YLSY ( Üniversite Kadrolu ) Yüksek Lisans Yapıp Doktora Yapmamak

Mrb Hocam,
2013 yönetmeliğini, YLSY kılavuzunu ve forumdaki YLSY ile ilgili pek çok sayfayı okudum. Ancak halen aklıma takılan ya da cevabını forumda bulmama rağmen emin olamadığım sorular var. Yanıtlayabilirseniz sevinirim.

1- X üniversitesine yerleştim ve yurt dışı eğitimi almaya başladım. Doktora yapmadan sadece yüksek lisans yapıp dönebilir miyim?
1-a- Eğer dönebilirsem; Doktorayı Türkiye'de yapabiliyor muyum?
1-b- Doktorayı Türkiye'de yapabiliyorsam ve atandığım X üniversitesinde doktora programı yoksa ne yapacağım.

2-YLSY ( yl veya yl+doktora) sonrası döndüğümde özlük haklarım ÖYP'liler gibi olacak mı?

3-Varsayalım, YLSY'den Japonya Çalışmaları isimli programa yerleştim ve lisansüstü eğitim alacağım ülke listesinde Japonya var, ya da İran, Pakistan... Tüm bu yerlerde ortak dil olarak ingilizce eğitim alma garantisi var mı?

-----Bu sorularımı cevaplarsanız müteşekkir olacağım. Saygılarımla hocam.

ibrahimbicak

Öğrenci
dikkat ederseniz öyp konusunda her sorulan soruya editörlerimiz hemen cevap veriyor çünkü yönetmelik açık ve biliniyor fakat ylsy konusunda açık bir yönetmelik olmaması bazı şeylerin net olması engelliyor.

dikkat ederseniz öyp konusunda her sorulan soruya editörlerimiz hemen cevap veriyor çünkü yönetmelik açık ve biliniyor fakat ylsy konusunda açık bir yönetmelik olmaması bazı şeylerin net olması engelliyor.

Muhakkak haklısınız, ama en azından varsayımlarını bile yazsalar bizim yolumuzu aydınlatırlar. Ki bu sorular da çok temel sorular olsa gerek. Yönetmelik muğlak olabilir, belirsizlik söz konusu olabilir ancak varsayımlar fener olmasa da el yordamı işlevi de görür.

souslévent

Öğrenci
Mrb Hocam,
2013 yönetmeliğini, YLSY kılavuzunu ve forumdaki YLSY ile ilgili pek çok sayfayı okudum. Ancak halen aklıma takılan ya da cevabını forumda bulmama rağmen emin olamadığım sorular var. Yanıtlayabilirseniz sevinirim.

1- X üniversitesine yerleştim ve yurt dışı eğitimi almaya başladım. Doktora yapmadan sadece yüksek lisans yapıp dönebilir miyim?
1-a- Eğer dönebilirsem; Doktorayı Türkiye'de yapabiliyor muyum?
1-b- Doktorayı Türkiye'de yapabiliyorsam ve atandığım X üniversitesinde doktora programı yoksa ne yapacağım.

2-YLSY ( yl veya yl+doktora) sonrası döndüğümde özlük haklarım ÖYP'liler gibi olacak mı?

3-Varsayalım, YLSY'den Japonya Çalışmaları isimli programa yerleştim ve lisansüstü eğitim alacağım ülke listesinde Japonya var, ya da İran, Pakistan... Tüm bu yerlerde ortak dil olarak ingilizce eğitim alma garantisi var mı?

-----Bu sorularımı cevaplarsanız müteşekkir olacağım. Saygılarımla hocam.

Hocam merhaba;

sorunuza cevap vereyim :)

a) Yüksek Lisans yapıp dönebilirsiniz. Doktorayı burada yapabilirsiniz. Ancak DR için hangi program kabul edilebilir, onun için süpheliyim. Sanırım Uzak Doğu Çalışmaları - Asya Çalışmaları DR programını karşılar. Bunun için de İstanbul ya da Ankara da olmanız gerekir.

Ki Japonya Çalışmaları kadrosu Ankara Sosyal Bilimler açmış. Dr için Ankara Üni. de dediğim programları yapabilirsiniz.

