Dil Hakkında Anlayamadığım Bir Konu

maxmam

Öğrenci
Peki dil 60 doğal olarak dil kursuna gönderecekler. 2 yıl içerisinde geçemezsen dil kursunda. Bu öypden aldığın maaşları ve dil için imzaladığın senedi geri ödüyor musun?

Mr December

Baş Editör
Peki dil 60 doğal olarak dil kursuna gönderecekler. 2 yıl içerisinde geçemezsen dil kursunda. Bu öypden aldığın maaşları ve dil için imzaladığın senedi geri ödüyor musun?

Dil kursundan geldikten sonra okulda çalışacağınız için hizmeti de yerine getirmiş olursunuz senedin bi önemi kalmaz. Maaşları da geri ödemezsiniz.

maxmam

Öğrenci
Dil kursundan geldikten sonra okulda çalışacağınız için hizmeti de yerine getirmiş olursunuz senedin bi önemi kalmaz. Maaşları da geri ödemezsiniz.

6 aylık kursun sonunda üniversiteye döneceğim ve 2 yıl sonuna kadar orada çalışacağım için bir senet ve maaşın bir hükmü kalmıyor yani. 2 yıl sonunda atılsamda ödemiyorum dimi gidip çalıştığım için.

ben bişey sorabilirmiyim dil puanı ne kadar önemli öyp için ales çok önemli en az 85 diyenler var mezun ortalama puanı da önemli fakat dilden kaç alımalıyız ki grebiliriz gözüyle bakabiliriz ? lütfen soruma cevap vermenizi bekliyorum bende kışın gircem öyp hakkında bilgi almam lazım

Mr December

Baş Editör
ben bişey sorabilirmiyim dil puanı ne kadar önemli öyp için ales çok önemli en az 85 diyenler var mezun ortalama puanı da önemli fakat dilden kaç alımalıyız ki grebiliriz gözüyle bakabiliriz ? lütfen soruma cevap vermenizi bekliyorum bende kışın gircem öyp hakkında bilgi almam lazım

Tamamen başvuranlara bağlı. YLa başlayabilmek için dil puanınız en az 65 olmalı.

Puanlarınız ne kadar yüksek olursa atanma şansınız o kadar artar.

http://oyp.com.tr/

karmaşık

Öğrenci
arkadaşlar öyp dil kursları ne zaman başlayacak kasımda falanmı olur acaba yine? ekim üdssinden 65 alırsak öypnin göndereceği kursa gitmemize gerek kalır mı?

makina

Öğrenci
üds kesin olarak yetişir mi sizce? sonuçların açıklanması 2-3 haftayı bulabiliyor diye biliyorum. sonuçlar açıklanmadan dil kursu tercihleri başlarsa ne yapacağız? eğer kendimize çok güveniyorsak yani 65'in üstünde alacağımıza inanıyorsak dil kursu tercihi yapmasak olur mu? tercih yapmayıp daha sonra 65'i de geçemezsek ne olur? şubatta başlayan dil kursuna mı gideriz? şubata kadar gerçi kasım ayında kpds de olacak. illa ki o sınavda 65 geçilir ama benim merak etttiğim şey şu; riske girip dil tercihi yapmazsak hemen atmazlar değil mi? ekim ve kasımda yapılan üds ve kpdsden geçer notu getirirsek şubatta yüksek lisans tercihi yapmamıza izin verirler sanıyorum...

relaxy

Doçent
tercih yapmasanız ve üds açıklandığında 65'i geçemezseniz ne olacak, tabi ki ilişiğiniz kesilecek...
düzeltme yapıyorum dil eğitimi tercihi yapmazsanız ilişiğiniz kesilir...

makina

Öğrenci
2 dönem tercih yapmayanların ilişiği kesilmiyor muydu? ekim ve kasımdaki üds ve kpds'den yeterli puanı alamazsak şubatta başlayacak dil kursu için tercih yapamaz mıyız yani?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Dil eğitimi için 2 dönem dye bir durum yoktur. İlk açılacak olan ile başlamalısınız yoksa ilişik kesilir.

relaxy

Doçent
2 dönem tercih yapmayanların ilişiği kesilmiyor muydu? ekim ve kasımdaki üds ve kpds'den yeterli puanı alamazsak şubatta başlayacak dil kursu için tercih yapamaz mıyız yani?

sizin için olan dil kursuna yerleşmeniz gerekiyor, o şekilde yapamazsınız, dil kursuna tercihler zamanı başvurmak zorundasınız, zaten tercih ettiğiniz yerlerden biri gelmese bile bir yere yerleştirileceksiniz, zamanında dil kursuna başlamazsanız da ilişiğiniz kesilecek çünkü devamsızlıktan kalmış olacaksınız...

makina

Öğrenci
o zaman son birkaç soru sorayım;

1. kpds sonucu muhtemelen yetişmeyecektir. üds sonucu sizce yetişir mi, dil kursundan önce açıklanır mı sonucu? önce açıklanırsa sonuç belgesini götürmemiz yeterli olur mu 6 aylık görevlendirme almamak için.

2. bu yeni dil belgesini kime götüreceğiz? personel daire başkanlığına mı?

3. ekimde belgeyi götürür ve onaylanırsa, dil kursuna gitmemize gerek kalmazsa, şubata kadar ünide boş boş oturcak mıyız? kazandığım ünide (karabük üni) yüksek lisans programı var. beni yerleştirmezler mi oraya ekim itibariyle? en olmadı başka üni.de yl programında okuyorum (aynı anabilim dalı) oradan karabüğe geçiş yapabilir miyim ekimde?

sorularıma sabırla cevaplayan herkese tşk

relaxy

Doçent
1) yetişebilir ama yetişmeyedebilir sonuçta ÖSYM 'ye bakıyor, yani bi ayağı çukurda :p
2) bölümünüze vermeniz yeterli onlar gerekli işlemleri yaparlar
3) enstitüye dilekçe yazıp yl başlayabilirsin sıkıntı çıkaracaklarını sanmıyorum ama kabul etmeseler bile şubat'a kadar boş boş oturtmazlar iş yaptırırlar merak etmeyin :)

maxmam

Öğrenci
Şimdi ben üniversiteye evrakları bıraktım üniversite muvafakat isteyecek meb'den. Muvafakat sonucu dil kursuna kadar yetişmezse ben dil kursuna başvuru yapabiliyor muyum?