ÖYP'de Lisanstan Sonra Doktora için Başka Bir Üniversiteye Geçebiliyor muyuz ?

diago

Öğrenci
Öyp kapsamında herhangi bir üniversiteye yüksek lisansa gittikten sonra doktoraya başka bir üniversiteye geçme hakkımız var mıdır ?
Yönetmelikte bununla ilgili bir açıklama göremedim.
Bilgisi olan paylaşırsa eğer beni ihya eder :)
herkese iyi çalışmalar .

kalem_al

Öğrenci
bölüm başkanım bana 2 yıllık anlaşma imzalanacağını söyledi.doktora için istersem başka bir üniversiteyi yazabilirmişim.senet 78bin TL civarı.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Orası öyle oluyor tabi, eğer değiştirmek istiyorsanız bunu göze alıcaksınız. Yoksa orda devam ediceksiniz puan güncellemeye gerek yoktur.

pinar

Öğrenci
Orası öyle oluyor tabi, eğer değiştirmek istiyorsanız bunu göze alıcaksınız. Yoksa orda devam ediceksiniz puan güncellemeye gerek yoktur.

Nazmi hocam yüksek bittikten sonra ÖYP puanı YL not ortalamasına göre güncelleniyor mu? yani Laisans not ortalaması yerine YL ortalamasımı yazılıyor yoksa lisans ortalaması kalıyor mu?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Her türlü ÖYP kapsamında lisans ortalaması geçerlidir, değişmez. Doktora alımında da.

sinpldeolsa

Öğrenci
Yüksek lisansımı yaptığım üniversiteye 35. madde ile görevlendirildim. Şimdi mezun oldum ve doktoramı başka bir üniversitede yapmak istiyorum. YÖK'e kadromun 33a ile atandığım üniversiteye gönderilmesi konusunda üniversiteler tarafından yazılar yazıldı. Fakat YÖK görevlendirmemi sonlandırmadı ve doktoramı yüksek lisans yaptığım üniversitede devam etmem gerektiği ile ilgili bir yazı gönderdi. Bu durumda ne yapılabilinir?

turabe

Doçent
genelde herkes yl ve doktora ayrı ayrı üniversitede yapılabilir diyor ama kadro aktarılırken yl+doktora olarak aktarılıyor. bana da öyp koordinatörü doktoraya da 35'le yl için gittiğim üniversitede devam edeceğimi çünkü yökün öyle istediğini söylemişti.

Salih06

Öğrenci
genelde herkes yl ve doktora ayrı ayrı üniversitede yapılabilir diyor ama kadro aktarılırken yl+doktora olarak aktarılıyor. bana da öyp koordinatörü doktoraya da 35'le yl için gittiğim üniversitede devam edeceğimi çünkü yökün öyle istediğini söylemişti.
Herkes kendi kafasına ve keyfine göre kanun üretiyor ki yönetmelikte böyle birşey yok. Bu öypnin keyfi uygulamalarından artık usanç geldi. Senedi ödeyecek gücüm olsa bir dakika durmam istifa ederim...

turabe

Doçent
hocam asıl sorun yönetmelikte birşey olmaması zaten.. yök pek çok konuyu "üniversiteler özerk kurumlardır" diyerek fakülte yönetim kurulu kararına bırakıyor.aslında bu gayet güzel birşey ama bizim üniversitelerimize, bizim hocalarımıza bu kadar inisiyatif verilmemeli(istisnalar müstesna tabii ki).çünkü bu zamana kadar arş. gör'ün iyiliğini düşünen hoca pek duymadım.kayınvalide-gelin hesabı hocalar da arş. gör.lere "ben çektim, o da çeksin" anlayışıyla yaklaşıyor.:sorrow: işte öyplilerin yaşadığı sıkıntıların tamamı da bundan kaynaklanıyor. bizim dekanımız bana "öypliler 39la görevlendirilmez, yönetmelikte öyle bir madde yok demişti".evet, yönetmelikte "öypliler" 39la görevlendirilebilir yazmıyor diye bir sürü sıkıntı çıkardı. kendisine öyplilerin de araştırma görevlisi olmalarından mütevellit aynı yönetmeliğe tabi olduğumuzu anlatamadım.neyse sonra anladığı dilden konuşarak sorunumuzu hallettik.

