Yüksek Lisansını tamamlayan araştırma görevlisinin Doktoraya geçişi?

in.architect

Öğrenci
Merhaba;Bir üniversitede 50d'li Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktayım bahar döneminin sonunda yüksek lisansımı tamamlayacağım sonrasında doktora ilanlarını bekleyip uygun proğrama başvuru yapacağım sorum şu;
*Yüksek lisansımı tamamlar tamamlamaz doktoraya başlayamadığım için araştırma görevliliğinden ilişiğim kesilir mi?
*Doktoraya yerleşene kadar belirli bir süre uzatma verilebiliyor mu?
*İlişik kesilmesi bir gerekçeye mi bağlı olur (Yüz kızartıcı suç vs.) yoksa yüksek lisansın bitti ilişiğini kestik mi diyorlar?
*Velevki ilişik kesildi sonrasında ne yapıyoruz Doktoraya girince yeniden bir kadroya mı başvuruyoruz?
Cevap verirseniz çok sevinirim...

Xxxabze

Öğrenci
Merhaba;Bir üniversitede 50d'li Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktayım bahar döneminin sonunda yüksek lisansımı tamamlayacağım sonrasında doktora ilanlarını bekleyip uygun proğrama başvuru yapacağım sorum şu;
*Yüksek lisansımı tamamlar tamamlamaz doktoraya başlayamadığım için araştırma görevliliğinden ilişiğim kesilir mi?
*Doktoraya yerleşene kadar belirli bir süre uzatma verilebiliyor mu?
*İlişik kesilmesi bir gerekçeye mi bağlı olur (Yüz kızartıcı suç vs.) yoksa yüksek lisansın bitti ilişiğini kestik mi diyorlar?
*Velevki ilişik kesildi sonrasında ne yapıyoruz Doktoraya girince yeniden bir kadroya mı başvuruyoruz?
Cevap verirseniz çok sevinirim...

+1
Ben de merak ediyorum verilecek yanıtları

Arafta

Öğrenci
Bizim üniversitede yl den dr ye geçerken ilişiği kesilen 50/d li arş gör görmedim ben olsa da duyardım ama nasıl yaptılar bilmiyorum.
Aslında sizin gibi arkadaşların bir araya gelerek YÖK ten "öğrenciliğin biter bitmez ilişiğin kesilmesinin gerekmeyeceği" bir düzenleme yapılması talebinde bulunması lazım.

Son düzenleme:

Ozturkm

Öğrenci
İster enstitü kadrosunda olun ister dekanlık kadrosunda olun 50/d li iseniz yüksek lisansı bitirince öğrenciliğiniz bittiği için araştırma görevliliğinden ilişiğiniz kesiliyor.Bence 50/d li araştırma görevlilerine yüksek lisansın bitimi ile doktora kayıt gününe kadar süre tanınmalı ki ilerde bunun olacağını düşünüyorum. Örneğin; araştırma görevlisi haziranda yüksek lisansını bitirse ağustosta doktora kaydı olsa 2 aylık sürede öğrenci olmayacağı için ilişiği kesiliyor. Peki bu durum nasıl atlatılıyor şöyle ; yüksek lisansın bitimi ile doktora kayıt süresi arasında rapor alarak geçiriliyor. Raporlu iken ilişiğini kesemiyorlar.

in.architect

Öğrenci
- - - Güncellendi - - -

İster enstitü kadrosunda olun ister dekanlık kadrosunda olun 50/d li iseniz yüksek lisansı bitirince öğrenciliğiniz bittiği için araştırma görevliliğinden ilişiğiniz kesiliyor.Bence 50/d li araştırma görevlilerine yüksek lisansın bitimi ile doktora kayıt gününe kadar süre tanınmalı ki ilerde bunun olacağını düşünüyorum. Örneğin; araştırma görevlisi haziranda yüksek lisansını bitirse ağustosta doktora kaydı olsa 2 aylık sürede öğrenci olmayacağı için ilişiği kesiliyor. Peki bu durum nasıl atlatılıyor şöyle ; yüksek lisansın bitimi ile doktora kayıt süresi arasında rapor alarak geçiriliyor. Raporlu iken ilişiğini kesemiyorlar.
cevap için teşekkür ederim
Benim durumum biraz karışık atandığım kadro fakülte kadrosu olarak ilana çıktı ocak 2018'den sonra atamam yapıldığı için 50d'li olarak atandım,
01.01.2018 tarihli Yök kararı ile 50d'li Araştırma Görevlileri enstitü kadrosuna mı fakülte kadrosuna mı dahil edildi kimse bilmiyor ve bu konuda net bir bilgiye ulaşamıyorum,
Ayrıca bağlı bulunduğum fakültede 4 tane 50d'li araştırma görevlisi var doktoraya geçiş süresinde hepsine 6 aylık uzatma verilmiş, benimle ilgili ilişiğim kesileceğine dair duyumlar alıyorum içinden çıkılması zor bir durum anlayacağınız

