öyp de senet ödeme ve hesaplamada merak edilenler

yyyssf

Öğrenci
Selamlar arkadaşlar başımdan geçen olayı anlatacağım.
ÖYP kadrosundan tekrar ÖYP kadrosuna YÖK yerleştirdi.
Zorunlu hizmet devrimi hem HÜ hem YÖK uygun görmeyince istifa ederek KMÜ ne geçiş yaptım.
İstifa ettiğimde 3 ay 12 gün zorunlu hizmetim vardı. KMÜ HÜ ye borcu yoktur yazısı getirmeden atama yapmayacağını söyledi. bunun için tazminatı ödedim.
HÜ ilk olarak eğitim aldığım enstitüye maaş yapan birime yazı yolladı. onlardan aldığım tüm paraları yazı ile HÜ ne yolladılar.
HÜ kendi fakültesine yazdı yollukları falan dahil ettiler. 2200 tl ile maaş almaya başlamışım döndüğümde 3300 tl olmuş. hesap yapılırken 3200 tl den hesap yaptılar.
3 ay 12 gün için 25600 tl borç çıkardılar. 11 ay 35 ile maaş almışım. bunun bir çoğunu HÜ de ödedim. 3 ay 12 gün kaldı onu da para ile ödedim.
Arkadaşlar evlenmiştim. eşim hamile kalınca kimse iş vermedi sonrasında çocuk oldu. çalışmayan eş+çocuk yardımı+ yabancı dil tazminatı + zamlar gibi ödemelerle maaş 3200 kadar çıktı ancak geri ödeme istenirken o ay maaşınız 4000 tl artsa bile artık en son aydaki maaştan sorumlusunuz. Devlette en yüksekten ödeme esasmış. (2014 aralık)

Sene eylül 2017 35 le gittiğim üniversite beni arıyor. ÜDS den bana 11 ay 20 şer tl tazminat vermişler usulsüz almışım faiziyle geri istiyorlar. Dedim zaten sizin vediğiniz maaşın içinde cüzi bir miktardır. ben verdiğiniz tüm maaşlarınızı geri ödedim. Tekrar tekrar para istemeyin. kadın nuh diyor peygamber demiyor benden para istiyor. en sonunda ödediğim dekontu yolladım.

tazminat hesabı=yapılan tüm ödemeler*1.64

yyyssf

Öğrenci
hiçbir şey anlamadım.

evet okadar karmaşık işler ki bu evrakları hazırlayan YÖK uygulayan: Üniversite avukatlarının görüşü şube müdürlerinin tavsiyesi daire başkanlarının olurları en sonunda stratejidekilerin kan ter içinde bu hesabı yapması. herkkes her şeyi eksik bildiği için üniversiteden ünivesiteye bu hesaplamalar değişiyor. ama genel hatları yukarıda yazılan gibi.
Başınıza gelirse o mundar insanlarla muhatap olursanız. Gelin bu yazıya tekrar bakın o zaman anlayacaksınız.

finduilas

Profesör
evet okadar karmaşık işler ki bu evrakları hazırlayan YÖK uygulayan: Üniversite avukatlarının görüşü şube müdürlerinin tavsiyesi daire başkanlarının olurları en sonunda stratejidekilerin kan ter içinde bu hesabı yapması. herkkes her şeyi eksik bildiği için üniversiteden ünivesiteye bu hesaplamalar değişiyor. ama genel hatları yukarıda yazılan gibi.
Başınıza gelirse o mundar insanlarla muhatap olursanız. Gelin bu yazıya tekrar bakın o zaman anlayacaksınız.

Yukarda yazdiginizdan bir sey anlasilmiyor zaten. Dah duzgun bir sekilde aciklarsaniz herkes bilgilenmis olur sayenizde. "Sizin de basiniza gelir, o zaman anlarsiniz." demenizin konuyla hicbir alakasi yok. Anlasilmayan olay degil, sizin yazim biciminiz.

metuca

Öğrenci
Kadronuzun olduğu üniversite muvafakat vermediği için mi maaşları geri ödemek zorunda kaldınız? Yani üniversiteniz muvafakat verseydi ödeme yapmayacak mıydınız? Yoksa her durumda yök’ün onay vermesi mi gerekiyor?

erdek

Öğrenci
11 aylık zorunlu hizmetin 8 ayını görev yaparak ödedim diyorsunuz ya yar doç olarak mı ödediniz yoksa öğrenci olarak mı?

bunu soruyorum çünkü zorunlu hizmet doktoradan sonra başlar gibi bir şey duymuştum.

sizinki nasıl oldu?

