Tezsiz yüksek lisans mezunu doktora öğrencilerinin öğretim gör. Ilanlarına başvurması

Onurlu

Öğrenci
Bildiğiniz üzere Atama usulleri Özel şartlar Madde 7/3'te "Öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır." diyor.

Bu durumda hali hazırda Doktora eğitimine devam eden tezsiz yüksek lisans yapmış kişiler için bir açıklama bulunmuyor.

Şahsi yorumum Doktora eğitiminin tezli yüksek lisans eğitiminin üzerinde olması nedeniyle, Doktora eğitimine devam edenlerde bu şartın aranmaması gerekmekte.

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yorumlarını rica ediyorum.

finduilas

Profesör
Bildiğiniz üzere Atama usulleri Özel şartlar Madde 7/3'te "Öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak şartı aranır." diyor.

Bu durumda hali hazırda Doktora eğitimine devam eden tezsiz yüksek lisans yapmış kişiler için bir açıklama bulunmuyor.

Şahsi yorumum Doktora eğitiminin tezli yüksek lisans eğitiminin üzerinde olması nedeniyle, Doktora eğitimine devam edenlerde bu şartın aranmaması gerekmekte.

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yorumlarını rica ediyorum.
Tezsiz yuksek yapanlarin doktora yapamamasi sarti gelmeden once (6 Subat 2013tu sanirim) tezsizden mezun olanlarda bir problem yok

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Doktora eğitimine devam ediyor olmak en az tezli yüksek lisans mezunu olma şartını karşılamaz. Son alınan diploma geçerlidir. Doktora mezunu olduğunuzda şartı karşılarsınız.

Onurlu

Öğrenci
Yuksek lisans diplomasi mevcut zaten. Sadece tezli degil, tezsiz yuksek lisans diplomasi. O da 6 Subat 2013'ten once alinanlarda problem degil.

Mezun değilim. Ama doktorada tez aşamasındayım. Yani öğretim görevlisi olabilmem için doktorayı bırakıp tekrar yüksek lisansa mı başlamam lazım yada doktora mezuniyetimi bekleyeceğim ki bekledikten sonra öğretim görevlisi değil öğretim üyesi olurum.

bu madde de araştırma görevlilerinde olduğu gibi doktora yapıyor olmak gibi bir cümle eklenmeli diye düşünüyorum

- - - Güncellendi - - -

Doktora eğitimine devam ediyor olmak en az tezli yüksek lisans mezunu olma şartını karşılamaz. Son alınan diploma geçerlidir. Doktora mezunu olduğunuzda şartı karşılarsınız.

MEzun olduktan sonra neden Öğretim Görevlisi olmak isteyeyim ki? Öğretim üyesi kadrosu çok daha anlamlı olur.

Benim esas sorum şu aşamada öğretim görevlisi olma yolunun kapatılmasının doğru olmadığı

finduilas

Profesör
Mezun değilim. Ama doktorada tez aşamasındayım. Yani öğretim görevlisi olabilmem için doktorayı bırakıp tekrar yüksek lisansa mı başlamam lazım yada doktora mezuniyetimi bekleyeceğim ki bekledikten sonra öğretim görevlisi değil öğretim üyesi olurum.

bu madde de araştırma görevlilerinde olduğu gibi doktora yapıyor olmak gibi bir cümle eklenmeli diye düşünüyorum

- - - Güncellendi - - -

MEzun olduktan sonra neden Öğretim Görevlisi olmak isteyeyim ki? Öğretim üyesi kadrosu çok daha anlamlı olur.

Benim esas sorum şu aşamada öğretim görevlisi olma yolunun kapatılmasının doğru olmadığı

Yuksek lisanstan mezun musunuz, degil misiniz? "Bu durumda hali hazırda Doktora eğitimine devam eden tezsiz yüksek lisans yapmış kişiler için bir açıklama bulunmuyor." yazmistiniz ilk mesajinizda. Eger 6 Subat 2013 oncesi alinmis bir tezsiz yuksek lisans diplomaniz varsa ogretim gorevlisi ilanlarina basvurmanizda bir engel yok.

