Tercihlerde Kullanılacak ALES Puan türünün belirlenmesi

HAY(m)AT(ematik

Öğrenci
[email protected] 'den gelen yanıtı eklemesiz ve eksiz iletiyorum:

'' ALES puan türüyle ilgili olarak;
Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. (Bu sınavın sonuçları yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.)
Ancak;
Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanıyla öğrenci alınan alanlara başvurularda, herhangi bir puan türünden en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları,
Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları,
Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları gerekmektedir. ''

Şaka gibi. İlanlardaki GENEL ŞARTLAR kısmını kopyala-yapıştır yapıp göndermişler. Bu kadar cahil yerine koyulduğumu hatırlamıyorum. Kirli işlerini ve ilişkilerini örtbas etme yönelimlerinin, zatı şahanelerinden hesap soracak, yargılayacak gücü her geçen büyüttüğünün umarım farkındadırlar.

Yolladığım ileti ise şu idi:

'' Sayın Yetkili,

Eğitim Bilimleri Bölümündeki Öyp dahilinde araştırma görevlisi alım ilanlarına yönelik başvurularda ve değerlendirmede kullanılacak ALES puan türünü (SAY-EA-SÖZ) belirleyici maddenin yer aldığı ilgili yönetmelik hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Gereğinin ivedilikle yapılmasını saygılarımla arz ederim. ''

dennis00

Öğrenci
arkadaşlar bütün yorumları okudum ama ben hala işin içinden çıkamadım. deniliyorki hangi alan türünden mezun oldusanız o alanla başvuracaksınız.ben eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği mezunuyum.öyp de eğitim fakültesi zihin engelliler eğitimine başvuracam aranan şartlarda söylenen d) Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. (Bu sınavın sonuçları yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.)
Ancak;
Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları,
burdaa bana bir sonuç söylerseniz sevinirim ea lık mı söz mi?

M

Merve

Guest
arkadaşlar bütün yorumları okudum ama ben hala işin içinden çıkamadım. deniliyorki hangi alan türünden mezun oldusanız o alanla başvuracaksınız.ben eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği mezunuyum.öyp de eğitim fakültesi zihin engelliler eğitimine başvuracam aranan şartlarda söylenen d) Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. (Bu sınavın sonuçları yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.)
Ancak;
burdaa bana bir sonuç söylerseniz sevinirim ea lık mı söz mi?
Bu durum biraz sıkıntılı, Nazmi hoca tercihler başlamadan öğrenerek kesin yanıtı verecek...

inanli

Öğrenci
bomba konuymuş bu.
ÖYP= sıkıntı, dert, karmaşa, düzensizlik.
her okul kafasına göre yorum yapabilir, kişiye göre uygulama değişebilir.Aynı durumda ki iki kişi farklı şartlarda aynı alana girebilir, kabul edilebilir.
EA başlamış bölümü Sayısal olmuş, Yüksek lisansa Sayısal puanla Sayısal bölüme girmiş ve bitirmiş ardından sayısal bir bölüme başvuracak bir kişi olarak şimdi onlar düşünsün diyorum.
beni EA ile alamazlar bölüm sayısal .Ea daha kolay bana uyar tabi. EA puanım 6-7 fazla oluyor söylemesi ayıp. Ama aklı başında okul(burası önemli çünkü Öyp okullarında daha ne akıl var ne ....) beni Sayısalla alır. N'apıcak EA'yı?

wertten

Öğrenci
Matematik bölümü lisans mezunuyum. 2013 Aralık tercihlerinde hem Matematik bölümlerini hem de https://yoksis.yok.gov.tr/oypilansayfa/?sessionid=16122 ilanına başvurmak istiyorum. Bu mümkün mü? ALES Sayısal puanımı mı kullanmam gerekiyor? Cevaplarınıza kaynak gösterirseniz sevinirim. Aşağıdaki maddeyi okudum ancak bölümün lisans eğitimi yok. Kafam karışık yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. Ancak; •Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70, •Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70, •Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Merve

Baş Editör
Matematik bölümü lisans mezunuyum. 2013 Aralık tercihlerinde hem Matematik bölümlerini hem de https://yoksis.yok.gov.tr/oypilansayfa/?sessionid=16122 ilanına başvurmak istiyorum. Bu mümkün mü? ALES Sayısal puanımı mı kullanmam gerekiyor? Cevaplarınıza kaynak gösterirseniz sevinirim. Aşağıdaki maddeyi okudum ancak bölümün lisans eğitimi yok. Kafam karışık yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. Ancak; •Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70, •Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70, •Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.
Evet, sayısal ALES puan türünü kullanmalısınız. Linkini verdiğiniz ilana da başvurabilirsiniz. Matematik lisans mezunu olmak şartını sağlıyorsunuz.

wertten

Öğrenci
Evet, sayısal ALES puan türünü kullanmalısınız. Linkini verdiğiniz ilana da başvurabilirsiniz. Matematik lisans mezunu olmak şartını sağlıyorsunuz.

