Bireysel YÖK Kontenjanı ve 39. Madde

uygur

Öğrenci
merhaba benim de bir sorunum var malesef. geçen yaz yüksek lisans proğramını normal olarak kazandım ve bu hafta ilk dönemini bitirdim. gene bu hafta öyp ile atandım ve görevime başladım. malesef yök yl yaptığım bölüme kontenjan vermedi. bireysel kontenjan için başvuru yapıcam. atandığım üniversite ve okuduğum üniversite de dilekçeyi kendilerine vericeğimi söylüyor. ikisine birden dilekçe vermeyi düşünüyorum. asıl sorum ben bu bireysel kontenjan süresinde 39. maddeden faydalanabilir miyim?

Choose

Öğrenci
YL yaptığınız üniversite YÖK' bireysel kontenjan talebinde bulunur. Eğer YL yapıyor olmak şartıyla kazandıysanız, kadronuzun olduğu üniversite 35. madde işlemlerini başlatmak zorunda zaten. 39 ile uğraştırmaz sizi.

Mr December

Baş Editör
merhaba benim de bir sorunum var malesef. geçen yaz yüksek lisans proğramını normal olarak kazandım ve bu hafta ilk dönemini bitirdim. gene bu hafta öyp ile atandım ve görevime başladım. malesef yök yl yaptığım bölüme kontenjan vermedi. bireysel kontenjan için başvuru yapıcam. atandığım üniversite ve okuduğum üniversite de dilekçeyi kendilerine vericeğimi söylüyor. ikisine birden dilekçe vermeyi düşünüyorum. asıl sorum ben bu bireysel kontenjan süresinde 39. maddeden faydalanabilir miyim?

Sadece atandığınız yere 35. madde ile görevlendirilmek için dilekçe vereceksiniz.

uygur

Öğrenci
teşekkür ederim. peki bireysel kontenjanı beklerken 35. madde dilekçesi veremiyorum galiba görev yaptığım üniversiteye. peki 39. madde ile bireysel kontenjan bekleme aşamasında okuduğum üniversiteye dönebiliyor muyum. ( bireysel kontenjan sonrası tekrar 35.madde dilekçesi vermek için görev yaptığım okula dönmem gerekiyor tabi )

Mr December

Baş Editör
teşekkür ederim. peki bireysel kontenjanı beklerken 35. madde dilekçesi veremiyorum galiba görev yaptığım üniversiteye. peki 39. madde ile bireysel kontenjan bekleme aşamasında okuduğum üniversiteye dönebiliyor muyum. ( bireysel kontenjan sonrası tekrar 35.madde dilekçesi vermek için görev yaptığım okula dönmem gerekiyor tabi )

Kontenjan falan beklemeyeceksiniz ya 35. madde dilekçenizi verin herşey kendiliğinden olacak siz birşey yapmayacaksınız.
35. madde dilekçesi verin, 39'da isteyin eğitime gidin.

berfu

Öğrenci
Merhaba. Ben de konuyu başlatan arkadaşımız gibi hacettepe de yüksek lisansıma devam ederken yüksek lisans yapıyor olmak şartı arayan bir üniversiteye öyp ile atandım. yüksek lisans yaptığım bölüme yök kontenjan vermedi. bunun üzerine hacettepe ye dilekçe yazarak öyp kapsamına geçme talebinde bulunup süreci başlattım. öyp ile atandığım üniversiteye gelince de 39. madde görevlendirilmek istediğimi belirtip dilekçe vermek istedim. 35. madde için de dilekçe vermek istediğimi bile daha belirtmeden bana yök'ten kendilerine benim için hacettepe de ek kontenjan açıldığına dair yazı gelmedikçe neye istinaden görevlendirme vereceklerini ve bunun mümkün olmadığını söylediler. bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Choose

Öğrenci
YL yapıyor olmak şartı ile kazandığınız için ÖYP ile atandığınız üniversite 35. madde işlemlerini başlatmak zorunda. Önemli olan sizin hala YL öğrencisi olmanız, şartları taşıyıp kazandığınıza göre öylesiniz. YÖK'e bireysel kontenjan talebi sadece Yüksek Lisansınızı ÖYP kapsamına aldırabilmek için ve bunun kadronuzun olduğu üniversite ile bir alakası yok. Aksini iddia ederlerse YÖK ile iletişime geçip bizzat kendileri sorsun. Herkes kafasına göre kural koyup, işi yokuşa sürüyor.

