PTE Eşdeğerlik

inonubjk

Öğrenci
Arkadaşlar ösym Pte sınavında 50 puanı 55'e denk tuttu. Bu durumda eski ielts 4,5 notuna denk gelmekte. Ancak Pte'nin kendi sitesinde ve yabancı sitelerin tümünde pte 50 notu ieltsde 6 ya denk gelmekte bu durumda bizler ieltsden 4,5 alacagimiza 6.5 alacak gibi performans sergilemek durumundayız.Osym burada yine bir magduriyet yarattı buna göre yda 55 puanı pte den 30 puana denk olmalı ki bu sorun cozulsun bunu farkeden kimse var mı? Asagidaki linki inceleyin anlayacaksiniz daha iyi, pte nin kendi sitesinde de bulabilirsiniz.
*http://www.nacel.org/study-languages...est-scores.php

yusufb

Öğrenci
daha dün haberdar oldum pte diye bir sınavın varlığından. pte umutlarıda suyamı düşüyor.
toeflda varmı bi oran değişimi acaba.

inonubjk

Öğrenci
Ielts özel dersine başladım derslerin yarısı bitti eşdeğerlik kaldırdılar, Pte var dediler bundan eşdeğerlikler gözükene göre yüksek, Yds desen başvuru yapamadık, Haziran'a dek yeterli puanı alamassam tecil bitiyor insanları böyle mağdur ediyorlar ya Allah hepsinden hesabını sorsun.

izmir3535

Öğrenci
Arkadaşlar ben bu sınava dün girdim ve 24 saat geçmeden sınav açıklandı. Sınav kesınlıkle cok rısklı ve cok cesıtlı soru kalıplarından olusuyor wrıttıngde 300 kelıme ısteyıp 20 dk vermesı yuzunden yetıstırmek neredeyse ımkansız speakıngin konusmayla alakası yok. Listeninde keza öyle osym milleti para tuzagına düşürmek için pteyi açmış cok bellı bu sınava girmek büyük intihar ki sonucumda onu gosterdı 45 puan geldi. Denklığıde keza cok kötü. Esdegerlılık ıcındekı en kotu sınav dıyebılırım saygılarımla

biyofizik19

Öğrenci
merhaba arkadaşım. ben de senin durumundayım ielts girecekken sınav kalktı yds başvurusu yapmamıştım. alternatif olarak pte düşünüyorum başka çare yok gibi. acaba senin seviyen nasıldı, ielts ile karşılaştırma yapabilir misin, önceden yds ye girmişmiydin, sınavda puanlama nasıl bu konularda ayrıntılı bilgi verebilirsen bizlere çok yardımcı olursun. benim sınavdaki amacım doktora için 50 almak. teşekkürler

Son düzenleme:

magnezya

Öğrenci
Arkadaslar bız 3 arkadas PTE sınava gırdık. alese hazırlandıgımızdan dolayı kursa gıdemedık cunku bulundugumuz sehırde bu sınav hakkında kurs verenı bırak bılgısı olamayan dıl okulları bıle vardı. bızde tumer altas dıye bırınden pte onlıne set aldık 1 aylık. onda sınavla ılgılı tum formatın demo vıdeoları vardı ordan calısmak zorunda kaldık. 3 arkadastan bırısı ıngılız dılı edebıyatı mezunuydu ve 39 aldı dıgerlerımız 30 ve 22 aldık pteden. 22 alan arkadasımızın sınav anında teknık sıkıntılar meydana geldı. 2 kere bılgısayar resetlendı. verılen not kagıt ve kalemler baslıca sıkıntıydı. asetat kalemı vardı ve seffaf kagıt verdıler. not aldıkların sılınmıyor. ankarada gırdık sınava 7 kısıl bır sınav yerınde kucuk bır odada gırdık. mıkrofonlar ve kulaklıklardan yeterınce ses gelmıyordu. zaten hızlı konusuluyo zor duyuyorsunuz. en kotu tarafı ıse herkes aynı anda sınava baslıyo ve herkes aynı anda konustugu ıcın sesten cok rahatsız oluyorsunuz. baskalarının sesı sızınkıyle karısıyo. kısacası anlatılması cok sey var anlatılmaz yasanır hesabı :) gırecek olanlara yardım edebılırım sınav hakkında. özelden yazabılırler. sımdıden basarılar...

