Akademik Personel İstifa Süresi ve Sayısı Hakkında

jazabel

Öğrenci
iyi geceler, çok sıkıştım, yanıt ve yorumlarınıza ihtiyacım var Nazmi hocam ve arkadaşlar. Araştırma görevlisiyim, mesleği bırakma kararı aldım ve özel bir kurumda iş buldum, kurum bir hafta içinde başlamamı istiyor. üniversitemse gidişimde zorluk gösteriyor, dilekçemi kabul etmeyi erteliyor. ben dilekçemi bıraktığım anda çıkıp gidebilir miyim yoksa 15 günlük bekleme süresi vs diyorlar ona tabi miyim?

- - - Güncellendi - - -

iyi geceler, çok sıkıştım, yanıt ve yorumlarınıza ihtiyacım var Nazmi hocam ve arkadaşlar. Araştırma görevlisiyim, mesleği bırakma kararı aldım ve özel bir kurumda iş buldum, kurum bir hafta içinde başlamamı istiyor. üniversitemse gidişimde zorluk gösteriyor, dilekçemi kabul etmeyi erteliyor. ben dilekçemi bıraktığım anda çıkıp gidebilir miyim yoksa 15 günlük bekleme süresi vs diyorlar ona tabi miyim?

Merhaba, yanıt ve yorumlarınıza ihtiyacım var Nazmi hocam ve arkadaşlar. Araştırma görevlisiyim, mesleği bırakma kararı aldım ve özel bir kurumda iş buldum, kurum bir hafta içinde başlamamı istiyor. üniversitemse gidişimde zorluk gösteriyor, dilekçemi kabul etmeyi erteliyor. ben dilekçemi bıraktığım anda çıkıp gidebilir miyim yoksa 15 günlük bekleme süresi vs diyorlar ona tabi miyim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam yasal olarak 15 gün bekleme süreniz var ancak bırakıp gidebilirsinzi de müstafi sayılırsınız bir cezası vs. yoktur.

majestynazgul

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

Merhaba, yanıt ve yorumlarınıza ihtiyacım var Nazmi hocam ve arkadaşlar. Araştırma görevlisiyim, mesleği bırakma kararı aldım ve özel bir kurumda iş buldum, kurum bir hafta içinde başlamamı istiyor. üniversitemse gidişimde zorluk gösteriyor, dilekçemi kabul etmeyi erteliyor. ben dilekçemi bıraktığım anda çıkıp gidebilir miyim yoksa 15 günlük bekleme süresi vs diyorlar ona tabi miyim?

hocam on gün iş yerine gelmezseniz müstafi sayılırsınız, bu durumun da akademik kadrolarda bir sakıncası yok diye biliyorum.

isterseniz gidin başlayın, bir sorun olmaması gerekir.

thebig_army

Öğrenci
Akademik kadrolar hakkında en çok sorulan sorulardan biri istifa ile ilgili olandır. Akademik kadrolar bir kamu görevliliği kadrosu olmasına rağmen yine de 657 devlet memurluğunun şartlarından özellikle istifa bakımından farklıdır. 657 sayılı devlet memurları kanununa göre istifa ettikten sonra 6 ay başka bir memurluk kadrosunda işe başlayamazsınız ve üstsüte 2 kere istifa ederseniz istifa hakkınız biter ve bir daha memuriyete geri dönemezsiniz.

Ancak akademik kadrolarda durum farklıdır. Devlet Personel Dairesi Başkanlığının görüşüne göre;

"ÖZET-8: Devlet memurluğundan İstifa suretiyle ayrılıp, 2547 sayılı Kanuna tabi akademik kadrolara atananların 657 sayılı Kanunun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadıkları hk. (07/01/1994)
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi bir görevde çalışmakta iken istifa etmek suretiyle akademik bir kadroya atanmada, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97 nci maddesinde belirtilen bekleme sürelerinin uygulanıp uygulanmayacağı hakkındaki yazma incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97 nci maddesinde, Devlet memurluğundan çekilmiş bulunanların tekrar bu Kanuna tabi bir Devlet memurluğuna atanabilmeleri için beklemeleri gerekli olan süreler düzenlenmiş bulunmaktadır.
2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında akademik statüde görev yapan personel ise, 2914 sayılı Yüksek öğretim Personel Kanunu hükümlerine tabi bulunmaktadır.
Bu itibarla, Devlet memurluğu görevinden istifa etmiş bulunanların, 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu kapsamındaki akademik kadrolara atanmalarında, 657 sayılı Kanunun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadıkları mütalaa edilmektedir."

