Ales iptal edilmeli....

Sizce Ales İptal Edilmeli mi?

• Evet

Oy: 37 69.8%
  • Hayır

Oy: 16 30.2%

• Kullanılan toplam oy
    53

nirvana

Öğrenci
Var. Bence Ales kalkmalı. Sadece ÜDS ve not ortalamasının olduğu bir sistemle ilerlemeliyiz. %75 not ortalaması, %25 dil. Şu bir gerçek ki Ales insanların işine geliyor. Kalksın diyenini duymadım. Kolay tabi 4 sene yırtınmak yerine 5-6 ay kasıp puan almak. Hem dünyada bile eşi benzeri olmayan, güzel ülkemize has bir sınav. Açın bakın. Anlatım bozukluğu, hangi cümle 3'üncü olurlarla akademisyen, lisansüstü eğitimci belirlenmez.
Öte yandan ben Alesin siyasi bir tarafı olduğuna da hep inanmışımdır. Çok çok önceleri sizin istemediğiniz o mülakatlarda "konuşamayan, konuşamayacak", "kendini ifade edemeyen" tiplerin kadrolaşması için ortaya çıkmış bir sistem olduğu da işin bir diğer tarafı bence.

serjazz

Öğrenci
Sınava giren tüm arkadaşlara geçmiş olsun. Sınavım her ne kadar iyi de kötü de geçmiş olsa fark etmez, iptal edilmeli. Özellikle ÖYP programına başvuracak adayların ağırlıklı olarak Ales puanları ele alındığını hepimiz biliyoruz. ( Yalnızca ÖYP değil, Lisans üstü tüm birimlere başvurukende elbette). Olaya yanlı değil, tarafsız bakmamız gerektiğine inanıyorum. Ve hep birlikte hareket edecek olursak bir dilekçe yazıp gönderelim en azından.

bergerac

Araştırma Görevlisi
Sadece not ortalamasıının olması da çok adil olmaz bence, okuluna göre dersler notlar beleşten dağıtılıyor, çok gördüm kopyayla masanın üzerine yazdıklarıyla arkadaşların kağıtlarından bakıp da yüksek puan alıp derslere girmeden geçenleri..gerçekten kasan bir üni veya bölümle bu kadar bedavadan not dağıtılan ünilerde veya bölümlerde verilen notlarla/puanlarla yine de adil bir sistem yakalanamaz..ha ales çok mu adil değil tabii ki de, yurtdışında görece daha makul neler yapılıyor ona bakmak lazım..

akademisyenn

Öğrenci
evet Nirvana sana katılıyorum.5-6 ay çalışıp 96-97 aldın mı hayatın kurtuluyo, yüksek lisansını da yapabilrsin, doktoranı da, burs da alabilirsin,arastrma görevlisi de olabilirsin, yurt dışında burslu da okuyabilirsin.. yeter ki alesi yüksek tut hersey tamam! sadece türkce-matematik bilin, hayatınız kurtulsun.. bu mudur yani?

CELLULA

Öğrenci
merhaba arkadaşlar,
ben yanlış basılan soru kitapçıklarının dağıtıldığı sınıfta ALES e girdim. benim kitapçığım doğru basılmasına rağmen sınıfta yaşanan kargaşadan dolayı motivasyonum düştü. ayrıca sınav görevlilerinin "iptal edilir" demesiyle soruları keyfi bir şekilde çözme rahatlığı oldu. fakat şimdi görevliler sadece soru kitapçıkları yanlış basılanların sınavı tekrar edilir diyorlar. arkadaşlarımın dediği gibi bu kişilere ayrı sınav yapıldığında değerlendirme nasıl olacak? sınavın tamamen iptal edilmesi gerekiyor. sınavdan sonra ÖSYM görevlisiyle telefonda görüştüm ve ALES başvuru kitapçığının sonunda yer alan dilekçeyi doldurup taleplerimizi yazmamız gerektiğini söyledi. kitapçığı hatalı yada değil herkes dilekçeyi doldurup ÖSYM 'ye gönderirse belki sesimizi duyurmuş oluruz ve bu adaletsizliği önleriz. lütfen arkadaşlar,bu konuda duyarlı olalım ve dilekçeyi doldurup gönderelim.
teşekkürler..

:) ........................

nirvana

Öğrenci
Sadece not ortalamasıının olması da çok adil olmaz bence, okuluna göre dersler notlar beleşten dağıtılıyor, çok gördüm kopyayla masanın üzerine yazdıklarıyla arkadaşların kağıtlarından bakıp da yüksek puan alıp derslere girmeden geçenleri..gerçekten kasan bir üni veya bölümle bu kadar bedavadan not dağıtılan ünilerde veya bölümlerde verilen notlarla/puanlarla yine de adil bir sistem yakalanamaz..ha ales çok mu adil değil tabii ki de, yurtdışında görece daha makul neler yapılıyor ona bakmak lazım..

evet Nirvana sana katılıyorum.5-6 ay çalışıp 96-97 aldın mı hayatın kurtuluyo, yüksek lisansını da yapabilrsin, doktoranı da, burs da alabilirsin,arastrma görevlisi de olabilirsin, yurt dışında burslu da okuyabilirsin.. yeter ki alesi yüksek tut hersey tamam! sadece türkce-matematik bilin, hayatınız kurtulsun.. bu mudur yani?

