AÖF Görevlerinde Akademisyenlere Budama

A

Akademik Forum

Guest
Normalde yazmayacaktım ama ülkemdeki bir kısım eğitimcilerin birbirlerine olan ötekileştirici bakış açıları beni üzdü. Biz paylaşmayı bilen bir ecdadın torunlarıyız. Araştırma görevlisiyim, evliyim ve eşim çalışmıyor. Özlük hakları iyileştiğinden beri açıköğretim sınavlarında görev almıyorum (bu sınava memurlarda girebiliyor). ÖSYM sınavlarına da zor durumda kaldığımda görev alıyorum. Sebebi, maaşları benden az olan ve geçinebilmek için geliri daha az olan öğretmenlerimizin ve memurların sınava girmeleri için. Emin olun hocalarım bu zihniyet bu ülkeyi birçok zor durumdan kurtarmıştır. Eğitim camiasında bu paylaşım ve fedakarlık hallolmazsa nesiller nasıl yetişecek. Bir kısım hocalarımın paylaşımları eğitimciye yakışmayacak nitelikte. Eğitime önce kendimizden başlasak bütün mesele hallolacak sanırım. Ben yerine biz demeyi öğrenmek bilimle değil ilim ile olur. BİLGEM hocamın paylaştığı Yunus Emre'nin vecizesi ile alakalı; şuanda eğitim ve öğretimde onu anlayacak ilim öğretilmiyor maalesef. Aslıda eğitim öğretime başlamadan önce tüm bireylerin o ilmi öğrenmeye başlaması gerekir diye düşünüyorum. Kimseyi kırmak için yazmadım, ama ülkemin eğitimcileri geleceğimiz için önem arzediyor. Dolayısıyle, bu haklı tenkitimi yapma hakkını kendimde buldum.

A

Akademik Forum

Guest
Burada yazılanları okudum ve: sen haksızsın hocayorgun.
Bkz. lümpenlik nedir, nasıl başa çıkılır?
Ülkemizin akademisyeni bile köylü arkadaş, nasıl bir kalkınma bekliyorsak artık=)
Not: dr.

M

mavibenim

Guest
adalet

Hoca yorgun,

Konu meslek gruplarının ek gelir imkanları ise ve sen "biz nniye ehliyet sınavında görev alamıyoruz" diyorsan bir karşılaştırma yapalım, acaba sizin mi öğretmenlerin mi ek gelir imkanı daha fazla..

siz tez v.b. danışmanlıklarla ek gelir elde etmiyor musunuz?
Tübitak v.b. projelerle ek gelir elde etmiyor musunuz?
Kamu kurumlarına, özel şirketlere danışmanlık yaparak ek gelir elde etmiyor musunuz?
ve başka bir sürü benzer ek gelirler..

O zaman sizin anlayışınızla adaleti sağlamak için bu görevleri öğretmenlerde yapabilsin ve adaletli bir ek gelir dağılımı olsun!

A

Akademik Forum

Guest
Değerli dostum bu başlığı sadece bu görevlerde bir budama sezdiğim için yazdım ve akademisyen arkadaşlar ile görüş alışverişinde bulunmak istedim. Belki onların bölgelerinde yoktur, bizim sınav bölgemizde vardır vs. Amacım seviyeli bir tartışma idi paradan puldan öte. Fakat konuyu öğretmenler bastı ve etmedikleri hakaret kalmadı. Karı-kocalardan girip, maaşlardan, torpillerden çıktılar. Alakasız alakasız muhabbetler. Belli bir konuda tartışma kültürüne bile haiz değiller. Biz de layıkınca cevap verdik. Hoş olmayan kısımlar için kusura bakmayın.

O işlerden hiç bahsetmiyorlar dikkat edersen :) Kaç kere yazdım cevap veren yok :)

hocam topicte öğretmen olduğu ahır kokusundan ve konuşma seviyesinin düşüklüğünden hemen belli oluyor. öğretmenin en büyük vasfı üzerine vazife olmayan herşeye yorum yapıp ülkenin evlatlarının eğitim durumuna beş kuruşluk fayda sağlamamak hatta zarar vermek olduğu için doğal karşıladım

A

Akademik Forum

Guest
Hoca yorgun,

Konu meslek gruplarının ek gelir imkanları ise ve sen "biz nniye ehliyet sınavında görev alamıyoruz" diyorsan bir karşılaştırma yapalım, acaba sizin mi öğretmenlerin mi ek gelir imkanı daha fazla..

siz tez v.b. danışmanlıklarla ek gelir elde etmiyor musunuz?
Tübitak v.b. projelerle ek gelir elde etmiyor musunuz?
Kamu kurumlarına, özel şirketlere danışmanlık yaparak ek gelir elde etmiyor musunuz?
ve başka bir sürü benzer ek gelirler..

