Araştırma Görevlisinin Başka Bir Üniversiteye Geçişi

1907s

Öğrenci
50d kadrosu istifa ve başka üni ye geçiş prosedürü

mrb şuan yüksek lisans tez aşamasındayım ve 50d kadrosuyla 1 hafta önce atamam oldu. 2 ay sonra yüksek lisansım bitecek.sadece 2 ay mı atanmış olacağım yani ben? doktora yapacağım, doktora süresincede bu 50d kadrosu devam etmezmi kanunen yoksa ilişiğim yüksek lisans biter bitmez kesilirmi? ne yapacağım ben 2 aylık mı kadroya gireceğim cevap verirmisniz lütfen.

xman

Araştırma Görevlisi
Merhabalar, öyp kadrosunda araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. Yüksek lisansımda 2.5 yılındayım. Başka bir üniversitede öyp kadrosunda işe başlayacağım. Yüksek lisansımı bulunacağım üniversiteye aktarmak istiyorum. Derslerimi saydıracağım. Atamadan sonra yüksek lisansımı bitirmem için kaç yılım var? Yarım yıl içinde bitirmem gerekiyor mu? Bitirmez isem kadrodan ilişiğim kesilir mi? Yüksek lisans sürem 2.5 yıl önceden mi başlar, yoksa yeniden mi hesaplanır?(Aktarma yaptıktan sonra) 6. dönemimde saydıramadığım ders olupta alırsam kadro iptal mi olur, bu sürede tezi bitirme şansım var mı? Yüksek lisansa 2011 eylülde başladım, en son tarih eylül müdür? Cevabınız için teşekkürler

Gamze

Administrator
Merhabalar, öyp kadrosunda araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. Yüksek lisansımda 2.5 yılındayım. Başka bir üniversitede öyp kadrosunda işe başlayacağım. Yüksek lisansımı bulunacağım üniversiteye aktarmak istiyorum. Derslerimi saydıracağım. Atamadan sonra yüksek lisansımı bitirmem için kaç yılım var? Yarım yıl içinde bitirmem gerekiyor mu? Bitirmez isem kadrodan ilişiğim kesilir mi? Yüksek lisans sürem 2.5 yıl önceden mi başlar, yoksa yeniden mi hesaplanır?(Aktarma yaptıktan sonra) 6. dönemimde saydıramadığım ders olupta alırsam kadro iptal mi olur, bu sürede tezi bitirme şansım var mı? Yüksek lisansa 2011 eylülde başladım, en son tarih eylül müdür? Cevabınız için teşekkürler

Yüksek lisans azami süreniz 3 yıl ve yüksek lisansa kaydolduğunuz andan itibaren başlar. Yatay geçiş yapacaksınız anladığım kadarıyla bu durumda yarım yıl içinde bitirmeniz gerekiyor. Yoksa ilişiğiniz kesilir. Tabi atandığınız okulda eğitimin olması gerekir geçebilmeniz için. Ayrıca atandığınız okul bu eğitiminizi kabul etmeyebilir baştan yüksek lisansa başla da diyebilir. İnsiyatif tamamen okullarda.

xman

Araştırma Görevlisi
Teşekkürler cevabınız için, Eğer baştan olursa süreç sıfırdan mı başlar, aldığım dersler sayılır mı? Aslında tez sürecimi iptal ettirip buraya geçmek isteğim var, atandığımda tez sürecimi bulunduğum okuldan iptal ettiğimi söyleyeceğim bu durumda süreç nasıl işler? Kısaca benim 2.5 yıllık bir yüksek lisans periyodum var, ama ben periyodu kendim sonlandırıp, atandığım yere saydırabildiğim kadar dersleri saydırıp orada yeniden başlayabilir miyim?

Bir de benim şu andaki yüksek lisansımı öğrenci işlerinden iptal ettirip (atama olana kadar), atandığım yere de bunu belirtsem ve aldığım dersleri saydırsam ve yeni atandığım yerde yüksek lisans yapsam olur mu? Amacım bulunduğum yerden tamamen ilişiğimi kesmek(öğrencilik ve asistanlık açısından). Bunun için nasıl bir yol izleyebilirim?

