ÖYP ve 35 Yaşından Gün Almamış Olmak

Y

yemenlii

Guest
merhaba hocalarım okutmanlıkta yada uzmanlıkta da yaş şartı 35 yaşından gün almamak şeklindemi?

deniz14

Öğrenci
Hocam merhaba yaş konusu kafamı karıştırıyor. Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak diyor yeni yönetmelikte. 14 Aralık 1985 doğumlu biri olarak araştırma görevlisi olarak en son başvuru hakkım hangi yılı kapsamakta. Yaş hesaplama sistemlerine baktığımda 2021 aralık ayına kadar hakkım olduğunu gösteriyor sistem. Yani 35 yaşı 2021 15 aralık itibarıyla doldurmuş olduğumu gösteriyor. Yanılıyor muyum? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

deniz14

Öğrenci
Hocam yanıtınız için teşekkür ederim fakat hesaplama sistemlerinin çoğunda da şu şekilde hesaplıyor;
Bu hesaplama 14 Aralık 2021 itibariyle
14.12.2021 Tarihi İtibariyle Yaşınız: 36 yaşında oluyorsunuz.
Gün Alma Durumu: 14.12.2021 tarihi itibariyle 37 yaşından henüz gün almamış oluyorsunuz.
Haftanın Hangi Günüydü: Bir Cumartesi günü doğdunuz.
Sonraki Doğum Gününe Kalan Gün Sayısı: Yeni yaşınıza girmenize 365 gün kaldı.

Bu hesaplama ise 13 Aralık 2021 yani doğum gününden tam bir gün önceki hesaplama
13.12.2021 Tarihi İtibariyle Yaşınız: 35 yaşında oluyorsunuz.
Gün Alma Durumu: 36 yaşından 14 Aralık 2020, Pazartesi tarihinde gün almaya başlıyorsunuz.
Haftanın Hangi Günüydü: Bir Cumartesi günü doğdunuz.
Sonraki Doğum Gününe Kalan Gün Sayısı: Yeni yaşınıza girmenize 1 gün kaldı.

Ben şimdi neye göre hareket etmeliyim. Çünkü şu an 34 yaşındayım ve 35 yaşından gün almış oluyorum. Taaa ki 14 Aralık 2020 tarihine dek. 14 Aralık 2020'de ise 35 yaşına girmiş oluyorum. 14 Aralık 2021 tarihinde ise 35 yaşını doldurup 36 yaşına girmiş oluyorum. Çok sayıda kişiyle paylaştım durumu bir çocuğu aynı yorumu yaptı. Yarın en son YÖK'ü arayacağım.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaş 33 yaşında, 16.01.2014'de 34 yaşından gün alacak, 16.01.2015'e kadar olan ÖYP alımlarından faydalanabilir.

Hocam şu yaş konusunda bir yardımcı olabilir misiniz? 14 Aralık 1985 doğumluyum. 35 yaşını doldurduğum tarih 14 Aralık 2020 midir? 14 Aralık 2021 midir?

Aslında yaptığınız hesaplar doğru fakat kafanız karışmış. Sizin 36 yaşla, 37 yaşından gün almayla ilginiz yok.
Yaşı doldurma şu şekilde hesaplanır: İçinde bulunduğunuz yıldan doğum tarihi çıkarılarak. 2020-1935=35. 14 Aralık 2020de 35 yaşınızı dolduruyorsunuz.
Bir avukatın sitesinden yasal olarak yaş doldurma hesabı alıntısı:
Kişinin doldurduğu yaşın hesabı için, bugünün tarihinden, kişinin doğum tarihi çıkartılır. Ortaya çıkan yıl, kişinin doldurduğu yaşı belirtir.

Basit hesapla, doğum gününüzde yaşınızı doldurmuş olursunuz. Örneğin 12/10/2000 tarihinde doğan bir kişi,

12/10/2001 tarihinde 1 yaşını,12/10/2002 tarihinde 2 yaşını,12/10/2014 tarihinde ise 14 yaşını doldurmuş olur.

Son düzenleme:

deniz14

Öğrenci
Aslında yaptığınız hesaplar doğru fakat kafanız karışmış. Sizin 36 yaşla, 37 yaşından gün almayla ilginiz yok.
Yaşı doldurma şu şekilde hesaplanır: İçinde bulunduğunuz yıldan doğum tarihi çıkarılarak. 2020-1935=35. 14 Aralık 2020de 35 yaşınızı dolduruyorsunuz.
Bir avukatın sitesinden yasal olarak yaş doldurma hesabı alıntısı:
Kişinin doldurduğu yaşın hesabı için, bugünün tarihinden, kişinin doğum tarihi çıkartılır. Ortaya çıkan yıl, kişinin doldurduğu yaşı belirtir.

