Dil Puanı Yüzünden ÖYP'den Atılmak Üzere Olanlar

demircan_053

Araştırma Görevlisi
Yds'de 96 alan ve iki ya da üç dil dilip de atanamayan arkadaşlarım var. Üzülüyorum onlar adına.

ne yazık ki yök bunu ısrarla görmek istemiyor ,hele bi göreve başla dil puanını alırsın zaten demek çok saçma , geçilemediği zaman hem atanan kişinin emeği boşa gidiyor hemde kadro yanıyor , toplamda 65 i geçmeyi istiyosa bunu en baştan istemeli hatta bence bu baraj 70 e çıkarılmalı

A

Akademik Forum

Guest
Yds den 96 almasi iki yada üç dil bilmesi demek iyi bir akademisyen olacağı anlamına mı geliyor siz bu puanı alamayan insanların neden bu süreci yaşadığını ya da sıkıntılarını biliyor musunuz da ahkam kesiyorsunuz acaba bence burda hakkında üzünülmesi gereken kişi sizsiniz

MonsterMMORPG

Öğrenci
Dili olmayanın akedemisyen yapılması çok yanlış, yani bu tip mağduriyetlerin olmaması için dile taban puanı gelmesi lazım 50 ideal bir seviye, zaten 50 alan 2 sene de puanını 65'e artırabilir.

Öyp programında şu aşamada

1) üniversite katsayısı gereklidir.
2) dil taban puanı gereklidir.

üniversite katsayısına tamamen katılıyorum adalet açısından
dil hakeza

A

Akademik Forum

Guest
üniversite katsayısı kadar saçma bir uygulama olamaz. ÖYP çoğu anadolu üniversite mezunları için bir iş kapısı sayılabilir. Zaten belirli üniversitelerden mezun olanlar daha yüksek mevkilerde iş bulurken neden ÖYP ile uğraşır hala daha anlamış değilim...

A

Akper

Guest
Akpers

Bu dil problemi çekenlerin %99'u zamanında 4.5 IELTS puanı 65 YDS'ye denk iken atanmış olanlar. İngilizceyi öğrenmek, kendinizi geliştirmek yerine kurnazlık yapıp 4.5 alamayanı dövdükleri sınava girip atandılar. Şimdi ise YÖK bunları ters köşe yaptı, atılacaz diye karın ağrısından uyku uyuyamıyorlar. Müstahak size...

Okul kat sayısı diye bir şey de dünyanın en saçma fikri zaten. Madem kardeşim iyi okullarda iyi eğitim aldın çıkar dil puanı, çıkar ALES puanı atan. %50 Etkisi var ALES'in + YDS = %65. Boğaziçi'nde okuyan adam Rize'de okuyandan çekiniyorsa demek ki haspelkader yerleşmiş Boğaziçine ve goy goy yaparak okumuş okulu. Şimdi ise işsiz kalmış, iş bulamamış " ben Boğaziçiliyim yaa " diyerek üstünlük sağlamaya çalışacak. Hadi canım başka kapıya.

Mr December

Baş Editör
Bu dil problemi çekenlerin %99'u zamanında 4.5 IELTS puanı 65 YDS'ye denk iken atanmış olanlar. İngilizceyi öğrenmek, kendinizi geliştirmek yerine kurnazlık yapıp 4.5 alamayanı dövdükleri sınava girip atandılar. Şimdi ise YÖK bunları ters köşe yaptı, atılacaz diye karın ağrısından uyku uyuyamıyorlar. Müstahak size...

Okul kat sayısı diye bir şey de dünyanın en saçma fikri zaten. Madem kardeşim iyi okullarda iyi eğitim aldın çıkar dil puanı, çıkar ALES puanı atan. %50 Etkisi var ALES'in + YDS = %65. Boğaziçi'nde okuyan adam Rize'de okuyandan çekiniyorsa demek ki haspelkader yerleşmiş Boğaziçine ve goy goy yaparak okumuş okulu. Şimdi ise işsiz kalmış, iş bulamamış " ben Boğaziçiliyim yaa " diyerek üstünlük sağlamaya çalışacak. Hadi canım başka kapıya.

Bazı okulları goy goy yaparak bitiremiyorsunuz maalesef.

Okul kat sayısı gerekli çünkü ODTÜ'de adam 2 vize 1 final, projeler, quizler, haftalık ödevler ve dahasını yaparken ve notlandırması buna göre olurken başka okulda insanlar 40% vize + 60% final ile günlerini gün ediyorlar. Bazı okullar için okul kat sayısı gerekli. Hocası bile olmayan bazı okullarda öğrenci yatarak AA getirirken, bazı okullarda öğrenciler sabah akşam çalışıp aynı dersi CC getirebiliyorlar.

