Akademik Personel İstifa Süresi ve Sayısı Hakkında

lilith2

Öğrenci
Peki 50d li araştırma görevlisi başka bir üniversitede 33a lı kadroya başvururken muvafakat alması gerekli midir? yoksa istifa edilip mi geçilmesi gerekiyor??

mbaydere

Öğrenci
Merhaba hocam, bir sorum olacaktı.

Bir kurumdan özel sebeplerde ayrılmam gerekti ve başka bir kuruma başvurdum. Sınavını geçtim atama işlemleri aşamasındayız. Geçecek olduğum üniversite muvafakat istedi ancak şu anda çalıştığım üniversite ret cevabı gönderdi. İstifa ederek gitmem gerektiği söylendi. İstifayı şu anda bulunduğum kurumun 1 ay bekletme süresi varmış. 16 günü doldu. 15 gün kaldı. Yasal olarak yeni geçeceğim kurumun söz konusu 14 gün daha beklemeden kadroyu yakması söz konusu olur mu? Yani şu kadar süre içerisinde kişi istifasıyla gelmezse kadro yanar gibi bir şey var mıdır? Bu konuda bilgi alabileceğim bir yönetmelik vb. biliyor musunuz acaba? Alakanız için çok teşekkür ederim.

makinemüh

Öğrenci
İyi akşamlar hocam bi sorum olacak.Şimdi öyp ile atansam ve dil kursuna başlasam dil kursu bitiminde 65i geçemediğim süre içerisinde yükseğe başlayamıyorum değil mi?Dil kursumu tamamladıktan sonra 6 ay kadar da zorunlu hizmetimi yapsam ve daha sonra istifa edecek olsam senet ve kurs ücreti olayı nasıl oluyor?

armut48

Öğrenci
hocam ben 50\d kadrosunda çalışıyordum ve şimdi öyp ile atandım. acaba nası işten ayrılmam gerekiyor hangi işlemleri yapmam lazım, istifa dilekçemi nereye vereceğim ve üniversite bu konuda herhangi bir zorluk çıkartabilir mi?

Ozgur21

Öğrenci
İstifa

Hocam merhaba,Araştırma görevliliğini yedekten girmeye hak kazandım. Asil kazanan arkadaş kaydını yaptıktan sonra 4 gün sonra istifa ettti
Bu durumda hak bana geçer mi? Bunun net bir süresi var mı?Kadro yanmışmıdır?

maya79

Öğrenci
Merhaba hocam, ben bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Özel bir üniversitede yardımcı doçentlik sınavını kazandım ve kararım olumlu, yani atanacağım kesin, ve mart sonuna kadar yöksis e adımın girişi yapılıp, ismimin yök e gönderilmesi gerekiyor. Ben hemen istifa etsem hemen özel üniversitedeki işime başlayabilir miyim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba hocam, ben bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Özel bir üniversitede yardımcı doçentlik sınavını kazandım ve kararım olumlu, yani atanacağım kesin, ve mart sonuna kadar yöksis e adımın girişi yapılıp, ismimin yök e gönderilmesi gerekiyor. Ben hemen istifa etsem hemen özel üniversitedeki işime başlayabilir miyim?
Merhaba hocam öncelikle hayırlı olsun, atanacağım kesin diye bir durum söz konusu değildir kesinlikle istifa etmeyiniz. Özellikle vakıf üniversitelerine güven olmaz size atamanız yapıldı istifa edin gelin demeden sakın etmeyin :) Akademik hayatınızın öğretim üyeliği bölümünde başarılar dileriz.

maya79

Öğrenci
Merhaba hocam öncelikle hayırlı olsun, atanacağım kesin diye bir durum söz konusu değildir kesinlikle istifa etmeyiniz. Özellikle vakıf üniversitelerine güven olmaz size atamanız yapıldı istifa edin gelin demeden sakın etmeyin :) Akademik hayatınızın öğretim üyeliği bölümünde başarılar dileriz.

