Bütünleşik Doktora Avantaj ve Dezavantajları

zifin

Öğrenci
arkadaşlar ankara unıversıtesınde alanım olmayan bır alanda kadın çalışmaları ve toplumsal cınsıyet alanında bırlıesık doktora ılanına basvurmayı dusunuyorum fakat bırlesık doktora hakkında bılgım yok ne tur avantajları ve dezavantajları var? bılgılendırırsenız sevınırım. yanı sonrası ne oluyor bıtırınce????

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Bütünleşik doktorada yüksek lisans tezi yazmıyorsunuz. 5 yılda ikisini birden bitirmiş oluyorsunuz. Ancak devam ederken yüksek lisans yapıyor olma ilanlarına başvuru yapamazsınız.

zifin

Öğrenci
aynı bolum ıcınmı ?farklı alanlarda yuksek lısans ılanlarına basvuru yapamazmıyım pekı hocam=?ıkıncı kısmı tam anlayamadım:(

bırde alan olarak nasıl bır alan bılgısı olan varmı yanı genıs br alanmı bazı unıversıtelerde var sadece rastaldıgım akdenız unıversıtesı..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gamze

Administrator
aynı bolum ıcınmı ?farklı alanlarda yuksek lısans ılanlarına basvuru yapamazmıyım pekı hocam=?ıkıncı kısmı tam anlayamadım:(

Nazmi hocanın kastettiği ilan şartları. Yani siz bütünleşik yaparken ''yüksek lisans yapıyor olma'' şartı olan araştırma görevlisi vb. kadrolara başvuru yapamazsınız.

anutre4

Öğrenci
Ben bügün yök'e gittim. Bütünleşik doktora için öyp'nin tanıdığı süre ne kadar diye sordum. birisi bana 5+2 diğeri 5+3 dedil. Kafam karıştı. tam olarak öyp kapsamında bütünleşik doktora kaç yıl?

oypci1

Öğrenci
ÖYP kapsamında bütünleşik doktora yapmak için ilanlar ayrımı çıkıyor ayrı bir başvuru yapmak mı gerekiyor?Geçen sene hatırladığım kadarıyla üniversiteler sadece kontenjan sayılarını belirtmişti yükseklisans veya bütünleşik doktora diye belirten bir ibare görmedim?

alpertunga84

Profesör
Bütünleşik doktora her üniversitede ve her programda bulunmaz. Az vardır yani. Süresi de en az 5 senedir. Genelde 6 senede biter. Yüksek lisans tezi yazmazsınız ama yazmış gibi oluyormuşsunuz. Yapanlar öyle diyor :)

oypci1

Öğrenci
Peki nasıl bileceğiz bir başvuru yaparken mesela geçen sene başvurup bu sene bütünleşik doktoraya devam edenler var bu kontenjanlar açıklanırken özellikle bütünleşik doktora diye belirtiyorlar mı?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
İlanlar lisansüstü diye çıkar yani içinde hem y.lisans hem doktora hem bütünleşik doktora vardır üni.lere tek tek soracaksınız.

elen

Öğrenci
peki nazmi hocam bütünleşik doktora programına devam edenler doktora ders aşaması ya da daha sonraki aşamaya geçtiklerinde yök'ün ilanlarındaki yüksek lisans yapmış olmak şartını sağlar mı?

fatih.tekke

Öğrenci
Lisanı bitirp doğrudan doktoraya başlamak kulağa hoş gelyor ama öyleyse neden bu kadar az insan yapıyor diye de sormak gerekir? Dezavantajları avantajlarından fazla olsa gerek. Yapanlar?

Acadepic

Öğrenci
Lisanı bitirp doğrudan doktoraya başlamak kulağa hoş gelyor ama öyleyse neden bu kadar az insan yapıyor diye de sormak gerekir? Dezavantajları avantajlarından fazla olsa gerek. Yapanlar?

En büyük dezavantajlarından birisi program bitene kadar lisans mezunu olarak kalman. Dolayısıyla 4 yıllık okullarda öğretim görevlisi olamazsın, "yüksek lisans yapmış olmak" şartlı ilanlara başvuramazsın. O program bitene kadar (ki o program 5 seneden aşağı bitmiyor) yeni mezun gençler gibi takılırsın.. Hele bir de bir sorun olur bitiremezsen onca yılına nasıl yanarsın bilemiyorum.
En büyük avantajı yüksek lisans tezi yazmamak olarak görülse de bence yanlış bir bakış açısıdır. Çünkü yüksek lisansta yazdığın o tez sana her zaman (+)puan olarak geri dönecektir. Bir akademisyen olmayı planlıyorsan fazladan yapılmış bir çalışmanın sana bir zararı olmaz.
Bana göre asıl avantajı klasik yönteme göre daha kısa süre bitmesidir. Daha kısa sürede doktor olursun.

