Akademik Personel Atamasında Güvenlik Soruşturması

456kemal123

Öğrenci
Arastirma gorevlisi atamasinda yedege hak ne zaman gecer ?
Yedekte oldugum bir universite var ve birinci olan kisi baska bir universiteyi de kazanmis ve ikisine de belgeleri gondermis. Cocuk ikinci universitede ise baslamis bunu okulun internet sitesinden gordum. Benim yedekte oldugum universiteye telefon acinca cocuk ise baslamasi lazim ama ulasamiyoruz ve imzalamasi gereken bir kac belge var falan dediler. Cocuk ne hakkindan feragat etmis ne de ise baslamis. Bu durumda benim yedek hakkim devam ediyor mu ? Ve universite benimle Iletisime gecmesi uzun zaman alir mi ? Tesekkurler iyi calismalar.

xxxaaa

Öğrenci
Arastirma gorevlisi atamasinda yedege hak ne zaman gecer ?
Yedekte oldugum bir universite var ve birinci olan kisi baska bir universiteyi de kazanmis ve ikisine de belgeleri gondermis. Cocuk ikinci universitede ise baslamis bunu okulun internet sitesinden gordum. Benim yedekte oldugum universiteye telefon acinca cocuk ise baslamasi lazim ama ulasamiyoruz ve imzalamasi gereken bir kac belge var falan dediler. Cocuk ne hakkindan feragat etmis ne de ise baslamis. Bu durumda benim yedek hakkim devam ediyor mu ? Ve universite benimle Iletisime gecmesi uzun zaman alir mi ? Tesekkurler iyi calismalar.
Hocam bende yedekten kazandım. Süreç şöyle oldu. Bir ayın 19’unda asil kayıtları bitti bende 18’inde üniversitenin fakülte sekreterini aradım. Bana asilin kayıt yaptırmadığını ve 19’u saat 17.30’a kadar yaptırmazsa da hakkı düşüyor dedi. Ertesi gün fakülte sekreteri aradı beni. 20’sinde gelip belgelerini teslim edebilirsin dedi. Gittim teslim ettim süreç böyle ilerledi. Hocam siz takip etmezseniz kimsenin umurunda olmuyor. Hakkınızı yakmış olursunuz. Eğer asil öncesinde feragat dilekçesi vermemişse asil kayıtları bittiği gün yedeğe hak gelir. Dediğim gibi eğer öncesinde feragat etme dilekçesi vermek istemezse belge felan imzalamasına gerek yok yani. Sürecin peşinden gidin. Sizinle iletişime geçmezler sizin aramanız lazım. Personel daire başkanlığını ve özellikle fakülte sekreterini bol bol arayın derim.

ydgr4

Öğrenci
Özel üniversitelerin kamu görevi olmaması nedeni ile 7315 sayılı kanun kapsamında olmadığını düşünüyorum.
zira kanun "Arşiv araştırması, statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk defa veya yeniden memuriyete yahut kamu görevine atanacaklar hakkında yapılır." yapılır demekte. kamu hizmeti ile kamu görevi farklı kavramlardır. nitekim anayasa mahkemesi khk ile ihraç edilenlerin avukatlığını kamu hizmeti olması kamu görevi olmaması nedeni ile yapılabileceğini belirtti.
Şu anda özel ünilerde arşiv araştırması veya güvenlik soruşturması yapılmakta mı. Yeni kazananlar aydınlatırsa sevinirim.