Hocam tekrar merhaba, cevap için teşekkür ederim. Bahsettiğim özel üniversite benim atanacağım bölümü yeni açıyor, bu nedenle başka öğretim üyesi bulamadılar, üniversitenin yönetim kurulu kararı olumlu çıktı, atama yükseltme kararı da aynı şekilde. Ben vazgeçtiğim durumda bölüm açılamayacak, bu nedenle bana güveniyorlar. Yani karşılıklı bir mecburiyet söz konusu. Artık yök e isim gitme ve yöksise kayıt aşaması kaldı, yani atama kararı kesin, bunu da söylediler. Aanladığım kadarıyla atamayı yapabilmeleri için yöksis kaydı, ve yöke isim gitmesi gerekiyor, bunun güvencesi verildi. Bölümü kuracak kişi daha önceden beraber çalıştğım biri olduğu için bir karşılıklı güven söz konusu. Emin olmasam istifayı asla düşünmeyecek kadar tedbirli gittik şu ana dek. Ama eğer derseniz ki başka yerde atamam varken, diğer bir yök kurumunda atama yapılabilir, o zaman tamam son anda veririm istifayı. Ama yöksis e isim girşi için, diğer tarafla ilişiğimin olmaması gerekiyor diye biliyorum.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam tekrar merhaba, cevap için teşekkür ederim. Bahsettiğim özel üniversite benim atanacağım bölümü yeni açıyor, bu nedenle başka öğretim üyesi bulamadılar, üniversitenin yönetim kurulu kararı olumlu çıktı, atama yükseltme kararı da aynı şekilde. Ben vazgeçtiğim durumda bölüm açılamayacak, bu nedenle bana güveniyorlar. Yani karşılıklı bir mecburiyet söz konusu. Artık yök e isim gitme ve yöksise kayıt aşaması kaldı, yani atama kararı kesin, bunu da söylediler. Aanladığım kadarıyla atamayı yapabilmeleri için yöksis kaydı, ve yöke isim gitmesi gerekiyor, bunun güvencesi verildi. Bölümü kuracak kişi daha önceden beraber çalıştğım biri olduğu için bir karşılıklı güven söz konusu. Emin olmasam istifayı asla düşünmeyecek kadar tedbirli gittik şu ana dek. Ama eğer derseniz ki başka yerde atamam varken, diğer bir yök kurumunda atama yapılabilir, o zaman tamam son anda veririm istifayı. Ama yöksis e isim girşi için, diğer tarafla ilişiğimin olmaması gerekiyor diye biliyorum.
YÖKSİS'e kullanıcı adınız bir kere tanımlanır ondan sonra farklı üni.lerde çalışsanız bile onları değiştiriebilir sizin için hiç bir sakıncası yoktur, halihazırdaki kadornuza devam ederken giriş yapılabilir.

maya79

Öğrenci
YÖKSİS'e kullanıcı adınız bir kere tanımlanır ondan sonra farklı üni.lerde çalışsanız bile onları değiştiriebilir sizin için hiç bir sakıncası yoktur, halihazırdaki kadornuza devam ederken giriş yapılabilir.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Hepimiz hakkında hayırlısı olsun.

radyotv

Öğrenci
ben devlet memurluğundan öyp ye geçtim. mecburi hizmetimi de tamamladım. herhangibir senet durumum yok.tekrar devlet memurluğuna geçme hakkım var mı (sınava girmeden)?. muafaktla gelmiştim. bilgisi olan cevap verebilir mi.