yyyssf

Öğrenci
Kadronuzun olduğu üniversite muvafakat vermediği için mi maaşları geri ödemek zorunda kaldınız? Yani üniversiteniz muvafakat verseydi ödeme yapmayacak mıydınız? Yoksa her durumda yök’ün onay vermesi mi gerekiyor?

muvafakat verseydi 25600 tl ödemeyecektim. (3 ay 12 gün için) bir aylık yıllık iznim yanmayacaktı. istifa ettikten sonra borç çıkarma süreci var 3 ayı bulur ben tümevrakları bizzat uckla taşıdım gıcıklığına borç çıkarma işlerini uzattılar istifa ettikten sonra bir ay işsiz kaldım adamların kapısında köpek gibi bekledim cebimden harcadım. bunlar da ek masraf. sonrasında şukadar borcun var diye yazı tebliğ ettiler 3 dakikada ödedim sonrasında 4 gün daha borcu yoktur yazısı yazmak için beklettiler. evrak girişi yapmak için bile evrak müdürünün onayını beklediler sadece 3 gün evrak kayıtta erağım bekledi ben de rektörlük kapısında bekledim. hatırladıkça nalet olsun bu kadroya diyorum.

- - - Güncellendi - - -

muvafakat verseydi 25600 tl ödemeyecektim. (3 ay 12 gün için) bir aylık yıllık iznim yanmayacaktı. istifa ettikten sonra borç çıkarma süreci var 3 ayı bulur ben tümevrakları bizzat uckla taşıdım gıcıklığına borç çıkarma işlerini uzattılar istifa ettikten sonra bir ay işsiz kaldım adamların kapısında köpek gibi bekledim cebimden harcadım. bunlar da ek masraf. sonrasında şukadar borcun var diye yazı tebliğ ettiler 3 dakikada ödedim sonrasında 4 gün daha borcu yoktur yazısı yazmak için beklettiler. evrak girişi yapmak için bile evrak müdürünün onayını beklediler sadece 3 gün evrak kayıtta erağım bekledi ben de rektörlük kapısında bekledim. hatırladıkça nalet olsun bu kadroya diyorum.

YÖK'ün onayına gerek yok rektör bey muvafakat verirse iş bitiyor. Rektör vermediği için bizi YÖK kadroya yerleştirdiği için ve tüm yönetmeliği YÖK hazırlayıp uyguladığı için YÖK ten bu sorunu çözmesi için yardım bekledim. Ama YÖK zorunlu hizmetim olduğu için geçişimi uygun görmedi. yapılacak bir tek şey kaldı. parasını ödemek. Ödedim.
bir de hocam bu olay vuku ettikten sonra kanun çıkardılar zorunlu hizmet devri toptan kaldırıldı. sadece sağlık ve eş durumlarında bu devir halen olabiliyor. ama bu durumların uyacağı imkansıza yakın bir öğretmenin eş durumu gibi değil. Örneğin; eşiniz izmirde devlette kadrolu siz hakkaride ÖYP li siniz. İstanbulda doktora öğrencisisiniz. eş durumundan hizmet devri yapılabilmesi için. sizin zorunlu hizmetiniz olmalı. bu da ancak doktorayı bitirip hakkari ye dönüş yaptığınızda sizin zorunlu hizmet başlıyor. bu yetiyor mu yetmiyor. sizin izmire devlet kurumuna atanmanız gerekiyor. sonrasında bu işe uygunluk var. yani imkansız desek çok yerinde olur. bir de öbür dünyaya giderseniz sağlık sorunundan zorunlu hizmetinizi öbür tarafa aktarırlar.

- - - Güncellendi - - -

11 aylık zorunlu hizmetin 8 ayını görev yaparak ödedim diyorsunuz ya yar doç olarak mı ödediniz yoksa öğrenci olarak mı?

bunu soruyorum çünkü zorunlu hizmet doktoradan sonra başlar gibi bir şey duymuştum.

sizinki nasıl oldu?
Hocam ben döndüğümde her ne olursa olsun fiili çalışma zorunlu hizmetten eksiltiyordu. istifa ettikten sonra YÖK karar aldı zorunlu hizmetten eksiltme doktora sonrası olur demeye başladı. bizden sonrakiler doktoradan sonra ödeyecekler. ister yar doç olun ister doktor fark etmiyor. ama doktora bitecek.

A

Akdmkfrm123

Guest
Anabilim dalı değişikliği

Bir soru; Anabilim dalı değişikliği için fakülte yönetim kurulu yetkiliymiş.

Peki 35. Madde ile görevlendirildikten sonra anabilim dalı değişikliğine görevlendirilerek gidilen fakülte mi karar verecektir yoksa görevlendirmeyi yapan fakülte mi karar verir?

Mr December

Baş Editör
Bir soru; Anabilim dalı değişikliği için fakülte yönetim kurulu yetkiliymiş.