%50 ALES olmaz arkadaşlar. Yani ÖSS sınavı gibi, tek sınavla "bilim" üretecek, öğretecek insan yetişmez. Durum ne olursa olsun, hangi üniversite olursa olsun 4 yıllık (hazırlığı da sayarsak 5) bir emekle ALES bir tutulamaz, tutulmamalıdır. Aynı şekilde asistan alırlarken de aynısını yapıyorlar. Benim yayınlarım var, ismini vermeyeceğim çok saygın bir hakemli dergiye yakın zamanda makale göndereceğim. Konferanslara katılıyorum. Ortalamam çok yüksek. Ama kadrom yok. Neden ALES'im 90-100 arası değil. Bu olacak şey değil.

Hadi mülakatı geçtim, torpiller olabilir cidden. Ama geçen yılki lisansüstü kazananlar listelerinin bazılarına baktığımda ne göreyim. ALES: 90-95, ÜDS: 90-100, ortalama: 2.02!!!! Bu artık en uç örneğiydi ve ilk sıradan girdi bu arkadaş. Ayrıca bölümü bile değildi. Hemde hangi üniversite olduğunu söylesem aklınız kayar. Bu elemanlar sistemi çok "iyi" kavramış ve okulu, teorik eğilimleri bırakmış sadece ALES, ÜDS çalışmış. Diğer ihtimal "okulda hocaları 4 sene takmış" ve arkadaş aslında çok "başarılıymış" diyeceğim ama genede siz bu olasılığı düşünün diyeyim.

Öte yandan YÖK tamamen kendi kontrolündeki ve "güvendiği" yükseköğrenim hocalarından ve sisteminden neden bu kadar korkuyor? Diğer bir deyişle sen ÖSS sınavını yapmışsın, öğrenci ortalamasını yapmış ama üstüne birde ALES yapıyorsun. Neden? Eğitimine güvenmiyor musun? Senin üniversitelerinde ortalama yapmış öğrenci neden sende bu kadar rahatsızlık yaratıyor? Hocalarına güvenmiyor musun? Yoksa başka faktörler mi var? Yoksa "kişi işi (eğitimini) kendinden (sisteminden) mi biliyor"da bize söyleyemiyor! Eğer durum buysa vahim. Çünkü sorun sistem sorunudur. Yok buna rağmen devam ettiriliyorsa, tüm bu sınavlar vs, durum vahim değil iğrençtir artık.

Son bir not; ÜDS'den 80-100 arası not alan arkadaşların kaçı bu notun kamusal karşılığı olarak akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyor? Kaçı rahatça yazabiliyor makale? Aşağıdaki habere bir bakın derim.

http://www.memurhaberleri.net/haber_detay.asp?haberID=4719

bergerac

Araştırma Görevlisi
Bence asıl sorun ales, üds, kpds gibi sınavların yeterliliğidir etkisinden daha çok..etki oranları değiştirilebilir ama yurtdışında da puan hesaplamasında kullanılan gre, toefl toeic gibi sınavlar var, yalnıııııız işte burada bu saydığım uluslararası sınavların hazırlanışına ve gerçekten yetiyi ölçme becerilerine bakmak gerekiyor. geçenlerde toeic'in ingilizceyi ölçüş biçimine gördüğümde gerçekten adamlar yapmış dedim, kişinin hangi alanda (görsel/işitsel/bilişsel..) yeteneği varsa analiz edecek seviyede tasarlanan sınavlar bunlar.. ama bizim üds'ler kpds'ler ales'lerin kesinlikle böyle becerileri yok. ehh ülkemin yükseköğretim kurumlarının zamanında sakatlanmış akılla tasarlanmış olduğu ve hala bu akılla devam ettirildiği göz önünde bulundurulduğunda çok da görmemek gerekir..puan hesaplamasındaki ağırlığın kaldırılmasından çok yükseköğretim yapısının toptan revize edilmesinin farz olduğunu düşünenlerdenim..