Ales ve dili full yapsa da okul puanının da yadsınamaz bir etkisi var.

A

akper

Guest
Bazı okulları goy goy yaparak bitiremiyorsunuz maalesef.

Okul kat sayısı gerekli çünkü ODTÜ'de adam 2 vize 1 final, projeler, quizler, haftalık ödevler ve dahasını yaparken ve notlandırması buna göre olurken başka okulda insanlar 40% vize + 60% final ile günlerini gün ediyorlar. Bazı okullar için okul kat sayısı gerekli. Hocası bile olmayan bazı okullarda öğrenci yatarak AA getirirken, bazı okullarda öğrenciler sabah akşam çalışıp aynı dersi CC getirebiliyorlar.

Ales ve dili full yapsa da okul puanının da yadsınamaz bir etkisi var.

Boğaziçi'nde de okuyan arkadaşlarım var, ODTÜ'de de okuyan var. Akademisyen olmak gibi bir düşünceleri olmadıkları için, nasıl olsa bu okullardan mezun oluyoruz zart diye iş buluruz diye düşündükleri için 2-2.5 arası ortalamaları var ve gözümle görüyorum ders mers çalıştıkları yok. Nerde akşam orda sabah tarzı yaşıyorlar.

Ayrıca o kadar iyi eğitim aldığını iddia edip ÖYP'ye başvurmak ta işin zart dediği nokta. ODTÜ'de bölüm ismi vermeyeceğim hocaların hepsi ama hepsi doktorasını ABD'de de yapmış ve bu hocaların %95'i de ODTÜ mezunu. Demek ki neymiş efenim çalışkan ODTÜ'lüleri zaten ODTÜ kapıyormuş, çalışkan ODTÜ'lüler zaten ABD'den burs alarak okuyabiliyormuş....

Geçen sene Tubitak bursunu boğaziçi genetik mezunu bir arkadaş 1.lik ile aldı. Tam tamına 99 küsüratlı bir puanla. Helal olsun dedim. Demek ki neymiş efenim çalıştıktan sonra Boğaziçinde de 4.00 ortalama getirenler çıkabiliyormuş.

Haa şimdi kalkıp diyecek ki bazıları Boğaziçi'nin 4.00 ile Uşak'ın 4.00 bir mi diye. Bir değil de bunun sorumlusu Uşak'ta okuyan öğrenci değil Türkiye Cumhuriyetidir. Açmasaydın kardeşim o kadar okul. Okullara katsayı konsun da gör bak yeni açılan okullar patır patır nasıl kapanıyor. Şimdi çıkacak bazıları da bu sefer EEE tamam kapansın zaten bi işe yaradıkları yok diyecek. Tamam kardeşim benim kapatalım bütün bu yeni okulları. Peki sen ÖYP ile nereye atanacaksın bu okullar kapanırsa?

kuramci

Araştırma Görevlisi
Yds den 96 almasi iki yada üç dil bilmesi demek iyi bir akademisyen olacağı anlamına mı geliyor siz bu puanı alamayan insanların neden bu süreci yaşadığını ya da sıkıntılarını biliyor musunuz da ahkam kesiyorsunuz acaba bence burda hakkında üzünülmesi gereken kişi sizsiniz

Dil öğrenemeyip de ÖYP'den atılma aşamasına gelenler çok iyi akademik potansiyele sahipler ama ben göremiyorum. Şaka gibi yorum yapıyorsunuz, bence siz bir daha yorum yapmayın.

Mr December

Baş Editör
Boğaziçi'nde de okuyan arkadaşlarım var, ODTÜ'de de okuyan var. Akademisyen olmak gibi bir düşünceleri olmadıkları için, nasıl olsa bu okullardan mezun oluyoruz zart diye iş buluruz diye düşündükleri için 2-2.5 arası ortalamaları var ve gözümle görüyorum ders mers çalıştıkları yok. Nerde akşam orda sabah tarzı yaşıyorlar.

Ayrıca o kadar iyi eğitim aldığını iddia edip ÖYP'ye başvurmak ta işin zart dediği nokta. ODTÜ'de bölüm ismi vermeyeceğim hocaların hepsi ama hepsi doktorasını ABD'de de yapmış ve bu hocaların %95'i de ODTÜ mezunu. Demek ki neymiş efenim çalışkan ODTÜ'lüleri zaten ODTÜ kapıyormuş, çalışkan ODTÜ'lüler zaten ABD'den burs alarak okuyabiliyormuş....

Geçen sene Tubitak bursunu boğaziçi genetik mezunu bir arkadaş 1.lik ile aldı. Tam tamına 99 küsüratlı bir puanla. Helal olsun dedim. Demek ki neymiş efenim çalıştıktan sonra Boğaziçinde de 4.00 ortalama getirenler çıkabiliyormuş.

