657'den Akademik Kadroya Geçiş

Sevtap Sevtap

Öğrenci
merhaba :
657 ye tabi devlet memuruyken, akademisyenliğe geçmek istediğimizde muvafakatname mi almamız gerekir ya da istifa mı etmemız gerekir,bunun bir standartı var mı, hangisi daha iyi?
istifa ya da muvafakat. işlemlerinin akademik yerleştirmemiz yapıldıktan sonramı yapmamız gerekir, önce mi yapmamız gerekir?

tekrar memurluğa dönüş imkanı olur mu?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba :
657 ye tabi devlet memuruyken, akademisyenliğe geçmek istediğimizde muvafakatname mi almamız gerekir ya da istifa mı etmemız gerekir,bunun bir standartı var mı, hangisi daha iyi?
istifa ya da muvafakat. işlemlerinin akademik yerleştirmemiz yapıldıktan sonramı yapmamız gerekir, önce mi yapmamız gerekir?

tekrar memurluğa dönüş imkanı olur mu?
Muvafakat alırsanız yıllık izinleriniz aktarılır ve yolluk ücreti alırsınız farklı bir ile atanırsanız o kadar başka bir avantajı yok bunları gözden çıkartırsanız istifa da edebilirsiniz. Tekrar ayrıldığınız yere dönme işlemi ise ayrıldığınız kuruma bağlı uygulamada birlik yok ama şunu söyleyebilirim çok zor geçmek, kısaca dönüş olmama ihtimaline göre ayrılın. Ayrıca akademik personel olunca da (devlet üni.de) yine kamu görevlisi oluyorsunuz memurluğa bağlı tüm özlük haklarınız devam ediyor.

Mysteryrain

Öğrenci
Muvafakat alırsanız yıllık izinleriniz aktarılır ve yolluk ücreti alırsınız farklı bir ile atanırsanız o kadar başka bir avantajı yok bunları gözden çıkartırsanız istifa da edebilirsiniz. Tekrar ayrıldığınız yere dönme işlemi ise ayrıldığınız kuruma bağlı uygulamada birlik yok ama şunu söyleyebilirim çok zor geçmek, kısaca dönüş olmama ihtimaline göre ayrılın. Ayrıca akademik personel olunca da (devlet üni.de) yine kamu görevlisi oluyorsunuz memurluğa bağlı tüm özlük haklarınız devam ediyor.

Nazmi Hocam peki aday memurken cari alımla araştırma görevlisi olarak 33/a veya 50/d ile akademik kadroya yerleşirsem, süreç nasıl işler, bekleme süresi var mıdır?

- - - Güncellendi - - -

Yardımcı olabilecek kimse yok mu?

seraa

Öğrenci
Nazmi Hocam peki aday memurken cari alımla araştırma görevlisi olarak 33/a veya 50/d ile akademik kadroya yerleşirsem, süreç nasıl işler, bekleme süresi var mıdır?

- - - Güncellendi - - -

Kurumunuza bağlı. Ben atandığımda aday memur olduğum için muvafakat vermemişlerdi, istifayla geçmiştim.
Ancak muvafakatla geçen biri de olmuştu galiba forumda okudum diye hatırlıyorum.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici

- - - Güncellendi - - -

Hayır bekleme süresi yok istifa eder aynı gün geçer başlarsınız.

BAKUR

Öğrenci
merhaba arkadaşlar bu konuda yardıma ihtiyacım var. 33/a sözleşmeli araştırma görevlisiyim. 2014/1 kpss de 657'ye tabi kadrolu memur olarak yerleştirildim önümüzdeki ay atamam olacak atama yazım geldiğinde araştırma görevlisinden istifa edip onaylanmasını beklemeden kadrolu memurluğa başlayabilir miyim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba arkadaşlar bu konuda yardıma ihtiyacım var. 33/a sözleşmeli araştırma görevlisiyim. 2014/1 kpss de 657'ye tabi kadrolu memur olarak yerleştirildim önümüzdeki ay atamam olacak atama yazım geldiğinde araştırma görevlisinden istifa edip onaylanmasını beklemeden kadrolu memurluğa başlayabilir miyim?

Senet sepet yoksa istifayı beklemeden gider başlarsınız müstafi sayılırsınız bu da akademik kadrolarda hiç bir sorun yaşatmaz.

