Ales iptal edilmeli....

Sizce Ales İptal Edilmeli mi?

• Evet

Oy: 37 69.8%
  • Hayır

Oy: 16 30.2%

• Kullanılan toplam oy
    53

bayan yanı

Öğrenci
ben ösymnin kararını doğru bulmadığımı söyledim ama ben ösymnin çakallık yapıp işi kanuna uydurduğunu dolayısıyla dava açmanın saçma olduğunu söylüyorum. açacağın dava elinde patlayacak ve birçok insanın umutlarıyla oynadığınla kalacaksın.

bayan yanı

Öğrenci
durmak yok yola devam diye bitirmeseydin bişey yazmayacaktım ama bu dünyada en çok gıcık olduğum insanın sloganını üstüme atmana izin veremem. nasıl istersen öyle yap kardeş ama eğer sırf senin açtığın dava yüzünden yarın birileri öyp ile ilgili sorunlar yaşayıp sana küfür ve beddua ettiğinde ne yapacağını şimdiden düşün derim ben.

nirvana

Öğrenci
durmak yok yola devam diye bitirmeseydin bişey yazmayacaktım ama bu dünyada en çok gıcık olduğum insanın sloganını üstüme atmana izin veremem. nasıl istersen öyle yap kardeş ama eğer sırf senin açtığın dava yüzünden yarın birileri öyp ile ilgili sorunlar yaşayıp sana küfür ve beddua ettiğinde ne yapacağını şimdiden düşün derim ben.

ŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞşşşşşş!!! Aman sessiz olalım! Sesimizi çıkarırsak sistem daha kötü olur. Beterin beteriyle, bu iğrençlikle idare edelim arkadaşlar. Daha iğrenç olamaz ama, ya olursa! O yüzden susalım(!) ŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞşşşşşş!

hicran

ALES Soru Editörü
@bayan yanı , oldukça makul şeyler söylüyorsunuz. evet kahramanlığı bir yana bırakırsak olan biten bundan ibaret. ısrarla iptal ve yeni sınav isteyen arkadaşların ya sınavının çok kötü geçtiğini ya da diğerlerine daha kolay sorular sorulacağı için kolay sınavı kaçırdığını düşünmeye başlıyorum.

sanılıyor ki ilk sınav komple iptal olunca haksızlık ortadan kalkacak. neden? ilk sınavdaki sorun o sınava girenlerden hiçbirinin hatası değildi, ösymnin hatası. peki bu yüzden neden ilk sınavı iyi geçen adam alacağı puandan feragat etsin de ikinciye girsin? burada bir haksızlık var.
tamam ilkini iptal ettik ikinciye de girdik ve istediğimiz puanı kullanabiliyoruz. şansa bakın ki ilk sınavın puanı daha yüksek. bu defa tek sınava girenlere haksızlık olmuyor mu? evet yine haksızlık var.
o zaman şöyle yapalım, sadece onlar sınava girsin. (zaten ösym de buna karar verdi) e daha zor veya daha kolay soruluğ sorulmayacağı ne malum? ki benin korktuğum daha zor sorulması. zaten insanların morali kötü vaziyette, bir de o halde bir tekrar sınavına girecekler.. her neyse, nihayetinde bu çözümde de bir haksızlık var.
şimdiye kadar bulduğum en mantıklı çözüm iki sınavın standart sapmasının ortak bulunmasıydı. başka bir forumda başka bir arkadaş da yazmış. tabii işin daha teknik bir anlatımı vardır ama biz basit örneklerle anlatmaya çalıştık. çok da üzerinde durulmadı.
sonuç olarak, sınavın iptali hiçbir haksızlığı gidermeyeceği gibi başlı başına bir haksızlık olacaktır.
çünkü bize belki ilk sınavda yapamadığımızı ikinci sınavda yapma şansı verilecek. ama onlar sadece bir sınava girmiş olacak. bu yüzden kimse hakkımı savunuyorum ayağına iptal edilsin demesin, hiç samimi değil.
(genellikle "gerçekten hakkını savunanları tenzih ederim" tarzı şeyler yazılır ki çok tepki gelmesin, ben gerçektten hak savunan arkadaşları da tekrar düşünmeye davet ediyorum. gerçekten sınavın tamamen iptali ve tekrarı ne derece adil?)

