Toefl için tavsiye eder misiniz?

hspulasim

Öğrenci
Bugün İstanbul lisan merkezinin bir şubesinde toefl hazırlık sınavı için görüşme yaptım, kendilerinin türkiyede yetkili toefl sınav merkezi olduğunu söylediler, dolayısıyla 30 yıllık bir tecrübelerinin ve amerikan hocalarla çalıştıkları için beni toefl a en iyi hazırlayabilecek en iyi kurum olduklarını söylediler, daha önce buraya giden var mı ? öneririmisin ?

++alyansss

Kısıtlanmış Üyelik
hocam toefla teknik olarakl hazırlanacaksınız diğer kısmmları sizin özverinize bağlı . bir de maliyeti yüksektir. (sınav ücreti ~400 tl dir. bu rakam sizin için önemli değilse elbette deneyin.

tanerk

Öğrenci
Alyansss' a katılıyorum... Hem kursa para bayılıp, hem de sınav ücretini verdikten sonra istediği puanı alamayan ve hevesi kırılan tanıdıklarım var... Toefl'dan gerçekten yüksek bir puan almak istiyorsanız, ilk önce İngilizce'yi çalışılacak bir konu olmaktan öte hayatınızın bir parçası yapmalısınız. Mesela ben Toefl'a dair hiçbir özel çalışma yapmadan ya da kursa gitmeden 95 aldım. özel çalışma yapmadım ancak; yabancı dizi ve filmleri mümkün mertebe orjinal dilinde ve altyazısız izliyorum, akademik ihtiyaçlarım dışında da her gün yabancı basını takip ediyorum ve bir Türkçe kitap okuyorsam karşılığında mutlaka bir tane de ingilizce okuyorum. Son olarak İngilizce yazmak ya da konuşmak için elimden gelen her fırsatı değerlendiriyorum (Uluslar arası sempozyumlar vs...). Bunları anlatmamı lütfen yanlış anlamayın, ancak belli bir seviyede bile olsa İngilizce'yi hayatınıza yerleştirmezseniz; sadece çalışılması gereken bir konu olarak görürseniz, alacağınız puan belli bir seviyenin üstüne çkmaz.. Yine de başarılar, umarım gönlünüzce olur...

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
Kurslara para bayılmaya gerek yok. Speaking ve Writing bölümleri için sadece 2. bir kişi olsa daha iyi olur.

Speaking için;
1) Telefonunuza tüm dünyayı arayabileceğiniz konuşma paketleri yükleyin. 15-20 lira civarına 120 dk filan veriyorlar. ABD'de bulunan hastane, otel, banka, üniversite, sosyal yardım kuruluşu gibi yerleri bol bol arayın geyik yapın. Banka hesabı açtırmak istiyorum deyin, hastane muayane ücretleri ne kadar sorun vs...
http://www.turkcell.com.tr/yurt-disi/yurt-disini-arama/alo-amerika-4-saat-paketi
4 saat ABD-Canada paketi 22 liraymış. Bedava. 2-3 hat alıp günde yarım saat İngilizce konuşsanız speaking uçak olur.

2) Üniversitelerin hazırlık sınıflarına kaydolun. Okula gitmeseniz bile office hourlara, speaking clublara filan gidip çene kaslarınızı güçlendirin.

Writing için,
1) Sayfa başı çeviriyi 7-10 Tl arası yapıyorlar. Proofreading dediğimiz şeyi rica etseniz daha da ucuza yaparlar da hadi o fiyata yaptılar diyelim. 20 dolu dolu A4 sayfa essay yazsanız zaten genel hataların hepsini görüp ona göre kendinizi geliştirirsiniz.

2) Writingle ilgili Edx.org - coursera.org gibi sitelerde ünlü üniversitelerin ücretsiz kursları var.
Örneğin https://www.edx.org/course/v2/academic-business-writing-uc-berkeleyx-colwri2-3x . Burada proofreading'i bedavaya yaptırabilirsiniz. Yazın habire günde 10 tane essay, yükleyin siteye, peer'ler proofreading yapsın.

