Yeşil Pasaport İçin Yardımcı Doçent mi Olmak Gerekli?

wickersan

Öğrenci
merhaba. Devlet üniversitesinde 9 yıllık araştırma görevlisiyim. 50d ile doktoramı bitirip 33/a kadrosuna geçtim.
Yar. doçent yeterlilikleriniMerak ettiğim sağlıyorum ama sıradan dolayı 2 yıl kadro bekletileceğim.
Yar. doçent kadrosuna geçmeden 3. dereceye inmiş oluyor muyum? Yeşil pasaport almak için ille yar. doç. kadorusuna mı geçmem gerekiyor?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba. Devlet üniversitesinde 9 yıllık araştırma görevlisiyim. 50d ile doktoramı bitirip 33/a kadrosuna geçtim.
Yar. doçent yeterlilikleriniMerak ettiğim sağlıyorum ama sıradan dolayı 2 yıl kadro bekletileceğim.
Yar. doçent kadrosuna geçmeden 3. dereceye inmiş oluyor muyum? Yeşil pasaport almak için ille yar. doç. kadorusuna mı geçmem gerekiyor?
Araştırma görevlisi 3. dereceye inemez, 4. dereceye iner ve kademesi yandan devam eder ama hakkı saklı kalır yrd. doç. olunca onlar eklenir ve evet ya öğreitm görevlisi ya okutman ya da yrd. doç. olmanız lazım yeşil pasaport için.

diogenes

Öğrenci
Bu konuyla ilgili bir girişim başlatılabilir mi acaba? Özellikle Doktora aşamasında hatta ve hatta yeterliği vermiş araştırma görevlilerinin tez aşamalarında yurtdışına çıkışlarında bir kolaylık sağlanması iyi olabilir. Özellikle hizmet pasaportuyla ilgili kötüye kullanmalar nedeniyle, hizmet pasaportuna gelen sınırlandırmalar sorun yaratır oldu. Bu konuda sizce ne yapılabilir?

A

Akademik Forum

Guest
Dil bilmeyen sadece ales ile atanan Öğretim görevlileri ve Okutmanlar yeşil pasaport alabiliyorken yabancı dil bilen üstüne araştıma yapan makale-tez yazan Araştırma Görevlileri alamıyor..
Bu nasıl bir saçmalıktır nasıl!?

Mr December

Baş Editör
Dil bilmeyen sadece ales ile atanan Öğretim görevlileri ve Okutmanlar yeşil pasaport alabiliyorken yabancı dil bilen üstüne araştıma yapan makale-tez yazan Araştırma Görevlileri alamıyor..

Dil bilmeyen sadece ales ile atanan dediğiniz o okutman ve öğretim görevlilerinin derse girme hakları var ama araştırma görevlilerinin yok. Statü olarak araştırma görevliliğine düzgün bir bakış gerekiyor öncelikle.

burcus112

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar..

Konudan ayrı bir sorum olacak ? Aynı anda 2 üniversitede kadrosuz öğretim görevlisi olunur mu ? örneğin iki farklı myo'da, ikisi de kadrosuz ? olunabiliniyor mu?

Değerli bilgilerinizi rica ederim.

Teşekkürler..

Mr December

Baş Editör
Merhaba arkadaşlar..

Konudan ayrı bir sorum olacak ? Aynı anda 2 üniversitede kadrosuz öğretim görevlisi olunur mu ? örneğin iki farklı myo'da, ikisi de kadrosuz ? olunabiliniyor mu?

Değerli bilgilerinizi rica ederim.

Teşekkürler..

Saat karşılığı ücret alırsınız. İki yerde olunmasına dair bir sıkıntı olacağını sanmam. Okullarla anlaşırsanız gerisi sorun olmayacaktır.

onursinan

Öğrenci
657 - 68-B derece yükselmesinin usul ve esaslarını belirleyen maddedir.

Burada;
"Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.
Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,
b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300den az olanlar için en az 10 yıl,
c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,
hizmetinin bulunması ve yüksek öğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. "

denilmektedir.

Burada hata yapılan nokta şudur ki araştırma görevlileri "Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı" değil "öğretim yardımcılığı" kadrosundadır. Araştırma Görevliğinde 8 yılını tamamlamış araştırma görevlisinin 3. kadro derecesine sahip olup yeşil pasaporta sahip olabilmesi önünde hiç bir engel yoktur.

EK BİLGİ:

Eğitim ve Öğretim hizmetleri sınıfı 657 madde 36-IV te açıklanırken "Bu sınıf, bu Kanun kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri ilköğretim müfettişlerini ve yardımcılarını kapsar." şeklinde ifade etmektedir.

Öğretim YArdımcılığı kadroları ise 2547 Sayılı kanunun 33. maddesinde ifade edilmektedir.
Saygılarımla.

merzer

Doçent
Dil bilmeyen X yapmayan diyeceğinize sadece kend hakkınızı arasanız....
Onlarca kişi var dil bilen yayını olan ancak kadro alamayan öğretim görevlisi , okutman....
Hele ki okutmanların çoğunun yabancı dil okutmanı olduğu düşünülürse dil bilmeyen demek abes olmuyor mu....
Ne zaman vazgeçeceğiz kendimiz için birşey isterken diğerleri ile kendini kıyaslamamayı....

Not: Uzmanım.

Mr December

Baş Editör
Dil bilmeyen X yapmayan diyeceğinize sadece kendi hakkınızı arasanız....
Onlarca kişi var dil bilen yayını olan ancak kadro alamayan öğretim görevlisi , okutman....
Hele ki okutmanların çoğunun yabancı dil okutmanı olduğu düşünülürse dil bilmeyen demek abes olmuyor mu....
Ne zaman vazgeçeceğiz kendimiz için birşey isterken diğerleri ile kendini kıyaslamamayı....

Not: Uzmanım.

Size aynen katılıyorum.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
657 - 68-B derece yükselmesinin usul ve esaslarını belirleyen maddedir.

Burada;
"Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.
Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,
b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300den az olanlar için en az 10 yıl,
c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,
hizmetinin bulunması ve yüksek öğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. "

denilmektedir.

Burada hata yapılan nokta şudur ki araştırma görevlileri "Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı" değil "öğretim yardımcılığı" kadrosundadır. Araştırma Görevliğinde 8 yılını tamamlamış araştırma görevlisinin 3. kadro derecesine sahip olup yeşil pasaporta sahip olabilmesi önünde hiç bir engel yoktur.

EK BİLGİ:

Eğitim ve Öğretim hizmetleri sınıfı 657 madde 36-IV te açıklanırken "Bu sınıf, bu Kanun kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri ilköğretim müfettişlerini ve yardımcılarını kapsar." şeklinde ifade etmektedir.

Öğretim YArdımcılığı kadroları ise 2547 Sayılı kanunun 33. maddesinde ifade edilmektedir.
Saygılarımla.

Hocam araştırma görevli en çok 4. dereceye yükselebiliyor maalesef, 3. derece kadro tahsisi yapılmıyor. Zaten 3. dereceyi alabilsek pasaportu da alacağız.

A

Akademik Forum

Guest
Pasaport almanın yabancı dil bilgisiylr ilgisi yok yeşil pasaport 3. Dereceye yükselmiş devlet memurlarına verilir araştırma görevlisi ise 4. Dereceden aşağıya inemediniz için verilmez.

onursinan

Öğrenci
Öğretim yardımcılığı kadrolarından uzman arkadaşlardan ve bazı üniversitelerde araştırma görevlisi arkadaşlardan 3. kadro derecesinin altında emsaller bulunmaktadır. Emniyet müdürlüğü BİMER'den gelen soruları YÖK'e yönlendirmekte, YÖK ise cevap vermemektedir. Ancak 3. derece ve altına düşmek mümkündür. Tahsis edilmiyor cevabı yasal değildir. Çünkü istisnai bir engel olmadığı sürece yasalar atanmaları mümkün ve uygun kılmaktadır. Nitekim torba yasayla Yrd. Doç. emekliliğinin önündeki engel kalkmıştır ve bu durum da mümkün hale gelmiştir.

Sizden ricam, siteniz yüksek reyting almaktadır ve bazı resmi birimlerden sitenizden kopyalanarak yanlış cevaplar almaktayız. Cevaplarınızı resmi kaynaklara dayanmanız bizlerin işini kolaylaştıracaktır.

Saygılarımla

A

Akademik Forum

Guest
Uzmanların kadroları zaten 1. dereceye kadar düşüyor.

Öğretim yardımcılığı kadrolarından uzman arkadaşlardan ve bazı üniversitelerde araştırma görevlisi arkadaşlardan 3. kadro derecesinin altında emsaller bulunmaktadır. Emniyet müdürlüğü BİMER'den gelen soruları YÖK'e yönlendirmekte, YÖK ise cevap vermemektedir. Ancak 3. derece ve altına düşmek mümkündür. Tahsis edilmiyor cevabı yasal değildir. Çünkü istisnai bir engel olmadığı sürece yasalar atanmaları mümkün ve uygun kılmaktadır. Nitekim torba yasayla Yrd. Doç. emekliliğinin önündeki engel kalkmıştır ve bu durum da mümkün hale gelmiştir.

Sizden ricam, siteniz yüksek reyting almaktadır ve bazı resmi birimlerden sitenizden kopyalanarak yanlış cevaplar almaktayız. Cevaplarınızı resmi kaynaklara dayanmanız bizlerin işini kolaylaştıracaktır.

Saygılarımla

onursinan

Öğrenci
Kadro özlük hakları açısından; araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacıları aynı başlık altında toplanmıştır. Bu başlık"Öğretim Yardımcılığı Kadroları"dır. Fakat araştırma görevliği üniversite hiyerarşisi içerisinde en alt basamak görüldüğü için; geçici ve temel haklardan yoksun bir statü olarak görülmekte fakat tabi olduğu hakların, etik konulara bağlı kalarak, talep edilmesi hususunda araştırma görevlilerine de bazı işler düşmektedir. Nitekim ilk atanma olduktan sonra, yani emekli sicil numarası tahsis edildikten sonra bir yrd. doç., bir öğretmen, bir üniversite mezunu sözleşmeli devlet memuru hangi özlük haklara sahip ise araştırma görevlisi de aynı haklara sahiptir.

Son düzenleme:

eylence

Öğrenci
Öğretmenlerinde akademisyenleri aşağılayarak maaş zammı istemesini doğru bulmuyordum. bu noktada öğretim görevlileri ile kendimizi kıyaslamamaz gerekiyor. Onların hakkını ellerinden alıp sonuçta bize teslim etmeyecekler. bize de hak ettiğimiz bir hakkı sunsunlar demeliyiz.