doktora

Öğrenci
ben de ALES'in kaldırılması gerektiğini ve nirvana gibi kesinlikle siyasi bir yönünün bulunduğunu düşünüyorum. mülakat ve sadece not ortalaması konusunda tedirginlik duyan arkadaşların da neden böyle düşündüğünü anlayabiliyorum. hele Türkiye gibi bir yerde, nesnel ve eşitlikçi bir şekilde değerlendirme konusunda mutlaka bazı problemler yaşanacaktır, yaşanabilir, ya da en azından bu ülkede işlerin nasıl yürüdüğünü az çok bilen kişiler için her zaman bir şekilde bir şüphe olacaktır. ne var ki, ALES'in yüzde 50 olarak alındığı bir sistem de saçmalıktır. üniversiteyi bitirmiş kişileri hala gel bakalım sen Türkçe'yi ne kadar biliyorsun diye değerlendirmek komiktir. kaldı ki, ales'in içeriğine baktığınızda gerçekten sadece "türkçe'yi ne kadar bildiğimiz" değerlendirilmemektedir. soruların alt metninin aslında ideolojik olduğunu dikkatle bakan herkes görebilir. dolayısıyla ALES'te sadece dil bilgimiz değil, bu dille sisteme ne kadar entegre olduğumuz, olabileceğimiz de değerlendirilmektedir.

ben, lisanüstü eğitime girişte ya da akademik kadro başvurularında nirvana'nın dediği gibi not ortalaması ve küçük bir yüzde oranıyla ingilizce'nin yanında mülakat ya da giriş sınavının da olması gerektiğini düşünüyorum. lisansüstü eğitime başlarken ya da akademisyen olma yolunda adım atarken, kişiler alanlarıyla ilgili bilgileri, birikimleri ya da ilgileri, eğilimleriye değerlendirilmelidirler. önemli olan bir cümledeki anlatım bozukluğunu bulabilmek değil, kendini doğru bir şekilde ifade edebilmektir.

Ö

Ömür

Guest
nirvana' Alıntı:
Var. Bence Ales kalkmalı. Sadece ÜDS ve not ortalamasının olduğu bir sistemle ilerlemeliyiz. %75 not ortalaması, %25 dil. Şu bir gerçek ki Ales insanların işine geliyor. Kalksın diyenini duymadım. Kolay tabi 4 sene yırtınmak yerine 5-6 ay kasıp puan almak. Hem dünyada bile eşi benzeri olmayan, güzel ülkemize has bir sınav. Açın bakın. Anlatım bozukluğu, hangi cümle 3'üncü olurlarla akademisyen, lisansüstü eğitimci belirlenmez.
Öte yandan ben Alesin siyasi bir tarafı olduğuna da hep inanmışımdır. Çok çok önceleri sizin istemediğiniz o mülakatlarda "konuşamayan, konuşamayacak", "kendini ifade edemeyen" tiplerin kadrolaşması için ortaya çıkmış bir sistem olduğu da işin bir diğer tarafı bence.
GMAT, GRE, TOEFL, IELTS gibi yurt dışında yüksek lisans yapmak için sınavlarda gereksiz ozaman demek geldi aklıma. Tüm adayların eşit şartlarda yarıştığı bir sınavdan daha objektif değerlendirme ne olabilir, bilmiyormuyuz biz okul birincisi olmak için ne kadar yalakalıklar yapıldığını, bilmiyormuyuz kompleks sahibi hocalarla uğraşmanın zorluklarını, sınavsız geçiş sistemi olan yatay geçişte nasıl torpil döndüğünü görmedikmi. Yandaş kavramının bu kadar önde olduğu bir ülkese sınav sistemine yanlış deyip sadece okuldaki notlarda yüksek lisans yapılmalı demek bence asıl yanlıştır. Merkezi yerleştirmeyle yapılan bir sınav kadar objektif başka hiç bir şey olamaz, alesi bırakın kaldırmayı ağırlığı arttırılmadır, asıl kaldırılması gereken mülakatlardır.

Son düzenleme:

nirvana

Öğrenci
GMAT, GRE, TOEFL, IELTS gibi yurt dışında yüksek lisans yapmak için sınavlarda gereksiz ozaman demek geldi aklıma. Tüm adayların eşit şartlarda yarıştığı bir sınavdan daha objektif değerlendirme ne olabilir, bilmiyormuyuz biz okul birincisi olmak için ne kadar yalakalıklar yapıldığını, bilmiyormuyuz kompleks sahibi hocalarla uğraşmanın zorluklarını, sınavsız geçiş sistemi olan yatay geçişte nasıl torpil döndüğünü görmedikmi. Yandaş kavramının bu kadar önde olduğu bir ülkese sınav sistemine yanlış deyip sadece okuldaki notlarda yüksek lisans yapılmalı demek bence asıl yanlıştır. Merkezi yerleştirmeyle yapılan bir sınav kadar objektif başka hiç bir şey olamaz, alesi bırakın kaldırmayı ağırlığı arttırılmadır, asıl kaldırılması gereken mülakatlardır.

