Kadro Dereceleri

A

Akademik

Guest
değerli hocalarım
bir üniversitede öğretim görevlisi olarak geçen yıl göreve başladım daha önce 4 yıl memuriyetim (kamu işçisi) var. bu süre başlangıç derecemiz olan 7/1 den düşmeyecek mi. bunu ben anlatamadım bulunduğum üniversitede ki yetkiliye.sizce durum nedir? teşekkürler
Kamu işçiliğinde SSK yatar, yani artık 5510/4A demektir. Bu hizmetlerinizi birleştirilir, kamu hizmetiniz diplomanızla ilgili ise maaş derecesi artar değilse emeklilik derecesi artar. Bunlar için personele dilekçe yazın ve ekine de ssk hizmet dökümünüzü koyun.

researching

Öğrenci
xxxx Üniversitesinde ilk defa yardımcı doçent olabilecek bir personelin
1-Aylık/kadro derecesi nedir?
2-Aylık/kadro derecesi nasıl değişiyor, artıyor?

3-İlk defa yardımcı doçent olabilecek bir personelin 2012 yılında Net maaşı
(aylık) ne kadar?
4-Bu maaşa hangi ücretler-ödemeler (ÖDEMEYE ESAS UNSURLAR)
eklenebiliyor?
5-xxxxx Üniversitesi'nde yardımcı doçent için Yabancı Dil Tazminatı ne kadar?
İki veya üç yabancı dil bilen personelin tazminatı aynımıdır?
6-xxxxx Üniversitesi'nde yardımcı doçent için Üniversite Ödeneği ne kadar?
7-xxxxxx Üniversitesi'nde yardımcı doçent için geliştirme ödeniği ne kadar?

Puskuut

Öğrenci
Merhabalar,

Ben okutmanlık kadrolarına başvurmaktayım fakat bazıları kadro derecesini verse de gerekli şartı açık açık yazmayabiliyor. Bazıları kadro derecesi 4 diyor mesela, şartlarda da şu kadar tecrübeye sahip olmak diye belirtiyor. Ben geçen sene Haziran'da mezun olmuş bir kişiyim. Tercümanlık ve İngilizce Öğretmenliği alanlarında belirli süre çalıştım. Başka bir forum sayfasında bir kişi yeni mezun bir kişinin 6 ve aşağısı derecelerdeki kadrolara başvurabileceğini belirtmiş. Ben de iki saattir onu araştırıyordum. Ben 4 ve 5. kadro derecelerine başvuramıyorum o halde doğru mudur bu arkadaşlar ve hocalarım? 6. ve 7.kadro derecelerine başvurmamda bir sakınca var mıdır?

muleta

Öğrenci
dumlupınar üniversitesi 5.derece okutman ilanı vermiş, ama özellikle tecrübe şartı belirtmemiş. tecrübesizler de başvurabilirler mi? yoksa en az iki yıl tecrübe mi gerekiyor?

Puskuut

Öğrenci
Muleta arkadaşım,

Başka bir forumda da takip ettiğim üzere senin bu merak ettiğin konuyu arayıp sormuşlar, tecrübe şartı aranmıyormuş. Telefondaki yetkili o şekilde cevap vermiş. Bu kadro olayına gelince öğrendiğim şey şu ki, eğer tecrübe şartı yazmıyorsa kadro derecesi 5 veya 4 dese bile başvurmaktan çekinme. Çünkü o kadrodaki bir kişi başka bir yere geçiyor veya bırakıyor vs. o kadro boşalmış oluyor. Tecrübesiz olup da Gazi Üniversitesi'nde ve birkaç yerde bu tip kadrolara giren kişiler duydum. Nette detaylı araştırma yapmanı tavsiye ederim. Herkes bildiklerini paylaşıyor çeşitli ortamlar aracılığıyla.

Gönlüne göre olsun.

burem5

Öğrenci
Araştırma görevlisi kardolarının hepsine başvurabilirsiniz orda yazan derece fark etmez.

Hocam kadro derecesi 5 olan bir Arş. Gör. kadrosuna başvurdum ve kabul etmediler. Telefon açtım sordum ve bu 5. derece kadrodur. sizin çalışmışlığınız yoktur o yüzden değerlendirmeye alınmadınız dediler. Ben hala anlamış değilim. Arş. Gör. kadrolarında çalışmışlık şartı konulabiliyor mu?

benhergi

Öğrenci
Hocam kadro derecesi 5 olan bir Arş. Gör. kadrosuna başvurdum ve kabul etmediler. Telefon açtım sordum ve bu 5. derece kadrodur. sizin çalışmışlığınız yoktur o yüzden değerlendirmeye alınmadınız dediler. Ben hala anlamış değilim. Arş. Gör. kadrolarında çalışmışlık şartı konulabiliyor mu?

