Araştırma Görevlisinin Başka Bir Üniversiteye Geçişi

ozkan_0712

Öğrenci
İyi günler... Ensititü kadrosunda bir üniversitede araştırma görevlisiyim.

Başka bir üniversiteye veya öyp ye başvurmak istiyorum(açılırsa tekrar).

Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.İstifa etme tekrar diğer üniversiteye geçme..v.b.

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba, akademik kadrolarda kurum değiştirme olmadığı için eğer başka bir üniversitede 33/a kadrosu veya ÖYP'yi kazanırsanız şu andaki enstitü kadrosundan istifa ederek yeni kazandığınıuz kuruma geçebilirsiniz. Bir ihtimal muvafakat verirlerse o zaman kadronuz kesintiye uğramadan aktarılmış olur ama enstitğ kadroları için muvafakat vermeleri biraz zordur. Zaten akademik kadrolarda istifa sınırı olmadığı için bir problemde çıkmaz, eğer ÖYP'yi kazanırsanız ve aynı anabilim dalında yüksek lisans yapmışsanız onuda saydırabilirsiniz.

Bu arada ÖYP 2011 mayıs gibi belli olucak kadro sayısı halihazırda onaylandı.

Son düzenleme:

ozkan_0712

Öğrenci
Hocam cevapladığınız için teşşekkür ederim.

Şimdi olayı biraz daha detaylı anlatıyım ben A üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum B üniversitesinde de arş.gör. siyim ensititü ile.

Şimdi ben yüksek lisans yaptığım üni.ye 33/a gitmeyi düşünüyorum.Asistan olduğum ünide eğitim olarak ensititüde hiç bir bağlantım yok.Sadece Asistanım.Eğitim başka ünide devam ediyor.

Şimdi ben istifa etmeden 33/a kadrosuna başvurup kazandıktan sonra mı istifa edecem ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Tabiki önce garantileyeceksiniz, 33/a'yı kazananıp öyle istifa ediceksiniz. İstifa etmeden başvuru yapıp kazanabilirsiniz. Ben o şekilde yapmıştım kazandım sınavı başka bir üniversitede öyle ayrıldım.

Nizamettin

Öğrenci
Nazmi Hocam,
1-Öyp kadrosuna atanan 657'ye tabi memurlar için gerekli muvafakat yazısnı atandığı üniversite mi yapar?
2-Muvafakat verilip verilmeyececeğine dair halihazırda çalışılan kuruma dilekçe ile başvurulup verileceğine dair yazının üniversiteye götürülmesi olur mu?
3- 1. durmdaki gibi muvafakatı üniversite kendisi isterse doğal olarak gereken süreyi aşmış olacak, bu durmda bir soorun yaşanır mı?

imagey

Öğrenci
merhaba arkadaslar...ben su anda bir unide 50 d statusunde arastirma gorevliligi yapmaktayim...atanali 5 bucuk ay oldu yani asaletim tasdik edilmedi...baska bir unide 33 a statusunde ars. gor. kadrosuna muracaat etmek istiyorum...eger olursa istifa edip(muvafakat verilmemesi durumunda) gitmek istiyorum...bu konuda bilgisi olan arkadaslar boyle bir durumun mumkun olup olmadigini belirtebilirler mi acaba? simdiden tesekkurler

ozkan_0712

Öğrenci
Slm imagey, bende aynı senin durumundaydım 50/d kadrosuyla 3.5 ay çalıştıktan sonra başka bir yerde 33/a kadrosuna başvurdum sınava girdim kazandım.Muvafakiyet istedi yeni üniversitesi tabiki vermediler bende istifa edip başladım. arada 3-4 gün boş kaldım o kadar.

Yalnız şöyle bir sakınca var; Hocaların çoğunluğu çeşitli vesilelerle birbirlerini tanıyorlar.Benim başvurduğumda çalışanlardan çalıştıklarına dair belge istiyorlar ki bu da komisyona gidiyor.Tabi belge üzerinde eski üniversitemde arş.gör. olduğum yazıyordu(hizmet belgesi) Komisyonda da zaten seni sınav yapacak hocalar.Onlarda şimdiki üniversitendeki hocayı bir vesile ile tanıyorlarsa ona telefon açıp söyleyebilirler.Eğer kazanamazsan çalıştığın yerde seninle uğraşabilirler.