BAKUR

Öğrenci
öyp'li değilim senet de imzalamadım Nazmi bey. kafamı karıştıran şey ise arş. görv. atama belgemde 2914 sayılı kanunun 3. 4. ve 6. maddeleri, 2547 sayılı kanunun 33/a. maddesi , 657 sayılı kanunun 54. maddesi gereğince bir yıl süreyle açıktan atamama karar verilmiştir yazıyor. şimdi bu "657 sayılı kanunun 54. maddesi gereğince" ibaresi beni 657 sayılı kanuna tabi hale mi gtiriyor, getiriyor ise istifa sonrası bekleme sürsine tabi mi oluyorum Sayın Hocam?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
öyp'li değilim senet de imzalamadım Nazmi bey. kafamı karıştıran şey ise arş. görv. atama belgemde 2914 sayılı kanunun 3. 4. ve 6. maddeleri, 2547 sayılı kanunun 33/a. maddesi , 657 sayılı kanunun 54. maddesi gereğince bir yıl süreyle açıktan atamama karar verilmiştir yazıyor. şimdi bu "657 sayılı kanunun 54. maddesi gereğince" ibaresi beni 657 sayılı kanuna tabi hale mi gtiriyor, getiriyor ise istifa sonrası bekleme sürsine tabi mi oluyorum Sayın Hocam?
Hayır olmuyorsunuz bakınız:

ÖZET:2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak çalışırken istifa etmiş veya müstafi sayılmış kişilerin yeniden akademik unvanlı kadrolara; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadan atanabilecekleri hk.(14.3.1994/ 11 sayılı Bülten 2.sayfa)

ÖZET:2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak çalışırken istifa etmiş veya müstafi sayılmış kişilerin yeniden akademik unvanlı kadrolara; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadan atanabilecekleri hk.(14.3.1994/ 11 sayılı Bülten 2.sayfa)

2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak çalışırken, istifa etmiş veya görevinden çekilmiş sayılanların yeniden öğretim elemanı kadrosuna atanmalarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97 inci maddesindeki bekleme sürelerine tabi olup olamayacakları hususundaki tereddütleriniz incelenmiştir.
Bilindiği üzere öğretim görevlilerinin atanmaları 2547 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun 22’nci maddesinden itibaren düzenlenmiş ve profesör, doçent, yardımı doçent, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı unvanlarına atanmaya ilişkin prosedür yer almıştır.Anılan Kanunun, 31 inci maddesinde “… Öğretim görevlileri ilgili yönetim kurullarının görüşleri alınarak fakültelerde dekanların, rektörlüğe bağlı bölümlerde bölüm başkanlarının önerileri üzerine ve rektörün onayı ile öğretim üyesi, öğretim üye yardımcısı ve öğretim görevlisi kadrolarına atanabilirler veya kadro şartı aranmaksızın ders saati ücreti veya sözleşmeli olarak istihdam edilebilirler. Öğretim üyesi kadrolarına öğretim görevlileri en çok iki yıl süre ile atanabilirler; bu süre sonunda işgal ettikleri kadroya başvuran öğretim üyesi buluşmadığı ve görevlerine devamda yarar görüldüğü takdirde aynı usulle yeniden atanabilirler. Atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. Bunların yeniden atanmaları mümkündür. Bu takdirde ilk atama usulü uygulanır..." denilmektedir.
Diğer taraftan mezkur Kanunun 60 inci maddesinde,"a) Bir süre öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra Bakanlar Kuruluna veya Yasama Organı Üyeliğine seçilenler, bu görevlerde geçirdikleri süreler hesaba katılmak ve buna göre aylık dereceleri yükseltilmek, meslek unvan ve sıfatlarını kazanma ile ilgili hükümler saklı kalmak şartıyle başvurmaları halinde bu Kanun hükümlerine göre ayrıldıkları yükseköğretim kurumuna kadro koşulu aranmaksızın dönerler.
b) Yükseköğretim kurumlarından mahkeme veya disiplin kararlan ile çıkarılanlar hariç olmak üzere herhangi bir nedenle kendi isteği ile ayrılan öğretim üyeleri başvurulan üzerine bu Kanun hükümleri çerçevesinde kadro koşulu aranmaksızın tekrar ayrıldıkları yükseköğretim kurumlarına dönebilirler.
c) Yükseköğretim Kurulu veya Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkan ve Üyeliklerine, rektör ve dekanlıklara, yükseköğretim kurumlan ile bir kamu görevinde iken seçilenlerden, görevini tamamlayarak yeniden seçilmemden sebebiyle ayrılanların bu görevlerinde geçirdikleri süreler hesaba katılmak ve buna göre aylık ve dereceleri yükseltilmek suretiyle meslek, unvan ve sıfatlan dikkate alınarak ayrıldıkları tarihten itibaren kendi kurumlarına boş kadro koşulu aranmaksızın dönüşleri yapılır." hükmü yer almakta olup, atanmayı düzenleyen anılan hükümlerde görevden ayrılış sebebine bağlı olarak herhangi bir bekleme süresi öngörülmemektedir.
Bu itibarla 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak çalışırken istifa etmiş veya müstafi sayılmış kişilerin akademik unvanlı kadrolara yeniden atanmalarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadıkları mütalaa edilmektedir.

