Dil Puanı Yüzünden ÖYP'den Atılmak Üzere Olanlar

bbburcu

Öğrenci
Öyp'den yabancı dil yüzünden atılma durumunda yapılabilecek bir şey var mı? (Okulumuzun ek süre vs. tanıması) 65 puanı almak için 2 yıl dolduğu an Yök tarafından çıkarılıyor muyuz? Bu durumlarda hukuki bir yola başvurmak fayda getirir mi, dava açıp kazanan emsal teşkil edebilecek bir durum var mı arkadaşlar???

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Öyp'den yabancı dil yüzünden atılma durumunda yapılabilecek bir şey var mı? (Okulumuzun ek süre vs. tanıması) 65 puanı almak için 2 yıl dolduğu an Yök tarafından çıkarılıyor muyuz? Bu durumlarda hukuki bir yola başvurmak fayda getirir mi, dava açıp kazanan emsal teşkil edebilecek bir durum var mı arkadaşlar???
Merhaba, sadece heyet raporunuz varsa süreyi uzatabilirsiniz ya da hamilelik veya askerlik durumlarında. Aksi taktirde 2 yıl dolunca ilişik kesiliyor. Önceden bu madde usul ve esaslarda yoktu o zman davayı kazanan oldu ama sonradan eklendi o yüzden dava da bir işe yaramaz.

bigthunder

Doçent
[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam bir sorum olacaktı(not: atanırsam daha atanmadım). Benim aralık 2015te dil puanım süresi dolacak (ielts) tezimde aralık ayında bitecek hemen askerlik için başvursam işten çıkarılır mıyımz?

bbburcu

Öğrenci
Merhaba, sadece heyet raporunuz varsa süreyi uzatabilirsiniz ya da hamilelik veya askerlik durumlarında. Aksi taktirde 2 yıl dolunca ilişik kesiliyor. Önceden bu madde usul ve esaslarda yoktu o zman davayı kazanan oldu ama sonradan eklendi o yüzden dava da bir işe yaramaz.

Aydinlattiginiz icin cok tesekkurler. Merak ettigim bir konu daha var. Öyp den cikarilanlar icin devlet kadrosunda memurluk ve yuksek lisans bitirenler icin universite kadrosu hakkinda hak taninmis birkac ay önce . Yayinlanmis resmi belgeye ulasamadim. Bilginiz var mi Nazmi hocam?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
[MENTION=3]Nazmi[/MENTION] hocam bir sorum olacaktı(not: atanırsam daha atanmadım). Benim aralık 2015te dil puanım süresi dolacak (ielts) tezimde aralık ayında bitecek hemen askerlik için başvursam işten çıkarılır mıyımz?
Hocam IELTS 65 ile atandıktan sonra bir daha dil puanı istenmez.
Aydinlattiginiz icin cok tesekkurler. Merak ettigim bir konu daha var. Öyp den cikarilanlar icin devlet kadrosunda memurluk ve yuksek lisans bitirenler icin universite kadrosu hakkinda hak taninmis birkac ay önce . Yayinlanmis resmi belgeye ulasamadim. Bilginiz var mi Nazmi hocam?
O yeni YÖK yasasındaydı ne yazık ki onu rafa kaldırdılar, uygulanmayacak uzun bir süre yani tamamen kesiyorlar ilişiği maalesef siz ne zaman atandınız?

A

Akademik Forum

Guest
Hocam IELTS 65 ile atandıktan sonra bir daha dil puanı istenmez.

O yeni YÖK yasasındaydı ne yazık ki onu rafa kaldırdılar, uygulanmayacak uzun bir süre yani tamamen kesiyorlar ilişiği maalesef siz ne zaman atandınız?

2012 aralikta tercih yapip, 2013 subatta goreve basladim hocam.

E.D.

Öğrenci
süresi dolunca doktoraya başvururken aynı dil puanım geçerli mi olacak? güncellemek gerekmiyor mu hocam?

Hocam yüksek lisans yapmaya IELTS gibi bir sınav puanıyla başladıysanız ve bu sınavın süresi doktoraya başlamadan önce biterse güncel bir sınavdan +65 puan almanız ve puanınızı yenilemeniz beklenir.

A

Akademik Forum

Guest
Hocam heyet raporu aldığımızda rapor süresi dolana kadar ilişik kesilemiyor anladığım kadarıyla.Üniversitenin bu raporu yok sayma gibi bir ihtimali var mı ?

change

Öğrenci

Nazmi hocam merhaba; skolyoz hastasıyım ve heyet raporum var şuan. Ama raporlu olduğum süre içerisinde dil sorunu yüzünden ilişiğim kesilecek.Heyet raporu ilişiğimin kesilmesine engel olabilir mi? Bunun kesinliği var mı? yardımcı olursanız sevinirim.