Haa şimdi kalkıp diyecek ki bazıları Boğaziçi'nin 4.00 ile Uşak'ın 4.00 bir mi diye. Bir değil de bunun sorumlusu Uşak'ta okuyan öğrenci değil Türkiye Cumhuriyetidir. Açmasaydın kardeşim o kadar okul. Okullara katsayı konsun da gör bak yeni açılan okullar patır patır nasıl kapanıyor. Şimdi çıkacak bazıları da bu sefer EEE tamam kapansın zaten bi işe yaradıkları yok diyecek. Tamam kardeşim benim kapatalım bütün bu yeni okulları. Peki sen ÖYP ile nereye atanacaksın bu okullar kapanırsa?

Sizin arkadaşlarınız yatma ve çalışmama potansiyeline sahipse o onların sorunu :)

"ODTÜ'lüleri zaten ODTÜ kapıyormuş" => Davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Buraya gel de durumu gör bi. Sonra bu cümlesi kaç saniye içinde buradan siliyorsun hep beraber görürüz.

4.00'la bitirenlerde var. Her sene ODTÜ birincilerine bakarsan 4-6 kişi arası 4.00 ortalama ile ODTÜ'nün en zor bölümünden mezun oluyorlar. Burada işin içinde kişisel farklar, sosyo ekonomik durum, çalışma süresi, alınan eğitimin kalitesi, okul dışında alınan eğitimler, motivasyon, tutum, öz-yeterlilik, öz düzenleme becerileri .... daha bir sürü neden sayabilirim.

Peki sen ÖYP ile nereye atanacaksın bu okullar kapanırsa? => Lise gibi üniversite açıp masabaşı hoca almak yerine olan potansiyel geliştirilirse daha güzel kadro imkanları ortaya çıkacaktır.

A

Akper

Guest
Sizin arkadaşlarınız yatma ve çalışmama potansiyeline sahipse o onların sorunu :)

"ODTÜ'lüleri zaten ODTÜ kapıyormuş" => Davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Buraya gel de durumu gör bi. Sonra bu cümlesi kaç saniye içinde buradan siliyorsun hep beraber görürüz.

4.00'la bitirenlerde var. Her sene ODTÜ birincilerine bakarsan 4-6 kişi arası 4.00 ortalama ile ODTÜ'nün en zor bölümünden mezun oluyorlar. Burada işin içinde kişisel farklar, sosyo ekonomik durum, çalışma süresi, alınan eğitimin kalitesi, okul dışında alınan eğitimler, motivasyon, tutum, öz-yeterlilik, öz düzenleme becerileri .... daha bir sürü neden sayabilirim.

Peki sen ÖYP ile nereye atanacaksın bu okullar kapanırsa? => Lise gibi üniversite açıp masabaşı hoca almak yerine olan potansiyel geliştirilirse daha güzel kadro imkanları ortaya çıkacaktır.

Tamam işte anlaşıyoruz yavaş yavaş. Tabiki her ODTÜ mezunu olup başarılı öğrenciyi ODTÜ bünyesinde çalıştıramaz. Ben de diyorum ki 4.00 yapan ODTÜ'lü ile 4.00 yapan Manisalı, Afyonlu öğrenciyi ALES ve YDS'ye soktuğumuzda zaten ODTÜ'lü bariz şekilde fark atacaktır. Boğaziçi genetik mezunu adamın 99 ALES Sayısal yapması gibi..

YÖK bu atama döneminde hangi okul kaç kişi atadı açıkladı. Uşak-Rize-Ordu-Niğde vs. okullardan 1 kişi kazanabildi veya kazanamadı. Zaten bu okullardan mezun olan öğrenciler YDS çıkartamıyor, ALES çıkartamıyor. Zaten ALES çıkartabilecek kapasitede olsalar Niğde de okumak yerine daha iyi okullarda eğitim görecekler. Yani burada ODTÜlü veya Boğaziçilinin hakkı yenmiyor aksine al sana üniversite açtık diyerek ve gittiği yerde adam gibi eğitim verilmeyerek bahsettiğim illerde okuyan öğrencilerin hakkı yeniyor.

ÖYP ise bu öğrencilere akademik kariyer için son bir şans veriyor. Diyor ki zamanında bilinçli olmayabilirsin, iyi okulları kazanamamış olabilirsin ama eğer Hacettepeli, Boğaziçili, ODTÜlü öğrencilerle ALES ve YDS'de yarışabilirsen seni mülakatsız, önyargısız, nerden geldiğine bakmadan araştırma görevlisi yapacağım diyor. Siz ise okul katsayısı diyerek bu insanların önünü sonsuza kadar kapatmaya çalışıyorsunuz.

