PTE Eşdeğerlik

madamecurie

Öğrenci
Ara değerlerin o puana denk geldiği bilgisini nereden aldınız hocam?

Herhangi bir yere sormadim tablodan anlasilan buydu, Oyp'de ara degerleri yazmayi denerseniz zaten yazamadiginizi goreceksiniz, puan seceneginde cikmiyor, ara puanin en yakin oldugu alt ana puan olarak denklik aliniyor, ornegin benim pte puanim 52, oyp'de bunu giremiyorum, 50 girmem gerekiyor ve denkligi 55

- - - Güncellendi - - -

Ara değerlerin o puana denk geldiği bilgisini nereden aldınız hocam?
Şimdi yetkiliye benzeyen birine sormak adına Ankara'daki sınav merkezi Perfect English'i aradım ama bilgileri olmadığını söylediler, (tekelden sınav yapıp denkliğini bilmemek de ayrı bir mesele) fakat dediğim gibi Öyp'de puanı girmeyi deneyin, ana puanlarda zaten sıkıntı yok fakat ara puanlarda durum bu

Sercan

Profesör
Herhangi bir yere sormadim tablodan anlasilan buydu, Oyp'de ara degerleri yazmayi denerseniz zaten yazamadiginizi goreceksiniz, puan seceneginde cikmiyor, ara puanin en yakin oldugu alt ana puan olarak denklik aliniyor, ornegin benim pte puanim 52, oyp'de bunu giremiyorum, 50 girmem gerekiyor ve denkligi 55

- - - Güncellendi - - -

Şimdi yetkiliye benzeyen birine sormak adına Ankara'daki sınav merkezi Perfect English'i aradım ama bilgileri olmadığını söylediler, (tekelden sınav yapıp denkliğini bilmemek de ayrı bir mesele) fakat dediğim gibi Öyp'de puanı girmeyi deneyin, ana puanlarda zaten sıkıntı yok fakat ara puanlarda durum bu

Evet hocam malesef ara değerler yok. O tablo mantıklı gözüküyor ancak güvenilir de olması gerekir. ÖSYM'den kimseye ulaşılamıyor mu? Üniversitelerin personel daire baş. çalışanları malesef sorunlu olabiliyor. Adamlara laf anlatmak bazen çok zor oluyor. PTE puanı ile tercih yapıp kazanmış adayların birde bu derdi var :ambivalence:

madamecurie

Öğrenci
Evet hocam malesef ara değerler yok. O tablo mantıklı gözüküyor ancak güvenilir de olması gerekir. ÖSYM'den kimseye ulaşılamıyor mu? Üniversitelerin personel daire baş. çalışanları malesef sorunlu olabiliyor. Adamlara laf anlatmak bazen çok zor oluyor. PTE puanı ile tercih yapıp kazanmış adayların birde bu derdi var :ambivalence:

Haklısınız, öyleyse ÖSYM'ye ulaşmaya çalışmaya devam edelim :)

Sercan

Profesör
Haklısınız, öyleyse ÖSYM'ye ulaşmaya çalışmaya devam edelim :)

Ulaşırsanız ve daha yetkili bir merciden bilgi alırsanız, bizimlede paylaşırsanız cevabı, seviniriz. Keza çok muallak bir durum şuanda :ambivalence: Sizden bir de detaylı bir PTE başvuru rehberi hazırlamanızı istesem :) Başvuru öncesi, sırası, sonrası ve Sınav deneyimlerini anlatan güzel bir klavuz gibi olsa harika olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

madamecurie

Öğrenci
Ulaşırsanız ve daha yetkili bir merciden bilgi alırsanız, bizimlede paylaşırsanız cevabı, seviniriz. Keza çok muallak bir durum şuanda :ambivalence: Sizden bir de detaylı bir PTE başvuru rehberi hazırlamanızı istesem :) Başvuru öncesi, sırası, sonrası ve Sınav deneyimlerini anlatan güzel bir klavuz gibi olsa harika olur. Kolay gelsin.

Yakın ve uygun zamanımda kılavuz gibi bir yazı hazırlamaya çalışacağım, sınav tarihi yakın olan arkadaşlar için kısa yoldan faydalı olabilecek bilgileri paylaşmaya çalıştım.

ÖSYM'den yanıt alacağımız zamana kadar da konuyu bir de Facebook'taki "OYP araştırma görevlileri buluşma noktası"na sorsak? Belki birileri yetkili birilerine ulaşmış olabilir

Sercan

Profesör
Yakın ve uygun zamanımda kılavuz gibi bir yazı hazırlamaya çalışacağım, sınav tarihi yakın olan arkadaşlar için kısa yoldan faydalı olabilecek bilgileri paylaşmaya çalıştım.

ÖSYM'den yanıt alacağımız zamana kadar da konuyu bir de Facebook'taki "OYP araştırma görevlileri buluşma noktası"na sorsak? Belki birileri yetkili birilerine ulaşmış olabilir

Orada mesaj araya kaynayabilir hocam. Siz ulaşabilirseniz burada paylaşabilirsiniz bende haber alabilirsem burada paylaşacağım.