Kaynak: Devlet Personel Başkanlığı Akademik Personel

A

Akademik Forum

Guest
Nazmi hocam, istifa ve muvaffakiyet arasinda sadece yillik izin devri olur, baska bi problem olmaz demissiniz.

Peki 657 memurunun mecburi hizmet suresi bitmemisse, ve istifadan hemen sonra yine bir devlet universitesinde (ogretim uyesi-docent olarak) baslarsa, o mecburi hizmetini odememesinden dolayi mesul olur mu?

D

doc

Guest
Nazmi hocam, istifa ve muvaffakiyet arasinda sadece yillik izin devri olur, baska bi problem olmaz demissiniz.

Peki 657 memurunun mecburi hizmet suresi bitmemisse, ve istifadan hemen sonra yine bir devlet universitesinde (ogretim uyesi-docent olarak) baslarsa, o mecburi hizmetini odememesinden dolayi mesul olur mu?

- - - Güncellendi - - -

Yeni kariyerinizde başarılar dileriz :)

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici

657'den kalan Mecburi hizmete bakılmaz siz başlarsınız ayrıldığınız kurum artık yasal olarak sizinle iletişime geçer.

A

Akademiksdd

Guest
657'den kalan Mecburi hizmete bakılmaz siz başlarsınız ayrıldığınız kurum artık yasal olarak sizinle iletişime geçer.

hocam kusura bakma ama anlamadim. Bakilmaz derken mecburi hizmeti yapmamis mi sayilirim? O zaman devlet universitesine gecmemin bir onemi kalmaz ki?

Mecburi hizmetten kurtulmak icin ne yapmaliyim?

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba nazmi bey. Allah razi olsun siteden ve sizden. ben 657yim ve universiteye ogretim gorevlisi olarak gecebilir miyim? Emsal var mi? Kimle gorusmek gerekir? Bolum baskani ile goruseyim diyorum. Cv referans trasnkrip. i dilekceye ekliyim diyorum. Oneriniz var mi? Yardimci olursaniz minnettar kalirim.

YEŞİL2

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Ben 657 'liyim.
ÖYP yi kazanırsam ya muvafakat istemeli ya da istifa etmeliyim.İstifa ettiğimde 1 ay beklemek zorunda kalabilirim.
1)ÖYP ye kayıt olabiliyor muyum bu arada?ÖYP bekliyor mu muvafakati ya da istifayı?
2)Maaşın başlama durumu nasıl oluyor?dönem başına yetişirsem mi başlıyor yoksa...?
Teşekkürler

A

Akademik Forum

Guest
Slm Nazmi hocam ben 5 yıllık polis memuruyum. İstifa edip akademisyen kadrosuna geçeceğim. İstifa sürem uzatılırsa kaydımda sıkıntı olur mu. Teşekkür hocam

A

Akademik Forum

Guest
hocam öyp yi kazandıktan sonra istifa et gel dediler bende istifa ettim. Hizmet belgesi istediler götürdüm fakat belgede istifa yazmıyor yaklaşık 1 ay sonra yazabilirmiş. hizmet belgende istifa etmiştir yazmadan başlatamayız dediler. böyle bir şey var mı ? ben istifa dilekçesini verdikten sonra başlayabileceğimi biliyordum sizde öyle söylüyorsunuz. akademik kadroya geçişte bu tür beklemenin olmayacağını belirten bir yönetmelik yok mu hocam. yoksa 1 ay beklemek zorundayım öyp kadromun yanacağındanda korkuyorum : )

M

MİSAFİR

Guest
hocam öyp yi kazandıktan sonra istifa et gel dediler bende istifa ettim. Hizmet belgesi istediler götürdüm fakat belgede istifa yazmıyor yaklaşık 1 ay sonra yazabilirmiş. hizmet belgende istifa etmiştir yazmadan başlatamayız dediler. böyle bir şey var mı ? ben istifa dilekçesini verdikten sonra başlayabileceğimi biliyordum sizde öyle söylüyorsunuz. akademik kadroya geçişte bu tür beklemenin olmayacağını belirten bir yönetmelik yok mu hocam. yoksa 1 ay beklemek zorundayım öyp kadromun yanacağındanda korkuyorum : )