Peki 35. Madde ile görevlendirildikten sonra anabilim dalı değişikliğine görevlendirilerek gidilen fakülte mi karar verecektir yoksa görevlendirmeyi yapan fakülte mi karar verir?

Sorularınızı ilgili konunun altında sorarsanız eğer cevap alma şansınız daha fazla olur.

A

Akademik Forun

Guest
Arkadaşlar merhaba;
bende 33a'ya geçip apar topar dönenlerdenim. 3 yıl boyunca 35. madde ile görevliydim.
Giderken imzaladığımız senetler hala geçerli mi? Peki bu senetler sadece 3 yılı mı kapsayacak yoksa görevli olmadığımız tarihler içinde senet işlemeye devam mı edecek? Herhangi bir olumsuzlukta bu 3 yılın maaşları mı geri ödenir yoksa tüm eğitim süresinin mi?

A

Akademik Ford

Guest
Senet

Merhaba 3 yıl 35.le görevli kaldıktan sonra 33alı olarak döndüm. Doktoram devam ediyor. Başarısızlık durumunda döndüğüm üniversite çalıştığım yılları 3 yıldan düşer mi? Ya da senet neye göre hesaplanır,

yyyssf

Öğrenci
Merhaba 3 yıl 35.le görevli kaldıktan sonra 33alı olarak döndüm. Doktoram devam ediyor. Başarısızlık durumunda döndüğüm üniversite çalıştığım yılları 3 yıldan düşer mi? Ya da senet neye göre hesaplanır,

zORUNLU HİZMET DOKTORA BİTİMİYLE DÜŞÜYOR SANIRIM. YÖK ün son kararlarından sonra doktorayı bitiriseniz düşecektir. Benim tahminim 50 d li iken zorunlu hizmeti saymayacaklar ancak 33a kadrosunda 35. madde görevleriniz varsa bunların hepsi zorunlu hizmete sayılacak.

- - - Güncellendi - - -

zORUNLU HİZMET DOKTORA BİTİMİYLE DÜŞÜYOR SANIRIM. YÖK ün son kararlarından sonra doktorayı bitiriseniz düşecektir. Benim tahminim 50 d li iken zorunlu hizmeti saymayacaklar ancak 33a kadrosunda 35. madde görevleriniz varsa bunların hepsi zorunlu hizmete sayılacak.

Çünkü ÖYP lileri 50 dye geçirdiklerinde zorunlu hizmetini muaf tutular yani 50d li olan birine zorunlu hizmet yüklenemiyor. bu zorunlu hizmet yüklenseydi 33a ya geçirmeden herkes 50d li kalırdı. bu adamların yapmak istedikleri tek şey zorunlu hizmet yüklemek o da 33 dan geçtiği için bir çok kişi tekrar 33 a ya alındı.

- - - Güncellendi - - -

33a da iken karşı üniversiteden aldığınız maaş süresi kadar hizmetiniz var. ister ÖYP li olun ister olmayın. Senet bu kadroda geçirilen 35. madde süresini kapsar. yani siz 33a lı 5 yıl 35 aldınız 5 yıl karşı taraf maaş yaptı. döndünüz 5 yıl hizmetiniz olur. eğer sizi 50 kadrosuna düşürürlerse zorunlu hizmetiniz kalmaz. senet hesabında karşı yaraftan aldığınız maaş süresi hesaplanır. yani 5 yıllık senet imzaladınız ama 6 ay karşıdan maaş aldınız döndünüz. 6 aylık hizmetiniz oluşur.

erdek

Öğrenci
peki bir soru; biliyorsunuz ki eylül 2016'da tüm kadrolar 50d oldu. peki bu durumda bizim senetler için eylül 2016- eylül 2017 tarihleri için zorunlu hizmet saymaya devam etti mi?

bence etmemesi gerekir. yani o süre zorunlu hizmettten düşürülmesi gerekir, çünkü o süreçte 50d'li idim. ?

sizce?

Mr December

Baş Editör
peki bir soru; biliyorsunuz ki eylül 2016'da tüm kadrolar 50d oldu. peki bu durumda bizim senetler için eylül 2016- eylül 2017 tarihleri için zorunlu hizmet saymaya devam etti mi?

bence etmemesi gerekir. yani o süre zorunlu hizmettten düşürülmesi gerekir, çünkü o süreçte 50d'li idim. ?

sizce?

