İstanbul'da gezdiğim dil kursları hakkında düşüncelerim ve sizin tavsiyeleriniz...

cloudly

Öğrenci
Arkadaşlar bir süredir İstanbul'da dil kursu araştırıyorum.Amaç toefl veya yds ama öncelikle genel ingilizce kursuna yazılıp seviyeyi yeterli duruma getirmek istiyorum.Gezdiğim bir sürü yer sonucunda düşündüğüm ilk iki yer Şişli Dilko ve Kanada Kültür Merkezi oldu.Dilko sanki daha eğitim için kurulmuş bir yermiş izlenimi verdi.Örneğin gittiğim hemen her yer sınıflarda son 1-2 kişilik yer kaldı derken dilko şuan kayıtlı 5-6 kişi var gibi bir şey demişti bana ve bu da çok hoşuma gitti.Hayır bizi gerizekalı sanıyorlar 1-2 kişilik yer kaldı dediklerinde inanacağımızı sanıyorlar neyse:)

Kanada Kültür Merkezinde 2 kişilik sınıfta eğitim veriliyor yani özel ders sayılır ve fiyat olarak fazla olması gerekirken diğer kurslardan daha ucuz, ancak sınıf 2 kişi olunca pratik konusunda belki sorun olabilir.Yani 10 kişilik bir sınıfta 10 farklı kişi hocaya soru soracak veya 10 farklı kişi alıştırma yapacak ve bu da daha çok tekrar daha kolay pekiştirme anlamına gelebilir.Ama bir hocanın 2 kişiye ders anlatması ve sizinle doğrudan ilgilenebilmesi de büyük avantaj.Yani ikisinin de avantajı ve dezavantajı var.
Bu iki kurs dışında Şişli'deki İstanbul Lisan Merkezine gittim ve tam bir komediydi.Bilgi almak için gittiğimde laf olsun diye bir iki kelime eden ve hiç ilgilenmeyen biriyle karşılaştım yani sanki kursa kayıt etmek istemiyormuş gibiydi, ortamı da sevemedim.Sonra İstiklal'de Oxford House College'a gittim orayı sevdim gibi ama bir kur 4 ayda bitiyor dediler bu çok uzun bir süre.Sonra oraya giden bir arkadaşımla konuştum meğer hocalar bir günde çok az konu işliyormuş sonra herkesi kendi haline bırakıyormuş.Bu durumu öğrenince oradan da vazgeçtim ayrıca fiyat olarak da diğerlerinden biraz daha pahalı.

Aslında en büyük komedilerden birini Kadıköy Akın Dil'de yaşadım.Araştırmaya başlamadan önce gitmeyi düşündüğüm yerler içerisinde en başlarda yer alıyordu.Ama bilgi almak için gittiğimde eğitim danışmanı bana sınıfların 35 kişi civarı olduğunu söyleyince lise gibiymiş burası dedim ama 35 kişilik sınıfın daha iyi olacağını düşünüyorlar çok enteresan:) Yani belirli bir bilinirliği olan kitapları ve online eğitim programları olduğu için bu kursa gitmek isteyen oldukça kişi olur.Ben de bunu düşünerek gitmiştim.Ama madem ün yaptık her geleni kaydedelim diyerek sınıfları 35 kişilik yapmaları amaçlarının eğitimden çok maddi beklenti olduğunu gösterir.Gerçi tüm dil kurslarının ilk amacı tabiki para kazanmaktır ama madem para kazanıyorum en azından iyi bir eğitim vermeye çalışayım diye düşünmeleri gerekir.Neyse sonra Dilfem'e gideyim dedim, orasının bana çok uygun olmayacağını tahmin etmiştim ama görmüşken gireyim bilgi alayım dedim.Girdiğim gibi bana uygun olmadığını anladım laf olsun diye bir iki soru sorup kaçtım:) Yine Kadıköy'de English Council diye bir yer vardı.Kurslar genelde aynı çevrede olduğundan burayı da görmüşken gireyim dedim.Aslında olumlu izlenim bıraktı gibi ama tam da emin değilim.Ortam da fena değil, sonra ya burası zaten bilinen bir yer değil miydi ki diye düşünürken British Council'i taklit etmeye çalışan bir yer olabileceği geldi aklıma.Hayır ismi benzettin en azından logonu benzetme ki burası taklit herhalde demeyelim:) Durum böyle olunca aslında çok olumsuz olmayan düşüncem olumsuza döndü.Yani bu kursları açarken vs. hiç mi düşünmezler bu tarz durumların olumsuz etki yapabileceğini.
British Council'in yerine açılan Brisith Side ile ilgili genelde olumlu şeyler duyuyorum.Arayıp gitmeden önce fiyat bilgisi almak istedim diğerlerine göre oldukça fazla olduğu için gidip görüşmedim ama işte marka olayı olduğundan olumlu bir izlenimi var bende.

