Tüm ÖYP Yönetmelikleri

mscalevera

Öğrenci
Nazmi Hocam, "ÖYP'de yüksek lisans 3 yıl doktora ise 5 yılda bitmelidir." demişsiniz ama nerede yazıyor bu 5 yıl olayı onu göremedim. ÖYP'liler normal lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliğindeki sürelere tabidir yazıyor yönetmelikte ve bu 4+2 demek değil mi doktora için? Yani 4 yıl normal süre ve 2 yıl uzatma süresi, atılmadan önceki azami doktora süresi 6 yıl değil mi? Heryere baktım bütün dosyaları okudum bu 5 yıl süresini hiçbiryerde görmedim. Diğeri ise (yani yüksek lisans süresi) 2+1 yani 3 dediğiniz gibi fakat doktorada ÖYP için de 6 yıl değil mi? 4 yıl destekli, 2 yıl ise desteksiz yani 50bin liradan kullanma hakkı olmadan diye biliyorum. Ama her türlü bu azami süreler içinde maaş yatıyor diye biliyorum, ne kadar doğrı bu acaba?

S

shockhan

Guest
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................

S

seyma_d

Guest
Eğer atandığımız üniversitede yüksek lisans ve doktora yapabilme imkanımız varsa ve yaparsak 6 yıl zorunlu hizmet süresi kalkmış oluyor mu? Yani doktora bittikten sonra istediğimiz bir üniversiteye öğretim üyeliği için başvurabilir miyiz?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Eğer atandığımız üniversitede yüksek lisans ve doktora yapabilme imkanımız varsa ve yaparsak 6 yıl zorunlu hizmet süresi kalkmış oluyor mu? Yani doktora bittikten sonra istediğimiz bir üniversiteye öğretim üyeliği için başvurabilir miyiz?
Evet öyle olursa yapabilirsiniz.

aDNA

Profesör
Evet öyle olursa yapabilirsiniz.

Fakat Hocalarım unutulmasın ki bu durumda yani YL-Doktorayı kendı bunyesınde yaptıracak unıler OYP ye sıcak bakmıyor ya da Cari ile Araş. Gör. alımlarını hallediyorlar. Ankara-Hacettepe vs. Fakat Gazi 40 a yakın alarak şaşırtmıştı bizleri:)

S

seyma_d

Guest
Ben boğaziçi üniversitesinde okuyorum ve bazı hocalardan artık öyp sistemine geçmek istediklerine dair bilgiler duydum, artık yavaş yavaş büyük üniversitelerde bu sistemin içine girmeye başladılar. Marmara üniversitesinden bir hoca da araştırma görevlisi açığını genelde öyp eğitim programı için gelenlerle kapattıklarını söylemişti artık. Bence bir kaç yıl içinde ilerleme kaydedilecektir büyük üniversiteler içinde de.. Hoş büyük üniversitelerin bu sistemi neden istemediklerini tahmin edebiliyorum ve sonuna kadar da haklı olduklarını düşünüyorum.

aDNA

Profesör
Ben boğaziçi üniversitesinde okuyorum ve bazı hocalardan artık öyp sistemine geçmek istediklerine dair bilgiler duydum, artık yavaş yavaş büyük üniversitelerde bu sistemin içine girmeye başladılar. Marmara üniversitesinden bir hoca da araştırma görevlisi açığını genelde öyp eğitim programı için gelenlerle kapattıklarını söylemişti artık. Bence bir kaç yıl içinde ilerleme kaydedilecektir büyük üniversiteler içinde de.. Hoş büyük üniversitelerin bu sistemi neden istemediklerini tahmin edebiliyorum ve sonuna kadar da haklı olduklarını düşünüyorum.
Marmara, Ankara, Odtü bunlar ÖYP ye geçer çünkü Araş. Gör. için YÖK'e onlarca kontenjan belirleyip alıyorlar. Doktora sonrasına kadar mükemmel kullanıyorlar. Kendileri ÖYP istemezler çünkü 10 yıldır alınamayan kadro için bile istemediler. Kendi istediklerini almaya engel olduğu için ÖYP ile gelenleri kullanıyorlar. BU da onlar için yeterli.Kısaca büyük Unıv. lerin yaptığı ÖYP Kontenjanı açarak; 50 bin TL lik ödenekten Lab. malz, Teknik Malz. eksiklerini de gideren Araş. Gör. adaylarını almak. Yoksa ÖYP ye geçen büyük Unıv. görmedim. (Gazı Üniv. aldı bu istisnadır)