love_freedom

Araştırma Görevlisi
@bayan yanı , oldukça makul şeyler söylüyorsunuz. evet kahramanlığı bir yana bırakırsak olan biten bundan ibaret. ısrarla iptal ve yeni sınav isteyen arkadaşların ya sınavının çok kötü geçtiğini ya da diğerlerine daha kolay sorular sorulacağı için kolay sınavı kaçırdığını düşünmeye başlıyorum.

sanılıyor ki ilk sınav komple iptal olunca haksızlık ortadan kalkacak. neden? ilk sınavdaki sorun o sınava girenlerden hiçbirinin hatası değildi, ösymnin hatası. peki bu yüzden neden ilk sınavı iyi geçen adam alacağı puandan feragat etsin de ikinciye girsin? burada bir haksızlık var.
tamam ilkini iptal ettik ikinciye de girdik ve istediğimiz puanı kullanabiliyoruz. şansa bakın ki ilk sınavın puanı daha yüksek. bu defa tek sınava girenlere haksızlık olmuyor mu? evet yine haksızlık var.
o zaman şöyle yapalım, sadece onlar sınava girsin. (zaten ösym de buna karar verdi) e daha zor veya daha kolay soruluğ sorulmayacağı ne malum? ki benin korktuğum daha zor sorulması. zaten insanların morali kötü vaziyette, bir de o halde bir tekrar sınavına girecekler.. her neyse, nihayetinde bu çözümde de bir haksızlık var.
şimdiye kadar bulduğum en mantıklı çözüm iki sınavın standart sapmasının ortak bulunmasıydı. başka bir forumda başka bir arkadaş da yazmış. tabii işin daha teknik bir anlatımı vardır ama biz basit örneklerle anlatmaya çalıştık. çok da üzerinde durulmadı.
sonuç olarak, sınavın iptali hiçbir haksızlığı gidermeyeceği gibi başlı başına bir haksızlık olacaktır.
çünkü bize belki ilk sınavda yapamadığımızı ikinci sınavda yapma şansı verilecek. ama onlar sadece bir sınava girmiş olacak. bu yüzden kimse hakkımı savunuyorum ayağına iptal edilsin demesin, hiç samimi değil.
(genellikle "gerçekten hakkını savunanları tenzih ederim" tarzı şeyler yazılır ki çok tepki gelmesin, ben gerçektten hak savunan arkadaşları da tekrar düşünmeye davet ediyorum. gerçekten sınavın tamamen iptali ve tekrarı ne derece adil?)

hicran

1 kişiye bile farklı bir sınav yapılsa bu haksızlıktır.hele ki ortalama ve standart sapmaların önemli olduğu ales ygs gibi sınavlarda bu asla kabul edilmez.

ha kpds ve üds gibi ortalama ve standart sapmanın önemli olmadığı sınavlar için bir şey söyleyemem

tarihci_23

Öğrenci
Yazıklar olsun bu ülkeyi yönetenlere, böyle adaletsizlik olur mu?Bu ne rezalettir,bu nasıl bir adaletsizliktir. Bu ÖSYM lağvedilsin artık ve mümkünse şu anda ÖSYM Başkanı istifa etsin ve yeni Başkan Hükümet tarafından atanmasın. Bu hükümetin 9 senedir memleketi nasıl mahvettiği ortada. Hakkımızı nasıl gaspederler, bu eşitliğe, adalete aykırı. Onlara daha kolay soru sorulmayacağının bize garantisini kim verebilir. Sonuçta ortada bir hata var, hatalı kitapçıklar bize de gelebilirdi. O zaman Sınavın tamamını adam gibi, dürüst bir şekilde iptal etsinler. Bu sınav bizim geleceğimiz ve geleceğimizi çalmaya hakları yok! GERÇEKTEN YAZIKLAR OLSUN!!!

