YÖK 100/2000 Doktora Bursiyerliği Hk.

Zeitgeist

Öğrenci
Arkadaşlar herkese merhaba. YÖK 100/2000 Doktora bursiyerlerine bir sorum olacaktı. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ders dönemini tamamlayan bursiyerleri yaz tatilinde de zorla birimlerinde tutmak istiyor ve bu doğrultuda "baskı" uyguluyor. Yönetmelik maddeleri açıkça belirttiği üzere, mesai gibi bir idari sorumluluk yüklenemeyeceği, doktora eğitimlerine katkı sağlamayacak herhangi bir iş de bursiyere verilemez. Fakat bu durumda ise tam tersine idarecilerin keyfiyeti söz konusu. Avukatım kararlar yazılı olarak tebliğ edilmediği sürece herhangi bir yasal işlem yapamayacaklarını, bunun sadece psikolojik baskı ve yıldırma politikası olduğunu ifade ediyor. Bu durumla karşılaşan başka bursiyerler var mı? Var ise ne gibi bir yöntem izlenildi. Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar...

vasco

Öğrenci
Ne yazık ki bu durum her yerde var. Ben yüksek lisans öğrencisiyim, mart ayı gibi rektörlük BAP biriminden tez çalışmam için üç aylık burs alma durumum vardı. Danışman hocam, bölümde araştırma görevlisi sayısı bir tane olduğu için, yardım amaçlı laboratuvar derslerinde gözetmenlik yapmamı ve sınav gözetmenliğinde bulunmamı rica etti. Bende sorumluluk almak istemediğimi, bu yüzden tez çalışmam engellenecek dediğimde olay "yardım amaçlı" durumundan çıkıp o zaman bursunu iptal ettirelim demeye başladı. Bende iptal olması durumunda çalışmamı ona göre devam ettireceğimi söyledim. Ancak yüzyüze baktığımız için lab. derslerine iki haftada bir 5-6 kez girdim. 6 kez sınav gözetmenliği yaptım. Ne yazık ki tez çalışmam engellendi. Üzerine lab. raporlarını notlandırmam istendiğinde bunu açıkça red ettim. Israr edilince iş yavaşlatmaya gittim. Böyle olunca lab. sorumluluğunu ve rapor okuma işini lisans 4.sınıf öğrencilerine yıktılar. Benden çıktı ama başka öğrencilere yüklendi.
Yani bu baskı, yıpratma olayı kabullendikçe artan şekilde devam ediyor. Şimdi alacağım bideb bursu dolayısıyla da danışman hocamın planları olduğuna eminim, baştan itiraz etmeyi ve bu bursun veriliş amacını hatırlatmayı düşünüyorum. Sizde itiraz edin, yönetmeliği gösterin, direnin.

Zeitgeist

Öğrenci
Ne yazık ki bu durum her yerde var. Ben yüksek lisans öğrencisiyim, mart ayı gibi rektörlük BAP biriminden tez çalışmam için üç aylık burs alma durumum vardı. Danışman hocam, bölümde araştırma görevlisi sayısı bir tane olduğu için, yardım amaçlı laboratuvar derslerinde gözetmenlik yapmamı ve sınav gözetmenliğinde bulunmamı rica etti. Bende sorumluluk almak istemediğimi, bu yüzden tez çalışmam engellenecek dediğimde olay "yardım amaçlı" durumundan çıkıp o zaman bursunu iptal ettirelim demeye başladı. Bende iptal olması durumunda çalışmamı ona göre devam ettireceğimi söyledim. Ancak yüzyüze baktığımız için lab. derslerine iki haftada bir 5-6 kez girdim. 6 kez sınav gözetmenliği yaptım. Ne yazık ki tez çalışmam engellendi. Üzerine lab. raporlarını notlandırmam istendiğinde bunu açıkça red ettim. Israr edilince iş yavaşlatmaya gittim. Böyle olunca lab. sorumluluğunu ve rapor okuma işini lisans 4.sınıf öğrencilerine yıktılar. Benden çıktı ama başka öğrencilere yüklendi.
Yani bu baskı, yıpratma olayı kabullendikçe artan şekilde devam ediyor. Şimdi alacağım bideb bursu dolayısıyla da danışman hocamın planları olduğuna eminim, baştan itiraz etmeyi ve bu bursun veriliş amacını hatırlatmayı düşünüyorum. Sizde itiraz edin, yönetmeliği gösterin, direnin.

Evet, çok haklısınız. Doğrusu, ortak bir tavır belirlenecek olsa idi, yönetmelik maddeleri uyarınca hareket edilerek, idareciler de yasalar dışına çıkamazdı. Fakat birime yaz tatilinde kimin gelerek kimin gelmediğinin çizelgesini tutan ve arkadaşlarının isimlerini yönetim ile paylaşan doktora bursiyerleri de olduğu için bu birliktelik ne yazık ki mümkün olmuyor. Daha çok bireysel mücadele gösteriliyor ve bu durum da örnek yapılmak için tüm idareciler üstünüze çullanarak tehditler baş gösteriyor. En üzücü olan ise yasalar çok açık iken, yasalar dışında hareket etmekte ısrarcı olan kişilerin belirli koltuklarda oturması ve görevlerini kötüye kullanarak ucuz iş gücü olarak gördükleri bursiyerleri sömürmek istemeleri. Akademinin bu denli acımasız ellere terk edilmesinde sanırım en büyük sorumluluk da YÖK'te.

SDÜ haricinde hangi YÖK Bursiyerleri bu şartlara mecbur bırakılıyor, merak ediyorum.

susan_mayer

Öğrenci
Merhaba,

Ben de YÖK 100/2000 bursiyeriyim ve bölümde idari işler yapmam gerektiği söylendi. Bugün konuyla ilgili CİMER'e başvurdum. Açıkça yönetmeliği ihlal ediyorlar çünkü verilen işlerin bir yönüyle doktora çalışmalarıyla ilgili olması gerekiyor. Lütfen herkes CİMER'e başvursun.

symbiotic

Öğrenci
Herkese merhaba arkadaşlar. Ben 100/2000 destekli bir bölümde doktora yapmayı düşünüyorum fakat aklıma takılan sorular var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca şu an durumunuz nedir 1 yıl geçmiş aradan hala böyle işleri yaptırıyolar mı noldu merak ediyorum

1- Başka bölüm veya okulda bir kadroya girdiğimiz de sadece burs mu kesiliyor doktoramız devam ediyor mu? herhangi bir sorun ya da yaptırım var mı?

2-Normalde olmayan alanlarda doktora yapacağımız için ilerde bu bölümden doktor öğretim üyesi ya da arş. görevlisi kadrosu açılıyor mu bilginiz var mı? Açılmıyorsa bilindik bir bölümden (işletme,pazarlama vb. gibi) doktora yapmam daha mı mantıklı olur bu konuda çok kararsız kaldım.