Boğaziçi Üniversitesini Dil Merkezi Kazananlar

francis0086

Öğrenci
Arkadaşlar,

Karabük Üniversitesi'nde ÖYP kadrosundayım ve dil kursuna ben de gideceğim inşallah.

Senet olaylarını bugün tamamladım. Senet miktarı : 3.179,69 (Brüt maaş) * 6 ay * 1,5 (%50 yasal faiz) = 28.617,21 TL.

Kurs ücreti senedin içinde değil. Olası bir istifa halinde galiba kurs ücretini isteme durumları olabiliyormuş. Biz böyle bir senet imzalamadık. YÖK mü istiyor bu kurs ücretini bizden? Çünkü okul böyle bir senet yapmadı.

Noterde de 3 ÖYP'li arkadaş birbirimize kefil olduk ve 3 sayfa için 138 TL/kişi ödedik.

Hakkımızda hayırlısı inşallah...

i.a.

Öğrenci
Gençler selam,

Boğaziçi'nde hala dil kursuna devam eden ya da yakın zamanda bitirmiş olan arkadaşlar, son durumu yazabilirler mi acaba? Ben eski bir Öyp'li olarak ikinci kez yerleştim ve ilk yerleşmemde İTÜ'de kurs görmüş, çok da memnun kalmamıştım. Şimdi puanım daha yüksek ve Boğaziçi'ni yazmak istiyorum ama eğer çok fark yok derseniz yazmayacağım, Marmara'yı yazacağım en başa çünkü evim Kadıköy'de. Boş yere o kadar yol gitmek istemiyorum. Durumum çok da kötü değil açıkçası ama biraz tembel bir insanım, çalışmıyorum. Gerek kaynak olsun, gerek eğitmenler ve ders disiplini vs.. nasıl? Yeni bir değerlendirme yazacak olan olursa çok iyi olur.

ideolog

Öğrenci
Gençler selam,

Boğaziçi'nde hala dil kursuna devam eden ya da yakın zamanda bitirmiş olan arkadaşlar, son durumu yazabilirler mi acaba? Ben eski bir Öyp'li olarak ikinci kez yerleştim ve ilk yerleşmemde İTÜ'de kurs görmüş, çok da memnun kalmamıştım. Şimdi puanım daha yüksek ve Boğaziçi'ni yazmak istiyorum ama eğer çok fark yok derseniz yazmayacağım, Marmara'yı yazacağım en başa çünkü evim Kadıköy'de. Boş yere o kadar yol gitmek istemiyorum. Durumum çok da kötü değil açıkçası ama biraz tembel bir insanım, çalışmıyorum. Gerek kaynak olsun, gerek eğitmenler ve ders disiplini vs.. nasıl? Yeni bir değerlendirme yazacak olan olursa çok iyi olur.

hocam geçenlerde İTÜ dil merkezi konusunu okudum genelde olumluydu görüşler, hatta bir hocamız detaylı anlatmış eğitim sürecini ve ben o yorumlardan sonra ODTÜ den sonra en iyi İTÜ diye düşünüyordum ve İTÜ yü tercih etmeyi düşünüyorum siz nesinden memnun kalmadınız acaba? dil puanınız kaçken kaça yükseldi? fikir edinmek adına cevaplarınız benim için önemli...

i.a.

Öğrenci
hocam geçenlerde İTÜ dil merkezi konusunu okudum genelde olumluydu görüşler, hatta bir hocamız detaylı anlatmış eğitim sürecini ve ben o yorumlardan sonra ODTÜ den sonra en iyi İTÜ diye düşünüyordum ve İTÜ yü tercih etmeyi düşünüyorum siz nesinden memnun kalmadınız acaba? dil puanınız kaçken kaça yükseldi? fikir edinmek adına cevaplarınız benim için önemli...

Üstat ben öyle bok atayım izi kalsın gibi bir zihniyette yaklaşıyorum gibi görünmek istemem. İTÜ de iyi tabi. Çok kötü değil. Benim YDS puanım 40 idi, 52.50 oldu. Ielts'ten 5 aldım ama açıkçası düzgün bir Ielts eğitimi falan da almadık. En başta şunu söyleyeyim, ben dil kursu boyunca adam akıllı ders çalışmadım. Tembel bir insan olduğumu üst mesajda da yazdım zaten. Yani yüksek not alamamış olmamın tek sebebi İTÜ değil. Şimdi İTÜ'nün -bence- olumsuz yanlarına gelelim:

