Eğitim Alanında Yüksek Lisans

dudu_han

Öğrenci
hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Amacım akademik olarak devam etmek. Yalnız açılan kadrolara baktığımda eğitim alanında en az alım ölçmeden oluyor beni düşündüren konulardan biri bu. birde size şu konu da kararsızım aslında matematik eğitiminden mi yoksa ölçmeden mi devam etmeliyim??

aynı şeyi ben de sormak istiyorum. yardımcı olabilecek var mı ??

asli_physics

Araştırma Görevlisi
aynı şeyi ben de sormak istiyorum. yardımcı olabilecek var mı ??

Özel sektör için ölçme avantajlıdır. Kpss dershaneleri, spss veri değerlendirme merkezlerinde iş bulmanız daha rahat olur. Ayrım yapmak istemem ancak, analiz yeteneğinize güveniyorsanız seçmelisiniz bu bölümü. Matematiksel işlemler program yardımıyla yapılsa da sayısal bakış açısı gerektirebilir. Eğitim Programları ve Eğitim Yönetimi mezunları yine dersanelerde çalışabilir. Bunun dışında eğitim yönetimcisi eğer meb de 3 yıllık geçmişe sahip olursa müfettişlik sınavına girip müfettiş (denetmen) olabilir.

Akademik anlamda baktığımızda sayı olarak ölçmeci azdır ihtiyaç da fazla olabilir. Ancak kadro sayıları paralel gider. Akademik olarak hepsi eşit diyebiliriz.

Turkce8875

Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar,

Birkaç sorum var,cevaplandırırsanız sevinirim..

1.)Sakarya Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği mezunuyum..Lisans ortalamam 87,75 ve Ales puanı olarak da 90 puan alırsam herhangi bir üniversitede Eğitim Bilimleri Alanında yüksek lisansa başvurma ve kazanma şansım nasıl olur..?

2.)Eğer Yüksek Lisansa kabul edilirsem bunun benim için maliyeti ne olur,harçların kaldırıldığı hakkında sitede konuşmalar var ama tam olarak emin olamadım..

3.) Tübitak bursu ve diğer burslar hakkında yoğun bir araştırma yaptım ama onda da çelişkili bilgiler var..Türkçe eğitimde ya da Eğitim Bilimleri alanında yüksek lisansa kabul edilirsem Tübitak bursuna başvuru yapabiliyor muyum?

İlginize şimdiden teşekkürler,kolay gelsin...

ibrahimbicak

Öğrenci
Ales puanıniz 90olursa dil istemeyen üniversitelere kabul edilebilirsiniz. Dil puaniniz olursa 50+kabul edilme ihtimalini artirmis olursunuz. Tubitak bursu lisans ortalamanız ve ales ortalaması şeklinde olduğu için en son alımda 90nin üstündeydi. Tubitak bursu alana göre değil de puanıniza göre belirleniyor.

derya_klkn

Öğrenci
hocam bu üniversitelerin yüksek lisans alım puanlarına nasıl ulaşabilirz? sadece hacettepe yayınlamış diye duydum ama doğru mudur bu ?
Ales puanıniz 90olursa dil istemeyen üniversitelere kabul edilebilirsiniz. Dil puaniniz olursa 50+kabul edilme ihtimalini artirmis olursunuz. Tubitak bursu lisans ortalamanız ve ales ortalaması şeklinde olduğu için en son alımda 90nin üstündeydi. Tubitak bursu alana göre değil de puanıniza göre belirleniyor.

Z

zanzabar

Guest
Eğitim Bilimleri Yüksek Lisans

Eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Ancak eğitim bilimleri adı altında EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM, EĞİTİM YÖNETİMİ VE DENETİMİ, İLKÖĞRETİM SOSYAL BİLGİLER EĞİTİMİ vb. alanları var.
Öğrenme psikoojisi, gelişim psikolojisi vs bu alanlar psikoloji adı altında sıralanmış.
Şimdi öğrenmek istediğim şu:"Üniversite de eğitim bilimleri alanında(öğrenme psikolojisi, gelişim psikolojisi program geliştirme vs) ders vermek için hangi alandan yüksek lisans yapmalıyım.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Not:"Benim ilgimi çeken EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM" Bu alan için görüşleriniz nelerdir?

