YLSY ve Senet Yükümlülüğü

Broker

Öğrenci
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Birşey sormak istiyorum.
ÖYP de olduğu gibi, YLSY de de atanacağımız üniversite belirlenip, yurt dışına gitmeden önce; atandığımız üniversitede senet imzalatılıyor mu? Demek istediğim ÖYP deki gibi; eğer vazgeçme durumu veyahut y.lisans bitince vazgeçme durumlarında senet ödeme gibi bir yükümlülük var mı? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Mecburi hizmet süresi olduğunu biliyorum; fakat ÖYP deki gibi senet ödeme durumu söz konusu mu? YLSY kılavuzunda bu tür bilgiye rastlamadım.

mcakb

Araştırma Görevlisi
Evet, söz konusu.

Sizin için yapılan tüm masrafları

-Okul başvuru ücreti,
-TOEFL sınav giriş ücreti,
-Aldığınız aylık burslar,
-Başladıysanız eğer, okula yapılan ödemeler

vs vs.

Kısacası devlet sizin için harcadığı her bir kuruşu faizi ile geri isteyecektir vazgeçmeniz halinde.

AGEKHAN

Öğrenci
vazgeçmez de başarısız olursak ?

mesela ben japonyayı seçtim diyelim 6 yılda bitiremedim doktorayı . O vakit ne olacak ? Aradım aradım ama bunu kaçırdım. Dikkatimden kaçmış olabilir ? bir bilen yanıt verebilir mi ?

Broker

Öğrenci
Teşekkür ettim hocam. Sağolun.

- - - Güncellendi - - -

Bursun kesilme durumları nelerdir?

a) başka bir kurumdan da burs alındığında : Mesela YLSY öğrencilerinden bazıları burs almakta veya bir projede asistanlık karşılığında ücret almaktadır. Konsolosluğa burslarını/ücretlerini söylememektedirler, gizlemektedirler. Böyle bir durumda öğrenilen öğrencinin bursu kesilmekte ve yasal faizler ve cezalar ile geri ödemesi istenmektedir.

b) YL de 1+ dönem; DR'de 2+ dönem uzatılırsa : Yüksek Lisansta 1 dönem, DR'de 2 dönem sonunda hala bitirmemiş iseniz, bursunuz kesilir, kendi cebinizden okul ve yaşam masraflarını karşılamak durumunda kalırsınız. Bu süre zarfında MEB, ödediği paraları geri almamaktadır, sadece burs vermemektedir.

c) Eğitiminizi yarıda bırakırsanız: Eğitiminizi bıraktınız döndünüz, harcanan paraları yasal faizler + cezalar ile birlikte ödemeniz gerekmektedir.

endustri1

Öğrenci
Teşekkür ettim hocam. Sağolun.

- - - Güncellendi - - -

Bursun kesilme durumları nelerdir?

a) başka bir kurumdan da burs alındığında : Mesela YLSY öğrencilerinden bazıları burs almakta veya bir projede asistanlık karşılığında ücret almaktadır. Konsolosluğa burslarını/ücretlerini söylememektedirler, gizlemektedirler. Böyle bir durumda öğrenilen öğrencinin bursu kesilmekte ve yasal faizler ve cezalar ile geri ödemesi istenmektedir.

b) YL de 1+ dönem; DR'de 2+ dönem uzatılırsa : Yüksek Lisansta 1 dönem, DR'de 2 dönem sonunda hala bitirmemiş iseniz, bursunuz kesilir, kendi cebinizden okul ve yaşam masraflarını karşılamak durumunda kalırsınız. Bu süre zarfında MEB, ödediği paraları geri almamaktadır, sadece burs vermemektedir.

c) Eğitiminizi yarıda bırakırsanız: Eğitiminizi bıraktınız döndünüz, harcanan paraları yasal faizler + cezalar ile birlikte ödemeniz gerekmektedir.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benm bir sorum daha var. 6 ay da toefl dan 80 alıp bi üniversiteden kabul almam neredeyse imkansız. Acaba türkiye deki dil kursundan sonra amerika ya gitmeden bir üniversiteden kabul almak zorunda mıyız yoksa gittikten sonra da bu işlemleri yapabilir miyiz?

Broker

Öğrenci
endüstri bu konu hakkında bir bilgim yok. Sonuçlar açıklandı, malum. Bende birşey yok. O sebeple ötesini incelemeye vakit bulamıyorum şu an, kusura bakma. İnşallah istediğin olur. Kolay gelsin.

anltc

Öğrenci
arkadaşlar şartların ileride neler getireceğini öngörmek şimdiden çok zor o yüzden şöyle bir sorum olacak.
' olurda yerleştik ve abde de yl + doktora eğitimimizi aldık karşımızada güzel bir fırsat çıktı tazminatı ödemeye karar verdik. Kabaca bu rakam ne kadardır? '
Yazılanları bir çok sitede okudum masraf + faiz vs ancak rakamsal olarak 140 bin doları diyende var 250 bin dolar diyende.
Çevrenizde bu işe bulaşmış ödemiş, ödeyecek, ödemeyi düşünüyor gibi durumda olan var mıdır? varsa durumu nedir?

C

cerenef

Guest
Esimizin isi Ankara haricinde biyerde calisma imkani olmayan bir devlet kadrosunda ise, boyle bir durumda yurtdisindan dondugumuzde zorunlu hizmetimizi -kendimiz kadro bulmamiz halinde- Ankara'da yapmamiza izin veriyor mu meb ? Yoksa baska nasil bir cozum uretilebilir bu duruma ?