Tübitak 2214-A 2019/1. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

gaysar_lee

Öğrenci
Merhaba,

Burs başlatılırken istenen şeylerden birisi de döviz hesabının gösterilmesi. Bunu yapan var mı acaba, Türkiye'deki bir bankadan mı gösteriliyor döviz hesabı? Yurt dışına gitmeden yurt dışında bir banka hesabı açılamaz sanıyorum. Ama burslar sürekli olarak Türkiye'deki bir bankanın hesabına yatarsa o zaman da yurt dışında para çekme masrafı/sorunları olabilir. Bilgisi olan var mı?

gaysar_lee

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Bugün kefil meselesiyle ilgili de mail attım, bana karı koca birlikte kefil olamaz, anne ya da babadan yalnızca biri kefil olabilir ve kefillerden yalnızca biri emekli olabilir dediler, bilginize...

Sleipnirr

Öğrenci
Merhaba,

Burs başlatılırken istenen şeylerden birisi de döviz hesabının gösterilmesi. Bunu yapan var mı acaba, Türkiye'deki bir bankadan mı gösteriliyor döviz hesabı? Yurt dışına gitmeden yurt dışında bir banka hesabı açılamaz sanıyorum. Ama burslar sürekli olarak Türkiye'deki bir bankanın hesabına yatarsa o zaman da yurt dışında para çekme masrafı/sorunları olabilir. Bilgisi olan var mı?

Hocam ben biraz araştırdım TEB bu konuda çok iyi duruyor. Buradaki döviz hesabınızdan yurtdışında anlaşmalı bankaların ATM'lerinden günlük limitler dahilinde ücretsiz bir şekilde para çekebiliyormuşşunuz. Ben hesap açtırıp onu yazdım burs başlatma belgesine.

- - - Güncellendi - - -

Merhaba arkadaşlar,

Bugün kefil meselesiyle ilgili de mail attım, bana karı koca birlikte kefil olamaz, anne ya da babadan yalnızca biri kefil olabilir ve kefillerden yalnızca biri emekli olabilir dediler, bilginize...

Hocam çok saçma bu kefil işi. Ne istediklerini kendileri de bilmiyorlar sanırım. Madem bu kadar kural var açık açık yazsınlar. Bana mailde emekliler kefil olabilir yazdılar. Detay vermediler. Valla ben 2side emekli annemle babamı kefil yaptım. Eğer kabul etmiyoruz derlerse benim notere verdiğim parayı ve bunun için yaptığım diğer masrafları bana ödemeleri lazım. Sonuçta ben yazanlara göre işlem yaptım. Sonradan kafalarına göre kural koyamazlar.

Bakalım ben evrakları gönderdim. Birşey derlerse yazarım buraya.

art08

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba ,

devlet yada özel üniversitede iktisat alanında doktora yapmak istiyorum.

özel üniversite fiyatları nedir?

Ingilizceyi sonra geçmek kaydıyla doktoraya başlayabileceğim üniversite varmı?

Sleipnirr

Öğrenci
Arkadaşlar burs başlatma dilekçemi gönderdikten yaklaşık 2 hafta sonra 2 aylık bursum dolar hesabıma yatmış bulunuyor. Bu arada daha gitmeme 1 aydan fazla var.

pluviophile

Öğrenci
Merhaba hocalarım,
Davet mektubunu aynı meslekten olduğumuz bir akademisyenden almak zorunda mıyız? Açıkcası ben yine ortak bir çalışma yapabileceğimiz ama aynı meslekten olmayacağımız bir hocadan almak istiyorum. Bu sorun teşkil eder mi?
Şimdiden teşekkür ederim.

KOMPARATİST1

Öğrenci
Merhabalar,

Burs süresinden önce dönüş yapılmasında herhangi bir sakınca yok değil mi? 1 yıllık burs kazandım ama 8 ayda projem biterse dönebilirim değil mi?

f_rhythm

Öğrenci
Hocalarım merhabalar, 2214 Tübitak Burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır acaba? Bilgisi olan var mı? Kasım ayı diye bir yerde ibare görmüştüm ama onu bir daha göremedim. Tam bir tarih var mı?

Teşekkür ederim.

caez87

Öğrenci
Hocalarım merhabalar, 2214 Tübitak Burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır acaba? Bilgisi olan var mı? Kasım ayı diye bir yerde ibare görmüştüm ama onu bir daha göremedim. Tam bir tarih var mı?

Teşekkür ederim.

Başvuru sitesinde programlar kısmına bakarsanız orada Kasım 2021 yazıyor. Ben 2219'a başvurdum ikinci kez ama 2214 ile aynı gün açıklanıyor. Fakat şöyle bir durum var, geçtiğimiz başvurunun açıklanma tarihine göre Kasım ayı yaklaşık 10-15 gün geç (1 Kasım varsayarsak). Yani normalde Ekim ortasından itibaren açıklanması mümkün ama resmi olarak Kasım demişler neden bilmiyorum. Bilgi edinen varsa paylaşırsa sevinirim.

