YDS Takıldığınız / Çözemediğiniz Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
KPDS Takıldığınız / Çözemediğiniz Sorular

Artık sorularınızı kategorilere göre sorabilir ve Uzaktandil.com 'un profesyonel katkıları ile takıldığınız, çözemediğiniz soruların ayrıntılı çözümlerine ulaşabilirsiniz.BURAYA TIKLAYARAK Her soru için bir konu açabilirsiniz.

Sorularınızı şu kategoriler için sorabilirisiniz.

ÜDS (KPDS) KELİME SORULARI
ÜDS (KPDS) DİLBİLGİSİ SORULARI
ÜDS (KPDS) CLOZE TEST SORULARI
ÜDS (KPDS) CÜMLE TAMAMLAMA SORULARI
ÜDS (KPDS) ÇEVİRİ SORULARI
ÜDS (KPDS) OKUMA – ANLAMA SORULARI
ÜDS (KPDS) KARŞILIKLI KONUŞMA SORULARI
ÜDS (KPDS) YAKIN ANLAMLI CÜMLE SORULARI
ÜDS (KPDS) DURUMA UYGUN DÜŞEN İFADE SORULARI
ÜDS (KPDS) PARAGRAF TAMAMLAMA SORULARI
ÜDS (KPDS) İLGİSİZ CÜMLE SORULARI

Soru sorarken kategori seçmek için yeni konu açarken "Ön Ek Seçiniz" bölümünden sorunuza uygun kategoriyi seçebilirsiniz. Açıklama resimdeki gibidir.

1328206104220.jpg

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Artık sorularınızı kategorilere göre sorabilir ve Uzaktandil.com 'un profesyonel katkıları ile takıldığınız, çözemediğiniz soruların ayrıntılı çözümlerine ulaşabilirsiniz.BURAYA TIKLAYARAK Her soru için bir konu açabilirsiniz.

Sorularınızı şu kategoriler için sorabilirisiniz.

ÜDS (KPDS) KELİME SORULARI
ÜDS (KPDS) DİLBİLGİSİ SORULARI
ÜDS (KPDS) CLOZE TEST SORULARI
ÜDS (KPDS) CÜMLE TAMAMLAMA SORULARI
ÜDS (KPDS) ÇEVİRİ SORULARI
ÜDS (KPDS) OKUMA – ANLAMA SORULARI
ÜDS (KPDS) KARŞILIKLI KONUŞMA SORULARI
ÜDS (KPDS) YAKIN ANLAMLI CÜMLE SORULARI
ÜDS (KPDS) DURUMA UYGUN DÜŞEN İFADE SORULARI
ÜDS (KPDS) PARAGRAF TAMAMLAMA SORULARI
ÜDS (KPDS) İLGİSİZ CÜMLE SORULARI

Soru sorarken kategori seçmek için yeni konu açarken "Ön Ek Seçiniz" bölümünden sorunuza uygun kategoriyi seçebilirsiniz. Açıklama resimdeki gibidir.

1328206104220.jpg

Son düzenleme:

hypatia_

Öğrenci
1) Thanks to improvements in car design ________ of the power produced is wasted in friction ____was formerly the case.
A) far less/ than
B) as much/ as
C) as little /than
D) little/ than
E) more/as

2)______ concentrating on creating training opportunities, their government ought to turn its atention to creating more jobs.
bu soruda 2seçenek arasında kaldım:
A) more than
B) instead of

ilginiz için şimdiden teşekkürler...

filolojist

Öğrenci
1) Thanks to improvements in car design ________ of the power produced is wasted in friction ____was formerly the case.
A) far less/ than
B) as much/ as
C) as little /than
D) little/ than
E) more/as

2)______ concentrating on creating training opportunities, their government ought to turn its atention to creating more jobs.
bu soruda 2seçenek arasında kaldım:
A) more than
B) instead of

ilginiz için şimdiden teşekkürler...

ilk soru d şıkkı little/than ikinci soru b şıkkı instead of..

hypatia_

Öğrenci
Kitaba göre ilk sorunun cevabı A. ben D şıkkı olarak düşünmüştüm. aradaki farkı da pek kestiremiyorum. A olmasının nedenini pek anlayamadım. ikinci soru da instead of, ama ben more than olarak düşünmüştüm. more than niye olmadı? kendi cevabımı çürütemediğim için soruyu burda paylaştım...