Sonuç olarak Şişli Dilko ya da İstiklal'deki Kanada Kültür Merkezine kayıt olacağım.Bu yazıyı hem Dilko'ya, Kanada Kültür'e giden varsa belki görüşlerini yazar düşüncesiyle, hem de kursa yazılmayı düşünenler için gezdiğim yerler hakkında fikirlerimi yazayım da belki işine yarayan birileri çıkar düşüncesiyle yazdım.Varsa başka önerileri olan gidip memnun olan yazarsa iyi olur.Reklam amacıyla yazacak olanlar varsa ya açık açık belirtip eğitim tarzlarını, neden onlara gitmemiz gerektiğini anlatsınlar ya da gizliden reklam yapmaya çalışıp ama beceremeyip kendilerini komik duruma düşürmesinler:)

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
Önümüzdeki dönem hazırlık eğitimi veren bir üniversiteye kayıt yaptırın. 6 ayda toplam 720 ders saati hazırlık (genel İngilizce) eğitimini bedavaya alın. Özel kursa gideceğiniz parayı da yaz tatilinde 2 aylığına yurtdışında, belli seviyelere yönelik sınav kurslarına giderek, tatil niyetine harcayın.

Her dönem 2 farklı hoca girer ve bu hocaların haftanın 2-3 günü öğrencilere ayırdıkları belli saatleri olur. İstediğini yaz kontrol ettir, istediğini git sor, çözemediğin soruları götür, hocalarla İngilizce geyik yap filan... Bedavaya özel ders. Zaten hazırlık sınıflarında fazla ilgili öğrenci olmadığından, hocalar ilgilenen öğrenciyi görünce mutlu olup, umduğunuzdan daha fazla yardım ediyorlar...

Ayrıca Yabancı diller y.o'nda ders veren native speakerlar da var. Sosyal birisiyseniz tanışıp/takılın onlarla. Geliştirirsiniz kendinizi.

Son düzenleme:

ideolog

Öğrenci
Önümüzdeki dönem hazırlık eğitimi veren bir üniversiteye kayıt yaptırın. 6 ayda toplam 720 ders saati hazırlık (genel İngilizce) eğitimini bedavaya alın. Özel kursa gideceğiniz parayı da yaz tatilinde 2 aylığına yurtdışında, belli seviyelere yönelik sınav kurslarına giderek, tatil niyetine harcayın.

Her dönem 2 farklı hoca girer ve bu hocaların haftanın 2-3 günü öğrencilere ayırdıkları belli saatleri olur. İstediğini yaz kontrol ettir, istediğini git sor, çözemediğin soruları götür, hocalarla İngilizce geyik yap filan... Bedavaya özel ders. Zaten hazırlık sınıflarında fazla ilgili öğrenci olmadığından, hocalar ilgilenen öğrenciyi görünce mutlu olup, umduğunuzdan daha fazla yardım ediyorlar...

Ayrıca Yabancı diller y.o'nda ders veren native speakerlar da var. Sosyal birisiyseniz tanışıp/takılın onlarla. Geliştirirsiniz kendinizi.

hazırlıklarda 2. öğretim olayı var mı hocam

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar bir süredir İstanbul'da dil kursu araştırıyorum.Amaç toefl veya yds ama öncelikle genel ingilizce kursuna yazılıp seviyeyi yeterli duruma getirmek istiyorum.Gezdiğim bir sürü yer sonucunda düşündüğüm ilk iki yer Şişli Dilko ve Kanada Kültür Merkezi oldu.Dilko sanki daha eğitim için kurulmuş bir yermiş izlenimi verdi.Örneğin gittiğim hemen her yer sınıflarda son 1-2 kişilik yer kaldı derken dilko şuan kayıtlı 5-6 kişi var gibi bir şey demişti bana ve bu da çok hoşuma gitti.Hayır bizi gerizekalı sanıyorlar 1-2 kişilik yer kaldı dediklerinde inanacağımızı sanıyorlar neyse:)

