YÖK Başkanlığının Üniversitelere Kadro Verme Yetkisi Kaldırıldı...

pHDoktor

Öğrenci
Bir ara istendi ama olumsuz yanıt alındı denildi. Sonra norm dışı talep etmeyeceğiz sadece norm içi kadrolar için ilana çıkacağız denildi. Sonuç hala 1 tane bile ilan çıkmadı. Şu an ise derin bir sessizlik.

Kartvel

Öğrenci
Bir ara istendi ama olumsuz yanıt alındı denildi. Sonra norm dışı talep etmeyeceğiz sadece norm içi kadrolar için ilana çıkacağız denildi. Sonuç hala 1 tane bile ilan çıkmadı. Şu an ise derin bir sessizlik.

Hocam sizin üniversitenizde de çok yakın gelecekte rektörlük seçimleri olacak galiba. YÖK bu nedenle kadro işlerini yeni Rektör'ün belirlemesinin daha şık olacağını düşünüyor olabilir. Bizde böyle yorumlanıyor bu durum.

pHDoktor

Öğrenci
Hocam artık rektörü biz seçmiyoruz, oy hakkımız yok. Bu durum sadece bahane olur. Süreç başlar, yeni rektör atama yazısını imzalar. İhtiyaç varmıştır ki kadro ilanına çıkılmış.

Kartvel

Öğrenci
Hocam artık rektörü biz seçmiyoruz, oy hakkımız yok. Bu durum sadece bahane olur. Süreç başlar, yeni rektör atama yazısını imzalar. İhtiyaç varmıştır ki kadro ilanına çıkılmış.

Aslında öyle ama YÖK nasıl düşünür bilmiyorum. Bu arada bugün 1 tane ilan çıktı. Yavaş yavaş "ilkbahar ilanları" sürecinin de sonuna geliyoruz bence.

Kartvel

Öğrenci
Hocalarım YÖK'ün kadro izinlerini parça parça göndermesi normal mi? Norm dışı talepler reddedilmiş. Norm içilerin de bazıları kabul edilmiş, bazıları için de henüz karar verilmemiş. Bu normal mi? Yoksa ekonomik durum nedeniyle kemer sıkıldığının bir göstergesi mi?

pHDoktor

Öğrenci
Hani norm içi kadrolar için YÖK onayına gerek yoktu? Norm dışı için de yeterli gerekçe olursa onay çıkacaktı? YÖK'te değişiklik falan mı var ki?

Kartvel

Öğrenci
Hani norm içi kadrolar için YÖK onayına gerek yoktu? Norm dışı için de yeterli gerekçe olursa onay çıkacaktı? YÖK'te değişiklik falan mı var ki?

Yok Hocam o değişti. Ona dair bir haber görmüştüm memurlar.net'te galiba. "Üniversiteler suistimal ettiği için" gibi bir yorum okudum sanırım. Şu an tamamen eski sisteme geri dönüldü Hocam. Şu an, dedigim gibi, norm içi olanlar bile öyle kolay kolay izin alamıyor.

Peki Hocam siz hiç YÖK'ün bu tür izinleri parça parça verdiğini duydunuz mu? Ya da belki de izin çıkmadı, henüz bize söylenmiyor. Norm içilerin çok az bir kısmı dönmüş YÖK'ten. Belki de yeni Rektör bekleniyor. Mayıs'ta yeni Rektör atanacak çünkü. Ondan da olabilir.

kalamarr123

Öğrenci
Herkese merhaba, ÇOMÜ dahil bir kaç üniversiteye tekrardan rektör ataması yapılacaktı Mart sonunda fakat halen bir haber yok, bilgisi olan var mı ?

tumua

Araştırma Görevlisi
Arkadaslar merhaba. Ben rektor degisimi olan universitelerden birindeyim. Kismi zamanli olarak idari ofiste calisiyorum. Onumuzdeki hafta yarin ya da sali gunu arastirma gorevlisi ve ogretim gorevlisi ilanina cikacak universite. Liste vesair hersey hazir bagli bulundugum ofis pazartesi son rotuslari atip resmi gazeteye yollayacak ilani. Bilgilerinize. yani rektor degisimi vesair ilanlar icin her universitede esit degerde degil

Kartvel

Öğrenci
Bizde kadro taleplerinin büyük çoğunluğu yeni Rektör geleceği gerekçesiyle reddedildi ya da reddedilecek. Yeni Rektör'ü yakın sürede atanacak olanlar çok umutlanmasinlar bence. Aylardır bize umut verenler utansın.

gimmurat

Öğrenci
Bizde kadro taleplerinin büyük çoğunluğu yeni Rektör geleceği gerekçesiyle reddedildi ya da reddedilecek. Yeni Rektör'ü yakın sürede atanacak olanlar çok umutlanmasinlar bence. Aylardır bize umut verenler utansın.