A

Akademik Forum

Guest
EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM alanında y.lisans yaparsam yalnızca program geliştirme, öyt derslerine mi girebilirim?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler

A

Akademik Forum

Guest
lisans işletme mezunuyum buradan sonra neye devam etmeliyim önlisans bölümüm muhasebe

tubatuba

Öğrenci
Merhaba ben sosyal bilgiler öğretmenliğin 'den mezunum yüksek lisans yapmak istiyorum nasıl yapmalıyim birde hangi alanlar var bolumum içinde tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaslar

Asllıhan

Öğrenci
Merhaba, eğitim fakültesi mezunuyum özellikle program geliştirmenin çok bakir bir alan olduğundan akademik kariyerde daha etkili olacağını bir hocam belirtmişti ancak MEB de çalıştığım için eğitim yönetimi ve teftişini de düşünmeye başladım sizce hangisi daha mantıklı bir seçim olur ? Yardımcı olursanız sevinirim.

A

Akademik Forum

Guest
Benim de bir sorum olacaktı. Ben ölçme alanında yüksek lisans yapmak istiyorum ales e sıkı bir şekilde asılacağım ancak benim ortalamam biraz düşük bu durumda yüksek lisans için şansım yok denilecek kadar az mıdır?

G

gizemözge

Guest
Merhaba arkadaşlar,
Ben İngilizce öğretmenliği mezunuyum. Not ortalamam 3.30, ales sözel puanım 79, yds 88. Ales'de sayısal ve eşit ağırlık puanlarım 70'in altında. Eğitim programları ve öğretimi veya eğitim yönetimi alanlarında tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ve amacım akademik olarak devam etmek. Bu konularda biraz acemi olduğum için birkaç sorum olacak sizlere. Eğitim bilimlerinde bu istediğim dallarda yüksek lisans yapmak için hangi ales puanımı kullanmam gerek? Ales sözel puanımla ingilizce öğretmenliği mezunu olarak hangi bölümlere başvuruda bulunabilirim? Cevaplarsanız sevinirim.

demircan_053

Araştırma Görevlisi
Merhaba arkadaşlar,
Ben İngilizce öğretmenliği mezunuyum. Not ortalamam 3.30, ales sözel puanım 79, yds 88. Ales'de sayısal ve eşit ağırlık puanlarım 70'in altında. Eğitim programları ve öğretimi veya eğitim yönetimi alanlarında tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ve amacım akademik olarak devam etmek. Bu konularda biraz acemi olduğum için birkaç sorum olacak sizlere. Eğitim bilimlerinde bu istediğim dallarda yüksek lisans yapmak için hangi ales puanımı kullanmam gerek? Ales sözel puanımla ingilizce öğretmenliği mezunu olarak hangi bölümlere başvuruda bulunabilirim? Cevaplarsanız sevinirim.

şu konuya bir göz at hocam ;http://www.akademikpersonel.org/oyp...iz/16098-egitim-bilimleri-ales-puan-turu.html
[MENTION=78869]Merve Ergüden[/MENTION] de sormuştu bu soruyu bir daha araştırayım dedim yukarıdaki linki buldum , umarım ona da cevap olmuştur

Son düzenleme:

gzmdlgr

Öğrenci
Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim [MENTION=70469]demircan_053[/MENTION]. "Atama yapılacak programın lisans/ön lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES'den en az 70 puan almış olmak." olarak geçiyor müfredatta, fakat Kocaeli Üniversitesi'nin yüksek lisans başvuru kılavuzunda anabilim dallarına göre ales puan türleri aşağıdaki gibi verilmiş. Ben sözel çıkışlıyım. Fakat eğitim bilimleri için eşit ağırlık puan türü gerekli gözüküyor. Fikriniz var mı bu konuyla ilgili?

İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Özel Hukuk, Kamu Hukuku, Felsefe, Eğitim Bilimleri, Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Sınıf Öğretmenliği ve Sosyal Hizmet EA (Eşit Ağırlık)

İletişim, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo-Televizyon ve Sinema, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Sahne Sanatları SÖZ (Sözel)

Son düzenleme:

demircan_053

Araştırma Görevlisi
Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim [MENTION=70469]demircan_053[/MENTION]. "Atama yapılacak programın lisans/ön lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES'den en az 70 puan almış olmak." olarak geçiyor müfredatta, fakat Kocaeli Üniversitesi'nin yüksek lisans başvuru kılavuzunda anabilim dallarına göre ales puan türleri aşağıdaki gibi verilmiş. Ben sözel çıkışlıyım. Fakat eğitim bilimleri için eşit ağırlık puan türü gerekli gözüküyor. Fikriniz var mı bu konuyla ilgili?

İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Özel Hukuk, Kamu Hukuku, Felsefe, Eğitim Bilimleri, Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Sınıf Öğretmenliği ve Sosyal Hizmet EA (Eşit Ağırlık)

İletişim, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo-Televizyon ve Sinema, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Sahne Sanatları SÖZ (Sözel)

bu konuya pek hakim değilim ama biraz araştırdım az önce hocam, üniversiteden üniversiteye değişiyor galiba , mesela geçen sene gazi eğitim bilimlerinin bazı anabilim dallarında sözel isterken bazılarında eşit ağırlık istemiş 2014-2015 BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIMI (22.12.2014) - Eğitim Bilimleri Enstitüsü ,ama bu sene marmara eğitim bilimlerinin bütün anabilim dallarında eşit ağırlık istemiş http://dosya.marmara.edu.tr/oidb/lisansüstü/2015lisansustukilavuz.pdf , tek tek istenen şartlara bakmaktan başka çare kalmıyor sanırsam

Osman Yaşar

Öğrenci
valla bende sosyalciyim hocam malum kpss deki atamalar sıkıntılı mecburen yüksek lisansa ordan doktoraya falan yol almaktan başka çare yok..lisansta böyle bi yanlış yapmışken yüksek lisansta yanlı bir bölüm seçmek istemiyorum ne yazık ki bu konu hakkında da fazla bilgi sahibi değiliz kapalı kutu gibi.
hocam bende çok klasik olacak ama ben en kolay hangi yüksek lisans programından yerleşebilirsek daha rahat yerleşebiliriz..sosyal bilgiler bölümünden açık çok var diyen arkadaşlarım var ama lisanstan bu kadar mezun varken ihtiyacın olması bana pek mantıklı gelmedi..
ales puanım 88 lisans ort 2.86 hocam yardımcı olun kafamızda deli sorular ://

A

Akademik Forum

Guest
Mehaba. Oyp başvuruları ne zaman başlıyor. Oypnin sitesinde hiç bir açıklama yok. Birde ben ilköğretim matematik mezunuyum ölçme de yada kendi alınımda yüksek lisans yapmak istiyorum. Hangisi daha avantajlı olur?
Birde cari alımdan üniversiteye alınırsan harç falan ne kadar yatırılıyor. Burs alma şansın çok mu az.

hasany

Öğrenci
merhabalar
matematik bölümü y.lisans mezunuyum
yök fen fakültelerini yavaş yavaş kapatıyor dolayısıyla ben eğitim bilimleri alanında doktoraya başvurabilirmiyim

cyprus

Öğrenci
Merhabalar
İlköğretim matematik öğrtmenliği, Ortaöğretim mat öğrt ve Matematik fen edb. mezunları matematik alanında aynı şekildemi yüksek lisans yapıyorlar ? Birbirlerinden herhangi bir farkları var mı acaba ?