Tabi, tabi. Bence de ALES, ÜDS, KPDS 200 soru olsun hepsi. hatta her sene 25-50 soru arttırılarak yapılsın. herkeste işi gücü bıraksın, kurslara yazılsın arkadaşlarda. Alsınlar notlarını canım, tembellik etmesinler. 4 sene yalakalık yapmış nasıl olsa, bunu da yapsın. İşi ne!

bilgis123

Öğrenci
tüm okul birincilerini zan altında bırakmayalım yalaka falan diye. gayet de alnımın teriyle eşşek gibi çalışarak birinci oldum şahsen. üniv. hayatının eğlenceli tarafını yaşayamadım bile zaten birinci olmakla bitmiyor bu iş öyle olsa şimdi 1,5 yıllık araştırma görevlisi olmam lazım ama girdiğim yazılılarda kağıdım iyi olduğunu fakat kadronun tabir i caizse rezerve edildiğini duydum. alesin kaldırılması bir yana ben alan sınavının yapılmasından yanayım.

bergerac

Araştırma Görevlisi

Kesinlikle katılıyorum sınav içeriğinin değiştirilmesi kaydıyla..

nirvana

Öğrenci
tüm okul birincilerini zan altında bırakmayalım yalaka falan diye. gayet de alnımın teriyle eşşek gibi çalışarak birinci oldum şahsen. üniv. hayatının eğlenceli tarafını yaşayamadım bile zaten birinci olmakla bitmiyor bu iş öyle olsa şimdi 1,5 yıllık araştırma görevlisi olmam lazım ama girdiğim yazılılarda kağıdım iyi olduğunu fakat kadronun tabir i caizse rezerve edildiğini duydum. alesin kaldırılması bir yana ben alan sınavının yapılmasından yanayım.

Kesinlikle alan sınavı gerekli. Ama torpil olur canım hep (!) hep torpil. Sanki benim tanıdığım var. Sistemsel bir krizi bireyler üzerinden tartışmak çok hatalı. Ayrıca sorarım; o öyp için "en iyi üniversitelerde" eğitim aldıran sistem diye bahseden arkadaşlar, o "en iyi" üniversiteleri Türkiye'nin kaç yıldır ALES'le öğrenci kabul ediyordu da, şimdi torpilden korkuluyor. Yoksa eskiye göre torpil daha mı şiddetli? Şimdi neden daha şiddetli o zaman? Alesi, üdssi, ortalaması olan, kadrolara başvurup haksızlığa uğrayan arkadaşlar sürekli yazıyor foruma. O zaman neden hala oluyor? Puan belli değil mi? Daha kötü olmadı mı?

Ö

Ömür

Guest
herkes için söylemedim zaten sadece bunu yapanları gördüğümü belirttim.
Yök tarafından denklik verilen bazı kıbrıs üniversitelerinde parayla not satıldığı haberlerini okumadıkmı gazetelerde, nasıl engelliyeceksiniz insanların içinde kötü niyetli olanları. merkezi yerleştirmenin özelliği sabancının çocuğununda, seninde aynı sınava girmendir, bu yüzden merkezi yerleştirme objektiflik için çok önemlidir, ister ales olsun ister alan bilgisi sınavı olsun, sınavsız olarak yüksek lisansa veya üniversitelere öğrenci almak kadar yanlış bir şey olamaz. Sınavları kaldırmak yandaşları o okullara yerleştirmekten başka bişey getirmez

olciist

Öğrenci
Nasıl bir çürümüşlüktür artık, tüm sınavlarda skandal, yer yerinden oynaması gerekirken nasıl böyle kanıksadık? Nereye kadar yahu nereye kadar? Yıllarca torpillerden -haa pardon "referanslar"dan- arta kalan yerlere girmek için çabaladı namuslu insanlar. Ne yani, neyi bekleyeceğiz? Bu sınava çalışıp bir şeyler yapmak isteyen insanlar tuzu kuru olanlar değil; bu sınava umut bağlamış, hedefler olan, bu hedeflerini en kısa zamanda gerçekleştirmek zorunda olan, para, emek sarfeden insanlar!!! Mağdur olan insanların bir şekilde bu mağduriyeti çözüleceğini umuyorum. Peki bu, herkesin zorluğundan değil zamanı yetiştiremediğinden yakındığı bir sınavın, aynı durumlar için kullanılacak aynı hedefler için başvurulacak bir sınavın "yok efendim burası mağdur oldu sadece burası" "yok şurası eksik kaldı şurası" tekrar sınav yapılacak şeklinde şuursuzca bir yaklaşım olabilir mi? Hangi yürek hangi vicdana sığar? Akıl tasarrufu mu yapıyorlar akıllarınca?Kesinlikle ve kesinlikle Ales iptal edilmeli!!! Bunun için neler yapılabilir bunu düşünmeliyiz bir an önce...