nirvana

Öğrenci
Kopyadır, adam kayırmadır, yarma profesörler vb.dir, hepsi cemaat kafasından kaynaklanmaktadır. Kamusal alan dediğimiz alana cemaatçiliğini de getirirse böyle olur. Sınav iptal olmalıdır. Ama! İptal olsa ne olacak, adam kayırılacak yeni yapılan sınavda da. Öte yandan tutturulmuş "siyaset üzerinden tartışmayalım" diye bir laf. Vekiller ve eğitim uzmanları da dahil sosyal bilimlerden bihaber herhalde. Dünyanın belkide medyayla birlikte en siyasal aygıtıdır eğitim. Kime neyi anlatıyorlar. Sorun zihniyet sorunu. Birde çıkmış badem bıyıklı maşalar fikir işçiliği adı altında görüş beyan ediyor. Sen kimsin, kime sordun da karar alıyorsun. Tamamen siyasi; kopyasıdır, ösym başkanının orada bulunmasıdır vs. O yüzden "siyaset yapmayın" demesin kimse. "Ben daha Müslümanım, daha yurtseverim, daha Türküm" yahut tam tersi adı altında yapılmıyor mu siyaset? Kimi kandırıyorlar?! En son örneği işte; İstanbul'u hıyar gibi yaracak. Hiç projenin faydasın da, zararında değilim. Tek diyeceğim şu: Kime sordun? İstanbul başta olmak üzere Türkiye kendi apartmanlarıymış gibi hareket ediyorlar. Aynı şey öğrencisi, öğretmeni, işçisi, her alandan, meslekten emekçisi içinde geçerli. Bir karar alıyor, o insanlara sormadan, danışmadan. Liseli arkadaşlarımız kadar olamadıysak, bizim siyasetsizliğimizdendir, duruşsuzluğumuzdandır. Tek bir eylem oldu mu ALES için. 10 kişi, 5 kişi! Neyse ne. Birde iyi eğitim aldık, hakkını da ALES'te verdik, şükür!

"Saygı" gösterilmesi zorunluymuş gibi, aptalca düşüncelerini açıklayanlar var birde! Söyleminin içinde gizil bir "sınavım iyi geçti, yeniden yapılması saçma olur arkadaşlar" gibi sözde sempatik, iyi niyetli yorum yapanları kastediyorum. Belli ki bu arkadaşlar, edebiyattan, teoriden, felsefeden nasibini alamamış arkadaşlar. Oturmuş ders çalışmış, ALES çalışmış, ÜDS çalışmış arkadaşlar. Sığlıkları buradan kaynaklanıyor herhalde. Çünkü belli kitlesel algıya ve hassasiyetlere sahip genç biri öfkelenir biraz, hatta "saçmalar", saçmalamalıdır da! Meclistekiler bile bu kadar olgun değil!! Bu sakinliklerini, "olgunluk"larını anlamak ise mümkün değil.

meriç

Öğrenci
Arkadaşlar gerçekten aramızda akademisyenliği sadece kendi menfi çıkarları için isteyen kişileri görmek üzücü. Böylesine güzel bir site hazırlanmış ve herkese siteye girip "olması gerektiği gibi" kendi yorumunu yapma hakkı verilmiş. Ve sizler burada her kim olursanız olun birbirinize karşı aşağılayıcı cümleler sarfetmeniz gerçekten çok kırıcı ve üzücü.
açıkçası Sayın Nirvana arkadaşımın hem teori, felsefe, edebiyattan bahsedip hem de yapılan yorumlar için "aptalca düşünceler" demesi büyük bir çelişki örneğidir. herkes -her kim olursa olsun- bir başkasının düşüncesine saygı duymak zorundadır. saygı duymak demek o fikre herkesin uyması demek değildir. saygı duymak, düşünceyi paylaşanın da aslında o düşünceyi dinleyenler gibi "insan" olduğunun farkına varmak demektir.
ve ben de şimdi nirvana arkadaşımın bütün söylediklerine saygı duyuyorum hepsinin insan kaynaklı ideler olmasından ötürü fikirleriyle beraber kendisine de saygı duyuyorum ancak bir başka şahsa karşı yapılan hakaret niteliğindeki sözlerin böyle bir ortamda, ülkenin dünyanın geleceğine yön verecek Akademisyenler topluluğunun oluşturduğu bu platformda dile getirilmesini pek rahatsız edici buluyorum.