Kanada Kültür Merkezinde 2 kişilik sınıfta eğitim veriliyor yani özel ders sayılır ve fiyat olarak fazla olması gerekirken diğer kurslardan daha ucuz, ancak sınıf 2 kişi olunca pratik konusunda belki sorun olabilir.Yani 10 kişilik bir sınıfta 10 farklı kişi hocaya soru soracak veya 10 farklı kişi alıştırma yapacak ve bu da daha çok tekrar daha kolay pekiştirme anlamına gelebilir.Ama bir hocanın 2 kişiye ders anlatması ve sizinle doğrudan ilgilenebilmesi de büyük avantaj.Yani ikisinin de avantajı ve dezavantajı var.
Bu iki kurs dışında Şişli'deki İstanbul Lisan Merkezine gittim ve tam bir komediydi.Bilgi almak için gittiğimde laf olsun diye bir iki kelime eden ve hiç ilgilenmeyen biriyle karşılaştım yani sanki kursa kayıt etmek istemiyormuş gibiydi, ortamı da sevemedim.Sonra İstiklal'de Oxford House College'a gittim orayı sevdim gibi ama bir kur 4 ayda bitiyor dediler bu çok uzun bir süre.Sonra oraya giden bir arkadaşımla konuştum meğer hocalar bir günde çok az konu işliyormuş sonra herkesi kendi haline bırakıyormuş.Bu durumu öğrenince oradan da vazgeçtim ayrıca fiyat olarak da diğerlerinden biraz daha pahalı.

Aslında en büyük komedilerden birini Kadıköy Akın Dil'de yaşadım.Araştırmaya başlamadan önce gitmeyi düşündüğüm yerler içerisinde en başlarda yer alıyordu.Ama bilgi almak için gittiğimde eğitim danışmanı bana sınıfların 35 kişi civarı olduğunu söyleyince lise gibiymiş burası dedim ama 35 kişilik sınıfın daha iyi olacağını düşünüyorlar çok enteresan:) Yani belirli bir bilinirliği olan kitapları ve online eğitim programları olduğu için bu kursa gitmek isteyen oldukça kişi olur.Ben de bunu düşünerek gitmiştim.Ama madem ün yaptık her geleni kaydedelim diyerek sınıfları 35 kişilik yapmaları amaçlarının eğitimden çok maddi beklenti olduğunu gösterir.Gerçi tüm dil kurslarının ilk amacı tabiki para kazanmaktır ama madem para kazanıyorum en azından iyi bir eğitim vermeye çalışayım diye düşünmeleri gerekir.Neyse sonra Dilfem'e gideyim dedim, orasının bana çok uygun olmayacağını tahmin etmiştim ama görmüşken gireyim bilgi alayım dedim.Girdiğim gibi bana uygun olmadığını anladım laf olsun diye bir iki soru sorup kaçtım:) Yine Kadıköy'de English Council diye bir yer vardı.Kurslar genelde aynı çevrede olduğundan burayı da görmüşken gireyim dedim.Aslında olumlu izlenim bıraktı gibi ama tam da emin değilim.Ortam da fena değil, sonra ya burası zaten bilinen bir yer değil miydi ki diye düşünürken British Council'i taklit etmeye çalışan bir yer olabileceği geldi aklıma.Hayır ismi benzettin en azından logonu benzetme ki burası taklit herhalde demeyelim:) Durum böyle olunca aslında çok olumsuz olmayan düşüncem olumsuza döndü.Yani bu kursları açarken vs. hiç mi düşünmezler bu tarz durumların olumsuz etki yapabileceğini.
British Council'in yerine açılan Brisith Side ile ilgili genelde olumlu şeyler duyuyorum.Arayıp gitmeden önce fiyat bilgisi almak istedim diğerlerine göre oldukça fazla olduğu için gidip görüşmedim ama işte marka olayı olduğundan olumlu bir izlenimi var bende.