hadissoysal

Öğrenci
nazmi hocam, bir araştırma için foruma koymus oldugunuz tum yonetmelıklere ait rar lınkınde sorun var , o rara acıl ıhtıyacım var yardımcı olursanız sevınırım

çakıl

Öğrenci
hocam, ben atandığım üniye yatay geçişimi yaptım. şimdi ise danışman atamam olacak. bölüm başkanı süs bitkilerinde çalışmamı istiyor. ben ise bağ alanında çalışmak istiyorum. zaten süs bitkilerinde de hoca yok. bu durumda öyp usullerine göre hocası olmayan bir alanda çalışamam değil mi

nazmi hoca, lütfen, cevabınızı bekliyorum. çok önemli...

nazmi hoca cevap yazar mısın lütfen, acil bir durum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

speedycatx

Öğrenci
ÖYP ile atandığımız üniversitede eğitim alırsak , yani başka üniversiteye görevlendirilmemize gerek kalmazsa , tıpkı normal araştırma görevlisi gibi tazminatsız olarak görevimizden ayrılabiliyor muyuz ? yoksa öyp de ne olursa olsun istifa edebilme hakkı yok mu ? şunu detaylı olarak bir açıklığıa kavuştursak ne güzel olacak...Bir de bu durumda üniversitenin keyfi olarak "hayır kardeşim illa ki sözleşme imzalıcaksın " deme hakkı var mı ?

mives

Öğrenci
Benim yabancı dilim 58 eger 65 sınırını geçemezsem kadrodan çıkarılıyor muyum yoksa sadece öyp'den mi fayadalanamıyorum bunu konu hakkında bilgi verir misiniz?

loyalty

Öğrenci
Nazmi Hocam,
Peki yüksek lisans yaparken ve henüz 35 ile görevlendirilmemişken dönem kazanmak adına önümüzdeki eylül ayındaki öyp kontenjanından başka bir üniversiteye girebilir miyiz? Benim YL ye başlayalı 2 sene oldu ve 2 dönemim kaldı,endişeliyim..Yani yüksek lisansa 0 dan başlayıp öyp kontenjanına girebilir miyiz? Dikkatınızı çekerim; henüz 35 ile atanamamışken..Ama 39 ile geçici görevlendirilmemiz verilmiş..Diğer üniversiteye geçersek 0 dan başlayabilir miyiz?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi Hocam,
Peki yüksek lisans yaparken ve henüz 35 ile görevlendirilmemişken dönem kazanmak adına önümüzdeki eylül ayındaki öyp kontenjanından başka bir üniversiteye girebilir miyiz? Benim YL ye başlayalı 2 sene oldu ve 2 dönemim kaldı,endişeliyim..Yani yüksek lisansa 0 dan başlayıp öyp kontenjanına girebilir miyiz? Dikkatınızı çekerim; henüz 35 ile atanamamışken..Ama 39 ile geçici görevlendirilmemiz verilmiş..Diğer üniversiteye geçersek 0 dan başlayabilir miyiz?
Tabiki yapabilirsiniz 35. başlamadan.

twcnoche

Öğrenci
merhaba.bir şey sormak istiyorum.konuyla ilgili bir başlık bulamadığım için buradan sormak zorunda kaldım

acaba araştırma görevilisi kadrolarına diploma değil de mezuniyet belgesi ile başvurabilir miyiz? malum diplomalar geç veriliyor.