- - - Güncellendi - - -

peki nazmi hocam bütünleşik doktora programına devam edenler doktora ders aşaması ya da daha sonraki aşamaya geçtiklerinde yök'ün ilanlarındaki yüksek lisans yapmış olmak şartını sağlar mı?

Benim bildiğime göre sağlamıyorsun.

Podof

Araştırma Görevlisi
Neden bu kadar az insan yapıyor sorusunun bir cevabı da çok yüksek puan istemesi. YL başvurusunda 2,5 ortalama yeterken bütünleşik için 100'lük sistemde 80 isteniyor. Ben bunu görünce daha avantajı nedir dez avantajı nedir sorgulamadan elemiştim bu seçeneği.

Galenos

Öğrenci
bildiğim kadarı ile süre aynı..sadece yüksek lisans tezi yapmıyorsun..bence dezavantajı ise doktorada alanını değiştirmek istersen yapamazsın..mesela ben yl ı biyokimya doktorayı farmakoloji yapıcağım

kaamos

Araştırma Görevlisi
bütünleşikte sürelere dair en son duyumum (ki teyit edemem) sürenin 9 yıla çıktığı. yakın tanıdığım asistanlar tezi salmaya başladılar. bütünleşik yl + dr gibi göründüğünden 3 + 6 şeklinde hesaplanmış olabilir.
programın adı "lisanstan doktora" olduğu için yüksek puan isteniyor. daha yüksek ales ve dil puanına ihtiyacınız oluyor başvurularda.
ben tercih etmezdim, çünkü master tezi sırasında çok şey öğrendim. en azından akademik yazma denemeleri, kaynak tarama, okumaları notlandırma gibi akademik çalışmanın temel biçimleriyle haşır neşir olduğuma emin oldum. bunun yanında savunma stresiyle baş etmiş olmak önemliydi. hocalara asla ve asla (yineliyorum kati suretle) güvenmemek, inanmamak gerektiğine, hepsinin her an sol gösterip sağ vurabilecek insanlar olduklarına ve ego sorununu aşamadıklarına ikna oldum. yl tez teslim süreci ve savunma aşaması olmasaydı 30 yaşını çoktan geçmişken ve doktorayı -eğitim yaşamımızın en önemli payesini- almak üzereyken hoca kaprisi ve bu durumdan kaynaklı hayal kırıklığıyla yeni tanışacaktım.
bunların hepsi bir yana; 21 yaşında lisanstan mezun olup bütünleşik programla 5 yılda dr olan ve 26 yaşında yrd. doç. olan birini de duyuyorum.
önceliklerinizi belirlemeniz gerek, ama koşullar her zaman tercihlerinize göre gelişmeyebilir maalesef :(

isiktas

Öğrenci
merhabalar ekimde öyp ile atandığım ege ünide öypli arş.gör bir arkadaş bütünleşik doktora için enstitüye dilekçe yazmamı söyledi.Ancak aklıma takılan şu ki benim atandığım anabilimdalının doktora programı yok şu anda.Bu durumda bu isteğimin bir anlamı var mı? Yani şu anda doktora olmadan da bu isteğim dikkate alınır mı?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhabalar ekimde öyp ile atandığım ege ünide öypli arş.gör bir arkadaş bütünleşik doktora için enstitüye dilekçe yazmamı söyledi.Ancak aklıma takılan şu ki benim atandığım anabilimdalının doktora programı yok şu anda.Bu durumda bu isteğimin bir anlamı var mı? Yani şu anda doktora olmadan da bu isteğim dikkate alınır mı?
Hayır tabiki dikkate alınmaz.

Cngzmrt

Öğrenci
Merhabalar, o halde benim anladığım kadarıyla bütünleşik doktora yapmanın bir olumsuz tarafı da o süre boyunca herhangi bir araştırma görevlisi kadrosuna başvuramadığımız için herhangi bir üniversitede kadroya girerek/girmeyerek uzun süre boyunca ücret alamayacak olmamız.. Doğru mu düşünüyorum acaba ?

Sercan

Profesör
Merhabalar, o halde benim anladığım kadarıyla bütünleşik doktora yapmanın bir olumsuz tarafı da o süre boyunca herhangi bir araştırma görevlisi kadrosuna başvuramadığımız için herhangi bir üniversitede kadroya girerek/girmeyerek uzun süre boyunca ücret alamayacak olmamız.. Doğru mu düşünüyorum acaba ?

Hocam pek öyle değil. Bütünleşik doktorada mezun olana kadar lisans mezunu ve bütünleşik doktora öğrencisi olarak gözükürsünüz. Ör. Gör. kadroları sizin için sıkıntı olabilir çünkü o kadrolar ya YL/Doktora mezunu ya da ilgili alanda 2-10 yıl deneyim ister. Ancak Ar. Gör olarak çalışmanıza engel bir durum yok çünkü ilanlar" Lisans mezunu olmak ve YL yapıyor olmak" olarak çıkıyor genelde. Siz lisans mezunusunuz ve YL yerine bütünleşik doktora yapıyorsunuz yani bir fark yok aslında.