hicran

ALES Soru Editörü
öncelikle ben de bu "aptalca düşünenler" sözünden hiç hoşlanmadığımı belirteyim.
böyle bir konuda aptalca değil ama bencilce düşünenler olabilir ki bu kimimize göre sınavı kötü geçtiği için tekrarlanmasını isteyenler, kimimize göre de sınavı iyi geçen ve ikinci sınavın o kadar iyi geçmeyeceğinden korkanlar.
çok şükür ikisinden de değilim. ikinci bir sınav yapılsaydı da ilkinde yaptığımdan daha iyi bir puan getireceğimden emindim.
derdim "haksızlık haksızlık" diye çığırtkanlık yapanların esas niyetlerinin ne olduğu. yukarıda saydığım iki gruba dahil olmayan insanlar, nasıl oluyor da yeni bir sınavın tüm haksızlığı yok edebileceğine inanıyor anlayamıyorum.
sınav tamamen iptal edilseydi ve yeni bir sınav yapılsaydı şunları duyacaktık:
-iyi oldu ya ilki kötü geçmişti (sen paçayı kurtardın, ya ilk sınava giremeyenler? onlar "bu sınav kötü geçti ya iptal olsa da ötekinde iyi bişey yapsam" diyemiyorlar)
-ilkinde daha iyi yapmıştım.. (yazık, gerçekten yazık buna. kendi kabahati olmayan bir sebepten sınavı iptal ediliyor)

arkadaşlar, burada herkese ikinci bir şans verilmiyor. şansı heba edilenlere bir telafi sınavı yapılırken, diğerlerine de bir yükseltme sınavı yapılmış olunuyor. bunun nesi eşit?

Emine86

Öğrenci
Arkadaşlar sınavın iptal edilmesi gerçeği açık ve bariz ortada ama uygulanacağını sanmıyorum. Standart sapmayı nasıl hesaplayacaklar hiç bir fikrim yok adil bir sınav olmadığı ve olmayacağı ortada... Ama bir yandan şunuda merak ediyorum acaba bu ALES sonuçlarını nasıl açıklayacaklar önce bizlerin sonuçlarını arkadan 278 mağdur arkadaşların sınav sonuçlarını mı hepsini beraber mi, ve açıklanma tarihi ne zaman olur fikri olan var mı?

Ö

Ömür

Guest
burada esas nokta, herkesin aynı sınavla değerlendirilmesi ve herkes için aynı standart sapmanın uygulanmasıdır. alınan son kararla çift başlı bir değerlendirme olacaktır. asıl yanlışlık budur.

http://www.abbasguclu.com.tr/detail...sitlik_ilkesine_aykiri.html&page=1&cat=egitim

minareyi hazırlayan bizim ülkemizde çok önceden kılıfını hazırlamış oluyor zaten, kılıf da burada

6114 Sayılı ”Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un” verdiği eşdeğer sınav yetkisine dayanılarak ilgili sınavın 15 Mayıs 2011 tarihinde aynı saatte ve aynı sınav merkezlerinde yapılmasına karar verilmiştir.

bugun ekin'le konuyu anasayfaya taşıyalım dedik, slide için resim düşünürken ösym nin ne kadar çok insanın hakkını yediğini düşündük, olanda aynen budur, ösym alese hazırlanan binlerce insanın hakkını yemiştir.

instructor

Öğrenci
arkdaşlar bence sorun ne ales ne ygs ne osym nede yök te bence bu olanların hepsi siyasetle ilgili ak partinin gerçek çılgın projesi budur belki 19şubatta osym eşdeğer sınav yönetmeliğini kabul etmiş... tesadüfe bakki hemn sonrasında aleste ygs de sorun cıkıyor bu kararı dayanarak gösterek eşdeğer sınav saçmalıgıyla kısmı iptal ve tekrar gibi anayasa eşitlik ilkesine aykırı bir karar alıyor osym... bunlara verilecek en güzel cevap 12 haziranda sandıkta...

çinekop

Öğrenci
evet, tüm bunlar üniversitelerin özerkliği meselesiyle ilgili. tüm kurumlar hükümete bağlıyken nasıl tarafsız olunabilir? olacağı budur!