Ama sadece Öyp ye başvurursan senin için bir problem teşkil etmez diye düşünüyorum.kazanamazsan duymazlar senin başvurup başvurmadığı.

imagey

Öğrenci
slm ozkan_0712 tesekkur ederim yanitin icin...ben de muvafakat alabilecegimi dusunmuyorum zaten :) o yuzden istifa halinde geri donus icin beklemem lazim mi onu merak ediyordum, senin cvbindan anladim ki beklemem gerekmiyormus...bu arada sana birsey daha sormak istiyorum...sen asaletinin tasdik olmasi icin tekrar 1 yil mi bekledin? yani calistigin 3,5 ay sayildi mi? bu arada calistigim kurumda mutlaka duyulacak bu basvurum yapacak birsey yok...gitmeyi dusundugum uni taninmis bir uni ve 33 a :) butun bunlari goze aldim yani

atipikpsikoz

Öğrenci
1-Atandığınız üniversite yazı yazarak sizi çalıştığınız kurumdan muvafakatınızı istiyor.
2-Gerek olacağını sanmıyorum, karşı taraf her halükarda muvafakatı öncelikle deneyecektir, olmazsa istifa.
3-Beklemek zorundalar, atanma hakkınız var, gene de işlemleri elden takip ederek hızlandırmanızda fayda var.

atipikpsikoz

Öğrenci
Nazmi Hocam,
1-Öyp kadrosuna atanan 657'ye tabi memurlar için gerekli muvafakat yazısnı atandığı üniversite mi yapar?
2-Muvafakat verilip verilmeyececeğine dair halihazırda çalışılan kuruma dilekçe ile başvurulup verileceğine dair yazının üniversiteye götürülmesi olur mu?
3- 1. durmdaki gibi muvafakatı üniversite kendisi isterse doğal olarak gereken süreyi aşmış olacak, bu durmda bir soorun yaşanır mı?

1-Atandığınız üniversite yazı yazarak sizi çalıştığınız kurumdan muvafakatınızı istiyor.
2-Gerek olacağını sanmıyorum, karşı taraf her halükarda muvafakatı öncelikle deneyecektir, olmazsa istifa.
3-Beklemek zorundalar, atanma hakkınız var, gene de işlemleri elden takip ederek hızlandırmanızda fayda var.

ozkan_0712

Öğrenci
Slm imagey. Bende şu an senin geçtiğin yollardan geçtim.Hayırlısı olsun diyelim.Herşey kısmet.İnş. yeni üni. ye geçersin ve çok daha iyi olur herşey.

Benim yeni geçtiğim üniversitede daha bir sene olmadı.Ama onuda 1 sene olarak değil 20 ay olarak biliyorum asaleti tasdiği.

Kolay Gelsin..İyi Çalışmalar....

sa_yasar

Öğrenci
vakıf üniversitelerinde yükseklisans yapıp da tez aşamasında olanların durumu hakkında...
merhaba arkadaşlar, ben bir türlü sorularıma net cevap alamadım, şuanda fatih üniversitesinde yükseklisans yapmaktayım daha doğrusu derslerim bitti, tez aşamasındayım, 2 kere asistanlığa başvurdum ama alınmadım, sonra bu ÖYP yi duydum, ama duyduğumda tarihleri kaçırmıştım, şimdi ek kontenjanla başvurmayı düşünüyorum fakat aklıma takılan sorular var:

1) bu sene bir yere yerleştirilirsem vakıf üniversitesinde yükseklisansımı bitirmeme izin verecekler mi? yoksa ek kontenjanla değil de seneye yerleştirilmeyi mi beklemeliyim?

2) bu sene içerisinde yerleştirildiğim üniversiteye gidip asistan olarak çalışmam mı gerekecek para almak için?

3) ÖYP kapsamında yükseklisans yapmadığım için seneye direkt doktoraya başlasam ÖYP bunu kabul eder mi?

4) mesela ben istanbul medeniyet üniversitesine yerleştim diyelim ama doktoraya yıldız teknikte başladım diyelim bu durumda istanbul medeniyet üniversitesine gidip asistanlık yapıp bi yandan da derslere yıldız tekniğe mi gideceğim?

5) ÖYP maaşları neye göre yatırıyor, araştırma görevliliğini yaptığın sürece mi? yoksa doktoranı okuduğun sürece burs gibi seni destekliyor mu? yani araştırma görevliliğini yapmadan da tek yıldız tekniğe gidip doktora yapabiliyormusun? doktoran bittikten sonra istanbul medeniyet üniversitesine gidip zorunlu 4 yıl mı öğretim görevliliği yapıyorsun?

arkadaşlar lütfen bu 5 soruya ayrıntılı cevap yazın yoksa ek kontejyanlara başvurmucam, kafam çok karıştı...bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum, şimdiden yazanlara teşekkür ederim...

