ÖYP Programının Sorunları ve ÖYPlilerin Çözüm Önerileri

aDNA

Profesör
ÖYP personel daire çok güzel bi fikir...YÖKte doğrudan öyplilerin sorununu dinleyen çözüm bulan yönetmelikleri iyi bilen işinde uzman kadrosu olan bir ÖYP personel dairesi gerekli...bunu sorunların çözüm önerisine koyabiliriz...
diğer sorunlar hakkında çözüm önerileriniz nedir?
Bence sadece bu adımı gerçekleştirseler yeterli. Personel Daire Başkanı da insan. Bütün konuları o halledemeyebilir. Bazen yanlış kararlarda verebilir. O beşer bazen şaşar. Bunlar doğal. Ama daha hızlı çözüm yolu ÖYP Personel Daire Başkanlığı ve doğrudan; ÖYP den sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi'ne bağlanması. Memurun, esnafın çocuğunu Hoca yapan sistem devam etmeli. Yoksa dinoların, fosillerin kol gezdiği akademik camia bizi yer:D

relaxy

Doçent
kendimizi kandırmanın bi faydası yok bence, umurlarında değiliz, hiç bir zaman düşüncelerimize değer vermediler ve vermeyecekler en azından benim inancım kalmadı...

aDNA

Profesör
kendimizi kandırmanın bi faydası yok bence, umurlarında değiliz, hiç bir zaman düşüncelerimize değer vermediler ve vermeyecekler en azından benim inancım kalmadı...
Hocam, her dönem büyükler kendi dediklerini yapmışlardır. Ama hiçbir zaman basın bazı konuların üstüne günümüzdeki kadar gitmemektedir. Basın ve iletişim çağında hemen her şeyden anında haberdar olabilmemiz bile başarı. Sorunları düzeltmezlerse kendileri bilirler. Bimerde Cumhurbaşkanlığı da yazdıklarımı okuyor. En azından Cumhurbaşkanımıza kadar çıkmış Arkadaşlarımız oldu. Derneğe de destek verelim. Kıpırdanmalar başlar inş. Yoksa madurlar deryasında yüzeriz:(

- - - Güncellendi - - -

Benim merak ettiğim bir konu var hükümet bir yasa çıkardığında muhalefetin bazı maddelerini veya tüm yasayı iptal için anayasa mahkemesine taşıma hakkı var. Bu öyp yönetmeliğinde nasıl oluyor yani mahkeme başvuruları aynı probleme bireysel onlarca başvuru şeklinde oluyor kararlar da bireylerle sınırlı kalıyor oysa ki ben tüm yönetmeliği ( Biraz abartı oldu galiba :D ) en azından bazı madddelerin iptali için dava açmak istiyorum böyle birşey mümkün değil mi

Hocam dediğinizi yapan bir sendika var. Buradan bakabilirsiniz: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Genelgelerinin Yürütmesi Durduruldu

elektrik

Öğrenci
merabalar. bir sorum olacak. öyp kadro ilanlarında şöyle bir ilan olabilirmi. x bölümünde lisans mezunu olup y bölümünde yüksek lisans yapıyor olmak. yani x ile y farklı bölümler. anabilimdalı farklılığı değil bölüm farklılığını diyorm.??

aDNA

Profesör
merabalar. bir sorum olacak. öyp kadro ilanlarında şöyle bir ilan olabilirmi. x bölümünde lisans mezunu olup y bölümünde yüksek lisans yapıyor olmak. yani x ile y farklı bölümler. anabilimdalı farklılığı değil bölüm farklılığını diyorm.??

Olma ihtimali düşük fakat artık kadro isteme işini YÖK tamamen dekanlıklara, yeni kurulan Unıv. lerde ( sadece rektör veya sağ kolu olan rektör yardımcısı hocaya) Rektörlüğe bıraktı.Sadece merkezi atama olayı geldi, yoksa Cari alımlarda olduğu gibi ekstralar istenebilir. 2012 alımlarında YL- Doktora yapıyor olmak şartı ile kadroların yayınlanması da ilerleyen dönemlerde Cari alımların yerini tamamen ( devlet politikası terbiyesinde olamadığımız için X yerine başa gelen Y Hükümeti X'den zerre kadar iz kalmasın diye her şeyi yıkabildiğinden) almasının planlandığını görebiliriz. Kısaca yetki ve atama YÖK te görünse de Üniv. ler özgür.

serguc

Araştırma Görevlisi
15 sorun: 35. maddeyle görevlendirme alan arş. gör. arkadaşların yolluklarını çeşitli nedenlerle halen alamamaları..