Sonuç olarak Şişli Dilko ya da İstiklal'deki Kanada Kültür Merkezine kayıt olacağım.Bu yazıyı hem Dilko'ya, Kanada Kültür'e giden varsa belki görüşlerini yazar düşüncesiyle, hem de kursa yazılmayı düşünenler için gezdiğim yerler hakkında fikirlerimi yazayım da belki işine yarayan birileri çıkar düşüncesiyle yazdım.Varsa başka önerileri olan gidip memnun olan yazarsa iyi olur.Reklam amacıyla yazacak olanlar varsa ya açık açık belirtip eğitim tarzlarını, neden onlara gitmemiz gerektiğini anlatsınlar ya da gizliden reklam yapmaya çalışıp ama beceremeyip kendilerini komik duruma düşürmesinler:)

ben yine bu sitenin ana sayfasında bir haber okumuştum ingilizcebitmiştir.com sitesiyle ilgiliydi kendim siteyi inceleyince çok beğendim ve güvenilir olduğunu düşünüyorum inceleyince sizde anlayacaksınız bence kesinlikle bir gidip görüşün derim ben istanbulda olsam kesinlikle giderdim nedenini söyleyeyim: adamlar sitelerinde de yazmışlar zaten klasik dil eğitiminin dışında bir eğitim, ve cümle yapısını öğretip anladığım kadarıyla da cümle çevirileri üzerinden öğretiliyor.
Ve ben eğitim hayatımda ingilizce de hep başarılı bir öğrenciydim ancak dersle ilgili yapmayı en sevdiğim şey ve beni en heycanlandıran şey cümle kurmak ve bu cümlenin doğruya ne kadar yakın olduğunu görmek olurdu ve hep karmaşık cümleler kurmak isterdim. işte bu kursta bunun üzerinden bir eğitim verildiği ve 9 ay sürdüğü ve ücretin aylık ödenmesi(senetsizmiş anladığım kadarıyla gittiğin her ayı veriyorsun ayrılmak istersen gittiğin kadarını ödemiş oluyorsun yani) kursun benim için iyi yönleri

http://www.ingilizcebitmistir.com/sayfa/22_boyleysen-gelme.html
http://www.ingilizcebitmistir.com/sayfa/48_s%FDnav-ornekleri.html
http://www.ingilizcebitmistir.com/sayfa/23_dil-konusunda-bilmeniz-gerekenler.html
http://www.ingilizcebitmistir.com/

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
hazırlıklarda 2. öğretim olayı var mı hocam

- - - Güncellendi - - -

ben yine bu sitenin ana sayfasında bir haber okumuştum ingilizcebitmiştir.com sitesiyle ilgiliydi kendim siteyi inceleyince çok beğendim ve güvenilir olduğunu düşünüyorum inceleyince sizde anlayacaksınız bence kesinlikle bir gidip görüşün derim ben istanbulda olsam kesinlikle giderdim nedenini söyleyeyim: adamlar sitelerinde de yazmışlar zaten klasik dil eğitiminin dışında bir eğitim, ve cümle yapısını öğretip anladığım kadarıyla da cümle çevirileri üzerinden öğretiliyor.
Ve ben eğitim hayatımda ingilizce de hep başarılı bir öğrenciydim ancak dersle ilgili yapmayı en sevdiğim şey ve beni en heycanlandıran şey cümle kurmak ve bu cümlenin doğruya ne kadar yakın olduğunu görmek olurdu ve hep karmaşık cümleler kurmak isterdim. işte bu kursta bunun üzerinden bir eğitim verildiği ve 9 ay sürdüğü ve ücretin aylık ödenmesi(senetsizmiş anladığım kadarıyla gittiğin her ayı veriyorsun ayrılmak istersen gittiğin kadarını ödemiş oluyorsun yani) kursun benim için iyi yönleri

http://www.ingilizcebitmistir.com/sayfa/22_boyleysen-gelme.html
http://www.ingilizcebitmistir.com/sayfa/48_s%FDnav-ornekleri.html
http://www.ingilizcebitmistir.com/sayfa/23_dil-konusunda-bilmeniz-gerekenler.html
http://www.ingilizcebitmistir.com/

Ege'de 2. öğretim hazırlık vardı. Diğer okulları bilmiyorum. Bu arada bazı okullar (örn:Akdeniz), yüksek lisans öğrencilerine de isteğe bağlı hazırlık eğitimi veriyor. Araştırmak lazım.