hasan0688

Araştırma Görevlisi
hocam ilk sorudan şöyle bir anlam çıkardım hükümetleri eğitim fırsatları yaratmak üzerine konsantre olmak yerine,bu ilgilerini daha fazla istihdam yaratmaya çevirmeli.burada more than kullansa ''...fırsatları yaratmaktan daha çok, istihdamı arttırmayla ilgilenmeli'' gibi bir anlam çıkar. cümlenin gelişi ve anlama göre bence instead of daha mantıklı.
bu arada soruda sanki hükümete mesaj var:)

1.soru ıcın şöyle dusundum; kıyaslama/karsılastırma yapıldıgı ıcın ıkıncı bosluga than gelmelı.boylece A,C ve D sıkları kalır. (zaten B ve E sıklarını bosluklara koydugumuz zaman cumle matıken hatalı oluyor.) C sıkkı olmaz cunku as little.....as diye olması gerekir. D sıkkı olmaz cunku little dan sonra isim gelmesi gerekir diye hatırlıyorum.

hypatia_

Öğrenci
@bahtsız_bedevi , @filolojist , @hasan0688 çok teşekkür ederim cevaplarınız için, ben tamamen farklı düşünmüştüm şimdi hatalarımı buldum. tek başıma soruyu çözünce nedense kendi düşündüğüm doğruymuş gibi geliyor=) bu arada @hasan0688 hocam soruyu bir mesaj olacağını düşünmeden paylaşmıştım, ama güzel bir yakalamaydı=) bu arada bir soruya daha takıldım:

The building of the Toshka canal in Egypt was carefully planned______ .
A) as the mistakes made in earlier canals had proved costly
B) as if the desert could become green

diğer seçenekleri eledim, B demiştim. B şıkkından sanki çölü yeşil yapacakmış gibi dikkatlice planlanmıştı anlamını çıkardım, bence doğru seçenek olabilirdi. (cevap A.)

hasan0688

Araştırma Görevlisi
rica ederim hocam:)
bu soruda benim de ilk gözüme takılan ve içimden geçen b oldu hani çöl yeşillenecek sevgliler gidip piknik yapacak falan romantik falan:)ama a şıkkında önceki kanallarda yapılan hatalar pahalıya patladığı için mısrdaki kanal dikkatlice planlandı daha oturaklı.

bu arada ne tercüme yaparmışım:p

hypatia_

Öğrenci
1)The artist's work should take the viewer to a place______ .
A)if his paintings are deliberately vague
B) which reflect the confidence that emerged in her childhood
C)that he cannot go to on his own

2) Although Japan has one of the world's most rapidly ageing populations, ______ .
A) other countries such as China and South Korea and most of Western Europe are closing the gap.
B) the increasing burden of providing pensions will be 65 or over and there will be more than 20,000 people over the age of a hundred.

3) Teachers cannot be criticized for failing to promote engineering_______ .
A) so the manner in which design is presented is of first importance
B) that is not a required field of study in most technical universities
C) whether students should follow enough maths and science cources to qualify for engineering school
D) if they have not been exposed to it themselves
E) as all the young children had a flair for designing and building.

hasan0688

Araştırma Görevlisi
1 c bence bir sanatçının eseri bakan kişiyi kendi başına gidemeyeceği yerlere götürmeli
2 a gibi japonya dünyanın en hızlı yaşlanan ülkelerinden biri olmasına rağmen çin kore ve batı avrupa açığı kapatıyor.ikinci şık muğlak olmuş hocam çok alakalı değil sanki zaten 100 yaşın üstünde 20 bib kişi olması yaşlandığını göstrir although kullanılmaz

3 c gibi ama emin değilim.:)

hypatia_

Öğrenci
@hasan0688 hocam 1. soru C doğru cevap ama B) which reflect the confidence that emerged in her childhood neden olmadı?

