YDS-KPDS Geçerliliği Meselesi (Geçerlilik Süresi)

kezzapfk

Öğrenci
Merhaba

Biliyorsunuz yasada bu geçerlilik meselesi ile ilgili şöyle bir madde var:

Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005
ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.

Benim 2011 KPDS Bahardan aldığım puan var.
Elimde orjinal belge yok, ama internet sayfasından kontrol ettiğimde üzerinde bir geçerlilik tarihi yazmıyor.
Acaba internet sayfasında veriliyor mu geçerlilik bilgisi. Yani internet sayfasında yoksa, orjinal belgede de yoktur ve sınav geçerlidir gibi bir sonuca varabilir miyiz?

Derdim gidip hiç orjinal belgeyle falan uğraşmamak.
Geçerli olup olmadığını bilmem şu an için yeterli.

Teşekkürler.

S

symo..

Guest
Merhaba

Tüm yabancı diller için dil belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse Eylül 2005
ve sonrası tarihli yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.

Elimde orjinal belge yok, ama internet sayfasından kontrol ettiğimde üzerinde bir geçerlilik tarihi yazmıyor.
Acaba internet sayfasında veriliyor mu geçerlilik bilgisi. Yani internet sayfasında yoksa, orjinal belgede de yoktur ve sınav geçerlidir gibi bir sonuca varabilir miyiz?

Teşekkürler.

merhaba;

hocam o dediğiniz doğrudur,açıklama yapılmıştı...ancak ne yazık ki bazen başvurduğunuz kurum bu karara uymayabiliyor ,mesela sanırım ytü de almış olduğunuz belgenin üzerinden 2 yıl geçmemiş olmasını şart koşmuştu.yani az önce baktım ama linkini göremedim ,bide başvurmadığım için hatırlamıyoprum da ama 2-3 yıl üzerinden geçmemesi gibi bir gerektirme koymuştu ytü-yds için.

hatta şöyle de bir ayrıntı var. mesela bazı kurumlar e-devlet üerinden alıcağınız öğrenci belgesini kabul eder bazıları da kabul etmiyor her ne hikmetse.

tüm hayatınızda başarılar dilerim.

SENTURK61

Araştırma Görevlisi
Merhaba

Teşekkürler.

Sınav sonucu süresiz geçerlidir Hocam :)

M

mef2014

Guest
ıelts sınava giriş belgem 23.05.2013 tarihli ıelts geçerlilik durumu sizce nasıldır

A

Akademik Forum

Guest
2011 de orijinal belge vermiyordu yok hatırladığım kadarıyla sadece internet çıktısı veriyordu. Ben 2011 KPDS belgesi ile doktoraya başvurdu ve kabul edildim. Aksi bir karar çıkana kadar süresiz geçerli kpds

A

Akademik Forum

Guest
Benim de 2012 kpds sonucum var. Ege yüksek lisans yaparken kabul ediliyor (süresiz) ama doktora için yds istiyorlar. Denildiği gibi enstitünün kararı. Zaten orijinal belgeye gerek yok çıktı ve tabi ki kurumun önleme olarak karşılaştırması yeterli.

kezzapfk

Öğrenci
ben çalıştığım kurumda, şu anda araştırma görevlisiyim, doktora tezimi henüz yazıyorum, ama bitirmeden öğretim görevlisi kadrosuna başvuracağım, kurumla ilgili bir sıkıntı yok, yani ALES'e girmem gerekiyor biliyorum da işte kpds geçerli mi onu anlamam gerekiyor ki yds, toefl falan gireyim mi girmeyeyim mi onun derdindeyim.
geçerli olmalı diye düşünüyorum çünkü denildiği gibi, 2011 sonuç belgesinde (internette) geçerlilik süresi yazmıyor.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
ielts in geçerliliği 2 yıl zaten. şimdiye bitmiştir.
1.5 - 2 senedir ösym ielts eş değerliği sunmuyor bilginize.