Şimdi benim Boğaziçinde vur patlasın çal oynasın tarzı okuyan 2.20'lık arkadaşım kalksa dese ki sen kütahyada okuyorsun ortalaman 3.5 ama ben senden daha çok hakediyorum akademisyenliği ve okul katsayısı konsun filan ağzına ağzına vururum onun.

Anlatabilmişimdir umarım.

yahya85

Öğrenci
Merhaba, sadece heyet raporunuz varsa süreyi uzatabilirsiniz ya da hamilelik veya askerlik durumlarında. Aksi taktirde 2 yıl dolunca ilişik kesiliyor. Önceden bu madde usul ve esaslarda yoktu o zman davayı kazanan oldu ama sonradan eklendi o yüzden dava da bir işe yaramaz.

merhaba hocam,aralık öyp ile atandım ve yüksek lisansımı öyp kapsamına aldırdım.ielts ile 65 koşulunu sağladım fakat doktora tercih döneminde bu puan için iki sene barajı dolacak.Asıl öğrenmek istediğim şu ki,yds den 56 dil puanın var doktora tercihi yapabilirmiyim bu şartlarda.
şimdiden teşekkürler

Sercan

Profesör
merhaba hocam,aralık öyp ile atandım ve yüksek lisansımı öyp kapsamına aldırdım.ielts ile 65 koşulunu sağladım fakat doktora tercih döneminde bu puan için iki sene barajı dolacak.Asıl öğrenmek istediğim şu ki,yds den 56 dil puanın var doktora tercihi yapabilirmiyim bu şartlarda.
şimdiden teşekkürler

Aynı üniversitede devam edecekseniz YDS 56 puanı sizi kurtarır. Doktora için enstitünüzün belirlediği min. koşulları sağlıyorsanız sıkıntı olmaz. Ancak tekrar ÖYP lisansüstü tercihi yapacaksanız 65 almanız gerekir.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
öyp 65 altı ilişik kesme

Ücretsiz izine ayrılarak süreç dondurulabilir mi. Atılma geciktirilebilir mi

A

Akademik Forum

Guest
1 yıl dolmadan sınava girmiş fakat sonucu 1 yılı aşan sürede açıklanacaksa ne yapılabilir

horozigo

Araştırma Görevlisi
Şimdi burada birçok arkadaş konu dışı olmasına rağmen fikir belirtmiş. Cevap verme gereği hissettim. Pamukkale Üniversitesi SBKY bölümünden mezunum ve "tek" isteğim akademisyen olmak. Güzel kardeşim bak; 40 liraya hocanın kendi yazdığı kitabı alamadığım için (alanları not alıp A1 vermişti) dersi geçemedim. İnsanlar yaz okulunda ders alıp puanlarını tavan yaparken ben kaldığım dersleri bile (okul hayatım boyunca 2 ders uzadı) ertesi döneme bıraktım. Mezuniyetim boyacılık yaptığım döneme denk geldi, tırnaklarımda boya lekesiyle fırlattım kepi. Burada kimseye ajitasyon yapmıyorum insan olan karşısındakini anlar zaten. 23 yaşında bir öğrenciyken ellerim tiner ve boya kokuyor diye okula gitmediğimi bilirim (ayıp değil eyvallah da o işler öyle olmuyor hacı). Dolmuş parası yok diye derse gidemeyen insanlar var. Yok efendim filankes dilden nasıl geçemez de akademisyen olurmuş da hatta iki dil bilmesi gerekiyormuş. Forum askere gitmemek için yüksek lisans yapsam ne olur sorularıyla dolu ki saygı duyuyorum; ben biraz para biriksin de kursa gideyim diye asteğmenlik yaptım hacı dayı. Allasen ben şimdi skindirik Yds'den yeterli puanı alamıyorum diye sen kadar hak etmiyor muyum akademisyen olmayı?

Her zaman söyledim, yine söylerim; sen o kadar yabancı dil çok önemli diyorsun da kendi öz diline ne kadar hakimsin? İngilizce veya başka bir dil, bu yola girdiysek mecburen, isterim ki severek öğrenelim, öğrenilecek. Ancak dayatma eğitimi adı altında ne kazanabiliriz? İnceleyin forumu, kaç tane üye "herkes" yerine "herkez" yazmış.

Arkadaşlar, amacım kimseyi rencide etmek değil ama bazı ifadeleri kendi idealimi baltalamak olarak değerlendirdiğim için böyle bir cevap verdim. Şu anda (benim gördüğüm) en değerli forum burası ve birbirimize yardımcı olmak yerine birbirimizi eleştiriyoruz. Lütfen kamooon!

kuramci

Araştırma Görevlisi
Kendinize göre haklı nedenleriniz var, YDS'nin de tartışılabilir çok yönü var ama akademisyen dil bilmelidir. Bu tartışılamayacak tek nokta.

Sent from my XT1033 using Tapatalk