2.de hatamı siz söyleyince buldum=) doğru cevap A

3.sorunun cevabı D) if they have not been exposed to it themselves görünüyor ama ben bu seçeneği İf typle'ları düşünerek elemiştim.

bir de 3,soruda c şıkkında whether+should bir cümlede yan yana gelebilir mi benim aklıma yatmadı

hasan0688

Araştırma Görevlisi
1)The artist's work should take the viewer to a place______
hocam bir yere götürsün diyor ya ''çocukluğunda ortaya çıkmış özgüveni yansıtan bir yer'' çok uçuk bir ifade:)yani ne özgüveni ne çocukluğu:) o yüzden diğer şık daha uyumlu hocam ve biraz da kalıplaşmiş bir ifade hani sanat insana farklı dünyalar açar onu gidemeyeceği yerlere götürür falan:)ama gramer olarak falan bir ipucu var mı bilmiyorum hocam ben sadece anlam üzerinden karar verdim

whether should meselsini ben de bilmiyorum hocam şıkları tam tercüme de edemedim çok karmaşık geldi nedense o soru:)

hypatia_

Öğrenci
1.soruda ben biraz zaman uyumuna bakarak 2şık arasında kalmıştım. şimdi biraz daha netleşti ama sınavda karşıma çıksa ne yapardım hala emin değilim=) hocam 3,soruda
A) so the manner in which design is presented is of first importance
B) that is not a required field of study in most technical universities
C) whether students should follow enough maths and science cources to qualify for engineering school
D) if they have not been exposed to it themselves
E) as all the young children had a flair for designing and building.

kırmızı ile belirttiğim yerleri düşünerek cevabın A ya da B olabileceğini düşünmüştüm. anlama pek bakamadım nedense anlamsal olarak hiçbir şık bana çağrışım yapmıyor.

hasan0688

Araştırma Görevlisi
hocam ben bu işi çok iyi bilmiyorum ingilizce öğrt vs mezunları daha iyi bilir ama şahsi kanaatim sırf gramer kalıpları üzerinden gitmek tehlikeli bir durum:)hani öss de gramer sorar eşsesli zıt anlamlı falan çoğu kişi şıkkın tamamını okumayı işaretler de yanlış çıkar ya ona benziyor bu:)ben hep anlam üzerinden giderim if should vs cümle kalıpları ancak ipucu olur bana göre. yok eğer sadece bazı kelime ve eklere bakarak çözmek mümkünse biri bana da öğretsin lütfen:)

hypatia_

Öğrenci
whether+should bu cümlede "Öğrenciler mühendislik okuluna hak kazanmak için yeteri kadar matematik ve fen dersinin olup olmadığını takip etmelidir" anlamını verdi
ama şöyle olsaydı daha doğru olurdu sanki
"students should follow whether there are enough maths and science cources to qualify for engineering school"
bilemiyorum hocam çok mu detaylı düşünüyorum yoksa yüzeysel mi yaklaşıyorum ne yapıyorum bilmiyorum ama yanlış yaptığım kesin=)

Öğretmenler mühendisliği desteklememekle eleştirilmemeli ... eğer kendileri buna maruz kalmış değilse
anlamdan bu çıkar d şıkkıyla.

Moderatör tarafında düzenlendi:
gramer acısından bende pek bişey cıkaramadım ama anlam olarak whether'la baslayan şık cok uygun olmuyor. "öğretmenler mühendisliğe tesvik etmekte basarısızlar diye eleştirilmemeli/eleştirilemez ......." bu boşluğa yukarda cevırdıgınız cumleyı koyarsak uyumlu olmuyor. a sıkkını anlamadım.b şıkkı "(muhendıslık) birçok unıversıtede gerekli olmayan bir çalışma alanı" buna benzer bişi :), d sıkkı "eger kendıleri (ogretmenler) böyle birşeye maruz kalmamışlarsa", e şıkkı "cunku butun cocuklar tasarım ve dizayn ile ilgili doğal yetenege sahipti" gibi bi anlamı var. D en uygun sık gıbı. ama dedıgım gramer acısından bılemıyorum

mehmetfatih

Öğrenci
1. soruda cevap c gibi geldi bana. Go fiili sanki cumledeki "place" gonderme yapiyor. A'da olumsuz bir hava var. B'de bir resmin insani cocukluk yillarinda ortaya cikan guven duygusunu yansitmasi gerektiginden bahsediyor ama boyle bir iliski varmidir? Sosyal bilimci olmadigim icin bilemiyorum. Ben C derdim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...