Ozturkm

Öğrenci
Eğer ilana çıkan kadro 2017'de 33/a olarak çıktı ise 2018'de atamanız yapılsa dahi 50/d li olarak değilde 33/a'lı olarak atamanızı yapmaları gerekir. Daha detaylı bilgiyi forumda bulabilirsin. Enstitü veya dekanlık kadrosu önemli değil önemli olan 50/d'li olup olmadığın, 50/d'li isen yüksek lisanstan doktoraya geçişte dikkatli olman gerekiyor.

in.architect

Öğrenci
Eğer ilana çıkan kadro 2017'de 33/a olarak çıktı ise 2018'de atamanız yapılsa dahi 50/d li olarak değilde 33/a'lı olarak atamanızı yapmaları gerekir. Daha detaylı bilgiyi forumda bulabilirsin. Enstitü veya dekanlık kadrosu önemli değil önemli olan 50/d'li olup olmadığın, 50/d'li isen yüksek lisanstan doktoraya geçişte dikkatli olman gerekiyor.

Forumda bu konu ile ilgili başlığı inceledim birçok kişi benimle aynı durumda 2017 de 33a'lı sınava girip 2018 de 50d'li atanan bununla alakalı henüz bir sonuca varılabilmiş değil maalesef
Bilgi sistemde 50d'li atandığım yazıyor fakat enstitüyemi bağlı fakülteyemi bağlı biliyorum bunu sormamdaki amaç şu enstitü ilişiğin kesilemez demesine rağmen fakülteden kesileceğine dair duyumlar alıyorum bu nedenle yüksek lisansım biter bitmez doktora ilanları açılamayacağı için aradaki 1 2 aylık sürede ne yapmam gerekiyor

Ozturkm

Öğrenci
Forumda bu konu ile ilgili başlığı inceledim birçok kişi benimle aynı durumda 2017 de 33a'lı sınava girip 2018 de 50d'li atanan bununla alakalı henüz bir sonuca varılabilmiş değil maalesef
Bilgi sistemde 50d'li atandığım yazıyor fakat enstitüyemi bağlı fakülteyemi bağlı biliyorum bunu sormamdaki amaç şu enstitü ilişiğin kesilemez demesine rağmen fakülteden kesileceğine dair duyumlar alıyorum bu nedenle yüksek lisansım biter bitmez doktora ilanları açılamayacağı için aradaki 1 2 aylık sürede ne yapmam gerekiyor

Bence ne enstitüye güven ne de fakülteye herkes farklı bir şey söyler. Yapman gereken rapor alarak uzatmak. Hep böyle yapılıyor diye biliyorum.

J

Jffz

Guest
Merhabalar,
Soruma benzer bir başlık olduğundan buradan danışmak istedim. Bir X bölümünde yüksek lisans derecesine sahibim. Kadro şartını sağlamak için yine aynı X bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. 50d ile atanmam durumunda şartı sağlamama sebep olan yüksek lisansı bitirme zorunluluğum var mı? Bu tarz durumların okulların inisiyatifinde olduğunu biliyorum ancak bitirdiğim yüksek ile doktoraya başvuru yapıp kabul alma durumunda aktif olanı sildirirsem -ki böylece öğrenci olmadığım bir süre olmayacak- önüme yönetmelik engeli çıkar mı merak ediyorum. Hangi yönetmeliğe bakmam gerektiğine dair bir fikrim yok, benimki gibi bir durumun yönetmelikte düzenlenip düzenlenmediğini tam olarak neye bakıp inceleyebilirim.

Böyle bir durumun yönetmelikte olduğunu zannetmiyorum. Önemli olan öğrenciliğin surmesi olduğuna göre mevcut yüksek lisans diploması ile doktora öğrenciliğine devam edebilirsiniz. Yine de okulunuzun personel işlerine sormanızda fayda var.

J

Jffz

Guest
Teşekkürler cevabınız için ben de sistemin bug’ını bulmuş gibiyim:) Açıkçası yönetmelikte doğrudan düzenlendiğini düşünmedim ama yarın bir gün atanırsam fikrim olsun istedim. Tekrar teşekkürler.

5

50d Arş. Gör.

Guest
Arkadaşlar 50d'li Arş. Gör. iken yüksek lisans bitiyorsa yapılabilecek tek şey doktora sınavına kadar rapor almak mı gerçekten? Başka çözüm yolları önerebilecekler var mı acaba?

Bakma

Öğrenci

peki bu rapor kaç gün alınıyor en fazla sınırı varmıdır