Sercan

Profesör
Arkadaslar bız 3 arkadas PTE sınava gırdık. alese hazırlandıgımızdan dolayı kursa gıdemedık cunku bulundugumuz sehırde bu sınav hakkında kurs verenı bırak bılgısı olamayan dıl okulları bıle vardı. bızde tumer altas dıye bırınden pte onlıne set aldık 1 aylık. onda sınavla ılgılı tum formatın demo vıdeoları vardı ordan calısmak zorunda kaldık. 3 arkadastan bırısı ıngılız dılı edebıyatı mezunuydu ve 39 aldı dıgerlerımız 30 ve 22 aldık pteden. 22 alan arkadasımızın sınav anında teknık sıkıntılar meydana geldı. 2 kere bılgısayar resetlendı. verılen not kagıt ve kalemler baslıca sıkıntıydı. asetat kalemı vardı ve seffaf kagıt verdıler. not aldıkların sılınmıyor. ankarada gırdık sınava 7 kısıl bır sınav yerınde kucuk bır odada gırdık. mıkrofonlar ve kulaklıklardan yeterınce ses gelmıyordu. zaten hızlı konusuluyo zor duyuyorsunuz. en kotu tarafı ıse herkes aynı anda sınava baslıyo ve herkes aynı anda konustugu ıcın sesten cok rahatsız oluyorsunuz. baskalarının sesı sızınkıyle karısıyo. kısacası anlatılması cok sey var anlatılmaz yasanır hesabı :) gırecek olanlara yardım edebılırım sınav hakkında. özelden yazabılırler. sımdıden basarılar...

Hocam PTE sınavına girenler güzel, anlaşılır bir dil ile sınav deneyimlerini anlatırsa (PTE Sınav deneyimim başlığı ile Başvuru-Sınav-Sınav yeri vb. hakkında bilgiler) forumda ilgili sayfaya sabitleyebiliriz. YDS'ye bir alternatif olarak bu sınava girmeyi düşünen adaylara klavuz görevi görecektir.

Son düzenleme:

biyofizik19

Öğrenci
Ben de sana katılıyorum. sınav hakkında doğru dürüst bilgi öğrenemiyoruz her kafadan bir ses çıkıyor. bu konuya bir nokta koyulması lazım. ielts de herşey belli idi şu anda PTE belirsizlik içinde 16 temmuzda sınava gireceğim ne olacağını ben de bilemiyorum.
PTE den 50 almak zor mu bu konulara bir açıklık getirebilir miyiz?

Sercan

Profesör
Ben de sana katılıyorum. sınav hakkında doğru dürüst bilgi öğrenemiyoruz her kafadan bir ses çıkıyor. bu konuya bir nokta koyulması lazım. ielts de herşey belli idi şu anda PTE belirsizlik içinde 16 temmuzda sınava gireceğim ne olacağını ben de bilemiyorum.
PTE den 50 almak zor mu bu konulara bir açıklık getirebilir miyiz?

Valla hocam yukarıda yazılanlara bakılırsa PTE'den 50 almak zor gibi gözüküyor.

Son düzenleme:

Akif Yavuz

Öğrenci
Pte akademik sınavında alacağımız ara puanlar neye eşit olacak örneğin 48 puan aldık karşılığı nedir ? Bilgisi olan var mı bu konu hakkında ?

cago11

Öğrenci
Bende 14 Temmuz'da ankara'da bu sınava gireceğim, OYP tercihleri için 21 temmuza kadar elimde puanın olması lazım, en hızlı sonuç açıklaması bu sınav olduğu için PTE yi seçtim umarım çok kötü bi sonuç almayız. Bu arada eşdeğerlik tablosunda PTE o kadar rezil bi eşdeğerlik tablosu olmuş ki anlatamam, başta da bi arkadaş bundan bahsetmişti. max 90 puan üzerinden aldığın 71 puan 100 lük sistemde 78 puana denk gelirken eşdeğerlik tablosunda 70 puana tekavül ediyor. Böyle bi aptallık var mı arkadaşlar ya? max 90 puan üzerinden 71 alıyorsan 100 puan üzerinden mantık olarak 71 puandan daha fazla bir puana denk gelmesi lazım. Ne deyim Allahından bulsun bu eşdeğerlik tablosunu yapanlar!!! Sonuç olarak YDS yi kaçıran ve kısa zamanda puana ihtiyacı olan benim gibi arkadaşlar PTE sınavını tercih etmek zorunda kalıyor, hemde 375 tl gibi de azımsanmayacak bir ücret ödüyoruz, umarım buna değer.