- - - Güncellendi - - -

Ayrıca yarım aylık ara verip (öğrenciliği bırakınca) askerlik tecili problem oluyor mu?

xman

Araştırma Görevlisi
yok istifa edeceğim de o yüzden. Bu çarşamba istifa edeceğim, daha sonra öğrenciliği de bırakmam gerekecek. Sonra başka yerde yeniden yüksek lisansa başlamak istiyorum, aldığım bazı dersleri saydırabilecek miyim bilmiyorum, nasıl bir yol izleyeceğim, bir de askerlik var 2015 yılına tecilli, eğer öğrenciliği bıraktığımda sıkıntı olur mu?

asfour

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Bir üniversitede enstitü kadrosunda araştırma görevlisiyim. Başka yerde açılan bir kadroya başvurmak istiyorum. İstenen belgeler arasında
"Hizmet Belgesi ( Halen kamu kurumunda çalışmakta olanlar ile ayrılmış olanlar getireceklerdir." maddesi var.
Kadroyu kazanırsam kendi üniversitemden istifa edeceğim, muvafakat işine hiç bulaşmayacağım, bu durumda normal lisansüstü öğrencisi gibi başvurup çalıştığıma dair belgeyi göndermesem bir sakıncası olur mu acaba?
Daha önce başka üniye geçen arkadaşlar siz bu belgeyi yolladınız mı?

Arkadaşım belgen eksik olur kazansan bile atanamazsın. Şuanda çalışmayı bırak istifa etsen işsiz kalsan. 2 yıl sonra bir kuruma başvuracak olsan getirmek zorundasın. Zaten Personel Daire başkanlığı senin T.C. falan girdiğinde sistemlerinde gözükecek daha önce çalıştığın atanman falan olmaz. Hiç bulaşma bence. Hizmet belgesini rektörlük/personel daire işlerinden alıyorsun. Sorarlarsa bir Tübitak proje için alıyorum dersin. Olur biter. Bölümünde haberi olmaz. Yanlız başvurduğun yerdeki hocalar senin üni. hocaları tanıyorsa ve samimiyse arayıp söyleyebilirler. Değillerse herkes gibi sınava girersin. Kazanırsan atanırsın. Ben o şekilde yaptım. Hizmet Belgesini götürdüm. o arada da Tübitak yurt içi yüksek lisans bursu çıkmıştı. Ondan eksik evrak varmış dedim personel daire başkanlığına mecburen. Başvurdum, sınavı kazandım. Sonra eski üniversiteyle konuştum. Burun kırın ettiler tabi. Zor bir durum gidemessen ve öğrenirlerse bunuda art niyet olarak kullanırlarsa gerçekten parası batsın diyeceğin bir durum olur. Allah yardımcın olsun. Malesef bu hocaların ego tatminleri yüzündenki (bence akademik olarak çok kötü oldukları için bu şekilde) ne düzgün bilim yapılabiliyor ne de aldığın paranı ağız tadıyla bile harcayamıyorsun kafanda sürekli bir problem.

Merhaba arkadaşlar. Bir üniversitede enstitü kadrosunda araştırma görevlisiyim. Başka yerde açılan bir kadroya başvurmak istiyorum. İstenen belgeler arasında
"Hizmet Belgesi ( Halen kamu kurumunda çalışmakta olanlar ile ayrılmış olanlar getireceklerdir." maddesi var.
Kadroyu kazanırsam kendi üniversitemden istifa edeceğim, muvafakat işine hiç bulaşmayacağım, bu durumda normal lisansüstü öğrencisi gibi başvurup çalıştığıma dair belgeyi göndermesem bir sakıncası olur mu acaba?
Daha önce başka üniye geçen arkadaşlar siz bu belgeyi yolladınız mı?