Mr December

Baş Editör
Merhaba. Ben de konuyu başlatan arkadaşımız gibi hacettepe de yüksek lisansıma devam ederken yüksek lisans yapıyor olmak şartı arayan bir üniversiteye öyp ile atandım. yüksek lisans yaptığım bölüme yök kontenjan vermedi. bunun üzerine hacettepe ye dilekçe yazarak öyp kapsamına geçme talebinde bulunup süreci başlattım. öyp ile atandığım üniversiteye gelince de 39. madde görevlendirilmek istediğimi belirtip dilekçe vermek istedim. 35. madde için de dilekçe vermek istediğimi bile daha belirtmeden bana yök'ten kendilerine benim için hacettepe de ek kontenjan açıldığına dair yazı gelmedikçe neye istinaden görevlendirme vereceklerini ve bunun mümkün olmadığını söylediler. bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Hacettepe'ye dilekçe yazmanız çok gereksiz olmuş. Hacettepe'nin yapacağı birşey yok.
Siz atandığınız kuruma 35. madde ile görevlendirme dilekçesi verin. Resmi olarak işlemleri başlatın. Onlar gerisini halleder. Lafta bir sürü şeyi yapamayız diyorlar ama işi resmiyete bindirin adamlar çalışsınlar.

HÜLYA

Öğrenci
Bugün bende bu durumla karşılaştım, bireysel olarak kontenjan talebinde bulunmam gerekiyormuş, ama açıkcası nasıl net bir yol izleyeceğimi bilemiyorum

praxeas

Öğrenci
Hacettepe'ye dilekçe yazmanız çok gereksiz olmuş. Hacettepe'nin yapacağı birşey yok.
Siz atandığınız kuruma 35. madde ile görevlendirme dilekçesi verin. Resmi olarak işlemleri başlatın. Onlar gerisini halleder. Lafta bir sürü şeyi yapamayız diyorlar ama işi resmiyete bindirin adamlar çalışsınlar.

MR.December hocam, ÖYP ile ilgili birçok şey biliyorsunuzdur elbet. Böyle bir sitede insanlara yardım etmek istemeniz de gerçekten güzel birşey ama bu yardımı yapmak isterken insanları farklı yönlendirebilirsiniz, buna dikkat etmeniz gerekir diye düşünüyorum. Hem Berfu hocama hem de uygur hocama söylediğiniz, önerdiğiniz şeylerin yanlış olduğunu başka bir başlıkta da size söylemiştim. Bunu bu kadar net söylememin sebebi, bu olayı yaşamış olmam ve şu an başka bir arkadaşımın da aynı sorundan müzdarip olması. Biraz daha dikkat ederseniz daha iyi olur, yanlış yönlendirme insanların hayatından 1 dönemin boşa gitmesine sebep olabilir..

Mr December

Baş Editör
Bugün bende bu durumla karşılaştım, bireysel olarak kontenjan talebinde bulunmam gerekiyormuş, ama açıkcası nasıl net bir yol izleyeceğimi bilemiyorum

Bu sizin talep edebileceğiniz birşey değil. Görevlendirme için dilekçe verilince YÖK onaylayıp eğitim aldığınız yere gönderiyor onların da ihtiyacı varsa onaylıyor. İşlem bu kadar.

Ekleme: Arkadaşın yazdığı üzere ekliyorum. Tabiki yardım etmek için bildiğimiz herşeyi yazıyoruz. Ben de kendi yüksek lisansımı ÖYP kapsamına aldırdım ve biz de bu yollardan geçtik. Atandığım okul benim 6 ayımı yoktan yere yaktı. Adamlar size böyle diyebilir ama bu dedikleri şey zaten dilekçeyle halloluyor.

Adamlar sorun çıkarmak için ellerinden geleni yapıyor siz de isterseniz onları dinleyin yani bizim için sorun yok. Adamların dediği yolda giderseniz debelenip durursunuz. Çoğu görevlinin de bu konu ile ilgili açıkçası hiçbir fikri yok.