O zaman sizin anlayışınızla adaleti sağlamak için bu görevleri öğretmenlerde yapabilsin ve adaletli bir ek gelir dağılımı olsun!

Böyle saçma bir argüman olur mu? Elbette tez danışmanlıklarından ek gelir elde edecekler. Bir teze danışmanlık etmenin yalnızca kağıt işi olduğunu mu sanıyorsunuz? Ha keza şirket danışmanlıklarında öyle. Kişinin bilgi birikimiyle oluşturduğu katma değerdir bu. Eğer sen danışmanlık edebiliyorsan o şirkete buyur sen et.

Ha benim fikrimce görev az çıktı çok çıktı diye şikayet etmek de anlamsız. Bir öğretmenle bir akademisyenin sınav gözetmenliği görevinde bir birine göre üstün olduğu bir durum var mı, yok. O halde iki meslek grubuna da aynı oranda çıkması normal.

ardasa

Öğrenci
hocalarım, ösym iade görev talep etsem. daha sonra uzak bir okul çıktığı için. onu da iptal edebilmemiz mümkün müdür? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

landon

Öğrenci
valla bana da 4 görev çıktı. gözetmenlerin hepsi öğretmendi. Kıllarını kıpırdatmadılar tüm işlemleri ben yaptım. Gerçi yaşları yüksekti ondan olmuş olabilir. Genç ogretmenler yardım edıodur heralde :)

A

Akademik Forum

Guest
Böyle saçma bir argüman olur mu? Elbette tez danışmanlıklarından ek gelir elde edecekler. Bir teze danışmanlık etmenin yalnızca kağıt işi olduğunu mu sanıyorsunuz? Ha keza şirket danışmanlıklarında öyle. Kişinin bilgi birikimiyle oluşturduğu katma değerdir bu. Eğer sen danışmanlık edebiliyorsan o şirkete buyur sen et.

Ha benim fikrimce görev az çıktı çok çıktı diye şikayet etmek de anlamsız. Bir öğretmenle bir akademisyenin sınav gözetmenliği görevinde bir birine göre üstün olduğu bir durum var mı, yok. O halde iki meslek grubuna da aynı oranda çıkması normal.

sorun zaten yüksek öğretim sınavlarında öğretmenlere görev verilmesi ile oluşuyor. Gözetmenlik zor değil onu öğretmenler de yapardan ziyade öğretmenlerin görev ve sorumluluk alanlarına girmediğini düşünenlerdenim. Madem eşitse aöf lise sınavlarında da akademisyenler görev almalı. Teog sınavlarına da akademisyenler girmeli. Neden onlara sadece öğretmenler girebilirken akademisyenler giremiyor?

hocayorgun

Öğrenci
hocam topicte öğretmen olduğu ahır kokusundan ve konuşma seviyesinin düşüklüğünden hemen belli oluyor. öğretmenin en büyük vasfı üzerine vazife olmayan herşeye yorum yapıp ülkenin evlatlarının eğitim durumuna beş kuruşluk fayda sağlamamak hatta zarar vermek olduğu için doğal karşıladım

Böyle düzgün bir argümanla gelene bizim cevabımız da normal olur. Öğretmenler sizin gibi cevap vermiyor ki. Al işte yukarıda da birisi danışmanlıklardan dem vurmuş. O ek gelir kapısı değildir ki. Anabilim dalında yazılan tezlere danışmanlık zaten öğretim "üyesinin" görevleri arasındadır. Kim edecek o etmezse?

Bu argümana cevap da aşağıda verilmiş. Madem gözetmenlik ve salon başkanlığı herkes tarafından yapılabilecek işler, o halde ehliyet, açık lise, TEOG gibi MEB sınavlarında da pek ala akademisyenler görev alabilir.

Meslekte yeni arkadaşlar ayrımın pek farkında değiller galiba. Daha eskiden OSYM ve AÖF sınavlarında ekseriyetle akademisyenler görev alırdı. Özellikle 2000'li yıllarda artan öğrenci sayısı ve derslik talebi ile paralel olarak öğretmenlere de görev verilmeye başlandı. Fakat benim anlatmak istediğim şu : Şu anda öğretmenler özellikle gözetmenliklerde arş.gör ve öğr. gör arkadaşlara yakın veya fazla görev alıyor mu? Benim sınav bölgemde bunu gözlemledim. Diğer bölgelerde de varmı diye sormak istedim.