A

Arges Argos

Guest
EILTS gecerlilik

Ben de su anda ingilizce belgesine ihtiyac duyuyorum. Iki arkadasin IELTS gecerliligiyle ilgili soru sordugunu gorunce merak ettim. Bildigim kadariyla o sinavin ulkemizde gecerliligi kaldirilmisti. Sormak istedigim, acaba bu sinav hala daha akademik kadro sinavlari icin kullanilabiliyor mu? Ben de 2013 Haziran'da almistim. Bizleri konuyla ilgili aydinlatabilirseniz memnun olurum. Saygilarimla...

arzukesebir

Öğrenci
IELTS eşdeğerliği kaldırıldı biliyorum hatta 2013 yılı başında kaldırıldı fakat o tarihe kadar yapılan sınavlar geçerli sayıldı. ben bu sene doktoraya 2012 IELTS puanımla girdim. İnternette gördüğüm bildiride de örnek olarak TOEFL ve IELTS görünmekte. Bu nedenle bilgisi olan var mı diye sormuştum

- - - Güncellendi - - -

IELTS eşdeğerliği kaldırıldı biliyorum hatta 2013 yılı başında kaldırıldı fakat o tarihe kadar yapılan sınavlar geçerli sayıldı. ben bu sene doktoraya 2012 IELTS puanımla girdim. İnternette gördüğüm bildiride de örnek olarak TOEFL ve IELTS görünmekte. Bu nedenle bilgisi olan var mı diye sormuştum

http://www.uak.gov.tr/kilavuzlar/Kılavuz_YabancıDil Kararları_130415.pdf
Bahsettiğim kararname bu linkte

A

Akademik Forum

Guest
Yabancı dil

Böylesine önemli bir yazı Ege üniversitesi sosyal bilimler enstitü sayfasında yazmıyor. yani öyp ile yüksekten doktoraya geçişte sadece yds nin puanları geçerli olacaktır diye bir şey yazmıyor . ben bu eylülde doktora için geçiş yapacaktım ve sadece KPDS puanım var. Bu durumda bir mağduriyet dogmuyor mu?

A

Akademik Forum

Guest
YDS- KPDS Geçerliliği Meselesi (Geçerlilik Süresi)

Benim de 2012 kpds sonucum var. Ege yüksek lisans yaparken kabul ediliyor (süresiz) ama doktora için yds istiyorlar. Denildiği gibi enstitünün kararı. Zaten orijinal belgeye gerek yok çıktı ve tabi ki kurumun önleme olarak karşılaştırması yeterli.

Emin misiniz. Ege üniversitesi sosyal bilimler enstitü sayfasında bu kadar önemli bir bilgi yazılmamış olamaz heralde. benım 2012 KPDS 65 puanım var ve ben eylülde doktoraya geçişte bu puanımı kullanacaktım . bu durum bir mağduriyet olacak. ne yapmalıyım.

A

Akademik Forum

Guest
arkadaşlar herhangi bir yerden bir şey duymadım ama tahminimce dil sınavlarına süre limiti getirmeleri an meselesi. bu yüzden dil sınavlarına girmenizi tavsiye ederim. benim elimde bana yeten bir puan varken son yds'ye girerek yükseltmeye çalıştım.

dediğim gibi bir duyum değil, sadece bir tahmin...

merblg

Öğrenci
En son okuduğum kadarıyla yüksek lisans ve doktora eğitimi başvuruları hariç kadro başvuruları için yds'nin süresine bakılmıyor.

okuyan_us

Öğrenci
yök tarafından ağustos ayında enstitülere gönderilen yazıda doktora başvurularında kullanılacak y.dil belgelerinde 5 yıl geçerlilik şartı aranacağı belirtilmiştir.
ancak bu 5 yıl şartı öğretim üyeleri (yrd.doç, doç ve prof) ve doçentlik başvurularını kapsamamaktadır.
ben de güz döneminde 3. senemi doldurup öyp kapsamında doktoraya başlayacağım.
sorun şu ki güncel dil puanım yok ve bu geçerlilik süresi ile ilgili karar da yds başvuruları bittikten sonra geldi.
enstitü güncel belge olması gerektiğinde ısrarcı. e-yds'ye giremezsem ilişiğimin kesileceğini söylediler.