Hocam ben şuanki bulunduğum kadro ilanı açıklandığında derece 5 idi... Ve ben mezun olduktan 4 ay sonra bu kadroya başvurdum...Nitekim kazandımda... Değerlendirmeye alınmaması gibi bir durum olmamalı...

manimelankoli

Öğrenci
Valla güzel kardeşim bu ek ders ücretleri için durumlar değişik. Bende bir üniversite de öğretim görevlisiyim. Gündüz ek ders ücretlerinde hiç bir zaman kesinti olmaz ammmaaa gece ek ders ücretlerini ben her dönem en fazla 2 ay alabiliyorum. Ondan sonra para bitti diyerek ödeme yapmıyorlar. Normalde bu olağan bir durum ancak bir sonraki dönem paranın yatırılması gerekir, ama bu da yatırılmıyor. Zor iş akademisyenlik ben bu ateşe düştüm şimdi çıkamıyorum. Üniversiteler tam bir siyaset meydanı haline gelmiş. Asıl yapmaları gereken bilim iken insanlar akşama kadar o şöyle bu böyle diyerek ortalığı karıştırıyorlar. İmkanın varsa ve gerçekten de akademisyenlik yapmak istiyorsan eğer en azından doktarını bitir kadronu al ve oyle gir bu camiaya.

hocam sizce kadro 7 ile öğretim görevlisi olarak atanmak mı iyi, öyp ile atanmak mı iyi?? lütfen fikir verin, çok kararsızım :S

Merhaba hocam, benim bir sorum olacak daha önce kamuda çalışmamış doktorasını bitirmiş bir aday yard. doç olabilir mi? yoksa bu kadro derecesi yüzünden münkün değil mi?

yukarıda bazı yanlış bilgiler var; açıklamak gerekirse üniversitelerde öğretim görevlisi kadroları 1-6 arş. gör. kadroları ise 4-7 arasındadır. Bu kadrolara atama yapılırken herhangi bir hizmet şartı aranmaz. Akademik kadrolara öncelikle 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanuna göre atama yapılır. Dolayısıyla; 4.dereceli veya daha aşağıdaki bir kadroya atama yapılırken hizmet yılı şartı aranmaz.. Hizmet yılı şartı aranarak atama yapılan kadrolar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 68/B maddesi uyarınca düzenlenmiştir. Akademik personeli bu hüküm kapsamaz.. Yüksek Lisans yapmış bir mühendis araştırma görevlisi kadrolarına veya herhangi bir öğretim elemanı kadrolarına atandığı takdirde de 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun 6.maddesine göre 1 kademe hakkından yararlanır.. yani 6/2'den başlarsınız...

Ben bu dediğinizden pekbi şey anlamadım. Şunu merak ediyorum daha önce kamuda görev yapmamış doktorasını vermiş biriyard doç kadrosuna atanabilir mi yoksa kadro derecesi nedeniyle bu mümkün değil mi?

big lebowski

Öğrenci
Üni. araştırma görevlisi ilanları için soruyorum. Kadro derecesi neyi ifade eder tam olarak? En düşün kadro kaçtan başlar, kaça gider?

Üniversiteden yeni mezun ve hiçbir yerde çalışmamış biri kadro derecesi 5 olan bir ilana başvurabilir mi?

serguc

Araştırma Görevlisi
ÖYP ilanlarındaki dereceler daha önce de belirttiğim gibi kafanızı karıştırmasın. Onlar üniversite içi derecelendirmeler memur derecesi değildir. Orda ne yazarsa yazsın hiç önemli değil sizin için. Tüm araştırma görevlileri 7/1'den başlar (mühendisler 6/1) sizn sadece bunu bilin. Orda yazan derecelerle hiç bir işiniz yok.

Nazmi hocam ben mühendislik mezunuyum ve öypliyim...kadroya 7/1 den atandık..hatta lisede 1 yıl hazırlık okuduğumuzu belgelendirince direkt kadro derecesi 7/2 oldu...şimdi bizim derecelerde yanlışlık mı oldu?
Mühendisler 6/1 başlar diyen ibareyi nerde nasıl bulabiliriz...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi hocam ben mühendislik mezunuyum ve öypliyim...kadroya 7/1 den atandık..hatta lisede 1 yıl hazırlık okuduğumuzu belgelendirince direkt kadro derecesi 7/2 oldu...şimdi bizim derecelerde yanlışlık mı oldu?
Mühendisler 6/1 başlar diyen ibareyi nerde nasıl bulabiliriz...

DMK Madde 36 Ortak hükümler 2 bent

Dört yıl süreli yüksek öğrenimi bitirenlerden yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar sıfatını almış olanlar ile bunlardan öğretmenlik hizmetinde çalışanlar, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Öğretmen Okulu ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunları, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ile uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu mezunları, Teknik Eğitim Fakültesi (Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) mezunları, öğrenimlerine göre tesbit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece,

oypci1

Öğrenci
Araştırma Görevlileri ve Kademe Derecesi

Araştırma görevlisi olan birisi kendi bölümü dışında 2. üniversite bitirirse kademe derecesinde bir iyileşme olur mu?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Tüm akademik kadrolarda ilerlemeler bir kere olur. Lisans'ın ilerlemesi olmaz çünkü akademik kadro lisans mezunu olarak başlar, dolayısı ile bahsettiğiniz 2. lisans ise olmaz. Yine kadrolarda yüksek lisans bitirince bir kademe, doktora bitirince iki kademe ilerlersiniz, dolaayısı ile ikincisini bitirmiş olsanız bile tekrar kademe ilerlemesi olmaz. Ancak lisede hazırlık okumuşsanız o da bir kademe ilerletir. Üni.'de okunan hazırlık ilerletmez.

eczak

Yardımcı Editör
Hocam 9/1 emekliliğinize esas olan derece kademenizdir. 7/1 ise maaşa esas olan buradaki herkes ya da şu kadarını söyliyeyim bugüne kadar tanığım tüm öğretim ve araştırma görevlileri 7/1'den başlamıştır. Maaşa esasla emekliliğe esas arasında 2 derece oynar belki size emekliliğe esas derecenizi söylemişlerdir.

hocam benim atamamı inönü üniversiteside 7/3 olarak yapmışlar neden öyle başlamış olabilirim ben neden 7/1 değilim ..
lisede hazırlık okumamla ve 5 yıllık eczacılık fakültesi mezunu olmamla mı ilgili?