Emin misiniz? İlk sayfadaki ilk soruya da "Hayır başvurulmaz eğer başvurursanız diğer tercih haklarınız yanar" gibi bir cevap verilmiş.

http://www.akademikpersonel.org/oyp...rami/34150-ales-puan-turu-sorunu-cozuldu.html bu başlıkta da benzer bir sorundan ve ilk sayfadaki gibi bir çözümden bahsedilmiş.

Benim tam merak ettiğim

1) https://yoksis.yok.gov.tr/oypilansayfa/?sessionid=16026
2) https://yoksis.yok.gov.tr/oypilansayfa/?sessionid=16123

böyle bir tercih sıralaması yapma imkanım var mı? 2. tercihe yerleşirsem sorun çıkar mı?

Bu tercih sıralamasında Sayısal ALES mi kullanmalıyım?

Emin olmaya çalışıyorum çünkü hem başkası mağdur olmasın hem de ben mağdur olmayayım istiyorum. Teşekkürler.

Merve

Baş Editör
Emin misiniz? İlk sayfadaki ilk soruya da "Hayır başvurulmaz eğer başvurursanız diğer tercih haklarınız yanar" gibi bir cevap verilmiş.

http://www.akademikpersonel.org/oyp...rami/34150-ales-puan-turu-sorunu-cozuldu.html bu başlıkta da benzer bir sorundan ve ilk sayfadaki gibi bir çözümden bahsedilmiş.

Benim tam merak ettiğim

1) https://yoksis.yok.gov.tr/oypilansayfa/?sessionid=16026
2) https://yoksis.yok.gov.tr/oypilansayfa/?sessionid=16123

böyle bir tercih sıralaması yapma imkanım var mı? 2. tercihe yerleşirsem sorun çıkar mı?

Bu tercih sıralamasında Sayısal ALES mi kullanmalıyım?

Emin olmaya çalışıyorum çünkü hem başkası mağdur olmasın hem de ben mağdur olmayayım istiyorum. Teşekkürler.
Her iki ilana da "matematik lisans mezunu olmak" şartını sağladığınız için başvurabilirsiniz. Ales puan türü konusunda sıkıntı yok, ikisi için de sayısal ales geçerli. İlk sayfadaki durum farklı, onlara da ben cevap verdim zaten. Emin olmasam neden kesin cevaplar vereyim, kimseyi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

wertten

Öğrenci
Her iki ilana da "matematik lisans mezunu olmak" şartını sağladığınız için başvurabilirsiniz. Ales puan türü konusunda sıkıntı yok, ikisi için de sayısal ales geçerli. İlk sayfadaki durum farklı, onlara da ben cevap verdim zaten. Emin olmasam neden kesin cevaplar vereyim, kimseyi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

Teşekkür ederim.

- - - Güncellendi - - -

"peki aynı ilana sosyolojiden mezun biri de ea ile başvurabilir mi?
yani sayısal olması şart mı? yoksa herkes hangi bölümden mezunsa ona uygun bölümden mi başvurmalı? "

Bu da Sosyoloji lisans mezunu arkadaşımın aynı konu hakkındaki sorusu.

gelengi

Öğrenci
iyi günler ben 2014 temmuz atamasında eğitim programları ve öğretim anabilimdalına yüksek lisans yapmış olma şartıyla atandım. Şimdi doktora için tercih yaparken hangi ales puanını kullanmalıyım. Matematik öğretmenliği çıkışlıyım. öyp'ye başvururken sayısal kullandık ama doktora tercihlerinde de mi sayısal kullanacağız.Teşekkürler

S

Sosyolojii

Guest
Doktora başvuru ALES puan türü ?

Doktora ya hangi Ales puan türüyle başvuruluyor. Sosyoloji mezunuyum. Lisansa yerleştirildiğim yıl sosyoloji sözel ile öğrenci kabul ediyordu fakat şuan eşit ağırlık. Ben hangi puanla başvuracağım. Bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi Çalışmalar

A

Akademik Forum

Guest
Yardım

İktisat bölümünden yüksek lisans yapmak için hangi puan türüne bakmalıyız ?