2214-A 2020 1. Dönem başvuru

krnsy

Öğrenci
Bursu alabilen tüm arkadaşları tebrik ederim. Ben de almaya hak kazandım. Başvurusu reddedilenlere sonraki dönemler için başarılar ve bol şans dilerim.

orta123

Öğrenci
Herkese merhaba. Tübitak 2214-A için "Doktora kayıt tarihi ile başvuruların başlangıç tarihi arasında 4 yılı aşmamış
olmak." şartı var biliyorsunuz. Burada tarihte verildiği için gün/ay/yıl hesabı mı yapılıyor sizce? Yoksa sadece yıl mı baz alınıyor?
*Benim ve bir arkadaşımın Dr kayıt tarihlerimiz temmuz ve ağustos 2016. Yıl hesabı yapılınca 4 yılı aşmıyoruz ancak gün/ay/yıl hesabı yapılınca 4 yılı aşıyoruz. Bu konuda bilgisi olan var mı?
*Hafta sonu olduğu için TÜBİTAK'tan bilgi alamıyorum. Yarın mail atmayı düşünüyorum. Öncesinde sizlerin de fikrini almak isterim.

orta123

Öğrenci
orta123 hocam, benim bildiğim yıl hesabı yapılıyor. Ama siz yine de Tübitak'a sorun isterseniz.

Teşekkürler Anhelo hocam. Umuyorum ki "yıl" bazında bir hesaplamadır. Zira her üniversitenin gün/ay/yıl olarak Dr kayıt tarihi farklı (Bazı üniv.ler sadece akademik dönemde doktora kaydı alırken, bazıları yaz döneminde de kayıt alıyor). Bu nedenle bana da en mantıklı "yıl" olarak hesaplama yapılması gibi geliyor. Yarın umarım net bir cevap alabilirim.

artık şansımızı 2020 2. dönem için yine deneyeceğiz. Kazananlara hayırlı olsun, benim gibilere de yılmak yok tekrar deneyeceğiz artık. Verilen rapora göre 9 ekime kadar düzeltmeleri yapar tekrar atarız.

CAPTAİN100

Öğrenci
artık şansımızı 2020 2. dönem için yine deneyeceğiz. Kazananlara hayırlı olsun, benim gibilere de yılmak yok tekrar deneyeceğiz artık. Verilen rapora göre 9 ekime kadar düzeltmeleri yapar tekrar atarız.

Hocam merhaba,
Benim başvurum da reddedilmiş gerçekten çok üzüldüm. Neden kabul almadığımıza dair rapor mu veriliyor?
Ayrıca 9 Ekim tarihi ile neyi kastettiniz 2214 A/2. dönemi mi? Bu tarihi nereden gördünüz. Ben bulamadım.

ertan20

Öğrenci
Arastırma önerisi kabul edilen tum arkadasları tebrik ederim. Maalesef benim önerim de reddedilmis.

Bursu kazanan arkadaslar yurt disi arastirmalari icin nasil bir gerekçe sundular acaba? Örneğin yurt dışında veri toplama yada yeni bir yöntem öğrenme vb. gerekçeler mi kabul gördü? Ne tür bir arastirma yapacaklar yurtdışında?

Tekrar ve yeni basvuru yapacak adaylara proje önerisi hazırlama da yardımcı olması açısindan bilgi paylaşımı faydalı olacaktır. Kazanan herkese hayırlı olsun. Yeni basvuru yapacaklara basarılar dilerim :)

anhelo

Öğrenci
Ben üniversitenin olanaklarını yazdım. Hangi alanda çalıştıklarını yayın çıkarma indekslerini vs. Ek olarak, daveti aldığım hocanın hangi projelerde çalıştığını, çalıştığım alan ile kaç tane yayını olduğunu, hocanın donanımını yazdım.
Bunların dışında arkadaşlar, mevcut doktoraya devam ettiğim üniversite ile gideceğim üniversite arasındaki farkları belirttim. Örneğin, modelleme yapacağım konu ile ilgili kodlar, gideceğim üniversitede bulunuyor. 3. Şahıslara ve kurumlara açık değil bu kodlar. Hoca ile çalışmam neticesinde bu kodları ve yazılımları kullanabileceğimi belirttim. Bunun dışında, araştırmamı devam ettirmek için nelere ihtiyacım olduğunu sıraladım, bunların neden gitmek istediğim üniversite ile ilişkisini yazdım. Örneğin, Tayvan IT alanında lider ülkelerden biri, çalıştığım alan çevre, GIS teknolojisi çok gelişmiş, üniversitenin kendi geliştirdiği yazılım var. Bunları vurguladım. Son olarak ise nelere ihtiyacım olduğunu tekrar yazıp listeledim, ardından da neler kazanabileceğimi yazdım.