Seviyeli bir üslup ile herşey tartışılıp görüşülebilir. Fakat hakaret ve konu saptırmalarla bir yere varılmıyor.

nanofly

Öğrenci
Ben de danışmanımın ihmalkarlığı, vurdumduymazlığı yüzünden atılma aşamasına geldim. Adam toplantılarda boy gösterip öğrenciyi zarara uğratmayı hocalık sayıyor. Yazık bu adama verilen öğrencilere.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar son zamanlarda AÖF'de öğretmenlerin görev sayıları artıyor, akademisyenlerden budama yapılıyor gibime geliyor. İşe ilk girdiğim senelerde hep 4 görev alırdık. Gözetmenlerimiz de akademik personel olurdu. Şimdi 2 görev gelmiş, 2 sınavda da gözetmenlerim öğretmen. Tüm üniversitede akademik personelimize gelen görev sayısında ciddi düşüş var. Siz de aynı şeyi gözlemliyor musunuz?

Asistanların, öğretim görevlilerinin bir gelir kapısı daha hafif hafif kurutuluyor. Salon başkanı yapmıyorlar MEB'cileri ama gözetmenlikleri yoğun bir biçimde veriyorlar. Daha geçen seneye kadar asistanlarımız en az 3 gözetmenlik alırdı. Şimdi 2 yi bulan seviniyor. Hep gözetmenler öğretmen ve müdür yardımcısı olarak atanmış. Bence bu konuda pozisyon alınmalı. Biz de ehliyet sınavında, açık lise sınavlarında görev alalım o zaman. Onların da oralardan ek gelirleri var.

Evet, akademisyen adayları ve akademisyenler itinayla budanıyor. Bu iktidarın tek bildiği budama. Ama işte milletimizin kendini yönetme şekli bu. Bu ülkede daha fazla, iyi bir çalışma yapıp vatana, millete yararlı olacağım diye kendinizi tüketmeyin. Bu ülke Atatürk'ün değerini bilmedi, sizin mi değerinizi bilecek! Açın Feza Gürsey'in hayatını okuyun. Bu iktidarı başa getiren milletin evrimini görün. Feza Gürsey'in hayatının can alıcı kısmı bütün buluşlarını yurt dışında yapması. Eğer ciddi bir akademisyenseniz kaçın.

merzer

Doçent
Aakdemik personel sınavda niye görev alır. Normal sıradan herkesin yapacağı iş.
Bence hiç bir sınavda akademik personel görev almamalı o günü daha verimli işlerle uğraşarak geçirsin.
Not: Akademik personelim.

landon

Öğrenci
herkes bu görevi yapabilir tabi. akademik personel öğretmen memur vs. valla bu local bir sorun sanırım çünkü bizim arkadaslara ve bana sürekli 4 görev çıkmakta. şehirden şehire farklılık var demek ki.

A

Akademik Forum

Guest
3 kuruş para için bir yanda kıymetli akademisyenler, diğer yanda saygıdeğer öğretmenler. Bu tartışmayı başlatan arkadaşı kınıyorum.

nanofly

Öğrenci
gerçekten tartışmalar adileşti biri müdahale etsin. 100 lira insan haysiyetinden kıymetli oldu

Mesele para değil. ÖYP lilerin geri çağırılması, ÖYP'nin yanlışlarının düzeltileceğine tamamen kaldırılması, temel bilimlerin öneminin kalmaması... Lütfen kendi iç dünyanızı yansıtmayın.

bus.adm

Araştırma Görevlisi
tartısşmalar çok alakasız olmuş.. Konu baslığına cevap verecek olursam, şehirle alakalı bir durumdur. Çünkü ben kendi şehrimde 4 görev aldım ve tüm ar.gör arkadaşlarım 4 görev aldılar.

biophysics

Öğrenci
Bence başlıkta sorun var, Antalya'dayım ben ve çevremdeki herkese 4 görev çıktı son 3 sınavdır. Bölgesel ya da kişisel bir durum olmalı

ran

Doçent
Bu konunun açıldığı dönemde (12-12-2015) akademisyenlere çok az görev çıkmıştı. Arkadaş o yüzden bu şekilde bir konu açmıştı. Sonrasında zaten sistemde iyileştirmelere gittiler galiba. Görev sayıları tekrar arttı.