asfour

Öğrenci
Arkadaşım belgen eksik olur kazansan bile atanamazsın. Şuanda çalışmayı bırak istifa etsen işsiz kalsan. 2 yıl sonra bir kuruma başvuracak olsan getirmek zorundasın. Zaten Personel Daire başkanlığı senin T.C. falan girdiğinde sistemlerinde gözükecek daha önce çalıştığın atanman falan olmaz. Hiç bulaşma bence. Hizmet belgesini rektörlük/personel daire işlerinden alıyorsun. Sorarlarsa bir Tübitak proje için alıyorum dersin. Olur biter. Bölümünde haberi olmaz. Yanlız başvurduğun yerdeki hocalar senin üni. hocaları tanıyorsa ve samimiyse arayıp söyleyebilirler. Değillerse herkes gibi sınava girersin. Kazanırsan atanırsın. Ben o şekilde yaptım. Hizmet Belgesini götürdüm. o arada da Tübitak yurt içi yüksek lisans bursu çıkmıştı. Ondan eksik evrak varmış dedim personel daire başkanlığına mecburen. Başvurdum, sınavı kazandım. Sonra eski üniversiteyle konuştum. Burun kırın ettiler tabi. Zor bir durum gidemessen ve öğrenirlerse bunuda art niyet olarak kullanırlarsa gerçekten parası batsın diyeceğin bir durum olur. Allah yardımcın olsun. Malesef bu hocaların ego tatminleri yüzündenki (bence akademik olarak çok kötü oldukları için bu şekilde) ne düzgün bilim yapılabiliyor ne de aldığın paranı ağız tadıyla bile harcayamıyorsun kafanda sürekli bir problem.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Hizmet belgesini alacağım en kısa zamanda, duyulmasını istemediğimden almak istemiyordum. Kazanamazsam ve duyulursa biraz zorlu olacak ama ne yapalım, bundan sonrası nasip.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba, bir konu hakkında soru işaretlerim var yardımcı olursanız sevinirim. Ben şu an bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisiyim ancak devlet üniversitesine başvurdum eğer olursa nasıl bir süreç takip etmem lazım, vakıf üniversitesi izin vermeyebilir mi?

canear

Öğrenci
1- gider devleti kazanırsın
2- Vakıftan istifa edersin ama sözleşmede başka bir üniversite de şu kadar yıl çalışamaz diye ibare var mı bakarsın.
3- Sorun yoksa, paşa paşa yeni görevine başlarsın..

A

Akademik Forum

Guest
merhaba arkadaslar, ben de bir vakıf üniversitesinde araştırma görevlisi olarak 5 aya yakindir calismaktayim. atamam 33/a ile yapıldı ve sözleşmem süreli sözleşme değil. eğer öyp ile atanırsam istifa ettikten sonra ihbar süresi beklemeden ayrılabilir miyim?

ASİL1

Öğrenci
Merhaba, 33/a cari usül ile 2012 yılında bir üniversitede çalışmaya başladım. Yük lisans eğitimim için 35. Madde görevlendirmesi ile başka bir üniversiteye görevlendirme aldım ve şu an yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Kendi üniversitem beni kefalet senedi imzalamam karşılığında başka bir üniversiteye gönderdi. Senet üzerinde doldurduğum formda tarih yazmadım, 2,5 yıl olarak zamanı belirttim. Kendi üniversiteme geri dönüş tarihimi ilgili personeli arayarak sordum ancak sizi biz çağırmayız. Şu an görevlendirildiğiniz üniversitede ne kadar kalırsanız burada da o kadar çalışırsınız dediler. Süreyi sorduğumda ise öyle bir süre sınırlamanız yok, sizin faaliyet raporlarınız her yıl elimize ulaşıyor, eğitiminizi bitirdiğinizde gelirsiniz, dilerseniz doktoraya da orada devam edip üniversiteniz orada kalmanız için bize yazı yazar yandı. Ben bu cevaplardan ikna olmadığım için bir de şu an görevlendirildiğim üniversiteye görev süremin bitiş tarihini sordum. Nitekim onların da cevabı aynı oldu. Sizi biz buradan göndermeyiz eğitiminizi tamamlayana kadar dendi.

Bu noktada sorum şu olacak.
1-35. Madde ile görevlendirmede süre nedir?
2- Bu noktada imzaladığım senetteki 2,5 yılın hükmü nedir?
3-Eğitimim ve kendi üniversiteme geriye dönüş tarihimi neye göre ve nasıl ayarlayacağım?
4-Yasa ve yönetmelikte bunun açık bir ifadesi var mı?

A

Akademik Forum

Guest
Benim de bir sorum var belki bir fikriniz vardır.

Sorum şu ben okuduğum programı bırakırsam (ki araştırma görevlisi olabilmem için yüksek lisans öğrencisi olmam şarttı ve ben o bölümde öğrenci olduğum için kabul edildim) başka bir yüksek lisans programına başladığımda başka bir programda öğrenciyken kabul edildiğim araştırma görevliligime devam edebilir miyim?