batüte

Öğrenci
merhaba hocam;
ben bir devlet üniversitesinde 33a lı araştırma görevlisiyim. doktora eğitimim bitince başka bir üniversitede yrd. doç. dr. kadrosuna başvurmak istiyorum. eğer başvurur ve kazanırsam, mevcutta çalıştığım üniversiteden istifa ederek diğer üniversiteye geçiş yapabilir miyim. istifa ettikten sonra bekleme süresi olabilir dedi hocam. bununla ilgili kanun ya da yönetmelik var mıdır? önce kazandığım yeni ünivden atamam yapıldıktan sonra mı istifa etmeliyim,yoksa kazandığım belli olduktan sonra istifa edip mi atamam yapılmalı, süreç hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

bilgeb1

Öğrenci
devlete atandıktan sonra istifa edip üniversiteye atanmak için belli bir süre beklemem gerekir mi ? yani atandıktan 2 3 ay sonra istifa edip üniversiteye geçebilir miyim, yoksa 1 sene sonra mı istifa edebilirim ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
devlete atandıktan sonra istifa edip üniversiteye atanmak için belli bir süre beklemem gerekir mi ? yani atandıktan 2 3 ay sonra istifa edip üniversiteye geçebilir miyim, yoksa 1 sene sonra mı istifa edebilirim ?
Aynı şekilde süre yok, aynı gün istifa edip geçersiniz.

A

Akademik Forum

Guest
istifa sonrasi goreve donus

Akademik personelin tamami degil ama ogretim uyeleri (Yard.Doc., doc. ve prof.Ler) 2547/60-b maddesine gore kendi istegiyle gorevden ayrilmis olmak kaydiyla geri gorevilerine donmek istedikleri takdirde kadro sarti aranmaksizin atanirlar hukmu var. Bu konuda geri doneceginiz kurum isteksiz davranip oyalayabilir. Ama mahkeme karari ile yine donersiniz.

oooo

Öğrenci
merhaba,
yeni açılmış bir akademik personel ilanına başvuracağım. Kadro derecesi 4 ve şartı şu : "Türk Dili ve Edebiyatı lisans mezunu olup, Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dalı, Türk Dili bilim dalında yüksek lisans eğitimi yapıyor olmak"

bugün itibariyle yüksek lisansa kabul edildiğim açıklandı fakat yeni mezun olduğum için kesin kayıt zamanımı bilmemekle beraber, bu kadroya başvurup başvuramayacağımı sormak istedim.

ikinci sorum ise şu, bu kadroya başvurmam için herhangi bir engel var mı? kadro derecesinin 4 olması engel teşkil eder mi ve kadronun sosyal bilimler enstitüsü tarafından açılmış olması ne anlam ifade ediyor.

3. sorum ise bu kadroya kabul edilmem durumunda istifa edebilme hakkım var mı? kaç sene sonra istifa edebilirim? ya da şehir değiştirme durumunda başka bir üniversiteye nakil olma durumum var mı.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba,
yeni açılmış bir akademik personel ilanına başvuracağım. Kadro derecesi 4 ve şartı şu : "Türk Dili ve Edebiyatı lisans mezunu olup, Türk Dili ve Edebiyatı anabilim dalı, Türk Dili bilim dalında yüksek lisans eğitimi yapıyor olmak"

bugün itibariyle yüksek lisansa kabul edildiğim açıklandı fakat yeni mezun olduğum için kesin kayıt zamanımı bilmemekle beraber, bu kadroya başvurup başvuramayacağımı sormak istedim.

ikinci sorum ise şu, bu kadroya başvurmam için herhangi bir engel var mı? kadro derecesinin 4 olması engel teşkil eder mi ve kadronun sosyal bilimler enstitüsü tarafından açılmış olması ne anlam ifade ediyor.

3. sorum ise bu kadroya kabul edilmem durumunda istifa edebilme hakkım var mı? kaç sene sonra istifa edebilirim? ya da şehir değiştirme durumunda başka bir üniversiteye nakil olma durumum var mı.
Kayıt olmadan sadece kabul almak yetmiyor maalesef, enstitü kadrosu 50/d kadrosudur yani doktora ya da yüksek lisans bitince ilişik kesilir o yüzden hangi eğitim tahsisli olduğu da önemlidir.