Onurlu

Öğrenci
Yuksek lisanstan mezun musunuz, degil misiniz? "Bu durumda hali hazırda Doktora eğitimine devam eden tezsiz yüksek lisans yapmış kişiler için bir açıklama bulunmuyor." yazmistiniz ilk mesajinizda. Eger 6 Subat 2013 oncesi alinmis bir tezsiz yuksek lisans diplomaniz varsa ogretim gorevlisi ilanlarina basvurmanizda bir engel yok.

Evet 2011 yılında yüksek lisanstan mezun oldum. PEki bu söylediğinizin yasal bir örneği dayanağı var mı? ilanlarda net bir şekilde tezli yüksek lisans yapmış olmak diyor.

Yönetmelik açıkça en az tezli yüksek lisans mezunu olmak diyor. Herhangi bir tarihten önce mezun olan tezsiz yüksek lisans mezunları başvurabilir demiyor. Araştırma görevlisi kadrolarında lisansüstü öğrencisi olmak gerektiği için bu şart var. O yüzden ilanla yüksek lisans veya doktora yapıyor şartı ile çıkıyor.

- - - Güncellendi - - -

Yuksek lisans diplomasi mevcut zaten. Sadece tezli degil, tezsiz yuksek lisans diplomasi. O da 6 Subat 2013'ten once alinanlarda problem degil.

Yeni yönetmelikte 6 Şubat 2013 öncesi için bir ifade yok. Asgari tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı var.

finduilas

Profesör
Soyledigimin yasal dayanagi 6 Subat 2013'teki degisiklik, orada degisikligin o tarihten onceki tezsiz yuksek lisanslari kapsamayacagi yazili. Ha bu durum sadece doktora basvurulari icin gecerli, ogretim gorevlisi basvurulari icin gecerli degil diyorsaniz ona bir sey diyemem. Bence basvurmayi deneyerek bir sey kaybetmezsiniz.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Onurlu

Öğrenci
Yönetmelik açıkça en az tezli yüksek lisans mezunu olmak diyor. Herhangi bir tarihten önce mezun olan tezsiz yüksek lisans mezunları başvurabilir demiyor. Araştırma görevlisi kadrolarında lisansüstü öğrencisi olmak gerektiği için bu şart var. O yüzden ilanla yüksek lisans veya doktora yapıyor şartı ile çıkıyor.

- - - Güncellendi - - -

Yeni yönetmelikte 6 Şubat 2013 öncesi için bir ifade yok. Asgari tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı var.

Esas merak ettiğim şuana kadar bu durumla karşılaşan olmamış mı?

Yök'e dilekçe ile görüş soran olmamış mı?

Başvurup sonucu beklemekten ziyade sanırım açık görüş belirtilmesi gerekiyor bu konuda YÖK tarafından

Uzman_

Öğrenci
Onurlu Hocam merhaba. Ben de sizinle aynı durumdayım. Cimer'e başvurdum ancak bana gelen yanıt aynen şu şekilde oldu:

"Lisansüstü eğitim, Üniversite Kurulu tarafından hazırlanan Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğiyle belirlenmiş olup söz konusu yönetmeliğe YÖK ve Üniversitelerarası Kurulun internet sayfasından ulaşılabilmektedir."

Şuan ben de nasıl resmi olarak bilgi edinebilir onun arayışı içerisindeyim. Cimer'e tekrar başvuracağım. DPT'den nasıl görüş alınır bilgisi olan paylaşırsa çok sevineceğim.

Onurlu

Öğrenci
Onurlu Hocam merhaba. Ben de sizinle aynı durumdayım. Cimer'e başvurdum ancak bana gelen yanıt aynen şu şekilde oldu:

"Lisansüstü eğitim, Üniversite Kurulu tarafından hazırlanan Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğiyle belirlenmiş olup söz konusu yönetmeliğe YÖK ve Üniversitelerarası Kurulun internet sayfasından ulaşılabilmektedir."

Şuan ben de nasıl resmi olarak bilgi edinebilir onun arayışı içerisindeyim. Cimer'e tekrar başvuracağım. DPT'den nasıl görüş alınır bilgisi olan paylaşırsa çok sevineceğim.