madamecurie

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
3 Temmuz'da Ankara'da PTE'ye girdim. Sınava kendi web sayfasında verilen ve her konuyla ilgili yeterli olduğunu düşündüğüm kaynaklardan çalıştım, alt başlıklar halinde ayrıntılı bilgi vermişler. Learning resources for language learning from Pearson
(free resources ve PTE general kısımlarında alt başlıklar halinde tüm konular ayrıntılıca var)
50 almak zor değil, 1 buçuk aylık çalışmayla 52 aldım, (her gün yaklaşık 1 saat ve pek de verimli olmayan şekilde)
Eğer kendi verdikleri kaynaklara verimli bir şekilde çalışırsanız 50'den fazla puan alabilirsiniz, sınavın tüm kurallarını, sınavın akışını, soru tarzlarını ve örneklerini bulabilirsiniz. (Kaynaktan iyi faydalanamadım ve eksik çalıştım, puanlarım şu şekilde
Communicative Skills
Listening 48
Reading 63
Speaking 53
Writing 50
Enabling Skills
Grammar 63
Oral Fluency 40
Pronunciation 52
Spelling 43
Vocabulary 62
OVERALL SCORE: 52

Sınav çok zor değil fakat bazı yerlerde düşünmenize fırsat verilmiyor örneğin cevap vermek için 3 saniye içinde konuşmaya başlamazsanız diğer soruya geçiliyor. Benim puanımın ÖSYM denkliği iç açıcı bir puan değil, fakat PTE'ye tekrar girmeyi düşünmüyorum, 2 ay TOEFL'a hazırlanıp girmeyi planlıyorum. Kaynaklarda anlamadığınız yerler olursa yardımcı olmak isterim, herkese başarılar.

candeğer

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
3 Temmuz'da Ankara'da PTE'ye girdim. Sınava kendi web sayfasında verilen ve her konuyla ilgili yeterli olduğunu düşündüğüm kaynaklardan çalıştım, alt başlıklar halinde ayrıntılı bilgi vermişler. Learning resources for language learning from Pearson
(free resources ve PTE general kısımlarında alt başlıklar halinde tüm konular ayrıntılıca var)
50 almak zor değil, 1 buçuk aylık çalışmayla 52 aldım, (her gün yaklaşık 1 saat ve pek de verimli olmayan şekilde)
Eğer kendi verdikleri kaynaklara verimli bir şekilde çalışırsanız 50'den fazla puan alabilirsiniz, sınavın tüm kurallarını, sınavın akışını, soru tarzlarını ve örneklerini bulabilirsiniz. (Kaynaktan iyi faydalanamadım ve eksik çalıştım, puanlarım şu şekilde
Communicative Skills
Listening 48
Reading 63
Speaking 53
Writing 50
Enabling Skills
Grammar 63
Oral Fluency 40
Pronunciation 52
Spelling 43
Vocabulary 62
OVERALL SCORE: 52

Sınav çok zor değil fakat bazı yerlerde düşünmenize fırsat verilmiyor örneğin cevap vermek için 3 saniye içinde konuşmaya başlamazsanız diğer soruya geçiliyor. Benim puanımın ÖSYM denkliği iç açıcı bir puan değil, fakat PTE'ye tekrar girmeyi düşünmüyorum, 2 ay TOEFL'a hazırlanıp girmeyi planlıyorum. Kaynaklarda anlamadığınız yerler olursa yardımcı olmak isterim, herkese başarılar.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Umarım istediğiniz puanları bir an önce alırsınız.
Benim de 67 pte puanına ihtiyacım var bunun için ne kadarlık bir zaman gerekir çalışmak için 2 ayda yapılabilecek bi sınav mıdır. Ben toefl ve pte arasında kaldım acaba hangisine hazırlanmak daha mantıklı, toefl için zor diyorlar metinleri inceledim ama çok da zor gibi gelmedi bana. Siz ne düşünüyorsunuz. Pte daha mı zor.