nirvana

Öğrenci
Arkadaşlar gerçekten aramızda akademisyenliği sadece kendi menfi çıkarları için isteyen kişileri görmek üzücü. Böylesine güzel bir site hazırlanmış ve herkese siteye girip "olması gerektiği gibi" kendi yorumunu yapma hakkı verilmiş. Ve sizler burada her kim olursanız olun birbirinize karşı aşağılayıcı cümleler sarfetmeniz gerçekten çok kırıcı ve üzücü.
açıkçası Sayın Nirvana arkadaşımın hem teori, felsefe, edebiyattan bahsedip hem de yapılan yorumlar için "aptalca düşünceler" demesi büyük bir çelişki örneğidir. herkes -her kim olursa olsun- bir başkasının düşüncesine saygı duymak zorundadır. saygı duymak demek o fikre herkesin uyması demek değildir. saygı duymak, düşünceyi paylaşanın da aslında o düşünceyi dinleyenler gibi "insan" olduğunun farkına varmak demektir.
ve ben de şimdi nirvana arkadaşımın bütün söylediklerine saygı duyuyorum hepsinin insan kaynaklı ideler olmasından ötürü fikirleriyle beraber kendisine de saygı duyuyorum ancak bir başka şahsa karşı yapılan hakaret niteliğindeki sözlerin böyle bir ortamda, ülkenin dünyanın geleceğine yön verecek Akademisyenler topluluğunun oluşturduğu bu platformda dile getirilmesini pek rahatsız edici buluyorum.

"insan" diyerek ne kadar ajitatif bir yorumda bulunmuşsun öyle. Öyle bir söylem ki bu, lafı kesip atmışsın. Yani üstüne ne söylesem sen haklısın(!) Kurban olayım ben ülkemin insanına. Ne güzel söylemler üretiyor, yeni yeni! Ayrıca edebiyatla, felsefeyle vs. ne alakası var, söylediklerimde ki tersliğin. Bilmediğin gibi, bilmediğini de bilmiyorsun. Saçma sapan düşüncelere saygı duymak zorunda değilim. Bu da benim fikrim. Sende buna saygı duy diyeyim, "saygı duyma" eyleminin ne kadar kurnaz ve sınırsız bir "haklılık" manası içerdiğini sen düşün. Lütfen, apolitik bir lümpen ağzıyla, söylediklerimle alakası bulunmayan söylemler üretmeyiniz. Rica ederim. Birde sen bak bakayım edebiyatçılara, felsefecilere vs. hangisi bizim "Türk tipi insan" gibi "alçakgönüllü"ymüş? Varsa, birer örnekle açıklarsan sevinirim.

meriç

Öğrenci
"insan" diyerek ne kadar ajitatif bir yorumda bulunmuşsun öyle. Öyle bir söylem ki bu, lafı kesip atmışsın. Yani üstüne ne söylesem sen haklısın(!) Kurban olayım ben ülkemin insanına. Ne güzel söylemler üretiyor, yeni yeni! Ayrıca edebiyatla, felsefeyle vs. ne alakası var, söylediklerimde ki tersliğin. Bilmediğin gibi, bilmediğini de bilmiyorsun. Saçma sapan düşüncelere saygı duymak zorunda değilim. Bu da benim fikrim. Sende buna saygı duy diyeyim, "saygı duyma" eyleminin ne kadar kurnaz ve sınırsız bir "haklılık" manası içerdiğini sen düşün. Lütfen, apolitik bir lümpen ağzıyla, söylediklerimle alakası bulunmayan söylemler üretmeyiniz. Rica ederim. Birde sen bak bakayım edebiyatçılara, felsefecilere vs. hangisi bizim "Türk tipi insan" gibi "alçakgönüllü"ymüş? Varsa, birer örnekle açıklarsan sevinirim.

ozur dilerim benim fikrime de saygi duya-mayacak biri oldugunuzu hatirlamam gerekirdi yazmadan once. ne de olsa huyunuz bu. ben herseye ragmen size ve soylediklerinize saygi duyuyorum. saglicakla kalin.

nirvana

Öğrenci
ozur dilerim benim fikrime de saygi duya-mayacak biri oldugunuzu hatirlamam gerekirdi yazmadan once. ne de olsa huyunuz bu. ben herseye ragmen size ve soylediklerinize saygi duyuyorum. saglicakla kalin.

Gene aynı şeyi yapıyorsun. İşin ilginci bu "saygı duyan olgun insan" tavrını uzattıkça durum komikleşiyor. Birde ben ortaya bir yazı yazdım kişiselleştirdin. Sen kitap okurken de mi yazara takıosun bişe diyince böyle, onu anlamadım. ben isim vermedim. Niye "aptal" kelimesinden bu kadar rahatsız oluyorsun onu anlamadım. Küfür değil, başka birşey değil. Ben saygı duysam ne duymasam ne. Sen git senin, benim, hepimizin memuru olan başbakan ve etrafındaki tayfaya söyle "bizi aptal yerine koyma" diye.