A

Akademik Forum

Guest
hocam 5 ağustos'ta sınava gireceğim daha önce son yds'den 50 toefl ibt'den ise 64 aldım.60 denklliği gerekiyor sanırım pte'de 55 yapıyor.Tavsiyelerinizi bekliyorum

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar bende diyarbakırdan girdim. çok zor değil sınav. ama çok hayacanlandım ve sınav berbat geçti. sınavda hiç bakamadığım yerler bile oldu 20-30 beklerken 47 geldi. az çok herşeye puan veriyorlar. şu an tekrar hazırlanıyorum 50 almam lazım. internette bir çalışma bölümü satın alabilirsiniz kendi sitesinden 5 dolar. bana o çok faydalı oldu. girmeyi düşünenlere tavsiye ederim.

burak136

Öğrenci
Arkadaşlar, YDS 80e denk bir puan olan 78 almam gerekirken 71 aldım. Ancak 71'i TOEFL veya IELTS'ten dönüştürünce 80i yakalıyorum. Daha önce böyle bir başvuru yapan oldu mu?

A

Akademik Forum

Guest
sahsen 4 kere girdiğim ve sonunda başarı elde ettiğim sınavdır. elimde bulunan çok yararlı notları+kitapları+cıkmıs olan soruları uygun fiyata vermek istiyorum. arzu eden [email protected] adresinden bana ulaşabilir

factopdia

Öğrenci
Öncelikle YDS den 65 ve üzeri alan bir kişinin IELTS laf atmaalrından dolayı kaldırılan bir IELTS sınavının sıkıntılarını yaşıyoruz. Laf atanlar sadece grammer ezberleyerek IELTS de 4 aşamayı geçeceğini sanıyorlar. Halbuki armutu saplarıyla ayırt edemeyenler IELTS e laf atarak benim gibi bir çok kişiyi sıkıntıya sokmuşlardır. Halbuki o kadar konuşmalarına rağmen YDS 65 alan kişi IELTS den 5.0 ı geçsin de görelin. Bu ülkede tek aşamalı grammer odaklı aptalca YDS sınavına göre denkliklerin verilmesi çok saçmalıktır. Çünkü IELTS PTE ve TOEFl 4 aşamalı bir sınavdır. Gerçek bir dil seviyesine ölçebilecek seviyededir. Yani sizin hem okuma, hem konuşma, hem yazma hemde dinlenme becerinizi ölçer. Malesef ingilizce bildiğini kanıtlaman şçin YDS yi kurtarıcı bir dal olarak kullanan zihniyetlerin hakimiyetinde yaşıyoruz. Umarım birgün YDS komple kaldırılır yada 4 aşamalı bir sınava dönerde bu YDS bozuntuları yerle bir olur, sıkıntı nedir o zaman anlarlar. Bunun dışında PTE ve TOEFL ibt arasında YDS denkliğini sayısal verilere dayanarak analtmak istiyorum.
IELTS 6.0 ve 6.5 puanı sahibi olan birisi olarak PTE Academic sınavına iki kez girdim. Her ikisinden de overall 55 aldım. İkinci girdiğimde çalışmama rağmen yine aynı puanı aldım. Fakat rahat ve güvenilir bir sınav olan PTE Academic için YDS denkliği cidden çok acımasız. Bu yüzden PTE 55 = YDS 60 iken PTE 67 = YDS 65 dir. Yani PTE den 12 puan almak YDS de acımasız şekilde 5 puana denk gelmektedir. Bu yüzden TOEFL IBT, denklik açısından PTE göre daha avantajlı olduğundan tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle PTE Academic + IELTS +TOEFL sınavlarının denklik tablosunu incelediğinizde;
IELTS 6,0 = TOEFL 82 = PTE Academic 55 sonucuna varabilirsiniz.

ÖSYM nin “YABANCI DİL SINAVLARI EŞDEĞERLİKLERİ Güncelleme Tarihi: 22.01.2016” olan pdf dokümanında ise yer alan denklikleri incelediğinizde;
TOEFL 84 = YDS 70 PTE Academic 67 = YDS 65 IELTS (önceden) 6,0 = YDS 70
TOEFL 78 = YDS 65 PTE Academic 55 = YDS 60 IELTS (önceden) 5,5 = YDS 65 sonucuna varabilirsiniz.

Bu iki tabloyu birbiri ile kıyasladığımızda denklik aşağıdaki gibi olmaktadır (önceden aldığım PTE Academic 55’e göre kıyaslama yapılmıştır.)
Genel Denklik
(Pearson Comparison) YDS Denklik
IELTS 6,0 70
TOEFL 82 70 - 65
PTE Academic 55 60

Bu sonuca göre YDS denklikleri birbirini tutmamaktadır. PTE 55 overall puanıma dayanarak ben IELTS 5,5 ile YDS 65 denkliğini sağlarken, IELTS 6,0 denk gelen PTE 55 puanımla YDS 65 denkliğini sağlayamıyorum. Sonuç olarak burada net bir şekilde sayısal verilere dayanarak haklı olduğumu göstermeye çalıştım. Çünkü YDS tek aşamalı bir sınavı 4 aşamalı bir sınavlar ile kıyaslamak zulümden başka birşey değildir. Bu durum ancak YDS nin 4 aşamalı siteme geçmesiyle, yada YDS denklik yerine her bir sınav için min. puan istenmesi daha mantıklı olacaktır.

cowposition

Öğrenci
Haklısınız adaletsiz bir denklik söz konusu özellikle puan aralıkları konusunda tam bir saçmalık hakim.
PTE'den 67 alırsanız - YDS 65,
PTE'den 66 alırsanız YDS 60 puan
alıyorsunuz bu örnek denklikleri hazırlayanların nasıl bir yoksunluk içerisinde olduklarının en açık göstergesidir.