Burada kritik olan kısım araştırma yapacağınız alanda eğer Türkiye'de bir kurum laboratuvar, teçhizat vs sağlayabiliyorsa, neden bunları kullanamayacağınızı da yazmanız. Sonuçta hakemler farklı üniversiteden gelen hocalar olabilir.

En kritik kısımda yöntem, iş akışı, riskleri açıkça yazılmaması bence. Ben yöntem kısmını çok net şekilde yazdım. Literatür çalışmasında bile hangi yöntemleri kullanacağımı belirttim. Ayrıca, yazarken daveti aldığınız hocanın makalelerine atıf yapın bolca. Apa formatında yazarsanız isimler net görülüyor.

İlk kez başvurdum ve kabul aldım. Deneyimim fazla yok ama önceden kabul/red alan arkadaşlarım bu konulardan bahsetmişti. Umarım yeniden başvurduğunuzda kabul alırsınız. Şansınız açık olsun.

ertan20

Öğrenci
Ben üniversitenin olanaklarını yazdım. Hangi alanda çalıştıklarını yayın çıkarma indekslerini vs. Ek olarak, daveti aldığım hocanın hangi projelerde çalıştığını, çalıştığım alan ile kaç tane yayını olduğunu, hocanın donanımını yazdım.
Bunların dışında arkadaşlar, mevcut doktoraya devam ettiğim üniversite ile gideceğim üniversite arasındaki farkları belirttim. Örneğin, modelleme yapacağım konu ile ilgili kodlar, gideceğim üniversitede bulunuyor. 3. Şahıslara ve kurumlara açık değil bu kodlar. Hoca ile çalışmam neticesinde bu kodları ve yazılımları kullanabileceğimi belirttim. Bunun dışında, araştırmamı devam ettirmek için nelere ihtiyacım olduğunu sıraladım, bunların neden gitmek istediğim üniversite ile ilişkisini yazdım. Örneğin, Tayvan IT alanında lider ülkelerden biri, çalıştığım alan çevre, GIS teknolojisi çok gelişmiş, üniversitenin kendi geliştirdiği yazılım var. Bunları vurguladım. Son olarak ise nelere ihtiyacım olduğunu tekrar yazıp listeledim, ardından da neler kazanabileceğimi yazdım.

Burada kritik olan kısım araştırma yapacağınız alanda eğer Türkiye'de bir kurum laboratuvar, teçhizat vs sağlayabiliyorsa, neden bunları kullanamayacağınızı da yazmanız. Sonuçta hakemler farklı üniversiteden gelen hocalar olabilir.

En kritik kısımda yöntem, iş akışı, riskleri açıkça yazılmaması bence. Ben yöntem kısmını çok net şekilde yazdım. Literatür çalışmasında bile hangi yöntemleri kullanacağımı belirttim. Ayrıca, yazarken daveti aldığınız hocanın makalelerine atıf yapın bolca. Apa formatında yazarsanız isimler net görülüyor.

İlk kez başvurdum ve kabul aldım. Deneyimim fazla yok ama önceden kabul/red alan arkadaşlarım bu konulardan bahsetmişti. Umarım yeniden başvurduğunuzda kabul alırsınız. Şansınız açık olsun.

Hocam yanıtınız için tesekkürler.. cok açıklayici olmus yanıtınız.. arastırmanın kabulünde riskleri belirlemek de önemli.. ne tür riskler yazdınız.. uzun mu tuttunuz o bölumü yoksa bir kac tane mi yazdınız.. birde hocam bursu ne kadarlık bir süre icin kazandınız?

ertan20

Öğrenci
Risk Yönetimi

Hocam çok açıklayıcı yamışsınız dediğiniz gibi risk yönetimi de projenin kabulünde önemli bölümlerden bir tanesi. Risk yönetiminde ne tür risklerden bahsettiniz. Sayı olarak çok fazla ya da çok az olması fark eder mi? Birde araştırma süreniz kaç ay için kabul edildi?

buzprensi

Öğrenci
Selamlar Ben 2020/1. dönem kazananları arasındayım. Arkadaşlar, gidebilmek için kazandıktan sonra çalışan 2 kefil bulmak gerekiyor. Kazanan arkadaşlar sizler kefil bulabildiniz mi? Sanırım emekliler kabul edilmiyor. Kazananlar arasında birbirimize karşılıklı kefil olma durumunda TUBİTAK sorun çıkarıyor mu acaba ? Karşılıklı Kefillik konusuna sıcak bakan arkadaşlar bana özelden ulaşabilir mi?