cloudly

Öğrenci
qpuro , mezun olmuş ve yakında iş hayatı başlayacak biri olduğum için üniversite hazırlık eğitimleri bana uygun değil.Zaten üniversitede hazırlık okudum ve hiçbir şey öğrenemedim.Para vermeden bir şeyler öğrenmek zor maalesef:)

ideolog, dediğiniz siteyi araştırdım ama sınıflar 35 kişilikmiş ve haftada bir günmüş.35 kişilik bir sınıfta haftada bir gün dünyanın en iyi ingilizce hocası gelse ne kadar yararlı olur bilemiyorum.Ayrıca ingilizce bitmiştir adıyla açılan facebook profilinin beğenilerine baktım da mükemmel bir hoca olsa da o görüşte birine para vermek istemem.

aliahmet

Öğrenci
Ben Cüneyt Bademcioğlu Hocanın kursunu öneriyorum.
Gittim ve çok faydasını gördüm.
Kendisi çok bilgili ve YDS konusunda uzman.
Ayrıca YDS ile ilgili bazı stratejileri de bloğunda (bademci.com) yazmış, inceleyebilirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
Ingilizce bitmiştiri araştırın derim ben. Hoca çok kaliteli. 27 yıllık bir hoca. Reklamını falan bulamazsınız bir yerde adam tavsiye ile öğrenci topluyor ve şuan 300 e yakın adama ders veriyor bence mutlaka araştırn

A

Akademik Forum

Guest
Mustafa Özay hocadan ders alın Ankara grubundaydım sınıf 65 kişi ama tık yok adam o kadar iyi anlatıyor ki ve gelenler en az yarısından fazlası tavsiye üzerine gelmiş kişiler senet yok kartta yok 300 tl ver 1 ay git beğenmezsen bırak ama adamda senden memnun değilse para almadan bırak diyor ingilizce bitmiştir sitesinde tüm bilgiler var Sınıfta milletvekili de var ve adam 65 kişiyle ders dinliyor.

cloudly

Öğrenci
zaten hocada senin gibi mal birine öğretmez cloduly,ben gidiyorum 5 ay oldu 20 yılda öğrenemediğimi 5 ayda öğrendim

''de'' ''da'' eklerini ayırmayı bilmeyen, gizli kimlikle yazan ve en basit reklamı bile yapmayı beceremeyen senin gibi kişiler dururken mallık bizden çok uzak misafir arkadaş:) ''20 yılda öğrenemediğimi'' diyerek mallık seviyeni zaten kanıtlamışsın:) Sizin gibi cemaatçilere verecek paramız yok, bilimi temel alan kişilerle çalışmayı tercih ederim:) Aylar sonra foruma girip sana cevap vermekle vakit kaybetmem de saçma aslında ama dayanamadım:)

crazyaviator

Öğrenci
Merhabalar, üniversiteyi bitirdikten sonra İngilizceyi öğrenmek için kurs arayışım başlamıştı. İstanbul'da gezmedik kurs bırakmadım. Hepsinin iyi veya kötü yanları vardı tabii ki. Şimdi burada tek tek bunları yazmanın anlamı yok. Zaten İstanbul'da İngilizce öğrenmek isteyen herkes aşağı yukarı bunları biliyor. En son geçen sene speaking parrot diye bir kursa gittim ve çok memnun kaldım. Taksim'de küçük bir okul. Zaten girer girmez de diğer kurslardan farklı olduğunu anlıyorsunuz. Sizi karşılayan insan da gerçekten çok yardımcı oluyor. Dertleri kredi kartınızı alıp sizi 1 sene bağlamak değil. Zaten sitelerinde de yazıyordu. Kısaca, eğer konuşma İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız bir gidin görüşün derim.