Yök yüksek lisansta araştırma görevlisi olarak atananlara ogrenciliklerinin ilk 3 yılında araştırma görevlisi olarak kalabilme şansı veriyor. Bitiremezseniz 3 yıl içinde ogrenciliginiz devam edebilir ama araştırma gorevliliginiz biter (20 nisan 2016 da yürürlüğe giren yönetmelikle suan öğrencilik süreleri karissa da bu daha onceden yüksek lisansa girmiş benim gibi kişileri vurmadi). Ben doktoraya devam etmiyor ve yüksek lisansımi da okuduğum programda bitiriyor olsam sözleşme bitiş tarihimde (yani 3 senenin sonunda) araştırma gorevliligim bitecekti. Ama ben suan alan değiştirerek başka bir programa sıfırdan kayıt olduğumda suan elimde olan araştırma gorevliligi kadrom devam eder mi etmez mi buna dair bir şey bilmiyorum. Sonuçta yeniden yüksek lisans öğrencisi oluyorum ve ogrenciligimin ilk 3 yılı bitmemiş oluyor gibi mantıksal cikarimlar ve yonetmelikte bu tarz kararları genelde okul idaresine bırakıyor olmalari yapabilecegim fikrini veriyor ama başına gelen biri ya da buna benzer bir şeyler yaşamış birileri varsa yardimci olabilir belki.

Karışık ve açıklayıcı anlatmamışsınız ama ben anladığım kadarıyla anlatayım. Yüksek lisans yapıyor olma koşulu bulnan bir ilanla arş. gör. olmuşsunuz ve kadronuz 50d muhtemelen. Eğer öyleyse kadronuz eğitiminiz süresince devam edecek. Yüksek lisansı bitirdiğinizde doktoraya devam exerseniz de kadronuz devam eder.
I 20 Nisan 2016 tarihinde lisansüstü egitim yönetmeliğinde yapılan değişiklikle atılma geldi fakat 2016-2017 güz yarıyılından itibaren öğretim süreleri sıfırlandı ve bu dönemden itibaren 3 yıl içinde yüksek lisans tamamlanacak.
Ancak eğitim süreleri sıfırlanmakla birlikte araştırma görevlileri için süre yüksek lisansa ilk kayıt olduğu tarihten itibaren üç yıldır. 3 yıl içinde eğitimi tamamlayamadığında göreve son verilir.
Sizin sorunuza gelince kadroya başvuru yaparken vermiş olduğunuz öğrenci belgesine göre yapmakta olduğunuz yüksek lisansa göre görev süreniz belirlenir. Başka bir programa kayıt olarak görev sürenizi uzatamazsınız.
Tabii bu 50d kadrosunda iseniz geçerli. 33a ise yapılabilir.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba,
bir üniversitede 50d kadrosunu kazandıktan sonra ve kayıt yaptırdıktan bir hafta sonra başka bir üniversiteden yine 50d kadrosunu kazanırsak, kayıt yaptırmış olduğumuz okuldan diğer okula geçiş mümkün müdür? yakın tarihli iki kadro açıldı, ancak birinin kayıt tarihi bittikten sonra diğerinin sonucu açıklanacak. her ikisini de kazanma ihtimalini de düşünerek kayıt yapıldıktan sonra diğer okula geçiş imkanı var mıdır?

cmk54

Öğrenci
Merhaba. Ben bir üniversitede 50/d kadrolu ar.gorevlisiyim. Kurum beni 35. Madde ile gorevlendirecek. Ve senet imzalatacak. İki sorum var.
1- Yüksek lisansı, doktorayi bitirememe halinde veya doktorayi kazanamama halinde de bu senedi ödemek zorunda mıyız?
2- 35 ile gorevlendirilmisken, başka bir kadroya basvurursam ne olur? Senedi mi odemem gerekir? Teşekkürler.

K

Karavana

Guest
Ar gör kazandım ama başka sınava girmek istiyorum

İyi akşamlar çok acil cevaba ihitiyacım var arkadaşlar yardımcı olur musunuz. Ben şimdi ağrı ar görü kazandım Beşgen teslimi de 28i son ben kayıt yaptırıp başka ünilerinde sınavlarına girebilir miyim böyle bir hakkım var mı