduramadığı hususu önemlidir.

sulowski

Öğrenci

Hocam YÖK'ü aradım ve 33a'lı araştırma görevlilerinin azami süreyi doldurduklarında atılıp atılmayacaklarını sordum. Bu hususta 50d'lilerle herhangi bir ayrımın olmadığını, şayet eğitimlerini azami sürede tamamlayamazlarsa 33a'lıların da kadroları ile ilişkilerinin kesileceğini söylediler.

S

Selindindar

Guest
ÖYP 33a ya geçiş yapmama durumu

Merhabalar. Iyi günler dilerim. Benim bir sorum olacak size. Ben kadrosu Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde olan, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde doktora yapmakta olan, 50d'li bir araştırma görevlisiyim. Doktorama 2013 yılında başladım. Yaklaşık bir hafta önce kendi üniversitem "sizi 33a ya geçirebiliriz" diyerek beni aradı. Ancak senet yükümlülüğünü ve zorunlu hizmeti yeniden üstlenmek istemediğim için 33a kadrosuna dönmek istemediğim kararını aldım. Bugün yeniden arayan üniversitem, 33a ya geçmek istemediğime dair bir dilekçe istedi. Şimdi sorum şu olacak: Beni 33a'ya geçirmedikleri takdirde 50d kadrom devam edecek mi? Yeniden atamamı yapmamalari söz konusu olur mu?

Hocam YÖK'ü aradım ve 33a'lı araştırma görevlilerinin azami süreyi doldurduklarında atılıp atılmayacaklarını sordum. Bu hususta 50d'lilerle herhangi bir ayrımın olmadığını, şayet eğitimlerini azami sürede tamamlayamazlarsa 33a'lıların da kadroları ile ilişkilerinin kesileceğini söylediler.

Sulowski bu haber dogru degil daha bugun memurlar .net haber yapmis 33a ya atananlarin kodrolari aynen kalir diye ayrica yl azami surede bitiremeyen 33a li kadrodan atilacaksa 33a 50d ayrimi niyevar ki böyle yanlis haberlerle algi operasyonu yapmayalim yokten kim söyledi size bunu

A

Akademik - 1453

Guest
50/d & 33/a

Merhabalar. Iyi günler dilerim. Benim bir sorum olacak size. Ben kadrosu Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde olan, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde doktora yapmakta olan, 50d'li bir araştırma görevlisiyim. Doktorama 2013 yılında başladım. Yaklaşık bir hafta önce kendi üniversitem "sizi 33a ya geçirebiliriz" diyerek beni aradı. Ancak senet yükümlülüğünü ve zorunlu hizmeti yeniden üstlenmek istemediğim için 33a kadrosuna dönmek istemediğim kararını aldım. Bugün yeniden arayan üniversitem, 33a ya geçmek istemediğime dair bir dilekçe istedi. Şimdi sorum şu olacak: Beni 33a'ya geçirmedikleri takdirde 50d kadrom devam edecek mi? Yeniden atamamı yapmamalari söz konusu olur mu?

SelinDindar Hocam,

Nacizane fikrim 50/ D atamanızın yıllık olarak yapılarak maksimum doktora öğrenciliği süresi olan 12 yarıyıl sonuna kadar kadronuzun devam edeceğidir. Fakat 33/a kadrosuna geçmek istemeyerek gerçekten cesur bir davranış sergilediğinizi de belirtmek isterim...

Başarılar...

A

Ala123

Guest
Hocalarım merhaba, yökün belirttiği azami süre heryerde 6 yarıyıl veya 3 sene olarak geçiyor. Azami 3 yıl kayıt tarihinden itibaren mi geçerli acaba? Bunu net olarak belirten bir yönetmelik var mı yoksa usül mü böyle ? Teşekkürler

maniachz

Öğrenci
Merhabalar, YÖK'ün 23.03.2017 tarihli yazısında, 1. maddede bahsi geçen azami süreyi (sıfırlanmaya rağmen) aşmış olan öğrencilerin 33a ya da 50d kadrolarına başvuru yapamayacağı söyleniyor. Burada iki farklı yorumlama getirebilir, lütfen sizce hangisi, söyleyebilir misiniz?

1. yorum : Sen uzatmayı kullandın, azami süreyi aştın, öğrenciliğin devam eder fakat bu uzatmayı kullandığın esnada araştırma görevlisi kadrosu açılırsa (devlette) başvuru yapamazsın.

2. yorum: Sen o azami süreyi aştıktan sonra bundan sonra o tezi yazıp yüksek lisansı bitirsen de artık devlette araştırma görevlisi kadrosuna başvuramazsın.

2.yorum anlaşılıyorsa şöyle bir sorum var, diyelim ben artık doktora yapıyorum, kadro açıldı şartı; doktora yapıyor olmak. O an benim yüksek lisanstan kaç senede mezun olduğuma mı bakılacak yani?

Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Kayıt tarihi itibariyle azami süreyi aşmış olan yüksek lisans öğrencileri yüksek lisans yapıyor olmak koşullu kadro ilanlarına başvuramazlar. 1. Yorum doğru 2. Yorum da yüksek lisanstan mezun biri bu koşullu ilana başvuramayacağına göre haliyle doğru.
Doktora yapıyor olmak koşullu bir kadroya başvuruda doktora öğrencisi belgenizde yüksek lisansı kaç yılda bitirdiğiniz herhalde yazmayacağından ve kadro koşulunda da yüksek lisansı üç yılda bitirmiş olmak gibi bir koşul yazmıyorsa (ki böyle bir koşul olan ilan olabilir mi acaba)başvurabilirsiniz.

neuroscience

Öğrenci
Kayıt tarihi itibariyle azami süreyi aşmış olan yüksek lisans öğrencileri yüksek lisans yapıyor olmak koşullu kadro ilanlarına başvuramazlar. 1. Yorum doğru 2. Yorum da yüksek lisanstan mezun biri bu koşullu ilana başvuramayacağına göre haliyle doğru.
Doktora yapıyor olmak koşullu bir kadroya başvuruda doktora öğrencisi belgenizde yüksek lisansı kaç yılda bitirdiğiniz herhalde yazmayacağından ve kadro koşulunda da yüksek lisansı üç yılda bitirmiş olmak gibi bir koşul yazmıyorsa (ki böyle bir koşul olan ilan olabilir mi acaba)başvurabilirsiniz.

hocam merhaba yüksek lisans yapıyorken (5. dönem içinde)yüksek lisans yapma şartı olan bir araş gör kadrosunu kazanıp atandığımda, sonrasında yüksek lisansımı sildirirsem kadrom düşer mi?/ne zamana kadar düşer? teşekkürler

artex

Öğrenci
hocam merhaba yüksek lisans yapıyorken (5. dönem içinde)yüksek lisans yapma şartı olan bir araş gör kadrosunu kazanıp atandığımda, sonrasında yüksek lisansımı sildirirsem kadrom düşer mi?/ne zamana kadar düşer? teşekkürler

Hocam merhabalar.
Aynı sorunla 2 3 haftadır uğraşıyorum. Kadromun olduğu üniversitede bölümümün yüksek lisans programı olmadığı için başka bir üniversitede yüksek lisans yapıyorum. Yüksek lisans yaptığım üniversiteyi değiştirmek istiyordum. Lakin kadromun bulunduğu üniversitede personel daire başkanı başka bir üniversiteye geçemeyeceğimi geçtiğim gün kadromun kesilmesi gerektiğini söyledi. Kendisi de bu bilgiyi bizzat YÖK ü arayarak teyit ettirmiş. Ama anladığım kadarıyla bu iş biraz üniversiteye kalmış. Kadronuzun bulunduğu üniversite bu işleme göz yumarsa kimsenin ruhu dahi duymaz. Ama genelde personel daire başkanları bu yükün altına girmemek için desteklemiyorlar. Hatta anladığım kadarıyla şöyle ki siz kadronuzun bulunduğu okuldaki personel daireye haber vermeden değiştirirseniz okulunuzu personel daire sizin okulunuzu değiştirdiğinizi öğrendiği güne kadar hiç bir sorun olmaz. Ama denk gelir yöksisten bilgilerinize bakar durumu fark ederse anında ilişiğinizi kesebilir. Sizin için en sağlıklısı personel daireyle görüşmek ama bu işin çok oluru yok gibi.

neuroscience

Öğrenci
Hocam merhabalar.
Aynı sorunla 2 3 haftadır uğraşıyorum. Kadromun olduğu üniversitede bölümümün yüksek lisans programı olmadığı için başka bir üniversitede yüksek lisans yapıyorum. Yüksek lisans yaptığım üniversiteyi değiştirmek istiyordum. Lakin kadromun bulunduğu üniversitede personel daire başkanı başka bir üniversiteye geçemeyeceğimi geçtiğim gün kadromun kesilmesi gerektiğini söyledi. Kendisi de bu bilgiyi bizzat YÖK ü arayarak teyit ettirmiş. Ama anladığım kadarıyla bu iş biraz üniversiteye kalmış. Kadronuzun bulunduğu üniversite bu işleme göz yumarsa kimsenin ruhu dahi duymaz. Ama genelde personel daire başkanları bu yükün altına girmemek için desteklemiyorlar. Hatta anladığım kadarıyla şöyle ki siz kadronuzun bulunduğu okuldaki personel daireye haber vermeden değiştirirseniz okulunuzu personel daire sizin okulunuzu değiştirdiğinizi öğrendiği güne kadar hiç bir sorun olmaz. Ama denk gelir yöksisten bilgilerinize bakar durumu fark ederse anında ilişiğinizi kesebilir. Sizin için en sağlıklısı personel daireyle görüşmek ama bu işin çok oluru yok gibi.

teşekkürler hocam... Sizin yl bitmesine ne kadar kaldı? kadronuz devlette mi?

sweetman

Öğrenci
Merhaba,

2015 Eylül ayında doktoraya kaydoldum. Şu anda 2016/17 dönemindeki uzatmalı öğrencilikten faydalanarak dört yarıyılda ders dönemini tamamladım. Şu aşamada arş. gör. kadrolarına başvuramaz mıyım?

Teşekkürler