Mantıken öyle olması gerekiyor ama ülkede mantık denen şey nadir bulunuyor oldu artık :D

A

Akademikdaş

Guest
Önemli

Ben bir soru sormak istiyorum. ÖYP ile atandıktan sonra hem yüksek lisans hem de doktora aşamasında atandığım üniversite dışında başka bir üniversiteye eğitime gittim. Yüksek lisans aşamasını geçtim, doktora aşamasındayım ve her iki görevlendirmede de 35.madde kapsamında görevlendirilirken senet imzaladım. Fakat her kafadan farklı sesler çıktığı içşn ciddi anlamda kafam da karıştı. Doktora dönemindeyken programdan istifa edersem, ya da programdan atılırsam ve uzmanlığım düşürülürse veya başarısız olursam bu senet miktarlarını ödemek zorunda mıyım? Bu süreçte ben evet maaş aldım ama aldığım maaş arşılığında da hizmetlerim var. Maaşı bedava vermiyorlar herhalde. Bu senetlerin ödenmediği durumlar var mıdır? Ödemeden kurulan var mıdır (50d liler haricinde). Ödese bile geri alan var mıdır? Ödemeyecek durumda olursak yaptırımlar nelerdir? Detaylı bilgi verebilecek olan varsa çok iyi olur.

Gamze

Administrator
Ben bir soru sormak istiyorum. ÖYP ile atandıktan sonra hem yüksek lisans hem de doktora aşamasında atandığım üniversite dışında başka bir üniversiteye eğitime gittim. Yüksek lisans aşamasını geçtim, doktora aşamasındayım ve her iki görevlendirmede de 35.madde kapsamında görevlendirilirken senet imzaladım. Fakat her kafadan farklı sesler çıktığı içşn ciddi anlamda kafam da karıştı. Doktora dönemindeyken programdan istifa edersem, ya da programdan atılırsam ve uzmanlığım düşürülürse veya başarısız olursam bu senet miktarlarını ödemek zorunda mıyım? Bu süreçte ben evet maaş aldım ama aldığım maaş arşılığında da hizmetlerim var. Maaşı bedava vermiyorlar herhalde. Bu senetlerin ödenmediği durumlar var mıdır? Ödemeden kurulan var mıdır (50d liler haricinde). Ödese bile geri alan var mıdır? Ödemeyecek durumda olursak yaptırımlar nelerdir? Detaylı bilgi verebilecek olan varsa çok iyi olur.

Atandığınız okul dışında bulunduğunuz süreç (35. madde görevlendirmesi ile olan kısım) boyunca kadronuzun olduğu okula zorunlu hizmetiniz oluşur. Evet hizmet sonucu maaş alsanız da esas kadronuzun olduğu okulda fiili olarak çalışmadığınız için okulunuza borcunuz oluyor, zaten bu nedenle senet yapılıyor.

Evet senedi ödemeniz gerekir.
ÖYP Usul ve Esaslar
Madde 10 / (2)
Bu Usul ve Esaslar gereğince yabancı dil yeterliliği sağlamak için verilen süreler ile Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği gereğince azami süre içinde çalışmalarını tamamlayamayan, ÖYP'ye devam etmek istemeyen, kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunda görevine başlamayan veya görevine başlayıp mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyen ÖYP araştırma görevlilerinin ilişikleri kesilerek haklarında taahhütname ve kefaletname senedi uyarınca işlem yapılır.

Senetlere itiraz edip dava açanlar olmuştu ancak senet ödemekten kurtulabilen var mı bilmiyorum. Denk gelmedim.

Ödememesi durumunda ilk olarak zorunlu hizmet borcunuz olduğu için herhangi bir akademik kadroya atamanız yapılmaz. Bunun dışında senedi sizden tahsil edemiyorlarsa, mesela ödeme gücüm yok dediniz diyelim, senedi imzalarken 2 de kefiliniz vardı onlardan da talep edilebilir.

sam-@

Öğrenci
Merhabalar ÖYPli bir araştırma görevlisi olarak benim de sizlere sorum olacak. 20.04.2017 tarihinde yani 50d li iken 35. madde gereği başka bir üniversiteye görevlendirildim. 30.12.2017 tarihinde de 33a ya geçirilmek üzere geri çağırıldım ve bir daha 35. madde ile görevlendirme almadım. Soruma gelecek olursam;

1- 50d liyken 35. maddeyle görevlendirildiğim süreç görev borcu olarak yazılmış mıdır? Daha doğrusu üniversitesi yazmıştır ama sizce geçerli midir?

sam-@

Öğrenci
size burada sorduğunuz sürece geçerli diyecekler ama geçerli değil hocam.

20.04.2017 tarihli kararlar okunduğunda tekrar 33a kadrosuna atanıp da bundan sonra görevlendirme almayanların senet yükümlülüğünün düştüğü anlaşılıyor. Fakat YÖK ve üniversiteme yazdığım dilekçelerime karşı olumsuz cevap aldım. Mahkeme işi de en az 2 3 yıl süreceğinden bu yolu denemedim