Uzmanlık Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Derya Yılmaz

Öğrenci
Selamlar. Okutmanlık başvuru belgeleri hakkında aklıma takılan birkaç soru var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1- Okutmanlık için gerekli belgelerden lisans belgesi ile transkriptin noter onaylı mı olması gerekir? Kimi başvurularda böyle bir şey yazmazken kimisinde "onaylı" ibaresi var.

2- Bu arada lisans belgesi diploma demek di mi?

3- Özgeçmiş, YÖK formatında mı olmalı sadece? İş geçmişim var ama akademik/eğitim geçmişim olmadığından bunları yazamayacağım sanırım.

Teşekkür ederim.

Archtist

Öğrenci
yazmayanlarda fotokopi de kabul edilir yazanlarda ise noter onaylı yada mezun olduğunuz üniversite veya başvuracağınız üniversite tarafından aslı gibidir yapılmış olması gerekir. lisans belgesi diplomanızdır yada hazır değilse üniversite tarafından çıkış yaptığınızda verilen geçici mezuniyet belgesidir. öz geçmiş ile ilgili bişey diyemeceğim.

Tutatochi

Öğrenci
1 - Üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyor, bazıları onaylı ibaresi olsa bile internetten alınan çıktıyı kabul ediyor. Başvurduğunuz yerden arayıp bilgi almanız gerekir.
2 - Diploma (aslı gibidir onaylı fotokopisi) veya geçici mezuniyet belgesi.
3 - YÖK formatında özgeçmiş diye belirtilmediyse normal CV de olur.

Derya Yılmaz

Öğrenci
çok teşekkürler arkadaşlar. bu arada bugün diploma için notere gitmiştim. noter yanlışlıkla diplomamın aslının ön yüzüne imza attı. bir sorun olur mu? mesela okutmanlıkta bir yere başlarken sıkıntı yaşatır mı bana? ne yapılır ki bu gibi durumlarda? akıl verirseniz çok sevineceğim.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Tavsiyem mezun olduğunuz okula giderek durumu anlatıp yeni bir diploma çıkartmanız. Bu durum problem yaratabilir.

ismaelamr

Öğrenci
hocam bi sorum daha olacaktı. aldığım duyumlara göre okutman olmak için torpilin olması gerekiyormus. bu ne kadar doğru. torpil olmadan okutman olamaz myız?

bi de ingilizce okutmanlık için ön değerlendirmeyi geçince mulakat veya yazılı sınav yapıyomus universite kendi bunyesinde. bu sınavda neler soruluyo? bu soruları nerden edinebilirim. bu konuda bi bilginiz var mı? tesekurler.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
hocam bi sorum daha olacaktı. aldığım duyumlara göre okutman olmak için torpilin olması gerekiyormus. bu ne kadar doğru. torpil olmadan okutman olamaz myız?

bi de ingilizce okutmanlık için ön değerlendirmeyi geçince mulakat veya yazılı sınav yapıyomus universite kendi bunyesinde. bu sınavda neler soruluyo? bu soruları nerden edinebilirim. bu konuda bi bilginiz var mı? tesekurler.
Cari alımlar için torpil olduğu bir gerçek, bir çok kadro adamına açılır ama okutmanlık kadroları fazla sayıda açılır o yüzden okutmanlıkta fazla torpil yoktur.

erzincan

Öğrenci
ben de bi soru sorayım o halde. ingilizce okutmanlık başvurularında cvnin ingilizce veya türkçede yazılmış olması fark ediyor mu?

ismaelamr

Öğrenci
hocam, şu an ingilizce öğr son sınıf öğrencsiyim. öğrenci olduğum için askerlik sorunum yok. bu yıl mezun olunca okutmanlık basvurusu yapacam. ama basvurularda askerlik durum belgesi isteniyor. öğrencliğim biter bitmez askerliği tecil ettirmem mi gerekiyo OKUTMANLIĞA BAŞVURU YAPABİLMEM İÇİN; yoksa (atıyorum) bir yıl gibi bir sure veriliyor mu tecil ettirmeksizin okutmanlığa başvurabileceğim?? tesekurler..

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
hocam, şu an ingilizce öğr son sınıf öğrencsiyim. öğrenci olduğum için askerlik sorunum yok. bu yıl mezun olunca okutmanlık basvurusu yapacam. ama basvurularda askerlik durum belgesi isteniyor. öğrencliğim biter bitmez askerliği tecil ettirmem mi gerekiyo OKUTMANLIĞA BAŞVURU YAPABİLMEM İÇİN; yoksa (atıyorum) bir yıl gibi bir sure veriliyor mu tecil ettirmeksizin okutmanlığa başvurabileceğim?? tesekurler..
Lisans mezunlarına istekleri halinde 2 yıl tecil verirler siz mezun olunca diplomanızı götürerek tecil evrakı alacaksınız onu vericeksiniz.