Yüksek Lisansın Faydaları Nelerdir ?

muhibbi

Öğrenci
Hocam yüksek lisansın maddi yararlarını saymak gerekirse; eğer memursanız bir derece ilerlerseniz. Eğer öğretmenseniz ek dersiniz %5 zamlı olur ve uzman öğretmen sayılırsınız tabi belirli bir hizmet yılı da dolunca. Bunun dışında artık e-akademi uygulamasıyla yüksek lisans yapanların pozisyonlarında da daha kolay artış yapılacağı söyleniyor yani işinize göre değişmekle birlikte iş yerinde terfi etme durumu da mevcut.
Manevi yararlarına gelecek olursak; özellikle tezli yüksek lisansın sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz bir alansa katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Ben kendi alanımda yüksek lisans yapıyorum 1 yıl önceki fikirlerimle şimdiki fikirlerim bir değil ve bunun mesleğime de olumlu etkisi oldu. Bir anlamda kendi branşımdan da uzaklaşmamış ve kendimi daima dinamik tutmuş bulundum ister istemez. Hiçbir şey olmasa kişinin kendisini geliştirmesi de güzel bir şey.
Kolay gelsin..

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Düzeltme: Yüksek lisans derecesi ile 1 kademe artırılır. Doktora ile 2 kademe artırılır. Yani hem yüksek hem de doktora yapan biri toplamda 1 derece yükselir.

muhibbi

Öğrenci
Düzeltme: Yüksek lisans derecesi ile 1 kademe artırılır. Doktora ile 2 kademe artırılır. Yani hem yüksek hem de doktora yapan biri toplamda 1 derece yükselir.

evet aslında kademe olduğunu biliyorum nedense derece yazmışım sürekli karıştırıyorum bu ikisini ya :) Teşekkürler düzeltme için..

A

Akademik Forum

Guest
Bu ne kadar güzel, yüksek lisans düşünen gençler için ne kadar faydalı bir başlık. Cevaplayalım lütfen...

A

Akademik Forum

Guest
Bende yüksek Lisans yapmak isteyen öğrencilerden biriyim üstelik zorla özel üniversite kokusu almak için devlette yapmak istemeyen bir cins olduğum sölenebilir. %25 zevk %70 karıyer %5 akrabalara hava atma.. ama bazen düşünmüyor değilim benim ne işime yarar bu. sonra aklıma saçmada olsa okuduğum bölüm geldi (endüstri mühendisliği) ve benim bölümümde ana dil gibi ingilizce ve yüksek lisans şart özel ve devlet sektörlerindede bu geçerli. bunu sadece şahsi değil. bizim baba arkadaşlar die tabir ettiğimiz babamın yüksek bazı belkide birkaç yakını vasıtaysla ögrendim ve dogru buldum. benim bölümümdeki arkadaşlar için ve herkes için umarım güzel bi cevap olmuştur. kendinize dikkat edin gençler ;)))

A

Akademik Forum

Guest
amaç nedir?

yüksek lisans yapmada ki amaç tam olarak nedir yani özel sektörde bi firmanın muhasebe ya da finansman bölümünde çalışırken ne gibi avantaj sağlar aydınlatır mısınız? ziraat mühendisiyim bu arada :)

Oldboy

Akademikpersonel.org
yüksek lisans yapmada ki amaç tam olarak nedir yani özel sektörde bi firmanın muhasebe ya da finansman bölümünde çalışırken ne gibi avantaj sağlar aydınlatır mısınız? ziraat mühendisiyim bu arada :)

Özel şirketlerde şu işe yarar diyemeyiz ama iş başvurularında, terfilerde etkisi olacaktır. Bilinçli olarak, severek yapıyorsanız mesleki gelişiminize de faydası olacaktır.