Basit hesapla, doğum gününüzde yaşınızı doldurmuş olursunuz. Örneğin 12/10/2000 tarihinde doğan bir kişi,

12/10/2001 tarihinde 1 yaşını,12/10/2002 tarihinde 2 yaşını,12/10/2014 tarihinde ise 14 yaşını doldurmuş olur.

Hocam çok teşekkür ediyorum yarın YÖK’ten bu işin aslını öğrenmeye çalışacağım. Fakat üstte alıntıladığınız örneği anlıyorum ve diyorum ki 10 ekim 2001 de doğan çocuk 10 ekim 2002’de 1 yaşında olur. Çünkü o tarihe kadar 8 aylık 9 aylık 10 aylık 11 aylık 12 aylık ve sonunda 1 yaşına girmiş olur. 1 yaşını doldurmuş olmaz. 1 yaşını doldurmuş olması demek 1 yaşını yaşamış olmayı gerekli kılar. Şu an 34 yıl 4 ay 14 gün geçirmiş oluyorum. Yani henüz 35 yaşımdan gün alıp o yaşı doldurmuyorum. 2021 14 Aralık tarihinde ise 35 yaşım bitmiş olacak diye hesaplıyorum. İçinde bulunduğumuz şu durumda her şey askıya alınmışken bu yaş sorunsalını da gündeme getiren yasaya da şaşkınlıkla bakıyorum o da ayrı.
Tekrar çok teşekkür ederim hocam.

mecazgemi

Öğrenci
Hocam çok teşekkür ediyorum yarın YÖK’ten bu işin aslını öğrenmeye çalışacağım. Fakat üstte alıntıladığınız örneği anlıyorum ve diyorum ki 10 ekim 2001 de doğan çocuk 10 ekim 2002’de 1 yaşında olur. Çünkü o tarihe kadar 8 aylık 9 aylık 10 aylık 11 aylık 12 aylık ve sonunda 1 yaşına girmiş olur. 1 yaşını doldurmuş olmaz. 1 yaşını doldurmuş olması demek 1 yaşını yaşamış olmayı gerekli kılar. Şu an 34 yıl 4 ay 14 gün geçirmiş oluyorum. Yani henüz 35 yaşımdan gün alıp o yaşı doldurmuyorum. 2021 14 Aralık tarihinde ise 35 yaşım bitmiş olacak diye hesaplıyorum. İçinde bulunduğumuz şu durumda her şey askıya alınmışken bu yaş sorunsalını da gündeme getiren yasaya da şaşkınlıkla bakıyorum o da ayrı.
Tekrar çok teşekkür ederim hocam.

Hocam, yökten ne cevap aldınız yaş hesaplama hususunda. 35 yaşını doldurmamış olmak şartını kendi yaşınız üzerinden açıklayabilir misiniz, teşekkürler

deniz14

Öğrenci
Hocam, yökten ne cevap aldınız yaş hesaplama hususunda. 35 yaşını doldurmamış olmak şartını kendi yaşınız üzerinden açıklayabilir misiniz, teşekkürler
Hocam YÖK yalnızca başvuracağınız üniversitenin kabulü bu durumu etkiler gibi yetersiz bir yanıt verdi. Ben de hukuk bürosu ve avukatlar ile görüştüm. Söylenen şu bir yaşı ikmal etmek demek o yaşı tamamlamak demektir. Siz şu an 34 yaş ... ay ... ve günlüksünüz 35 yaşınızı 2021 yılında doldurmuş olacaksınız. Ve ilanın şu maddesine göre de 1 Ocak 2022’ye kadar olan tüm ilanlara başvuru hakkınız var. Ola ki sorun çıkaran bir birim ile karşılaştınız başvuruda. Sınavınıza girmek için tedbir koydurup dava açın. Fakat medeni kanunda yasa açık. Yaş doldurmak deyimi o yaşı bitirmek 35/1 35/2 35/3 şeklinde değerlendirilir hukukta. Dilerseniz siz de avukatlar ile görüşün içiniz rahat etsin. Bu arada yaklaşık 15 kadar avukattan aldığım yorumlar bunlar.
Umarım işinize yarar🙏🏻

- - - Güncellendi - - -

Hocam son olarak kafaları karıştıran şey şu 35 yaşına girmek ile 35 yaşını doldurmamış olmak aynı şey değil. Personel alım birimleri ile de bunu konuştum. Onlar da konuya hem fikirler. Selamlar.