Öncelikle kurs -diğerlerinde de aynı mı bilmiyorum- kesinlikle size göre değil, o kurumun kendi öğrencilerine göre ayarlanıyor. Biz kurs boyunca defalarca sınıf, eğitmen ve ders saati değişikliği yaptık. Bu da negatif olarak etkiliyor tabi. Sonra kaynak olarak kendi yayınlarını veriyorlar. Dışarıdan bir kaynak yok. Sanırım YÖK'ün ÖYP için ayırdığı ödeneği kendi kurumlarına aktarabilmek için dışarıdan yayın almıyor, kendi yayınlarını veriyorlar. Tabi kaynakların tamamı İTÜ yayınlarına ait değil. Onu da diyeyim. Öte yandan hoca sayısı çok fazla. Mesela gramer dersine çarşamba günü başka hoca giriyor, perşembe günü başka hoca. Hocaların teknikleri, üslupları vs.. komple farklı. Bu da öğrenmeyi zorlaştırıyor nispeten. Bir de bazı hocalarda milli eğitim kafası var. "Şu sayfa da bitsin, arkadaşlar şu kısmı da bitirelim" şeklinde, kitap bitirmeye çalışan hocalar vardı. Kendi üzerlerine düşeni yapmayı daha ön planda tutuyorlardı. Dediği gibi, bu söylediklerim genel yorumlar değil. Herkes için geçerli değil yani.

Ha ben yüksek not alamadım da alan yok muydu? Tabi ki vardı. 70-80 alan arkadaşlar vardı başka sınıflarda. Bir şekilde hallettiler ama 65 işini halledemeyen de çok arkadaş vardı. Örneğin benim olduğum sınıf 12 kişiydi. 2 kişi zaten Arapça'dan girdi sınava. Kalan 10 kişiden sadece 1 tanesi Yds'den 65'i geçebildi. Kalan 9 kişiden sanırım bir kişi Ielts'den 4,5 ya da 5 alıp geçti. (Bu arkadaş bu notu aldığında Ielts denkliği değişmemişti.) Yani sınıfta genel anlamda bir başarısızlık hakim oldu. Belki de bizim sınıfla ilgili bir sorundu bu. Bilemiyorum. Koskoca bir yabancı diller okulunu karalamak değil niyetim. Bazı hocalar gerçekten ilgiliydi. Ancak YDS için sürekli geçmiş soruları çözmek dışında bir uygulama yapılmadı. Farklı bir yolu var mıdır onu da bilmiyorum tabi.

Umarım hayırlısı neyse o olur arkadaşım.. Memnun kalan pek çok başka arkadaş da var tabi. Biraz da insanın kendisinde biten bir olay. O yüzden tercihini etkilemek istemem. Bunlar sadece "benim" fark ettiğim, kendimce olumsuz gördüğüm şeyler..

ideolog

Öğrenci
Üstat ben öyle bok atayım izi kalsın gibi bir zihniyette yaklaşıyorum gibi görünmek istemem. İTÜ de iyi tabi. Çok kötü değil. Benim YDS puanım 40 idi, 52.50 oldu. Ielts'ten 5 aldım ama açıkçası düzgün bir Ielts eğitimi falan da almadık. En başta şunu söyleyeyim, ben dil kursu boyunca adam akıllı ders çalışmadım. Tembel bir insan olduğumu üst mesajda da yazdım zaten. Yani yüksek not alamamış olmamın tek sebebi İTÜ değil. Şimdi İTÜ'nün -bence- olumsuz yanlarına gelelim:

Öncelikle kurs -diğerlerinde de aynı mı bilmiyorum- kesinlikle size göre değil, o kurumun kendi öğrencilerine göre ayarlanıyor. Biz kurs boyunca defalarca sınıf, eğitmen ve ders saati değişikliği yaptık. Bu da negatif olarak etkiliyor tabi. Sonra kaynak olarak kendi yayınlarını veriyorlar. Dışarıdan bir kaynak yok. Sanırım YÖK'ün ÖYP için ayırdığı ödeneği kendi kurumlarına aktarabilmek için dışarıdan yayın almıyor, kendi yayınlarını veriyorlar. Tabi kaynakların tamamı İTÜ yayınlarına ait değil. Onu da diyeyim. Öte yandan hoca sayısı çok fazla. Mesela gramer dersine çarşamba günü başka hoca giriyor, perşembe günü başka hoca. Hocaların teknikleri, üslupları vs.. komple farklı. Bu da öğrenmeyi zorlaştırıyor nispeten. Bir de bazı hocalarda milli eğitim kafası var. "Şu sayfa da bitsin, arkadaşlar şu kısmı da bitirelim" şeklinde, kitap bitirmeye çalışan hocalar vardı. Kendi üzerlerine düşeni yapmayı daha ön planda tutuyorlardı. Dediği gibi, bu söylediklerim genel yorumlar değil. Herkes için geçerli değil yani.

Ha ben yüksek not alamadım da alan yok muydu? Tabi ki vardı. 70-80 alan arkadaşlar vardı başka sınıflarda. Bir şekilde hallettiler ama 65 işini halledemeyen de çok arkadaş vardı. Örneğin benim olduğum sınıf 12 kişiydi. 2 kişi zaten Arapça'dan girdi sınava. Kalan 10 kişiden sadece 1 tanesi Yds'den 65'i geçebildi. Kalan 9 kişiden sanırım bir kişi Ielts'den 4,5 ya da 5 alıp geçti. (Bu arkadaş bu notu aldığında Ielts denkliği değişmemişti.) Yani sınıfta genel anlamda bir başarısızlık hakim oldu. Belki de bizim sınıfla ilgili bir sorundu bu. Bilemiyorum. Koskoca bir yabancı diller okulunu karalamak değil niyetim. Bazı hocalar gerçekten ilgiliydi. Ancak YDS için sürekli geçmiş soruları çözmek dışında bir uygulama yapılmadı. Farklı bir yolu var mıdır onu da bilmiyorum tabi.