B) Sosyal Bilimler Üni. de DR programı yok, Ankara Üni.den kabul almanız gerekir. Okulunuz sıkıntı çıkarmayacaktır.

c) Döndüğünüzde, özlük haklarınız elbette olacaktır.

d) Pakistan'ı bilmiyorum :) Ama İran ve Japonya yı görmüş biri olarak, Yüksek Lisanslar elbette İngilizcedir. Emin olun bizden çok ilerde eğitimleri var :)

Kagami

Öğrenci
Merhabalar; Ylsy ile ilgili kafama takılan bir şeyi paylaşmak istiyorum. Üniversite kadrosu için yurtdışında yüksek lisans yaptıktan sonra doktorayı Türkiye'de yapmaya karar verirsek, burada kadromuzun olduğu üniversitede doktoramızı yaparken araştırma görevlisi olarak atanıp maaş alabiliyor muyuz, özlük haklarımız vs. başlıyor mu? Yoksa yine yurtiçinde okuyan bursiyerlere verilen 500TL'lik bursu mu alıyoruz? Şimdiden teşekkürler, saygılarımla. (Forumda bununla ilgili daha önceden konuşulduysa beni oraya yönlendirirseniz ya da konuyla alakalı link verirseniz çok memnun olurum. Tekrar teşekkürler.)

A

Akademik Forum

Guest
eğitim fakültesi

Merhaba,
Eğitim fakültesi mezunları sadece yüksek lisans mı yapıyor ?
Birde dönünce ne yapıyorlar ?

E

E.E.akademisyen

Guest
Merhabalar; Ylsy ile ilgili kafama takılan bir şeyi paylaşmak istiyorum. Üniversite kadrosu için yurtdışında yüksek lisans yaptıktan sonra doktorayı Türkiye'de yapmaya karar verirsek, burada kadromuzun olduğu üniversitede doktoramızı yaparken araştırma görevlisi olarak atanıp maaş alabiliyor muyuz, özlük haklarımız vs. başlıyor mu? Yoksa yine yurtiçinde okuyan bursiyerlere verilen 500TL'lik bursu mu alıyoruz? Şimdiden teşekkürler, saygılarımla. (Forumda bununla ilgili daha önceden konuşulduysa beni oraya yönlendirirseniz ya da konuyla alakalı link verirseniz çok memnun olurum. Tekrar teşekkürler.)

Kagami bende bunu çok merak ediyorum ve bunun sonucunu nasıl öğrenebiliriz bilmiyorum.akademisyenlere soruyorum ancak ylysden onların bile haberi yok.Mülakata gitmeye hak kazandım ama böyle sorular düşündürücü.Ayrıca diyelim ki doktora programını kabul ettiler ve başladık para durumlarını şu an için önemsememekle beraber ,zorunlu hizmet doktorayı yaparken mi sayılıyor yoksaa doktora bitti.Arş.Gör.Dr.olduktan sonra mı başlayacak?

tugrulyzc

Öğrenci
Kagami bende bunu çok merak ediyorum ve bunun sonucunu nasıl öğrenebiliriz bilmiyorum.akademisyenlere soruyorum ancak ylysden onların bile haberi yok.Mülakata gitmeye hak kazandım ama böyle sorular düşündürücü.Ayrıca diyelim ki doktora programını kabul ettiler ve başladık para durumlarını şu an için önemsememekle beraber ,zorunlu hizmet doktorayı yaparken mi sayılıyor yoksaa doktora bitti.Arş.Gör.Dr.olduktan sonra mı başlayacak?

valla size şöyle diyim doktora yapmadan dönemezsiniz klavuzdan ve yönetmelikten benim anladığım budur

A

Akademik Forum

Guest
master yapıp döndüm doktorayı burda yapıyorum. sorun yok. normal araştırma görevlisi 33. madde ile atanıyosun maaşını alıyosun keyfine bakıyosun.

vooblier

Öğrenci
master yapıp döndüm doktorayı burda yapıyorum. sorun yok. normal araştırma görevlisi 33. madde ile atanıyosun maaşını alıyosun keyfine bakıyosun.

Artık öyle keyfine bakamıyorsun, yukarıda verdiğim linkteki tartışmayı okursan göreceksin. Sizin zamanınızda öyleydi ama artık 2014 kılavuzu ile yeni alımlarda işler değişti. Eski ylsy'liler hala kendilerine uygulanan sistem geçerli sanıyor ve böyle yanlış bilgiler veriyor malesef. Lütfen bu konu hakkında bilgi almak isteyenler benim 2 mesaj önce verdiğim linkteki bilgileri dikkatlice okusunlar.