Devletin tüm kurumlarında olduğu gibi akademide de devamlılık esastır. Bahsettiğiniz gibi yeni rektör gelecek bahanesiyle kadro isteklerinin reddedilmesi gibi bir durum olacağı hiç mi hiç aklımın yeri değil. Size yansıtılan bu olabilir ancak gerçekte durumun bu olduğunu hiç sanmıyorum. Giden Rektör hoca kendi insiyatifiyle personel planlamasını yeni Rektörün yapmasını uygun görmüş ve kadro taleplerinin bekletilmesini istemiş olabilir. Ancak bu insiyatifi YÖKün alacağını hiç sanmıyorum ki daha önceki ilanlarda da defalarca Rektör değiştiren üniversitelerde değişime yakın tarihlerde ilanların çıkabildiğini gördük. Yakın bir örnek olarakta tumua arkadaşımızın bahsettiği durum gösterilebilir. Onlarda da Rektör değişimi var ve birkaç gün içinde ilanın çıkacağından bahsetmiş. O yüzden bu kadar insanın büyük umutlarla takip ettiği bir platformda Rektör değişimi olanlara kadro çıkmaz umutlanmayın gibi söylemleri doğru bulmuyorum. Yıllardır bu işin içinde olan ve her türlü kadro süreçlerini yaşamış biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki isteyen istediğine bir şekilde ilana çıkıyor ve alımı yapıyor. Bu normdan öncede böyleydi sonrada böyle Rektör değişirken de böyle. En yakın örnek daha bu gece çıkan Konya Teknik Üniversitesi ilanlarıdır. Makine mühendisliğine norm dışı takır takır ilana çıktı adamlar. İşin özü lütfen umutsuz olmayın ve bir üniversitede olan bir süreci genellemeyin. Hepinizin en kısa sürede istediğiniz ilanları görmeniz dileğiyle.

Kartvel

Öğrenci
Devletin tüm kurumlarında olduğu gibi akademide de devamlılık esastır. Bahsettiğiniz gibi yeni rektör gelecek bahanesiyle kadro isteklerinin reddedilmesi gibi bir durum olacağı hiç mi hiç aklımın yeri değil. Size yansıtılan bu olabilir ancak gerçekte durumun bu olduğunu hiç sanmıyorum. Giden Rektör hoca kendi insiyatifiyle personel planlamasını yeni Rektörün yapmasını uygun görmüş ve kadro taleplerinin bekletilmesini istemiş olabilir. Ancak bu insiyatifi YÖKün alacağını hiç sanmıyorum ki daha önceki ilanlarda da defalarca Rektör değiştiren üniversitelerde değişime yakın tarihlerde ilanların çıkabildiğini gördük. Yakın bir örnek olarakta tumua arkadaşımızın bahsettiği durum gösterilebilir. Onlarda da Rektör değişimi var ve birkaç gün içinde ilanın çıkacağından bahsetmiş. O yüzden bu kadar insanın büyük umutlarla takip ettiği bir platformda Rektör değişimi olanlara kadro çıkmaz umutlanmayın gibi söylemleri doğru bulmuyorum. Yıllardır bu işin içinde olan ve her türlü kadro süreçlerini yaşamış biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki isteyen istediğine bir şekilde ilana çıkıyor ve alımı yapıyor. Bu normdan öncede böyleydi sonrada böyle Rektör değişirken de böyle. En yakın örnek daha bu gece çıkan Konya Teknik Üniversitesi ilanlarıdır. Makine mühendisliğine norm dışı takır takır ilana çıktı adamlar. İşin özü lütfen umutsuz olmayın ve bir üniversitede olan bir süreci genellemeyin. Hepinizin en kısa sürede istediğiniz ilanları görmeniz dileğiyle.

Doğrudur Hocam. Haklı olabilirsiniz. Dediğiniz gibi Rektör giderayak bize son kazığını atmış olabilir. İnsanlara ümit verip verip sonra da suçu YÖK'e atmış olmaları da mümkündür.

pHDoktor

Öğrenci
Günler geçiyor ancak bizde talep alımı bile yok. İlk fırsatta norm içi ve kadrosu eksik kalan birimler incelenecek, onlara ilan için onay alınacak. Norm dışı kadro talebi ne zaman toplanır belli değil.