A

Akademik Forum

Guest
istanbul lisan merkezi en iyisi bence, ben gittiğimde çok ilgililerdi ve çok güzel bir eğitim aldım. Siz ilm'ye gittiğinizden eminmisiniz acaba ? :)

S

sonat karabudak

Guest
bu yorumu yazan insanlar kesinlikle benim gözümde boş beleş insanlar nereye gidersen git hangi eğitim kurumuna gidersen git eğer almış olduğun ingilizce eğitimine hergün kendin üstüne eklemiyor ve, çalışma, alıştırma yapmıyorsan. İngilizceyi bulan adamdan da eğitim alsan bir adım ileri gidemezsin. Tembel teneke insanların isyanını görüyoruz burda. Ben ilm'den 3hafta almanca a1 kursuna gittim ve goethe de girdiğim sınavdan 80 alarak geçtim. Çünkü hergün çalıştım ve sorular çözdüm alıştırmalar yaptım. Sizler eğitim alıp parayı ödeyip eğitime gelmeyen insanlar, kursu iptal ettirmek, kuru değiştirmek car curt eften püften sebeplerden dolayı kursu bırakan insanlar böyle giderseniz hiçbirşey de başarılı olamazsınız bence. Eğer bir eğitim alıcaksan önceden planını programını ayarlıcan eğitim kurumuyla anlaşıcan öyle gidince burda boş boş ağlamakla hiçbiyere varılmaz diye düşünüyorum. Teşekkürler :)

A

Akademik Forum

Guest
sınav eğitimleri

american time yabancı dil okullarında şuan sınav eğitimleri için %30 indirim var ilgilenenlere duyurulur :) yds-lys5 vb...

Kadir Cihan

Öğrenci
Ben anadolu yakasında oturuyorum. Anladığım kadarıyla bu taraf hakkında bilginiz yok. Merak edenler için deneyimi mi paylaşmak istedim. Ben pilotluk eğitimlerine başvurmak istiyordum. Fakat ielts tan 6.5 ve üstü istiyorlardı. Bir kaç kursa gittim bilgi almak amaçlı. Kadıköy dilko ve Just english ve Amerikan Kültüre gittim. Sınıflara çıkıp öğrencilerle konuştum sınıf sayıları 20 kişi civarındaydı. Hemen kaçtım. Sonuçta bir ders 45 dk öğtermen 25 dk konu anlatsa bize konuşmak için kalan süre kişi başı 1 dk. Bizim evin ordaki Erenköy İngiliz Kültüre gittim ilk başta çekindim bayada bir araştırdım. Sonuçta küçük bir kurs gibi geldi bana. Fakat öğretmen kadrosu çok iyi sınıfları 8-9 kişi her derse herkes gelemiyor malum istanbul 6-7 kişiyle bol bol konuşa konuşa ders yapıyorsunuz. Önce 2 kur genel ingilizce ardından da 60 saat özel dersle ielts eğitimi aldım ve ilk sınavdan 7 aldım. Gerçekten öneririm. Bide arabanız filan varsa otopark sorunu filanda yok.

A

Akademik Forum

Guest
istanbul lisan merkezi ve british english bu iki kurum ingilizce eğitimden özellikle yds'de uzman iki kurum bana sorucak olursan hangisini tercih edersin diye ilm derim ki zatende orayı tercih etmiştim ve hocam inanılmaz iyiydi 30 yıllık öğretmen ve 10 15 senedir insanları sınavlara hazırlayan biri. onun bilgisi ve benim azmim sayesinde 83 aldım. ilm'ye çok minettarım

D

District

Guest
arsive

Kadıköyde atilla köseoğlu diye biri var. 50 dakikaklık seanslarla ingilizce öğretiyor. çok verimli bir elli dakikada 50'nin üzerinde tabir ve kelime öğretiyor..haftaya bunların tekrarını yapıyor ve öğrenmenizi istiyor..sonra yeni bir kağıt veriyor yeni bir 50 kelime ve tabir öğretiyor..böyle böyle yüzlerce kelime ve söyleyiş öğretiyor..dokuz ayın sonunda söyleyemeyeceğiniz pek birşey kalmıyor..denemenizi öneririm..çok memnun kalan var..sınıfları dolu..

A

Akademik Forum

Guest
En iyisi

Bakırköy tarafında Mustafa ozay, Kadikoyde Atilla hoca iyi bu konularda , Mustafa hoca biraz fazla akademik , ama pratik ingilizcede Atilla hoca çok iyi(atillakoseoglu Word studio 50+) ,ikisinde de 9 ayın altında bir verim beklemeyin. .9 ay boyunca şartsız koşulsuz takip edin ders notlarını. .