Son düzenleme:

praxeas

Öğrenci
Uygur hocam görev yaptığınız, atandığınız üniversiteye hem 39 hem de 35 için 2 ayrı dilekçeyi aynı anda verin. 35 dilekçesi, 39'un kabulünden önce YÖK'e varacaktır, çok uzun sürmüyor YÖK'e gitmesi. Siz bu arada bireysel kontenjan için görevlendirilmek istediğiniz, kontenjanı bulunmayan bölüm başkanlığına "... üniversitesine ÖYP'li olarak atandım, ve şu tarihte işe başladım. Bölüm kontenjanınız bulunmadığından ve lisansüstü eğitimimi bölümünüzde devam etmek istediğimden dolayı bireysel kontenjan talebinde bulunmak istiyorum" gibi bir dilekçe yazın.(dilekçeyi daha ayrıntılı ve güzel bir dille düzenlersiniz :)

Bölüm başkanlığı toplanacak,size olur verirse enstitüye, ordan ÖYP koordinatörlüğüne (Varsa) ordan rektörlük ve YÖK'e varacak bu dilekçenin sonucu. YÖK onayladıktan sonra sıra 35'e gelecek. Yani sizin yazınız 2 kez YÖK genel kuruluna girecek. Siz bireysel kontenjan dilekçesiyle uğraşırken YÖK'teki ÖYP uzmanınızla telefonla yada yüzyüze görüşün ve atandığınız üni.den gelecek 35 dilekçesini bekletmesini isteyin. Eğer kontenjanınız onaylanmadan 35 dilekçeniz kurula girerse red alırsınız.
çok karışık olduysa özelden mesaj atın, telefonla da yardımcı olabilirim.

praxeas

Öğrenci

berfu hocam, yaptıklarınız doğru. atandığınız üniversiteye şunu söylemeniz gerekir "ben hacettepeye bireysel kontenjan talebinde bulundum, işlemleri devam ediyor. Biz bu 35 dilekçesini yazalım, YÖK'e gitsin. bireysel kontenjan talebi YÖK genel kurulunda onaylandıktan sonra bu sefer 35 dilekçeniz bir sonraki YÖK genel kurulunda işleme alınacak ve görevlendirilmeniz onaylanacak."

yani siz 35 dilekçesini yazıp atandığınız üniversiteye verin. üniversite YÖK'e gönderdikten sonra size haber versin, siz de YÖKteki uzmanınızla görüşün, kurula sokmasın 35 dilekçesini.
bu kadar karışık olmasına rağmen biran önce görevlendirmeniz çıkmasını istiyorsanız bunları yapmanız gerekiyor. Yoksa benim gibi 4 ayda değil 7 8 ayda bitmez bu işleriniz.

Mr December

Baş Editör
berfu hocam, yaptıklarınız doğru. atandığınız üniversiteye şunu söylemeniz gerekir "ben hacettepeye bireysel kontenjan talebinde bulundum, işlemleri devam ediyor. Biz bu 35 dilekçesini yazalım, YÖK'e gitsin. bireysel kontenjan talebi YÖK genel kurulunda onaylandıktan sonra bu sefer 35 dilekçeniz bir sonraki YÖK genel kurulunda işleme alınacak ve görevlendirilmeniz onaylanacak."

yani siz 35 dilekçesini yazıp atandığınız üniversiteye verin. üniversite YÖK'e gönderdikten sonra size haber versin, siz de YÖKteki uzmanınızla görüşün, kurula sokmasın 35 dilekçesini.
bu kadar karışık olmasına rağmen biran önce görevlendirmeniz çıkmasını istiyorsanız bunları yapmanız gerekiyor. Yoksa benim gibi 4 ayda değil 7 8 ayda bitmez bu işleriniz.

Bana göre işleri çok uzatıyorsunuz ama neyse.

praxeas

Öğrenci
35 dilekçesinin okuldan onay alıp çıkması epey süre alıyor. Anında YÖK'e gitmiyor dilekçe.

hocam benim 35 dilekçem 10 günde Ağrı'dan gitti desem YÖK'e :) bu kadar kendimden emin konuşmam, bu aşamaları birebir yaşamamdan kaynaklanıyor. Yazımın gitmesi gereken yerlere ben elden götürdüm tüm evrakları. Orda çalışan insanları sinir ede ede bu yazıyı 4 5 ayda çıkartabildim. Şuan Hacettepe'de enstitüde kapıda beni gördüklerinde herkes odasına kaçışıyor :) şaka bi yana, insan her işini kendi takip ederse sorunlarını çözebiliyor..ben bu siteden çok yardım aldım, o nedenle ben de yardım etmek istiyorum.en azından bildiğim konuda..