Umarım hayırlısı neyse o olur arkadaşım.. Memnun kalan pek çok başka arkadaş da var tabi. Biraz da insanın kendisinde biten bir olay. O yüzden tercihini etkilemek istemem. Bunlar sadece "benim" fark ettiğim, kendimce olumsuz gördüğüm şeyler..

teşekkür ettim hocam. dediğiniz gibi iş en çok kişide bitiyor ama tabi eğitimin kalitesi önemli yinede ama olumsuzluklar her yerde olacaktır. hayırlısı olsun hepimiz için diyorum

A

Akademik Forum

Guest
lütfeeen dil okulunu bitirmiş arkadaşlar nerede kalmıştınız çevresinde apart yurt var mı yazınız.Elbette bi yerde kaldınız söyleyin lütfen ona göre tercihlerimizi düşünelim biz yeni meslektaşlarınızda:)

A

Akademik Forum

Guest
Onu anladım hocam ben sadece civardaki yurt isimlerini, ortalama fiyatları vs öğrenmek istiyorum. Buraya gidenler nerde kaldı anlamadım gitti kimse bununla ilgili bişey yazmıyor

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar benim de Boğaziçi oldu hepimize hayırlı olsun. Ulaşım ve konaklama ile alakalı bilgilendirme yapabilecek arkadaş var mı acaba??

ahmetkocaturk

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Benimde Boğaziçi oldu. Herkese de hayırlı olsun diyorum. Bildiğim kadarıyla okula yakın bir yerde kalma durumu biraz sıkıntılı. Benim yer sıkıntım olmadığı için fazla araştırmadım.

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar metrobüsten sonra ulaşımı nasıl sağlayabiliriz Boğaziçi Üniversitesine yardımcı olabilirseniz sevinirim. ;)

drhirtuser

Öğrenci
benim puanım 82.761.ing 41.iyi bir yerde eğitim almak istiyorum ama istanbul benı hep korkutuyor.kalacak yer ve trafik gözümde büyüyor.üds ve kpds ye yönelik kursda gerekebilir.ve istanbulda kurslar nasıldr hiç bir fikrim yok :( kararsızlık içindeyim.boğaziçinden bir hocamla konuşacağım ve yarın tercih yapacağım.
Devamsizlik nasil kasiyolarmi fazla hocam?ank.da nereyi onerrsiniz?
Boğaziçi Üniversitesi'nin ismi sizi cezbedebilir ama emin olun eğitimi o kadar kaliteli değildir. Kurs iki yarı dönem olarak planlandı ve ilk yarı dönem dersimize 3 hoca görevlendirildi. Bu hocalardan 1 tanesi gerçekten kalitesini ortaya koyarken diğer ikisi ise öyp sistemi hakkında bilgileri bile yoktu.(Not:Bu hocaların kişiliklerine yönelik bahsetmiyorum.) İlk yarı dönem boyunca yaşadığım şehir Ankara'yı bırakıp geldiğim için pişmanlık yaşadım.

Ocak ayı itibariyle hocalarımız değişti ve bu sefer tecrübeli öyp sistemini bilen hocalar geldi. Artık kursun grammer süreci bitmiş yds süreci başlamıştı. Cesur Öztürk'ün 2 tane kitabı ve sözde kelime öğretmek amaçlı bir kitapla eğitim devam ediyor. Boğaziçi gibi bir üniversitenin Odtü gibi kendi yayınları yoktur ve Cesur Öztürk gibi bir adamın anlamlandıramadığım hayatım boyu uzak durduğum kitaplarına gebe bir şekilde gidiyoruz.

Bunlara artı olarakta üniversitenin sosyal olanaklarından yaralanmak için sürekli bir kavga içindeyiz memurlarla sürekli laf dalaşı yaşıyoruz.Öyp'den gelenleri kabullenmiyorlar.
Bana bugün dil tercihi yap deseler Ankara'dan bırakıpta Boğaziçi'ne gelmem. Sınıfımdan 2 kişi İELTS den puanlarını aldılar ben ve 3 kişi daha 28 Şubat tarihi ile açıklanacak İELTS'den geçmeyi bekliyoruz.

Son olarakta bu sene Yıldız Teknik Üniversitesi'nin bu eğitimi yeniden yapılandırdığı haberini oraya giden arkadaşlardan öğrendik.

Umarım dil tercihi yapacak arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan bir şeyler olursa da mesaj atabilirsiniz.