Tezsiz yüksek lisans mezunu doktora öğrencilerinin öğretim gör. Ilanlarına başvurması

Onurlu

Öğrenci
"Merhaba, 6 Şubat 2013 tarihinde "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği"nde yapılan değişiklik sonrasında, doktora programına devam edebilmek için Tezli Yüksek Lisans mezunu olmak şartı getirilmişti. Ancak aynı yönetmeliğin 3ncü maddesi bu tarihten önceki tezsiz yüksek lisans programına kayıtlı öğrenciler hakkında uygulanmaz hükmü bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce Tezsiz yüksek lisans mezunları doktora eğitimine devam edebildiler. Yani Tezli Yüksek Lisans mezunu ile aynı haklar tanınmıştır. 9 Kasım 2018 tarihinde ise Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre Öğretim Görevlisi kadrolarına başvuru yapma kriterleri arasında en az Tezli Yüksek Lisans mezunu olmak ibaresi bulunmaktadır. Bu durumda 2013 öncesi Tezsiz Yüksek Lisans mezunlarının bu kadrolara başvuru yapıp yamayacakları hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu sebeple bu kadrolara 2013 yılı öncesi Tezsiz Yüksek Lisans diploması ile başvuru yapılıp yapılamayacağı hakkında tarafıma bilgi verilmesini rica ederim."[/QUO

Geri dönüş aldınız mı?

Uzman_

Öğrenci
Cimer üzerinden yaptığım başvuru tarihi 21.02.2019. Aynı gün YÖK'e de sevkedilmiş ancak hala bir gelişme yok. Acaba Cimer başvurularının cevaplanmasında bir azami süre var mı, bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Bir de başka başvuru yapan oldu mu acaba?

knightfall

Öğrenci
Cimer üzerinden yaptığım başvuru tarihi 21.02.2019. Aynı gün YÖK'e de sevkedilmiş ancak hala bir gelişme yok. Acaba Cimer başvurularının cevaplanmasında bir azami süre var mı, bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Bir de başka başvuru yapan oldu mu acaba?

Hocam iyi günler acaba cevap alabildiniz mi sorunuza?

Cimer başvuruları 15 gün içinde yanıtlanmak zorundadır. Bu süre haklı sebeple bir defaya mahsus 15 gün daha uzatılabilir.

parafiskalite

Yardımcı Editör

Azamı surec bır aydır. Yok’e gonderıp bır ayı gecen ve cevap gelmeyen dılekcem vardı.. Bır hafta ıcınde yanıt aldıklarım da oldu. Konuya gore degısıyor. Kendılerının de bılmedıklerı sorular olunca cevap vermıyorlar.

Uzman_

Öğrenci
Hocam iyi günler acaba cevap alabildiniz mi sorunuza?

İyi günler Hocam. Hayır bir yanıt gelmedi.

- - - Güncellendi - - -

Azamı surec bır aydır. Yok’e gonderıp bır ayı gecen ve cevap gelmeyen dılekcem vardı.. Bır hafta ıcınde yanıt aldıklarım da oldu. Konuya gore degısıyor. Kendılerının de bılmedıklerı sorular olunca cevap vermıyorlar.

Hocam 21 Şubat benim başvuru yaptığım tarih. Aynı gün içerisinde YÖK'e sevkedilmiş ancak ondan sonra herhangi bir hareket yok. Yani bu durumda 1 ayı geçmiş oluyor. idari_yargıcı hocamın dediğine göre bir kere daha uzatma işlemi yapılıp bu durumda da azami süre olarak bir aylık süre öngörülmesi halinde 21 Nisanda en geç sonuç almayı umuyorum. Gelişme olması halinde buradan mutlaka bildireceğim. Ancak bu durumda olup mağduriyet yaşayanlar varsa YÖK'te farkındalık yaratmak için başvuru yapmaları oldukça önemli.

Uzman_

Öğrenci
21 Şubat tarihli başvuruma hala yanıt alamadığımdan aynı metin ile tekrar CİMER'e başvuru yaptım. Süreç hakkında sizleri de bilgilendirmek istedim.

