TOEIC Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

xalperx

Öğrenci
mrb arkadaslar benim kpds 65 üstündeydi yine de yükseltmek icin toeic 'e girdim. ve yükselttim de. size bir tavsiye sınava basvurmadan önce icerigini iyi arastırın.sansımızı deneyelim demeyin bos yere 200 liradan olmayın :) sefer hocamın yazdıgı gibi sınav 2 kısımdan olusuyor listening ve reading. fakat listening icin ingilizceye gercekten hakim olmanız gerekiyor.süre cok sınırlı ve parcalar hızlı bir sekilde geciyor. her soruyu bir kez dinliyorsunuz.hatta paragraf sorularında bütün paragrafı bir kez dinleyip paragrafla ilgili 3 soru cevaplıyosunuz. cevaplamak icin de her soruda 8 saniyeniz var. 8 saniye sonra diger soru okunuyor. readinglerde ise zaman daha da sıkıntılı :) bir sayfalık bir el ilanını verip altına 3 tane soru koymuslar. eger ingilizce temeliniz varsa (lise yada uni hazırlık,erasmus,aiesec,yurtdısı staj vb) kulak dolgunlugunuz vardır.biraz netten deneme cözerseniz 65 üstünde alırsınız. en azından kdps yada üds gibi cok teknik konular yok :) genel ing ve is ingilizcezi karısımı. ama cleverlearn sitesine kayıt olup denemelerini cözmenizde yarar var.

o kadar tesekkur ederm kii bu bılgıler ıcın...oyp nın moral bozukluğnn ardndan ii geldi bu:) uds gbı gttkce kaswetlı olan snwdan kurtldm gbı bişi bu snwn olması..daha once hıc bılgm yoktu..2 aylık bı calşma yeterlı olur mu? verilmiş olan sıtelerden alıştrma cozmek yeterlmdr szce ek kaynak wb..gerk wardmdr cunku elmde betty azarn gramerı rıdwan gurbzn readers of uds sosyal son cıkmş kpds uds guwendrn bır ıkı kaynagı war ..

dil-ruba

Öğrenci
Sınava giren arkadaşlar sınav içeriği hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirler mi? acaba bu sınavı ilk defa duydum da sınav nasıl yapılıyor bilgilerinizi paylaşırsanız çok seviniriz...

xalperx

Öğrenci
ayrıntılı bilgi yukarda var iste arkadaslar :) özellikle merak ettiginiz seyler varsa onları sorun daha yararlı olur bence. cıkmıs soruları bulmak zor biraz. sınavın yarısı listenin oldugu icin ses dosyalarını fln da bulmak gerekiyor o da biraz zor. aramak gerek. asagıda verdigim sitelerde örnekler var ama sınırlı tabii.

http://www.englishclub.com/esl-exams/ets-toeic-practice.htm
http://www.cleverlearn.com/en/index.jsp

denizyıldızı, eger ingilizce bi temelin varsa az cok duydugunu anlıyorsan 2 aylık calısmayla cok iyi bir puan alabilirsin. ben son anda ögrendim bu sınavı. 2 haftam fln vardı.ama tabii benim zaten fena degildi ing.kitap konusunda bisey diyemicem.ben almadım ama alırsanız iyi olur tabi.bir de daha önce bu tarz sınavlara girdiyseniz daha rahat gecer. ilk kez girenlerde bi bocalama olabiliyo kısa sürede dinledigini anlayıp sıkları isaretleme diger sorulara da bu arada göz atma olayı fln strese sokabiliyo insanı :) bunu da asmanın yolu nette fln ne kadar örnek sınav bulursanız yapıp kendinizi alıstırmak.ama sonuc olarak üds ve kpds den icerik olarak daha basit diyebiliriz.

ayrıntılı bilgi yukarda var iste arkadaslar :) özellikle merak ettiginiz seyler varsa onları sorun daha yararlı olur bence. cıkmıs soruları bulmak zor biraz. sınavın yarısı listenin oldugu icin ses dosyalarını fln da bulmak gerekiyor o da biraz zor. aramak gerek. asagıda verdigim sitelerde örnekler var ama sınırlı tabii.

http://www.englishclub.com/esl-exams/ets-toeic-practice.htm
http://www.cleverlearn.com/en/index.jsp

denizyıldızı, eger ingilizce bi temelin varsa az cok duydugunu anlıyorsan 2 aylık calısmayla cok iyi bir puan alabilirsin. ben son anda ögrendim bu sınavı. 2 haftam fln vardı.ama tabii benim zaten fena degildi ing.kitap konusunda bisey diyemicem.ben almadım ama alırsanız iyi olur tabi.bir de daha önce bu tarz sınavlara girdiyseniz daha rahat gecer. ilk kez girenlerde bi bocalama olabiliyo kısa sürede dinledigini anlayıp sıkları isaretleme diger sorulara da bu arada göz atma olayı fln strese sokabiliyo insanı :) bunu da asmanın yolu nette fln ne kadar örnek sınav bulursanız yapıp kendinizi alıstırmak.ama sonuc olarak üds ve kpds den icerik olarak daha basit diyebiliriz.