Kısacası akademik kadrolardan istifa için bir sayı veya süre sınırı bulunamaktadır. İstifa ettiğinizde bir başka kamu görevliliği kadrosunda hemen göreve başlayabilirsiniz.

benim sorum tam tersi durum için yani araştırma görevlisi olduktan sonra hakim veya savcı veya başka bir kamu görevlisi olabilmemiz için bir bekleme süresi var mı? teşekkürler

aDNA

Profesör
benim sorum tam tersi durum için yani araştırma görevlisi olduktan sonra hakim veya savcı veya başka bir kamu görevlisi olabilmemiz için bir bekleme süresi var mı? teşekkürler

Hayır hiç bir süre yok. Ama zorunlu hizmet yükümlülükleri kapsamında size sıkıntı yapabilirler. Muvafakat vermemek için ayak direrler YÖK e yazı yazarlar YÖK te kabul etmez. Olan size olur. Bu sorunun 2 cevabı var. Zorunlu Hizmetiniz varsa Muvafakat sorunu diğeri ise zorunlu hizmet olmadan geçiş hakkı. Umarım sıkıntı yaşamazsınız. Başarılar.

ersen

Öğrenci
Vahdet hocam yanlış anlamadıysam 33-a dan 50/d ye geçişte de bir sınır yok herhalde istifa sayı ve süresi bakımından ?

aysegndz

Öğrenci
Sınır yok fakat şimdilik. YÖK Yürütme Kurulu'nda görüşülüp karar çıkarsa iş değişir. Ama herhangi bir değişiklik yok.
Hocam herhangi bir değişiklik mi söz konusu olacak yoksa? duuymlar o şekilde mi? ben cari usul 33a lı araştırma görevlisiyim. bu hafta istifa edip öyp ye başvurmayı düşünyorum...

aDNA

Profesör
Hocam herhangi bir değişiklik mi söz konusu olacak yoksa? duuymlar o şekilde mi? ben cari usul 33a lı araştırma görevlisiyim. bu hafta istifa edip öyp ye başvurmayı düşünyorum...
Hayır şimdilik derken Yürütme Kurulu Kararı çıkarsa söylediklerimizin geçerliliği de bitiyor. Fakat ÖYP'li arkadaşlarımızın istifa etmemeleri için Senet zorunluluğunu getirmeleri üzerine yapabilirler bunu da göz ardı etmeyin. Bir daha da bu görüşümü yazmayacağım. Uyuyan devi uyandırmamak lazım. IELTS konusunda bir fısıltı gazetesi ön nabız yoklama yapıldı sonrasında Yürütme Kurulu Kararı bekler olduk. Ülkemizde radikal kararlar bu şekilde alınıyor. Plan program yerine nabız-kamuoyu yoklaması. Başarılar.

F. İ

Öğrenci
benim hala aklımda sorular var. şimdi cari usulle üniversiteye girmiş birisi öyp ye başvurup geçiş yapabiliyor . bunu net olarak anladım ama öyp ile atanmış birisi görev yaparken başka bir üniversiteye cari usulle geçmek istese direkt istifa etse ve işe başlasa sorun olmuyor mu yani? ya da öyp li ama bir dahaki öyp atamasına yaklaşınca istifa etti böylece puanı % 10 düşmeden bir daha başladı öyp ye bu mümkün mü?

adalioglu

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba: Ben bir devlet üniversitesinde 2 yıl araştırma görevliliği yaptıktan sonra istifa ederek ingiltereye gittim ve doktora yaptım. Doktora sonrası türkiyeye dönüp bir devlet üniversitesinde 4 yıl yard. doç. dr. olarak çalıştım. Sonra o üniversitededen istifa ederek başka bir devlet üniversitesine yard. doç. dr. olarak geçtim. Şu an bu devlet üniversitesinde doç. dr. olarak çalışmaktayım. Daha önce iki kez devlet ünversitesinden istifa ettiğim için bana şu an bulunduğum bu doçentlik kadrosunda istifa edersem artık her hangi bir devlet üniversitesinde çalışamayacağımı söylüyorlar. Bu doğrumu acaba?