3) Üniversitelerin hazırlık sınıfına kaydolun. Okullarda herhangi bir okutmanı durdurup "hocam şunu kontrol edebilir misiniz " dediğinizde kimse size hayır demez. O kadar gereksiz ve amaçsız bir öğrenci topluluğu var ki hazırlık sınıflarında, okutmanlar zamanlarını boşa geçirmekten sıkıntıdan patlıyor.

Sonuç: istedikten sonra kursa gitmeden TOEFL 100-110 seviyelerine istikrarlı bir çalışma ile rahatlıkla çıkılır.
Özel kurslara gerek yok.

Ayrıca Barrons-Kaplan publishing'lerde kitapların içinde detaylı olarak sınav sistemini, nasıl yapılabileceğini filan anlatıyor. Siz kursa vereceksiniz bir tomar para, kursta da size kitapta yazanın aynısını anlacaklar. [MENTION=40515]tanerk[/MENTION] 'nın yorumuna da tamamen katılıyorum.

Son düzenleme:

scienziato

Öğrenci
Kurslara para bayılmaya gerek yok. Speaking ve Writing bölümleri için sadece 2. bir kişi olsa daha iyi olur.

Speaking için;
1) Telefonunuza tüm dünyayı arayabileceğiniz konuşma paketleri yükleyin. 15-20 lira civarına 120 dk filan veriyorlar. ABD'de bulunan hastane, otel, banka, üniversite, sosyal yardım kuruluşu gibi yerleri bol bol arayın geyik yapın. Banka hesabı açtırmak istiyorum deyin, hastane muayane ücretleri ne kadar sorun vs...
Alo Amerika 4 Saat Paketi - TURKCELL
4 saat ABD-Canada paketi 22 liraymış. Bedava. 2-3 hat alıp günde yarım saat İngilizce konuşsanız speaking uçak olur.

2) Üniversitelerin hazırlık sınıflarına kaydolun. Okula gitmeseniz bile office hourlara, speaking clublara filan gidip çene kaslarınızı güçlendirin.

Writing için,
1) Sayfa başı çeviriyi 7-10 Tl arası yapıyorlar. Proofreading dediğimiz şeyi rica etseniz daha da ucuza yaparlar da hadi o fiyata yaptılar diyelim. 20 dolu dolu A4 sayfa essay yazsanız zaten genel hataların hepsini görüp ona göre kendinizi geliştirirsiniz.

2) Writingle ilgili Edx.org - coursera.org gibi sitelerde ünlü üniversitelerin ücretsiz kursları var.
Örneğin https://www.edx.org/course/v2/academic-business-writing-uc-berkeleyx-colwri2-3x . Burada proofreading'i bedavaya yaptırabilirsiniz. Yazın habire günde 10 tane essay, yükleyin siteye, peer'ler proofreading yapsın.

3) Üniversitelerin hazırlık sınıfına kaydolun. Okullarda herhangi bir okutmanı durdurup "hocam şunu kontrol edebilir misiniz " dediğinizde kimse size hayır demez. O kadar gereksiz ve amaçsız bir öğrenci topluluğu var ki hazırlık sınıflarında, okutmanlar zamanlarını boşa geçirmekten sıkıntıdan patlıyor.

Sonuç: istedikten sonra kursa gitmeden TOEFL 100-110 seviyelerine istikrarlı bir çalışma ile rahatlıkla çıkılır.
Özel kurslara gerek yok.

Ayrıca Barrons-Kaplan publishing'lerde kitapların içinde detaylı olarak sınav sistemini, nasıl yapılabileceğini filan anlatıyor. Siz kursa vereceksiniz bir tomar para, kursta da size kitapta yazanın aynısını anlacaklar. [MENTION=40515]tanerk[/MENTION] 'nın yorumuna da tamamen katılıyorum.

hocam peki sadece kaplan ve cambridge çalışsak olur mu ? yeterli midir?