şamil

Öğrenci
nazmi hocam sorum özellikle size. duyduğuma göre öyp ile girdiğimiz üniv.e bağlı olarak doktora yaptıktan sonra yani 6 yılın ardından zorunlu görevimiz olan diğer 6 yılı öyp kapsamında girdiğimiz ünivden daha küçük bir üniv.de yapabiliriz. bunu da dava açıp kazananrak yapabiliriz dediler bilginiz var mı?

argordr

Öğrenci
herkese merhabalar,
ben 35 madde ile gorevlendirirldiğim universitede doktoramı yeni bitirdim ve eski üniversiteme geri dondum. baska bir universiteye ögretim üyesi, yüksek okula ögretim gorevlisi olarak veya yine üniversitenin birine tekniker olarak gecmeyi düşünüyorum. öncelikli olarak ne yapmam gerekiyor. gideceğim yerin kadro acmasını mı? muvafakat işlemleri için ne yapmam gerekiyor? bu saydıgım yerlerden birine gecebilirsem mecburi hizmetimi yine bir devlet kurumunda tamamlama gibi bir dururmum olabilirmi? yurt dısında master veya doktora yapanlar gibi maas dısında ayrıca bir ucret (sadece asistan olarak enstitu kadrosunda olanlar gibi calıstıgımın karsılıgını aldıgım için) almadıgım için ödeme yapmam gerekiyor mu? ödeme ne kadar olur. benim senette 50 bin yazıyo ve 7 yıl, acaba bunun için ne kadar ödeme yapmam gerekir. çok acil bilgilendirirseniz sevinirim. saygılarımla

aDNA

Profesör
nazmi hocam sorum özellikle size. duyduğuma göre öyp ile girdiğimiz üniv.e bağlı olarak doktora yaptıktan sonra yani 6 yılın ardından zorunlu görevimiz olan diğer 6 yılı öyp kapsamında girdiğimiz ünivden daha küçük bir üniv.de yapabiliriz. bunu da dava açıp kazananrak yapabiliriz dediler bilginiz var mı?

Dava yolu ıle ,emsal teskıl eder mı bılmem ama, senet ve zorunlu hızmet konularında yapılan bır uygulamayı aktarayım. Bır HOCAcık Van da kadro aldı.doktorasını ank da yaptı.Daha sonra Vana gıtmemek ıcın bır unı de ABD baskanı oldu bolum kurdu ve rektorler arası telefonla hallettı ısını.Ama oyp de nasıl olur bılmem.Burası TR 2 rektor telefonlasarak va daha sonra yazısarak ısı halledebılıyorsa neden dava ıle bu durum olmasın.Emınım 2-3 seneye kadar OYP davaları da tavan yapacaktır...Yaptırımı cok,ınısıyatıf kullanımı olmayan bır uygulama.Adamlar unı den unıye bolumden bolume zıplasın OYP lıler demır atsın.Belkı anlasamayacak OYP lı oradakı ınsanlarla,belkı yıne OYP kapsamında olan bır unıden teklıf gelecek ve ekıbı de ıyı olacak.Bence bu konuda esneklık tanıyacaktır YOK.Cunku 50/d ıle raks eden en az 20 kısı tanıyorum...Kı benım bolumde TR de hoca sayısı toplam 25 ı gecmez:)

argordr

Öğrenci
hocam merhabalar,
ben 35 madde ile gorevlendirirldiğim universitede doktoramı yeni bitirdim ve eski üniversiteme geri dondum. baska bir universiteye ögretim üyesi, yüksek okula ögretim gorevlisi olarak veya yine üniversitenin birine tekniker olarak gecmeyi düşünüyorum. öncelikli olarak ne yapmam gerekiyor. gideceğim yerin kadro acmasını mı? muvafakat işlemleri için ne yapmam gerekiyor? bu saydıgım yerlerden birine gecebilirsem mecburi hizmetimi yine bir devlet kurumunda tamamlama gibi bir dururmum olabilirmi? yurt dısında master veya doktora yapanlar gibi maas dısında ayrıca bir ucret (sadece asistan olarak enstitu kadrosunda olanlar gibi calıstıgımın karsılıgını aldıgım için) almadıgım için ödeme yapmam gerekiyor mu? ödeme ne kadar olur. benim senette 50 bin yazıyo ve 7 yıl, acaba bunun için ne kadar ödeme yapmam gerekir. çok acil bilgilendirirseniz sevinirim. saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

CemSoganci

Profesör
tabı once kadro acılması ve sızın orayı kazanmanız gereklı
sız kazandıktan sonra kurumunuzdan ıstıfa edersınız ve bır dılekce ıle muvafakat almak ıcın basvurursunuz.genel olarak sıze olumlu doneceklerdır bu konu ıle ılgılı
mecburi hizmetiniz varsa yapmadan ayrılmanız bence mümkün olmaz
senetın karsılıgını odemek zorundasınız hocam

nazmi bey yani mayısa kadar hiç atama olmayacakmı?? (aralıktakı ek atalamalr harıc) şubat ayı gibi olacak diye biliyordum.. bir de aralıktakı atramada yenı kadrolar cıkabılır mı??