T

tugra1986

Guest
arkadaşlar 1 ay önceye kadar bende aradım , değiştirebileceğimi ve seçim yapmam gerektiğini söylemişlerdi. Neye inanacağını sasırıyor insan. Son durum nedir acaba?

sinpldeolsa

Öğrenci
Ben de yaklaşık bir ay önce aramıştım, bana da kadromun bulunduğu üniversiteye göndereceklerini ve oradan doktora eğitimimi alacağım üniversiteye gönderileceğimi söylemişlerdi. Ama gelen yazıda benim yüksek lisansımı yaptığım üniversitede doktora eğitimimi de yapmak zorunda olduğumu belirtmişler. Hangi maddeye dayanarak böyle kararlar alıyorlar anlamıyorum. Senete imza attık diye bize her istediklerini yaptırmakta özgür olduklarını düşünüyorlar.

ibulut

Doçent
Ben de yaklaşık bir ay önce aramıştım, bana da kadromun bulunduğu üniversiteye göndereceklerini ve oradan doktora eğitimimi alacağım üniversiteye gönderileceğimi söylemişlerdi. Ama gelen yazıda benim yüksek lisansımı yaptığım üniversitede doktora eğitimimi de yapmak zorunda olduğumu belirtmişler. Hangi maddeye dayanarak böyle kararlar alıyorlar anlamıyorum. Senete imza attık diye bize her istediklerini yaptırmakta özgür olduklarını düşünüyorlar.

Hocam y. lisans ve doktoraya ayrı ayrı imza atılmıyor mu sizin daha doktora için imza atmamış olmanız gerekiyor bu durumda normalde yeni tercih yapılabiliyor olması gerek ama unilerimiz sağolsun

T

tugra1986

Guest
evet , bende hatırladığım kadarıyla yl için imza attım. bu yazı size ÖYP üniversiteniz den mi geldi?

sinpldeolsa

Öğrenci
Ben de yüksek lisans için imza atmıştım. Bu yazı bana YÖK'ten geldi. Üniversitem tekrar yazı gönderdi, sonucu bekliyorum. Ama üniversitem bana artık YÖK'ün yüksek lisans yapılan üniversitede doktora eğitimine devam edilmesinde ısrarcı olduklarını söyledi. YÖK'ün bu keyfi kararları yüzünden çok araştırma görevlisi mağdur olacağını düşünüyorum.

Salih06

Öğrenci
Ben de yüksek lisans için imza atmıştım. Bu yazı bana YÖK'ten geldi. Üniversitem tekrar yazı gönderdi, sonucu bekliyorum. Ama üniversitem bana artık YÖK'ün yüksek lisans yapılan üniversitede doktora eğitimine devam edilmesinde ısrarcı olduklarını söyledi. YÖK'ün bu keyfi kararları yüzünden çok araştırma görevlisi mağdur olacağını düşünüyorum.

Yök öyp koordinatörlüğü ile birebir ve yüzyüze görüşme yapmakta fayda var. İlk öyp alınımından bugüne kadar epey değişiklik oldu. Yani problem olunca YÖK onu düzeltme yoluna gidiyor. Böyle bir sıkıntının olduğunu iletmek gerekiyor ki en azından düzelme şansı olsun. Ya da ben çok iyi niyetli bakıyorum olaya ama denemek lazım en azından...

nobetray

Öğrenci
Arkadaşlar son durum hakkında bilgisi olan var mı? Y.Lisans ve Doktora'nın aynı kurumda yapılması esas fakat yine de doktorada başka bir üniversiteye geçmemize imkan var mı?

aktan

Doçent
Arkadaşlar son durum hakkında bilgisi olan var mı? Y.Lisans ve Doktora'nın aynı kurumda yapılması esas fakat yine de doktorada başka bir üniversiteye geçmemize imkan var mı?

Elbette bunda bir problem yok. Ancak çok tavsiye edilecek bir yol değil...Sizi göndermiş olan üniversitenin ve YÖK'ün de bu durumu kabul etmesi gerekiyor...

Sizi üzmek istemem ama YÖK kabul ettiği halde atanılan üniversitenin onay vermediğini bile gördüm. Yani, YTÜ'de doktora yaparken, herşeyini ayarlayıp Marmara'da doktora yapmaya başlayan, ancak YTÜ'den ilişik kesilmeden, sürece müdahil olan Anadolu'da bir üniversite tüm süreci bozdu..

Üni isimleri öylesine verilmiştir.

gregorsamsa

Öğrenci
peki arkadaşlar yüksek lisansı bitirdiğimiz üniversitede doktoraya devam etmek istediğim halde ales puanımın geçeerlilik süresi bitti ve bu son aleste de teknik bir sorun yaşadım dolayısıyla doktora için güncel bir ales puanım yok bu durumda ne olacak? öyp ile atandığım üniversiteye mi geri döneceğim? ki bu durumda doktoraya başlamak için ne kadar sürem olacak, en erken sonbahardaki alese girebilirim, yoksa 35. madde ile bulunduğum üniversitede mi bekletileceğim?....