tesekkur ederm xalperx; keske daha once ogrenebılseydm bu snınawı ınş.sıkı bı calşmayla hedefm 70 ustu..hazrlık erasmsum war keske daha once ogrenebılseydmde oyp ye yetişseydi gerci puanm yettgı halde yerleşemdm:( bırde normal arastrma grewlısı kadrolarnda gecerlimı bu snw?sınava grecegm yerde sehır farkedrmı?grcegnz yeri ii seçin dıe bı yazı okumştm sanırım bı sitede..tekrar tesekkur ederm

perfect_phi

Öğrenci
öypye başlasanız bile görevlendirilseniz bile ales ve dil sınavlarına tekrar girip öyp punaınızı yükseltebilirsiniz bunda bir kısıtlama yok. çünkü bu öyp puanınızı yurtdışı y.l. ve doktora tercihlerindede kullanacaksınız.
Hocam dil puanı>=65 arasında yurtdışı dil eğitimine gitmek isteyenler atandığı üniversitede en yüksekdil puanına sahip olanlara göre mi yoksa öyp puanına sahip olanlara göre mi sıralanıp ilk 3 veya 4 kişi gidiyor?

SEFER

Doçent
Hocam dil puanı>=65 arasında yurtdışı dil eğitimine gitmek isteyenler atandığı üniversitede en yüksekdil puanına sahip olanlara göre mi yoksa öyp puanına sahip olanlara göre mi sıralanıp ilk 3 veya 4 kişi gidiyor?

dil puanına göre en yüksek olandan en düşük olana kadar sıralanıyor. ilk 4 yada ilk 3 gidiyor ama sonuçta herkes gidecek.

xalperx

Öğrenci
peki hocam temel çok iyi değilse (lise hazırlık yok, üniversite hazırlık yok) toeic mi yoksa üds mi daha mantıklı:)

hocam bu durumda hangi sınavın olacagı pek farketmez sanırım :) toeic alısılmısın dısında bir sınav olacagı icin zorlanabilirsiniz biraz. ama bir kez girip sınavı gördükten sonra ona göre calısıp ikinci kez girdiğinizde basarılı olursunuz diye tahmin ediyorum. ama tabii bu sizin calısmanızla da ilgili.zira listening kısımlarını yapmak icin duydugunuzu kısa sürede anlamanız ve soruyu cevaplamanız gerekiyor.

xalperx

Öğrenci
tesekkur ederm xalperx; keske daha once ogrenebılseydm bu snınawı ınş.sıkı bı calşmayla hedefm 70 ustu..hazrlık erasmsum war keske daha once ogrenebılseydmde oyp ye yetişseydi gerci puanm yettgı halde yerleşemdm:( bırde normal arastrma grewlısı kadrolarnda gecerlimı bu snw?sınava grecegm yerde sehır farkedrmı?grcegnz yeri ii seçin dıe bı yazı okumştm sanırım bı sitede..tekrar tesekkur ederm

sehir farketmez denizyıldızı. sınav merkezleri asagı yukarı aynı sartlarda.normal arastırma görevlisi kadrolarına gecer mi bilmiyorum ama 60 dan fazla ülkede gecerliligi var toefl tarzı bir sınav.hangi sehirde girerseniz girin sınav sonuclarını istanbuldaki merkez acıklıyor.her yerde aynı sürede acıklanıyor.hatta istediginiz adrese de sonuc belgenizi gönderiyorlar.

petit

Öğrenci
sefer bey toeic çalışmaya başladım listeningde biraz sıkıntı yaşıyorum. listening'le alakalı ipuçlarını öğrenmek için kursa gidim dedim. kurslarda baya pahalı. cleverlearn'in sitesinden listening yapıyorum ama. sizin önerilerinize de ihtiyacım var...

asli_

Öğrenci
merhabalar; cari usul alımlarda da toeic puanımın üds eşdeğerliğini kullanabiliyor muyum? dil puanım 70,,,,eğer kullanabiliyorsam ilk toeic sınavına başvuracağım:D listening kulak dolgunluğu olanlar için ilk 3 part oldukça kolay gibi.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
YÖK'e ait olan tüm sınavlarda YÖK'ün eşdeğerliliğini kabul ettiği tüm sınavlar geçerlidir.

mehmeterdem

Öğrenci
3 gündür aramadığım yer kalmadı şu " bruce rogers complete guide to the toeic " kitabını bir türlü bulamadım kitabın ses dosyalarını indirdim ama pdf dosyası kitabın kendi yok. bulabilen varsa yada elinde olan varsa yardım ederse sevinirim....

zeynep01

Öğrenci
bende bu sınavı yeni duydum. Puanım üds 58 dil kursuna gitmem gerekecek tabiki. Bu kurstan sonra sizce 65 üstü yapmak kolay mı? Kursa giden arkadaşlar varsa yorumlarını yapabilirlerse sevinirim. Ve sizce hangisi daha kolay üds kpds toefl toeic?

SEFER

Doçent
bende bu sınavı yeni duydum. Puanım üds 58 dil kursuna gitmem gerekecek tabiki. Bu kurstan sonra sizce 65 üstü yapmak kolay mı? Kursa giden arkadaşlar varsa yorumlarını yapabilirlerse sevinirim. Ve sizce hangisi daha kolay üds kpds toefl toeic?

zeynep dilden 58 aldıysan 6 aya kalmaz rahat geçersin 65i merak etme ayrıca en kolayı bence toeic sonra kpds üds ve en zor toefl