Mosbat7

Öğrenci
Sayın Hocalarım, İyi Günler,
2219 kapsamında birkaç ay içinde ABD’ye gitmeyi planlıyorum. ABD Tecrübesi olan hocalarımdan birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
1- Gideceğim üniversite aşağıdaki şartlarda sağlık sigortası yaptırmamı istiyor. Sağlık sigortasını uygun fiyata nerden yaptırılmalıyız? Gitmeden önce Türkiye’de yapılabilir mı?

- Coverage of at least US $100,000 per personal accident or illness;
- At least US $25,000 for coverage of repatriation of remains
- At least US $50,000 for coverage of medical evacuation to your home country
- A deductible no greater than US $500 per accident or illness
-Non-U.S. policies must be backed by the full faith and credit of your home country’s government, or the company providing insurance must be underwritten by an insurance corporation having an A.M. Best rating of “A–” or above; an Insurance Solvency International, Ltd. (ISI) rating of “A-i” or above; a Standard & Poor's Claims-paying Ability rating of “A–” or above; or a Weiss Research, Inc. rating of B+ or above.

2- Amerikan konsoloslukta yaptığınız mülakattan sonra kaç günde vizeniz elinize ulaşıyor?
3- Verilen j1 vizesi tek girişli (Single) mı yoksa Çoklu girişli (Multiple)?

f_rhythm

Öğrenci
Başvuru sitesinde programlar kısmına bakarsanız orada Kasım 2021 yazıyor. Ben 2219'a başvurdum ikinci kez ama 2214 ile aynı gün açıklanıyor. Fakat şöyle bir durum var, geçtiğimiz başvurunun açıklanma tarihine göre Kasım ayı yaklaşık 10-15 gün geç (1 Kasım varsayarsak). Yani normalde Ekim ortasından itibaren açıklanması mümkün ama resmi olarak Kasım demişler neden bilmiyorum. Bilgi edinen varsa paylaşırsa sevinirim.

Kasım görünüyor evet ama hala tam bir tarih yok. Bilgiler için teşekkür ederim.

Sleipnirr

Öğrenci
Sayın Hocalarım, İyi Günler,
2219 kapsamında birkaç ay içinde ABD’ye gitmeyi planlıyorum. ABD Tecrübesi olan hocalarımdan birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
1- Gideceğim üniversite aşağıdaki şartlarda sağlık sigortası yaptırmamı istiyor. Sağlık sigortasını uygun fiyata nerden yaptırılmalıyız? Gitmeden önce Türkiye’de yapılabilir mı?

- Coverage of at least US $100,000 per personal accident or illness;
- At least US $25,000 for coverage of repatriation of remains
- At least US $50,000 for coverage of medical evacuation to your home country
- A deductible no greater than US $500 per accident or illness
-Non-U.S. policies must be backed by the full faith and credit of your home country’s government, or the company providing insurance must be underwritten by an insurance corporation having an A.M. Best rating of “A–” or above; an Insurance Solvency International, Ltd. (ISI) rating of “A-i” or above; a Standard & Poor's Claims-paying Ability rating of “A–” or above; or a Weiss Research, Inc. rating of B+ or above.

2- Amerikan konsoloslukta yaptığınız mülakattan sonra kaç günde vizeniz elinize ulaşıyor?
3- Verilen j1 vizesi tek girişli (Single) mı yoksa Çoklu girişli (Multiple)?

1- Hocam okulunuzun anlaşmalı olduğu bir sigorta şirketi olabilir. Öncelikle onu bir sorun isterseniz. Mesela bizim okul http://www.geobluestudents.com/ ile anlaşmalı. Herhangi bir yerden yaptırabilirsin ama burdan yaptırırsan anlaşmamız var daha ucuza olur diyor. Kredi kartıyla gitmeden yaptırabilirsiniz.
2- Vize genellikle hemen geliyormuş. Benim 12-13 gün sürdü ancak evrağım eksikti sonradan göndermiştim. Genellikle çok sürmüyor yani. Ama isminiz kara listede olan bir isimle benzeşiyorsa epey epey uzun sürüyormuş.
3- Vizeler çok girişili

gaysar_lee

Öğrenci
merhaba arkadaşlar bugün benim iki aylık burs yatmış ama "uluslararası fon transferi ve mesajlaşma ücreti" adı altında 30 dolarlık bir kesinti olmuş. bununla ilgili bilgisi olan var mı? bir daha bu kesintiyi yaşamamak için ne yapmamız gerekiyor?