Şimdiden çok teşekkürler.
Saygılar

minerwa09

Öğrenci
Merhabalar
Ben 2012 temmuz atamalarında öyp ile atandım.Dil kursuna gittim ve senedimde eğitim aldığım süre boyunca hizmet edeceğim yazıyor.7 ay sürdü dil kursum dili geçtim. Öypye atandığımda yüksek lisans yapıyordum dili geçince üniversitemden görevlendirme istedim Mayıs ayında 39 vermediler 35 işlemleri başladı sürekli aksilik oldu. Yökten görevlendirme kararım çıktı lakin abd yi yanlış yazdıkları için atamam yapılmadı.sorum şu olacak;
yeniden öypyi tercih ettim ve kazandım.Mecburi hizmetimin 6 ayını da tamamladım. Yökü aradığımda tercih edebilirsiniz problem yok demişti.Ben şimdi üniversiteme gidip istifa mı etmeliyim evraklarımı teslim etmeden önce yeni üniversiteye yoksa evrakları teslim ettikten sonra mı istifa etmeliyim ya da muvafakat durumu olur mu üniversitemin yardımcı olacağını sanmıyorum bu konuda.ne yapmalıyım?
yardımcı olursanız çok sevinirim.

aspirin

Öğrenci
Acilll!!

Ben mart 2013'te öyp'den istifa ettim. Şimdi yine aynı üniversitede farklı bir bölüm için cari usulle 50d kadrosuna başvurdum, atanma yazımı bekliyorum ama tereddütüm var. İstifa sayı ve süre sınırı yok ancak aynı üniversite olması sorun olur mu?

the end

Öğrenci
Merhabalar
Ben 2012 temmuz atamalarında öyp ile atandım.Dil kursuna gittim ve senedimde eğitim aldığım süre boyunca hizmet edeceğim yazıyor.7 ay sürdü dil kursum dili geçtim. Öypye atandığımda yüksek lisans yapıyordum dili geçince üniversitemden görevlendirme istedim Mayıs ayında 39 vermediler 35 işlemleri başladı sürekli aksilik oldu. Yökten görevlendirme kararım çıktı lakin abd yi yanlış yazdıkları için atamam yapılmadı.sorum şu olacak;
yeniden öypyi tercih ettim ve kazandım.Mecburi hizmetimin 6 ayını da tamamladım. Yökü aradığımda tercih edebilirsiniz problem yok demişti.Ben şimdi üniversiteme gidip istifa mı etmeliyim evraklarımı teslim etmeden önce yeni üniversiteye yoksa evrakları teslim ettikten sonra mı istifa etmeliyim ya da muvafakat durumu olur mu üniversitemin yardımcı olacağını sanmıyorum bu konuda.ne yapmalıyım?
yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hocam şu konuyu okuyunuz lütfen: http://www.akademikpersonel.org/ata...baska-oyp-kadrosunu-kazanip-yerlesememek.html

İkinci bir konu: http://www.akademikpersonel.org/334...tananlara-destek-vermiyoruz-3.html#post227187 Yalnızca forumun değil, verdiğim bu sayfada YÖKün de böyle bir ilke kararı olduğunu göreceksiniz.

Emin olmadan önceki kadronuzu yakıp meydanda kalmayınız. Araştırın.

aspirin

Öğrenci
Söylediklerinize katılmakla birlikte kimsenin durumu aynı değil, kadrosu veya memnun olduğu mesleği olup deneme amaçlı yapılan; iyice araştırılmadan özel şartlara dikkat edilmeden yapılan tercihlere elbette karşıyım.tercih yaparken yapmayı düşündüğüm her yere her ile bizzat gittim ve kürsü ile tanıştım. Ben de istemedim istifa edip hem puanımı yakmayı hem de işsiz kalmayı ancak durum malesef böyle gelişti ve istifa etmek zorunda kaldım. Umarım herkes istediği alanda çalışabilir. YÖK ün buna bir çözüm bulması gerekiyor ki bunun çözümü soruları cevapsız bırakmak değil.