Ege Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü

İzmir
Son Başvuru: 08.07.2022
Örgün
ALES-YDS
Yüksek Lisans - Tezli
Yüksek Lisans - Tezli
Burs: Var
Başvur

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans İlanı

İzmir Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yapılan Yüksek Lisans İlanına ait bölümlere ait kontenjan sayılıları ve özel koşulları aşağıdaki tablodaki gibidir;

1. ANABİLİM DALI2. PROGRAM ADI3. PROGRAM TÜRÜ4. DEĞERLENDİRME ŞEKLİProg. Göre Toplam Kont.6. ALES
Puan Türü
7. PROGRAMA ÖZGÜ BAŞVURU KOŞULLARI
Alman Dili ve
Edebiyatı
Alman Dili ve EdebiyatıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme10SÖZAlman Dili ve Edebiyatı, Alman Dili Eğitimi, Almanca Mütercim-Tercümanlık, Çeviri ve Çeviribilim Bölümleri, Almanca Öğretmenliği Bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmak.
Amerikan Kültürü
ve Edebiyatı
Amerikan Kültürü ve
Edebiyatı
Tezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme5SÖZAmerikan Kültürü ve Edebiyatı veya İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin birininde lisans eğitimi almış olmak.
ArkeolojiProtohistorya ve Önasya ArkeolojisiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme12SÖZLisans eğitimini Arkeoloji, Antropoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Klasik Arkeoloji ve Fars Dili ve Edebiyatında yapmış olmak.
ArkeolojiPrehistoryaTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme7SÖZLisans eğitimini Arkeoloji, Antropoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Klasik Arkeolojide yapmış olmak.
ArkeolojiKlasik ArkeolojiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme12SÖZLisans eğitimini Arkeoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Klasik Arkeoloji, Antropoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Turizm Rehberliği, Eskiçağ Tarihi, Şehir ve Bölge Planlaması, Kültürel Miras, Müzecilik, Coğrafya, Jeoloji, Mimarlık, Restorasyon Bölümleri ile Güzel Sanatlar Fakültelerinin Heykel ve Seramik Bölümünün herhangi birinde tamamlamış olmak.
ArkeolojiSualtı ArkeolojisiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat10SÖZLisans eğitimini Arkeoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi, Klasik Arkeoloji, Antropoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Turizm Rehberliği, Eskiçağ Tarihi, Şehir ve Bölge Planlaması, Kültürel Miras, Müzecilik, Coğrafya, Jeoloji, Mimarlık, Restorasyon Bölümleri ile Güzel Sanatlar Fakültelerinin Heykel ve Seramik Bölümünün herhangi birinde tamamlamış olmak.
CoğrafyaFiziki CoğrafyaTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme7EADört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
CoğrafyaBeşeri ve İktisadi CoğrafyaTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme7SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Endüstriyel TasarımEndüstriyel Tasarım Kültürü ve UygulamalarıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat12SAY-EA-SÖZEndüstriyel Tasarım Mühendisliği, Sanat Tarihi, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, İç Mimarlık, Geleneksel Türk Sanatları, El Sanatları, Mimarlık, Hukuk, Tekstil Mühendisliği, Giyim Öğretmenliği, Sistem Mühendisliği, Hava Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Kara Harp Okulu, Deri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Tarih lisans programlarından birinden mezun olmak.
GazetecilikGenel GazetecilikTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat8SÖZ-EAÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanındaki Fakültelerinin dört yıllık örgün lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
GazetecilikSağlık İletişimiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat6SÖZ-EAÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanındaki Fakültelerinin dört yıllık örgün lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
GazetecilikBasın Ekonomisi ve İşletmeciliğiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme6SÖZ-EAÜniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler ile İletişim Fakültelerinin dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Halkla İlişkiler ve TanıtımHalkla İlişkiler ve TanıtımTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme4SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanında dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Halkla İlişkiler ve TanıtımKişilerarası İletişimTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme5SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanında dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Halkla İlişkiler ve Tanıtımİletişim AraştırmalarıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat5SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler, İletişim, İletişim Bilimleri, İktisadi ve İdari Bilimler alanlarının dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Halkla İlişkiler ve TanıtımKurumsal İletişimTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme5SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanında dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
İktisatİktisatTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme15EAİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi, Mühendislik Fakülteleri ile İstatistik ve Matematik Bölümleri ve Milli Savunma Üniversitesi mezunları, Polis Akademisi mezunları başvurabilirler. Lisans derecesi iktisat olmayanlar için bir yıl bilimsel hazırlık programı uygulanır. İktisat lisans derecesini Ege Üniversitesi dışındaki bir yüksek öğretim kurumundan almış olanlar için danışmanın gerekli görmesi halinde bir yıl bilimsel hazırlık uygulanır. Bilimsel hazırlık dersleri İngilizcedir.
İktisatBölgesel Kalkınma İktisadıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme15EAİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi, Mühendislik Fakülteleri ile İstatistik ve Matematik Bölümleri ve Milli Savunma Üniversitesi mezunları, Polis Akademisi mezunları başvurabilirler. Lisans derecesi iktisat olmayanlar için bir yıl bilimsel hazırlık programı uygulanır. İktisat lisans derecesini Ege Üniversitesi dışındaki bir yüksek öğretim kurumundan almış olanlar için danışmanın gerekli görmesi halinde bir yıl bilimsel hazırlık uygulanır. Bilimsel hazırlık dersleri İngilizcedir.
İngiliz Dili ve Edebiyatıİngiliz Dili ve EdebiyatıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme21SÖZİngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı veya Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümlerinin İngiliz Dili ve Edebiyatı anabilim dalı veya Amerikan Kültürü ve Edebiyatı anabilim dalı lisans programlarının herhangi birinden mezun olmuş olmak.
İşletmeİşletmeTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme11SAY-EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Not: Öğrencilerin mezuniyet durumlarına göre gerekli görüldüğü takdirde (Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde) Bilimsel Hazırlık okutulacaktır.
İşletmePazarlamaTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme11SAY-EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Not: Öğrencilerin mezuniyet durumlarına göre gerekli görüldüğü takdirde (Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde) Bilimsel Hazırlık okutulacaktır.
Kadın ÇalışmalarıKadın ÇalışmalarıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme16EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Moda TasarımıModa Tasarımı ve YönetimiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat12SAY-EA-SÖZModa Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, Tekstil Mühendisliği, Deri Mühendisliği, Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi, Hukuk, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Hava Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Kara Harp Okulu, Sanat Tarihi, Arkeoloji, Giyim Öğretmenliği lisans programlarından birinden mezun olmak.
Mütercim TercümanlıkÇeviribilimTezli Yüksek Lisans ProgramıYazılı Bilimsel Değerlendirme12SÖZProgramın eğitim dili Türkçedir. Dört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olanlar başvurabilirler.
PsikolojiPsikolojiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme10EAPsikoloji bölümü lisans mezunu olmak. Programda, ağırlıklı olarak Gelişim Psikolojisi alt alanından dersler verilecektir.
1 adet referans mektubu istenmektedir.
Radyo, Televizyon ve SinemaRadyo, Televizyon ve
Sinema
Tezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme6SÖZLisans eğitimini İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültelerinin Radyo- Televizyon ve Sinema, Sinema-TV, Film Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı ve Fotoğrafçılık bölümlerinde tamamlamış olmak.
ReklamcılıkReklamcılıkTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat10SÖZİletişim, Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar, Spor Bilimleri Fakültelerinin bölümlerinin herhangi birinden lisans diplomasına sahip olmak.
Sanat TarihiSanat TarihiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme11SÖZSanat Tarihi, Arkeoloji ve Mimarlık bölümlerinin lisans programlarından mezun
olmak.
SosyolojiSosyolojiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat10EAEdebiyat, Eğitim, İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
TarihTarihTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat25SÖZSosyal ve Beşeri Bilimlerin dört yıllık örgün lisans eğitimi veren herhangi bir bölümünden mezun olmak.
TarihOrtaçağ TarihiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat7SÖZSosyal ve Beşeri Bilimlerin dört yıllık örgün lisans eğitimi veren herhangi bir bölümünden mezun olmak.
Temel İslam BilimleriTemel İslam BilimleriTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme36SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Turizm İşletmeciliğiTurizm İşletmeciliğiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat12SAY-EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Turizm RehberliğiRekreasyon ve Turist RehberliğiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat7SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanında dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Not: Öğrencilerin mezuniyet durumlarına göre gerekli görüldüğü taktirde (Ege Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümü’nde) Bilimsel Hazırlık okutulacaktır.
Türk Dili ve
Edebiyatı
Türk Dili ve EdebiyatıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme10EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Türk Dili ve
Edebiyatı
Yeni Türk EdebiyatıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme10EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Türk Dili ve
Edebiyatı
Yeni Türk DiliTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme7EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Türk Dili ve
Lehçeleri
Türk Dili ve LehçeleriTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat8SAY-EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Türk Dünyası EdebiyatıTürk Dünyası EdebiyatıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme9SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanında dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Türk Dünyası Sosyal, Ekonomik ve Siyasal İlişkilerTürk Dünyası Sosyal, Ekonomik ve Siyasla İlişkilerTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat10SAY-EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Türk Halk BilimiTürk Halk BilimiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat7SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanında dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Türk Halk OyunlarıTürk Halk OyunlarıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat6İstenmiyorDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Halk Oyunları alanı dışından yapılan başvurular, bilimsel hazırlık derslerini almak zorundadır.
Türk MüziğiTürk MüziğiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat8İstenmiyorPrograma dört yıllık lisans programı mezunları başvurabileceklerdir. Adaylardan mülakat sırasında portfolyo (akademik/mesleki) sunmaları istenmektedir.
Not: Lisans derecesini Türk müziği alanından almamış öğrenciler için gerekli görüldüğü taktirde (Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Müziği Bölümünde) bir yıl bilimsel hazırlık programı okutulacaktır.
Türk SanatıTürk SanatıTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat10SAY-EA-SÖZDört yıllık lisans eğitimi veren bir programdan mezun olmak.
Türk TarihiTürk TarihiTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme3SÖZÜniversitelerin Sosyal Bilimler alanında dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.
Uluslararası İlişkilerUluslararası İlişkilerTezli Yüksek Lisans ProgramıMülakat ve Yazılı Bilimsel Değerlendirme17EAUluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği, Sosyoloji, Tarih, İktisat, Hukuk, Kamu Yönetimi, Gazetecilik, Radyo- Televizyon ve Sinema  veya Psikoloji alanlarının dört yıllık lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Başvuru Tarihleri

Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans başvuru sayfası için linke tıklayınız!

Başvuru Takvimi
Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Türkçe Muafiyet Sınavı:21 Haziran 2022
Yüksek Lisans Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı:22 Haziran 2022
Başvuru Dönemi :27 Haziran – 08 Temmuz 2022
Elektronik Başvuru Sistemi Açılış:27 Haziran 2022 08.00 (Yerel Saat)
Elektronik Başvuru Sistemi Kapanış:08 Temmuz 2022 13.00 (Yerel Saat)
Bilim Sınavı Tarihleri:18 – 22 Temmuz 2022
Bilim Sınavı Sonuçlarının Lisansüstü Başvuru Sayfasından İlan Tarihi:29 Temmuz 2022
Lisansüstü Programlara Asıl Listeden Kabul Edilen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları:01 – 03 Ağustos 2022
Lisansüstü Programlara 1. Yedek Listeden Kabul Edilen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları   08 – 09 Ağustos 2022
Lisansüstü Programlara 2. Yedek Listeden Kabul Edilen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları11 Ağustos 2022
Lisansüstü Programlara Kabul Edilen Yatay Geçiş Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları:19 – 23 Eylül 2022
Lisansüstü Programlara Kabul Edilen Özel Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları:19 – 23 Eylül 2022

Üniversitenin Diğer İlanları

Biyokimya

Yüksek Lisans
Tezli
Son Başvuru: 08.07.2022
ALES-YDS / Örgün
Yüksek Lisans
Tezli
Son Başvuru: 08.07.2022
Süresi Geçmiş

Analitik Kimya

Yüksek Lisans
Tezli
Son Başvuru: 08.07.2022
ALES-YDS / Örgün
Yüksek Lisans
Tezli
Son Başvuru: 08.07.2022
Süresi Geçmiş

Endüstri Bitkileri ve Teknolojileri

Yüksek Lisans
Tezli
Son Başvuru: 08.07.2022
ALES-YDS / Örgün
Yüksek Lisans
Tezli
Son Başvuru: 08.07.2022
Süresi Geçmiş

Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi

Yüksek Lisans
Tezli - Tezsiz
Son Başvuru: 08.07.2022
ALES-YDS / Örgün
Yüksek Lisans
Tezli - Tezsiz
Son Başvuru: 08.07.2022
Süresi Geçmiş

Sürdürülebilir Tarım-Gıda Sistemleri

Yüksek Lisans
Tezsiz
Son Başvuru: 08.07.2022
Yok / 2. Öğretim
Yüksek Lisans
Tezsiz
Son Başvuru: 08.07.2022
Süresi Geçmiş