Antiphates

Öğrenci
Sınava pazartesi günü Diyarbakırda girdim sonuç bugün sabah belli oldu skorum 49, kısa süreli çalışmayla çok rahat 55 60 denkliği alınabilecek bir sınav fakat 65 denkliği zorlayan bir durum çünkü Pte den 67 almak zor bir iş.
Arkadaşlar sabahtan beri ösym çağrı merkezlerini arıyorum fakat kimse bilgi veremiyor aldığım 49 puanın eşdeğerliliği nedir ?
Bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

madamecurie

Öğrenci
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Umarım istediğiniz puanları bir an önce alırsınız.
Benim de 67 pte puanına ihtiyacım var bunun için ne kadarlık bir zaman gerekir çalışmak için 2 ayda yapılabilecek bi sınav mıdır. Ben toefl ve pte arasında kaldım acaba hangisine hazırlanmak daha mantıklı, toefl için zor diyorlar metinleri inceledim ama çok da zor gibi gelmedi bana. Siz ne düşünüyorsunuz. Pte daha mı zor.

PTE Academic English Test Taking Strategies From Pearson linkinde zipli dosyalar var, tüm bölümlere bakabilirsiniz özellikle listening kısmına.

TOEFL - PTE zorluğunu maalesef kıyaslayamayacağım, TOEFL'a da PTE'ye de giren birine sormamız lazım hangisi kolay diye, ama PTE puanı eşdeğerliğinde ÖSYM'de adaletsizlik olduğu için PTE dezavantajlı diye düşünüyorum bu yüzden TOEFL'a gireceğim, PTE acil yabancı dil puanı gereken durumlarda avantajlı, 5 gün diyorlar ama 2. gün açıklandı sınav sonucum, zamanınız varsa TOEFL'a hazırlanmanızı tavsiye ederim

- - - Güncellendi - - -

Sınava pazartesi günü Diyarbakırda girdim sonuç bugün sabah belli oldu skorum 49, kısa süreli çalışmayla çok rahat 55 60 denkliği alınabilecek bir sınav fakat 65 denkliği zorlayan bir durum çünkü Pte den 67 almak zor bir iş.
Arkadaşlar sabahtan beri ösym çağrı merkezlerini arıyorum fakat kimse bilgi veremiyor aldığım 49 puanın eşdeğerliliği nedir ?
Bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Puanınız 50'ye denk, 45 (dahil) - 50 (dahil değil) arası 50'ye denk, aralıkta kalan diğer puanlar için de aynı şey geçerli, maalesef saçma ve mağdur edici fakat 66 aldığımızda da 65'e denk geliyor 55 aldığımızda da

candeğer

Öğrenci
PTE Academic English Test Taking Strategies From Pearson linkinde zipli dosyalar var, tüm bölümlere bakabilirsiniz özellikle listening kısmına.

TOEFL - PTE zorluğunu maalesef kıyaslayamayacağım, TOEFL'a da PTE'ye de giren birine sormamız lazım hangisi kolay diye, ama PTE puanı eşdeğerliğinde ÖSYM'de adaletsizlik olduğu için PTE dezavantajlı diye düşünüyorum bu yüzden TOEFL'a gireceğim, PTE acil yabancı dil puanı gereken durumlarda avantajlı, 5 gün diyorlar ama 2. gün açıklandı sınav sonucum, zamanınız varsa TOEFL'a hazırlanmanızı tavsiye ederim

- - - Güncellendi - - -

Puanınız 50'ye denk, 45 (dahil) - 50 (dahil değil) arası 50'ye denk, aralıkta kalan diğer puanlar için de aynı şey geçerli, maalesef saçma ve mağdur edici fakat 66 aldığımızda da 65'e denk geliyor 55 aldığımızda da

Hocam doğru mu anladım bilmiyorum, arada kalan puanların neye eşit olduğu konusunda kafam karıştı.

osym de;
55 puan 60 a eşit kabul ediliyor.
bu durumda pte den 55 üstü puan alan birisinin puanı neye eşit oluyor, ya da 60 alan birinin puanı neye eşit.
55-67 pte puanı aralığının durumu ne olur...

madamecurie

Öğrenci
Hocam doğru mu anladım bilmiyorum, arada kalan puanların neye eşit olduğu konusunda kafam karıştı.

osym de;
55 puan 60 a eşit kabul ediliyor.
bu durumda pte den 55 üstü puan alan birisinin puanı neye eşit oluyor, ya da 60 alan birinin puanı neye eşit.
55-67 pte puanı aralığının durumu ne olur...

Netlik kazanması için şöyle bir şey hazırladım umarım yardımcı olur :)

Ekli dosyayı görüntüle 3964

Akif Yavuz

Öğrenci
Bu tablonun doğruluk payı nedir hocam ? Mağdur durumdayım öyp tercihi yapacam bu hafta pte den 49 aldım bu durumda bu tabloya güvenilebilir mi, OSYM den saglikli bilgi alinamiyor maglum...