Aslında durumu açıklayıp direk YÖK kanadından görüş almak lazım Hocam

Uzman_

Öğrenci
Hocam geçen hafta Cimer üzerinden YÖK'e bu konuda bilgi edinme talebinde bulundum. Aynı şekilde detaylıca durumu açıkladım. Yanıt gelirse sizlerle paylaşırım. Siz de bu konuda başvuru yaparsanız belki bir farkındalık yaratabiliriz. Ben açıkçası bu durumun gözden kaçtığını düşünüyorum.

Onurlu

Öğrenci
Hocam geçen hafta Cimer üzerinden YÖK'e bu konuda bilgi edinme talebinde bulundum. Aynı şekilde detaylıca durumu açıkladım. Yanıt gelirse sizlerle paylaşırım. Siz de bu konuda başvuru yaparsanız belki bir farkındalık yaratabiliriz. Ben açıkçası bu durumun gözden kaçtığını düşünüyorum.

KEsinlikle gözden kaçtığı konusuna katılıyorum. Önce Tezsiz Yükseklisans yapanlara Doktora yolu kapatılıp sonra böyle bir karar verilemez. NEticesinde o yolu tamamlamış olanların istisna tutulması gerekiyordu

- - - Güncellendi - - -

Cimere gönderdiğin metni paylaşır mısın? gerekirse tek metin üzerinden gidelim

soykann

Öğrenci
arkadaşlar 2012 tezsiz yüksek lisans mezunuyum öğretim görevliliği için başvurabilir miyim ya da iş deneyimi yüksek lisans şartını şağlar mı?

Uzman_

Öğrenci
Hocam 9 Kasım 2018 tarihinde Öğretim Elemanı Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. "En az tezli yüksek lisans derecesine sahip olma" şartı getirildi. MYO öğretim görevliliğinde deneyim şartı ise YÖK'ün belirlediği 21 uzmanlık alanı için geçerli. Eğer bu alanlardan birinden mezun iseniz başvuru yapabilirisiniz. Ancak bu durumda olan hocalarımdan ricam CİMER üzerinden başvuru yapmaları ve farkındalığı sağlamamız. Ben de şuan doktora yapıyorum, bitirinnce elbetteki Öğretim Üyeliği kadrolarına başvuracağım. Ancak burada can sıkıcı olan durum bu şekilde haklar verip sonra da hakları geri alınması.

Uzman_

Öğrenci
KEsinlikle gözden kaçtığı konusuna katılıyorum. Önce Tezsiz Yükseklisans yapanlara Doktora yolu kapatılıp sonra böyle bir karar verilemez. NEticesinde o yolu tamamlamış olanların istisna tutulması gerekiyordu

- - - Güncellendi - - -

Cimere gönderdiğin metni paylaşır mısın? gerekirse tek metin üzerinden gidelim

"Merhaba, 6 Şubat 2013 tarihinde "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği"nde yapılan değişiklik sonrasında, doktora programına devam edebilmek için Tezli Yüksek Lisans mezunu olmak şartı getirilmişti. Ancak aynı yönetmeliğin 3ncü maddesi bu tarihten önceki tezsiz yüksek lisans programına kayıtlı öğrenciler hakkında uygulanmaz hükmü bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce Tezsiz yüksek lisans mezunları doktora eğitimine devam edebildiler. Yani Tezli Yüksek Lisans mezunu ile aynı haklar tanınmıştır. 9 Kasım 2018 tarihinde ise Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre Öğretim Görevlisi kadrolarına başvuru yapma kriterleri arasında en az Tezli Yüksek Lisans mezunu olmak ibaresi bulunmaktadır. Bu durumda 2013 öncesi Tezsiz Yüksek Lisans mezunlarının bu kadrolara başvuru yapıp yamayacakları hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu sebeple bu kadrolara 2013 yılı öncesi Tezsiz Yüksek Lisans diploması ile başvuru yapılıp yapılamayacağı hakkında tarafıma bilgi verilmesini rica ederim."