Bankaci82

Öğrenci
Yazismalari sonuna kadar okudum. Tamda bu konu ile ilgili cevap ariyordum bende. 2012 yilinda tezsiz yuksek lisans yaptim. Doktorada oldugu gibi ogretim elemani olmak icin istisna var mi acaba. Cevap var mi hocam

Uzman_

Öğrenci
Yazismalari sonuna kadar okudum. Tamda bu konu ile ilgili cevap ariyordum bende. 2012 yilinda tezsiz yuksek lisans yaptim. Doktorada oldugu gibi ogretim elemani olmak icin istisna var mi acaba. Cevap var mi hocam

Hocam iki kere Cimere yazdım ama aynı şekilde ikisine de yanıt alamadım. Siz de Cimer'e yazarsanız belki farkındalık oluşur. Çünkü bu durum ciddi hak kaybına sebep oldu pek çok kişide. Birçok ilan çıktı ve hiçbirine bu süreçte başvuru yapamadık.

Dygdmr

Öğrenci

Yönetmelik buna izin vermiyo ama merak ediyorum tezsiz yuksek lisanslı birinin kadroyu kazandiginda durum ne olur hak kazanmiş sayılır mı idare gözden kacirabilir cok ince konular

harev

Öğrenci
2010 tezsiz yüksek lisans mezunuyum

ben de aynı konuda mağdur durumdayım...

öğretim görevlisi için epey ilan var fakat başvuru yapamıyorum!

- - - Güncellendi - - -

Hocam iki kere Cimere yazdım ama aynı şekilde ikisine de yanıt alamadım. Siz de Cimer'e yazarsanız belki farkındalık oluşur. Çünkü bu durum ciddi hak kaybına sebep oldu pek çok kişide. Birçok ilan çıktı ve hiçbirine bu süreçte başvuru yapamadık.

bununla ilgili bir cevap alabildiniz mi hocam?

Uzman_

Öğrenci
2010 tezsiz yüksek lisans mezunuyum

ben de aynı konuda mağdur durumdayım...

öğretim görevlisi için epey ilan var fakat başvuru yapamıyorum!

- - - Güncellendi - - -

bununla ilgili bir cevap alabildiniz mi hocam?

Hocam ne yazık ki ikinci başvuruma da yanıt alamadım. Ancak ne kadar çok başvuru o kadar çabuk farkındalık yaratır. Rica ediyorum siz de cimer üzerinden başvuru yapın ve süreç hakkında bizleri de bilgilendirin.

Dygdmr

Öğrenci
hocam bende dört ay önce konu hakkında CİMER'e yazdım cevap gelmedi.

Bazı üniversiteler eski yönetmeliğe göre ilana çıkıyolar bir devlet üniversitesi ilanını düzeltmedi (kimsenin günahını almamayım) kazanan arkadaşı yök tez merkezinde arattım yüksek lisans mezunu değil idareler hata yapıyolar tezsiz yüksek yapmış birini kadroya alsalar nasıl bir sonuç çıkar çok merak ediyorum okul atamayı yapıp pardon yanlış atadım derse nasıl bir hukuk mücadelesi olur kestiremiyorum..

Bekleyiş

Öğrenci
Arkadaşlar bu başlıkla ilgili bir haber var, Vahdet özkoçak hocanın paylaşımına bakarsanız Danıştay alımlarda “tezli” ibaresini durdurdu yazıyor.

smttsn

Öğrenci
https://www.ilan.gov.tr/detay-kamu-...etim-gorevlisi-aliyor-680781.html?searchText=
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim görevlisi ilanına tamda bizim istediğim gibi çıkmış
Öğretim Görevlisi
1- Öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır.
İlanlardada yüksek lisans yapmış olmak ifadesi yer alıyor.
Diğer üniversiteler neden danıştay kararını uygulamıyor kararı uygulayıp uygulamamak keyfi mi ?