berfu

Öğrenci
herkese yardımları için çok teşekkür ederim ancak söylediklerinizin hiçbirini uygulamaya geçiremeyeceğim. atandığım üniversite yök' ten kendilerine benim için hacettepe de ek kontenjan açıldığına dair yazı gelmedikçe hiçbir işlem yapamazlarmış ve bu düşüncelerinden vazgeçiremiyorum bana sürekli daha önceki örnekleri anlatıp duruyorlar. senin orada yaptığın başvurunun kabul edileceği garanti değil ben neye dayanarak görevlendirme vereceğim diyorlar.bu durumda da benim yök' ten çıkacak yazıyı beklemekten başka çarem kalmıyor. kendin elden takip edersen daha çabuk çıkar diyorlar ama izin vermeye bile yanaşmıyorlar nasıl ankara' ya gidip takip edeceğim. malesef hacettepe'deki derslerime giremeyeceğim için de bir dönem kaybetmiş olacağım belki de.

Mr December

Baş Editör
herkese yardımları için çok teşekkür ederim ancak söylediklerinizin hiçbirini uygulamaya geçiremeyeceğim. atandığım üniversite yök' ten kendilerine benim için hacettepe de ek kontenjan açıldığına dair yazı gelmedikçe hiçbir işlem yapamazlarmış ve bu düşüncelerinden vazgeçiremiyorum bana sürekli daha önceki örnekleri anlatıp duruyorlar. senin orada yaptığın başvurunun kabul edileceği garanti değil ben neye dayanarak görevlendirme vereceğim diyorlar.bu durumda da benim yök' ten çıkacak yazıyı beklemekten başka çarem kalmıyor. kendin elden takip edersen daha çabuk çıkar diyorlar ama izin vermeye bile yanaşmıyorlar nasıl ankara' ya gidip takip edeceğim. malesef hacettepe'deki derslerime giremeyeceğim için de bir dönem kaybetmiş olacağım belki de.

Resmi olarak 35. madde dilekçesini yazıp bölümünüze verin. Size resmi olarak cevap vermek zorundalar. Olumsuz cevap verirlerse eğer alın o dilekçeyi YÖK'e gidin. Kimsenin sizin hakkınızı yemeye hakkı yok.

praxeas

Öğrenci

berfu hocam bölüm size görevlendirme vermeyecek, sizin isteğinizi YÖK'e iletecekler. YÖk genel kurulda duruma bakacak, kontenjan bulunursa kabul edecekler. Hacettepe kontenjan açmazsa zaten YÖK red yazar, atandığınız bölüme red cevabı gönderir, kimse herhangi bir zan altında kalmaz.. siz bölümünüzü zorlayın, her iki dilekçeyi de vermeye çalışın. 39 için de izin almaya çalışın, 1 döneminizi boşuna yedirmeyin.. umarım sıkıntı yaşamazsınız daha fazla..

academecanic

Öğrenci
Yukarıda yazılanları derleyip toplama ihtiyacı duyarak yazıyorum. Hem tecrübelerimi hem de bu işin esas odağı olan Yök'ten yüzyüze görüştüğüm ÖYP sorumlusu kişinin verdiği bilgileri aktaracağım. Sebep açık: Kimse kimseyi yanlış yönlendirmesin. Tecrübelerimiz faklılaşabilir. Onun için kesin bilgi için YÖK'e gidin ve sizin okulunuzla ilgilenen ÖYP sorumlusuyla görüşün.

Hacettepe'de yl yaparken ÖYP kapsamında bir taşra üniversitesine yerleştim. Yerleştiğim üni'ye işe başladığım gün 35 dilekçesini verdim. Ertesi gün süreci anlamak için YÖK'e gittim. Yetkili kişiye şunu sordum. Eğer hacettepe kontenjan açarsa sorun yok, sadece enstitüye bir dilekçe vererek ÖYP'ye geçiş sağlanıyor. Peki ya hacettepe kontenjan açmazsa ne olacak? Ben lisansüstü eğitimi için tercih yapmalı mıyım diye sordum. Cevap şudur: Bölüme dilekçeyle başvuracaksın. Bölüm sana kontenjan açılacağını enstitüye üst yazıyla gönderiyor. O da ÖYP koordinatörlüğüne gönderiyor. En son o dilekçe YÖK kuruluna giriyor ve senin için özel olarak kontenjan açılıyor. İşin yasal prosedürü budur.