Dil Hakkında Anlayamadığım Bir Konu

dafunda

Öğrenci
dil eğitimi

kafama takılan bazı noktaları aydınlatacak bilgisi olanlara sormak isteğim şeyler var.
sormak istediklerim;
dil eğitim merkezleri sanırım değişmiyor, istanbul daki ünv.lerden marmara, itü ve yıldız teknik dil eğitimi veriyor. sadece o ilde (istanbul da) dil eğitimi almak için
tüm tercihleri doldurmadan ( tercih saysını bilmiyorum ama) tercih yapılır mı?
tercihlere kabul edilmeme durumu var mı? varsa akıbeti nedir?
şimdiden teşekkürler...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Tüm tercihleri doldurmazsanız YÖK sizi bir yere yerleştiriyor geçen sene gaziantepe yerleştirdi tercih yapmayanları ya da tercihlerine yerleşmeyenleri.

alf

Öğrenci
arkadaşlar bir sorunum var, kpds puanım 64 ve şu anda doktora öğrencisiyim, ders aşamasının 1. dönemi bitmek üzere... ben bu durumda öyp ye başvurabilir miyim? atandığım takdirde ayrıca dil kursuna mı gönderecekler beni? yoksa doktoraya başlamanın ön koşulu olarak mı görülüyor 65 puan?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
arkadaşlar bir sorunum var, kpds puanım 64 ve şu anda doktora öğrencisiyim, ders aşamasının 1. dönemi bitmek üzere... ben bu durumda öyp ye başvurabilir miyim? atandığım takdirde ayrıca dil kursuna mı gönderecekler beni? yoksa doktoraya başlamanın ön koşulu olarak mı görülüyor 65 puan?

Evet 65 olmadan ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim alamazsınız. Dil kursuna gideceksiniz 6 ay boyunca mecburen. 2. dönem de derslerinize devam edemeyeceksiniz.

sevri

Öğrenci
dil puanı 65 altında olanlar 6 aylık dil eğitiminden sonra yök tarafından mı sınava tabi tutuluyorlar yoksa eğitim süresi içinde yada bitiminde kpds yahut üdsye girip dil puanlarını 65 üstüne çıkardıklarını kendileri mi belgeliyorlar?

erdoman

Öğrenci
benim dil puanım 64 ve yüksek lisans yapıyorum. eğer ocak ta öyp ile atanırsam dil eğitimine tam olarak ne zaman dil eğitimine yollarlar yani 6 aylık eğitim hangi aylar da oluyor... birde ben eylül de başladım yüksek lisansa ve dil eğitimine gidersem kaydımı donduruyor muşum heralde... kayıtı dondursam bile yüksek lisansı kayıt tarihinden itibaren 3 yıl içinde bitirmem gerekiyor? yoksa dahil değil mi? diğer sorum, eğer 3 yıl içinde bitmesse yani dili hemen geçemezsem atılacak mıyım? birde yüksek lisans yaptığım üni öyp kapsamında değilse orda devam ettirmiyorlar mı yükseğe?

sidneh

Profesör
Dil eğitimi şubat ya da martta başlar, eğitim sırasında yükseğinize devam edebilirsiniz ama devam zorunluluğu yüzünden ikisini bir arada götüremeyebilirsiniz. Kaydınızı dondursanız bile 3 senede bitirmeniz gerek, bitiremezseniz atılırsınız.

Ancak; ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden önce YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri, YÖK Yürütme Kurulunca bireysel olarak değerlendirilir.

a2ge

Öğrenci
Benim bi sorum olacak. Dil kursunu seçerken ÖYP'ye başvururken belirttiğim dilden mi kurs seçmek zorunayım? Yani ingilizce puanıyla başvursamda dil kursunu almanca seçebilir miyim? Bu konuda bi kısıtlama var mı?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Benim bi sorum olacak. Dil kursunu seçerken ÖYP'ye başvururken belirttiğim dilden mi kurs seçmek zorunayım? Yani ingilizce puanıyla başvursamda dil kursunu almanca seçebilir miyim? Bu konuda bi kısıtlama var mı?
Hayır öyle bir şart yok size cevap verdim diye hatırlıyorum ama..

sevri

Öğrenci
bilgisi olanlar acil cevap verebilir mi? biz dil eğitimine gidip döndükten sonra lüsansüstü eğitim için öyp puanımızla tercih yaparken yeni dil puanımızla mı tercih yapacagız yoksa kadroya atandıgımız puanla mı?

Merhabalar hocam bende bir şey sormak istiyorum. Eğer 65 sınırını geçemezsek ÖYP ile ilişiğimiz kesiliyor. Peki ünv.kadrosundanda ilişiğimiz kesiliyor mu, nasıl oluyor ?

neseliol

Öğrenci
BEn şu an yüksek lisans 1.dönemdeyim. Yazın öypye başvurmayı planlıyorum 65i geçemezsem eğer dil kursunu şu an okuduğum üniden alabilir miyim? Dil kursum bitince de başka üniversiteye atanma ihtimalim var mı çünkü burda kalmayı istemiyorum?

Şöyle bi durum olcak başka bir üniye atandım orda göreve başladım diyelim, şu an okuduğum ünidede tez döneminde olmuş oluyorum ikisini bi arada götürebilir miyim?

sidneh

Profesör
Atandıktan sonra eğer 65i geçmemiş olursanız dil kursu için tercih yapacaksınız ve nereye yerleştirilirseniz orada eğitim alacaksınız. Kurs bittikten sonra 65i geçmiş olursanız ve atandığınız okul yüksek lisansınızı kabul ediyorsa yüksek yaptığınız üniversiteye görevlendirilirsiniz.

Bu sorularınız için bir ÖYP şemamız da mevcut zaten. http://www.akademikpersonel.org/oyp...lgiler/4033-adim-adim-oyp-nedir-sematigi.html

mendieta

Öğrenci
öncelikle burada bildiklerini bizlerle paylaşan tüm hocalarıma teşekkür ederim..

benim de sorum 6 aylık dil eğitimi sonunda alınması gereken 65 ile ilgili. biz bu eğitime başladıktan sonra bu 65'i illa ösym'nin yaptığı yds sınavından mı almak zorundayız? yani ben bu eğitimi aldıktan sonra toefl veya yds ile bu 65'i geçsem fakat yds'den 49 alsam durumum ne olur?