sedeftpl

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba. ben de toelfa 10 nisan da girmiş biri olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim.Öncelikle girecek olanlara eğer istanbuldalarsa Kadıköy Cambrigde Dil merkezini asla tavsiye etmiyorum.Sınıf resmen 35 40 kişilikti ve ful doluydu.Listening kısmında o kadar zorlandım ki çok daha yüksek alabilecekken 35 40 kişinin yanınızda speaking yaptığını hayal edin ne kadar zorlayacı olabileceğini anlarsınız.Ben kursa gitmedim.2 ay boyunca kendim çalıştım.Şunu belirtmekte fayda var ingilizce uluslararası ilişkiler mezunuyum.Lisans eğitimim yüzde yüz ingilizceydi.Bu nedenle temelim sağladı.Sadece sınav taktiklerine bakmam gerekiyordu.Sınavın belirleyici kısmı listening. Reading haricinde her yerde listening var.O yüzden listeninginizi geliştirmeniz gerekiyor.Ben her gün yatmadan önce bbc dinledim 1 saat geri kalanında da toefl simulatorlerini çözdüm.Bir arkadaşımdan kaplan barron ve longman simulatorleri aldım.Longmane çok az baktım çünkü gerçekten çok kolay.Sakın ondan hazırlanmayın.Kaplan ve baroon aynı sevide.Lakin onların da soruları oldukça mantıksız.Sorular o kadar kolay çıkmıyor.Hatta daha da zorlaştırmışlar benim girdiğim sınavda hoca ne demek istemiştir? hoca burada neyi vurgulamıştır? öğrenci niye bunu demiştir? gibi sorular hiç yoktu ki bu sorular kek sorulardır listening de size 3 dogru getirecek sorulardır.Fakat yoklardı arkadaşlar resmen benim için yıkım oldu.Hep ayrıntı sormuşlardı.Hep not alma üzerine sorular vardı ve yine bol bol astronomi ve botanik vardı tabi ki.O yüzden mutlaka sınava ETS nin kendi kıtabından hazırlanın ki o bile kolay kaçabiliyor fakat soru kalıplarını istenen cevapları ancak ETS nin kendi kıtabından öğrenebilirsiniz.Bunu size ne kaplan ve barron ogretir.Reading çok zordu.Yaptığım hiç bir şeyden emin değildim ve bana 4 reading düştü.O kadar uzun ve zorlardı ki son parçaya 15 dk kalmıştı sadece ve buzullarla ilgili bilimsel bir makaleydi.Bol bol kelime ezberi yapmanız lazım.Ben toefla hazırlanırken kendi bildiğim kelimelerin üzerine 3200 kelime ekledim ve bu nedenle en yuksek puanı readingden aldım.Listeninge de inanılmaz faydası oldu.Speaking beklediğimden kolaydı.Soruları rahat anladım.Heyecan yapmadan tane tane konuşun.Duzgun argumanlar sunun.İlk sebebim şu ikinci sebebim bu gibi.Writing de açıkçası tamamen sizin hayal gucunuz on planda özellikle independen writing için.Diğerini zaten okuyorsunuz sonra dinliyorsunuz harmanlayıp yazıyorsunuz.Ama ikinci tamamen sizin ortaya koydugunuz argumanlardan oluşacak.Kesinlikle adamlar gramere bakıyor konuyla ilgili bişeyler karalayım geçeyim diye düşünmeyin.Çünkü grammer ve yazım hatasından çok yazdıgınızın içeriğine ve anlatmak istediğiniz şeyi nasıl aktardığınıza bakıyorlar.

Özetle oldukça zor bir sınav.Hazırlanmak şart lakin kurslara para harcamayın kendiniz zaman yaratın.Ebayden ets nin kitabını siperiş edebilirsiniz.Sınavdan çıktıktan sonra kötü gelecek en fazla 80 alırım diyordum.Lakin beklediğinizden yüksek geliyor genelde.97 almışım.Reading 28, Listening 22, Speaking 24,Writing de 23.Ben Boğaziçine yüksek için başvuracağımdan girdim.79 istiyorlardı bayağı üstünde almışım.22 writing sınırını da geçmişim.Darısı sizlerin de başına.Sorularınız olursa cevaplarım.

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
[MENTION=67434]sedeftpl[/MENTION]

Güzel puan almışsınız ilk girişe göre öncelikle tebrik ederim.

"3200 kelime ekledim " dediniz ya Barron's ve Kaplan publishing'lerin içinden mi çıktı o kadar kelime?

sedeftpl

Öğrenci
[MENTION=63315]qpuro[/MENTION] Teşekkür ederim. 3200 kelimeye gelirsek Akın dil eğitimin kitabı var Reading Words diye oradan hali hazırda bir 1500 kelime rahat eklemişimdir.Zaten o kitabın daha ilk ünitelerinde 350 sıfat ki benim bilmediklerimin sayısıydı normalde daha fazla sıfat bir de phrasal verbs onlarda bir 450 500 tane varlar.İkisi zaten 900 kelime yapıyor.Geri kalanı da kitapta ünite ünite ayrılmış.Ben ydsye de toefla da o kitaptan hazırlandım.Yds için de çok faydalı bir kitap.Bunun dışında geri kalan kelimeleri izlediğim altyazılı yabancı dizilerden, her gün okuduğum washingtonpost nytimes haberlerinden ve okuduğum makalelerden öğrendim.

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
[MENTION=67434]sedeftpl[/MENTION]

Proofreading nasıl yaptınız peki?
Simulatörlerin içinde proofreading için herhangi bir eklenti var mıydı?

Son düzenleme:

sedeftpl

Öğrenci
[MENTION=63315]qpuro[/MENTION] Simulatorlerin üzerinde cok durmadım açıkçası.Sadece reading ve listeninglere çalıştım.Ek bir şey de yoktu zaten pek.Proofreadingten tam olarak kastınız ne onu anlayamadım ama bilgilendirirseniz cevap verebilirim belki.Ben çok hakim değilim toeflın sectionlarının içeriklerine çünkü.

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
[MENTION=63315]qpuro[/MENTION] Simulatorlerin üzerinde cok durmadım açıkçası.Sadece reading ve listeninglere çalıştım.Ek bir şey de yoktu zaten pek.Proofreadingten tam olarak kastınız ne onu anlayamadım ama bilgilendirirseniz cevap verebilirim belki.Ben çok hakim değilim toeflın sectionlarının içeriklerine çünkü.

Kendinizi denerken yazdıklarınızı nasıl kontrol ettiniz onu öğrenmek istedim.

sedeftpl

Öğrenci
[MENTION=63315]qpuro[/MENTION] ben writing çalışması hiç yapmadım açıkçası.Sadece reading ve listening üzerinde durdum.Toefl esnasında da insan biraz karambole yazıyor açıkçası.Ben de öyle oldu en azından.Reading ve listening sonunda zaten simulatorlerde dogru yanlış sayısını görebiliyorsun.O yanlıs sayısına göre geliştirmen gereken kısımları rahatlıkla anlayabiliyor insan.

nightwolf

Öğrenci
öncelikle tebrik ediyorum güzel puan almışsınız. ben de 2-2.5 aydır çalışıyorum acaba writingte 2mi yoksa 3 body paragraph daha uygun bir de writingte özel olarak kullandığınız kalıplar oldu mu giriş gelişme ve sonuç bölümleri için tşkler

scienziato

Öğrenci
[MENTION=63315]qpuro[/MENTION] Teşekkür ederim. 3200 kelimeye gelirsek Akın dil eğitimin kitabı var Reading Words diye oradan hali hazırda bir 1500 kelime rahat eklemişimdir.Zaten o kitabın daha ilk ünitelerinde 350 sıfat ki benim bilmediklerimin sayısıydı normalde daha fazla sıfat bir de phrasal verbs onlarda bir 450 500 tane varlar.İkisi zaten 900 kelime yapıyor.Geri kalanı da kitapta ünite ünite ayrılmış.Ben ydsye de toefla da o kitaptan hazırlandım.Yds için de çok faydalı bir kitap.Bunun dışında geri kalan kelimeleri izlediğim altyazılı yabancı dizilerden, her gün okuduğum washingtonpost nytimes haberlerinden ve okuduğum makalelerden öğrendim.

akın dilin kelime kitabı kesinlikle çok güzel, size katılıyorum. yds de ezberlediğim kelimelerle 20 puan arttırmamı sağlamıştı :)

sedeftpl

Öğrenci
[MENTION=60806]nightwolf[/MENTION] teşekkür ederim.Writing için çok fazla söylenti dönüyor.Kimi sitelerde 450 kelimeden aşağı yazmayın deniyor.Ama benim için 30 dk da hem ne yazacağımı düşünüp hem de 450 kelime bi essay çıkarmak çok zor.O yüzden ben 318 kelime yazdım ikinci essay de.Zaten +300 diyor.Kelime sayısına çok takılmamak gerek.Önemli olan mantıklı argumanlar sunup bunu iyi aktarabilmeniz.Söylediklerinizi destekleyebilmeniz.Türkçe kompozisyon yazdıgınızı düşünün hocanız sadece noktalama işaretlerinize uydunuz ve yazım hatası yapmadınız diye size yüksek puan vermez.TOEFL için de bu ingilizce olarak geçerli.Bir giriş 2 gelişme bir sonuç yazdım.3 gelişme elbet daha iyi olur ama 3. için mantıklı bir arguman bulamıyorsanız zorlamayın 2 de yeterli.Bana topluma açık yerlerde kameralarla insanların davranışlarının kaydedilmesine katılıyor musunuz?Neden? gibi bir soru geldi.2 argumanla destekledm.Özel olarak kullandıklarım "there are two reasons...." kalıbıydı giriş bölümünün son cümlesi olarak yazdım.Sonra iki gelişme paragrafına firstly,secondly dedim en son sonuc paragrafına da Consequently ile başladım.Bol bol whereas,however,given that,when,if,whether or kullandım.Bol bol dediğim hepsini kullandım sayılır.Yoksa sürekli bağlaçla kompozisyon yazamazsınız zaten.Ama bunlar dikkat çekici bağlaçlar.Bir de ben ilk essayimden düşün ikincisi yani independentdan bu bahsettiğimden iyi puan almışım.İlki fair kategorisinde ikincisi good.Writingde bol bol değişik kelime kullanın bence.Örneğin cause değil de endenger yazın,affect değil influence yazın.Daha akademik kelimeler kullanın.Ben it states..,it asserts, it articulates, gibi ilginç kelimeler kullandım.

ysesen

Öğrenci
2016 toefl sınavına hazırlanıyorum. Akın dil kaynakları bende zaten var, çünkü akın yds kursuna devam ediyorum. Reading words kitabı bende var, bana normal geliyordu bu kitap. Burada bayağı önerilmiş. Ets kitapları alacağım kesinlikle. Demekki sadece kurs ile olmuyor. Yurtdışı dil kursu takviyesi ve burada sağlam çalışma ile bu sınavı aşarım inşallah.

A

Akademik Forum

Guest
Toefl

Merhaba, bende toefl a hazırlanmaya yeni başladım. önümde 1,5 yıl var. 84 almam gerekiyor. kendim çalışmayı düşünüyorum. özellikle her gün 5 kelime filan çalışayım diyorum. ama türkçe karşılığı ve cümle içinde kullanımlarının da olduğu bi kaynak istiyorum. bi de cambridge grameri tekrar ediyorum. fox, movie kanalları filan izlemeye çalışıyorum. ne tavsiye edersiniz, özellikle hangi kelimeleri nerden çalışayım?

biyofizik19

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar ben toefl kursuna yazıldım 80 saat 1.5 ayda alacağım.
Bir soru sormak istiyorum ilk hedefte toefl 60 almak istiyorum. YDS 47.5 seviyem speaking ve listening te pre intermedia. reading ve writing daha iyi gibi.
sınava giren arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. 60 alınabilecek bir puan mıdır.

tunahan.89

Öğrenci
İstanbul Lisan Merkezini tavsiye ederim. Kendileri toefl test merkezi aynı zamanda. Toefl hocaları amerikalı ve işinde gerçekten uzman kişiler. Sınava gireceğiniz yerde sınava hazırlanıyorsunuz ve bu sizde sınav günü daha sakin sınava girmenizi sağlıyor.

Ezo_Naz

Öğrenci
Dünya dilleri merkezi bağdat caddesi şubesini tavsiye ederim. Fiyatları digerlerine göre yüksek ama öğretmenleri çok iyi.