A

Akademik Forum

Guest
IELTS puanimla atandim ve universitemde yuksek lisans egitimi olmadigi icin baska bir universiteye gorevlendirme aldım. Bir kac sorum olacak
1) Gorevlendirme icin yl + doktora için senet imzaladım fakat doktoraya başlamadan dil puanimin suresi bitecek yl bittikten sonra doktoraya baslayabilecek miyim?
2) Diyelim dil puanının suresi doldugu için doktoraya baslayamadim. Yuksek lisans ve dotora arasinda ek bir sure veriliyor mu dil puaninin yenilenmesi için
3) Dil puanimin suresi doldugu ve yenileyemedigim için ilişiğimin kesilmesi durumunda her hangi bir tazminat oder miyim?

Sercan

Profesör
IELTS puanimla atandim ve universitemde yuksek lisans egitimi olmadigi icin baska bir universiteye gorevlendirme aldım. Bir kac sorum olacak
1) Gorevlendirme icin yl + doktora için senet imzaladım fakat doktoraya başlamadan dil puanimin suresi bitecek yl bittikten sonra doktoraya baslayabilecek miyim?
2) Diyelim dil puanının suresi doldugu için doktoraya baslayamadim. Yuksek lisans ve dotora arasinda ek bir sure veriliyor mu dil puaninin yenilenmesi için
3) Dil puanimin suresi doldugu ve yenileyemedigim için ilişiğimin kesilmesi durumunda her hangi bir tazminat oder miyim?

1)Sanırım aynı üniversitede devam edeceksiniz, aynı üniversite bile olsa bu durum enstitünüzün takdirindedir. Enstitünüzü arayıp öğrenebilirsiniz.
2)YL mezuniyetinizi ÖYP lisansüstü alımlarından sonrasına denk getiriseniz 4-5 aylık bir kazancınız olabilir. Bu sürede Toefl sınavına girebilirsiniz.
3)Eski esas ve usuller geçerli olsaydı kesinlikle ödemezdiniz ancak artık başarısızlık durumuda eklendi esas ve usullere :S Ödemeniz gerekir.

A

Akademik Forum

Guest
dil yüzünden de bir sürü kadro yanıyor, yazık, çok yazık...

Dili olmayanın akedemisyen yapılması çok yanlış, yani bu tip mağduriyetlerin olmaması için dile taban puanı gelmesi lazım 50 ideal bir seviye, zaten 50 alan 2 sene de puanını 65'e artırabilir.

Öyp programında şu aşamada

1) üniversite katsayısı gereklidir.
2) dil taban puanı gereklidir.

change

Öğrenci
Dil puanım ilk senemde 50 üzeriydi fakat 65 i geçemedim. Bulunduğunuz üniversitenin çalışma şartları, sağlık sorunları ve aklımıza bile gelemeyecek aksilikler öyp li araştırma görevlilerinin de başına gelebiliyor. O yüzden bu kadar katı olmanın insani olduğunu düşünmüyorum.

A

Akademik Forum

Guest
seviyeniz sıfır bile olsa, 6 ay yoğun bir kurs alıp, 2 yıl içerisinde 65 üstü bir puan alamıyorsanız bırakın akademisyenliği başka iş yapın.Akademisyenlik dil yeteneği olmadan zaten sürdürülebilir bir meslek değildir.ben de 3 yıl önce dil problemi yaşamıştım ama dili geçip akademik okumalara başlayınca ingilizcenin ne kadar lazım olduğunu ve bunun yanında ikinci bir dil bile şart olduğunu gördüm.sıkı çalışın halledin şu dili.ama sırf 65 i geçmek için dile çalışmayın.ingilizceyi öğrenmek için çalışın zaten otomatikmen sınavı da geçiyorsunuz belli bir seviyeye gelince....birileri beni yanlış anladıysa ve kalben birilerini kırdıysam af diliyorum...

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba, benim 1 şubatta dil puanı için sürem bitiyor ve şu an hamileyim. Bu durumda süreyi uzatabiliyormuyum?????

bbburcu

Öğrenci
Nazmi hocam acil yardım lütfen!!! Özellikle heyet raporu mu olması gerekiyor? Normal bir sağlık raporunun (10 günlük falan) geçerliliği yok mu böyle durumlarda?
Bir de raporlu olunan sürenin eğitim döneminden sayılmaması hangi yönetmelikte yer alıyor acaba. Okulun bunu yürürlüğe koyup koyamayacağı konusunda bir fikri yok da.

A

Akademik Forum

Guest
merhaba benim de ekim 2015 de sürem bitiyor ama 65 i geçemedim 15 hafta doğum sonrası iznim ve 4 ay heyet raporum var bu durumda bu süreler eklenebilir mi yani 8 ay daha dil için sürem olur mu bunun için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim