üniversitelerde hak edilen kadro yıl sonunda iptal olur mu ? Yada bu iptal için bir zaman var ?

sbbi75

Öğrenci
Bir üiveriste yrd doç dr olarak görev yapmaktayım. Başka bir üniveristeye başvurdum ve kabul edildim. Kendi iniversitem muafakat vermedi ve istifamı da kabul etmedi. Diğer üniversite yıl sonunda kadromun iptal olacağını söylüyor.
üniversitelerde hak edilen kadro yıl sonunda iptal olur mu ? Yada bu iptal için bir zaman var ?
Ne yapabilirim ?

Gamze

Administrator
Bir üiveriste yrd doç dr olarak görev yapmaktayım. Başka bir üniveristeye başvurdum ve kabul edildim. Kendi iniversitem muafakat vermedi ve istifamı da kabul etmedi. Diğer üniversite yıl sonunda kadromun iptal olacağını söylüyor.
Ne yapabilirim ?

Yıl sonunda iptal olur diye bir kural yok ama tabi ki belli süresi var kadroların. Daimi olarak açık kalmaz. Hak edilmiş kadro, daha doğrusu bu kadro artık benim diyebilmeniz için göreve başlamanız gerekiyor. Siz başlamazsanız yedekteki kişi kadroya alınabilir veya kadro yanar.

İstifanın kabul edilmemesi gibi bir durum olmaz ama OHAL nedeniyle istifa süreciniz uzar. Bu süreç uzamışsa gideceğiniz üniversiteye istifa sürecinin uzadığını bildirdiğinizde size biraz daha vakit tanıyabilirler. Ama bu bir zorunluluk değil, bu süreci beklemeyebilirler de.

Son düzenleme:
I

iphone

Guest
sadece mitten ön rapor alınıp guvenlik sorusturması ise goreve basladıktan sonra olan varmı sureci boyle işleyen varmı yada surec boylemı işliyor

gençbankacı

Öğrenci
Araştırma görevlisi olarak temmuz ayında sınavı kazandım ve atamaya hak kazandım ancak hala atama süreci bitmedi ve yıl sonu geldi bu durumda yıl bitmeden onaylanması gerekli mi kadronun yanma gibi bir ihtimali varmı ?

Gamze

Administrator
Araştırma görevlisi olarak temmuz ayında sınavı kazandım ve atamaya hak kazandım ancak hala atama süreci bitmedi ve yıl sonu geldi bu durumda yıl bitmeden onaylanması gerekli mi kadronun yanma gibi bir ihtimali varmı ?

Yıl sonunda biter diye bir kural yok hocam. Muhtemelen sizin güvenlik soruşturmanız devam ediyordur. Sizin resmi süreciniz devam ettiği için kadronuz yanmaz. Sadece güvenlik soruşturmanız olumsuz sonuçlanırsa göreve başlayamazsınız. Okulunuzun personel dairesini arayarak durumu öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Kadro yıl sonunda yanar diye birşey yok. Muvafakat ya da istifa için üniversite belli bir süre bekler. Güvenlik soruşturması için ise süre sınırlaması yok. Ne zaman tamamlanırsa o zaman atanma işlemi tzmamlanır.
Zaten bu kadro yanma sözü de yanlış kullanılıyor. Atama olmadığında kadro üniversitede kalıyor ve gerektiğinde yeniddn kullanılıyor.

gençbankacı

Öğrenci
anladım hocam dediğinize göre atamanın 2018 e sarkma imkanı var . Güvenlik soruşturması biteli 2 aydan fazla oldu ancak üniversite başka bilgi vermiyor biz bilmiyoruz rektör bey bekletin dedi diyor başka öğrenebildiğimiz birşey yok .

M

marti4200

Guest
yökten izni alınan fakat yıl sonuna kadar ılan verılmeyen kadro yanarmı yoksa ocak ayındada verebılırmı

sbbi75

Öğrenci
file:///C:/Users/Station/Downloads/1%20(1).pdf
BU PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞININ RESMİ SİTESİNDEN
BİZE YARDIMCI OLUR MU ACABA NE DERSİNİZ
2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun "Uygulanacak diğer kanun hükümleri"
başlıklı 20 inci maddesinde, "Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 2547 sayılı
Yükseköğretim Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri uygulanır." hükmü
yer almaktadır.
Bu itibarla;
- Öğretim elemanlarının atanması hususu ile istifa etmesi halinde yükseköğretim
kurumlarına yeniden dönüşü hususu 2547 sayılı Kanunda düzenlenmiş olup, söz konusu
hükümlerde öğretim elemanlarının görevden ayrılış sebebine bağlı olarak yükseköğretim
kurumlarına dönüşü için herhangi bir bekleme süresine veya olağanüstü hal döneminde usule
aykırı olarak istifa etmesi halinde öğretim elemanı kadrolarına veya memuriyet kadrolarına
tekrar atanmayacağına ilişkin bir sınırlamaya yer verilmediği,
- Öğretim elemanlarının atanması hususu ile istifa etmesi halinde yükseköğretim
kurumlarına yeniden dönüşü hususuna ilişkin hükümler göz önüne alındığında olağanüstü
halde çekilmeye ilişkin hüküm bulunmayan halden söz edilemeyeceğinden söz konusu
personel hakkında mezkur Kanunun 20 nci maddesine istinaden 657 sayılı Kanunun
olağanüstü yönetim usullerinde çekilmeyi düzenleyen 96 ncı maddesi hükmünün
uygulanmasının mümkün bulunmadığı,
- 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak çalışırken istifa etmiş
öğretim elemanlarının Devlet memuru kadrolarına atanmalarında, 657 sayılı Devlet
Memurları Kanununun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadığı,
- 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi olarak çalışırken istifa etmiş
öğretim elemanlarının akademik unvanlı kadrolara yeniden atanmalarında, 657 sayılı Devlet
Memurları Kanununun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadığı
mütalaa edilmektedir.

SayinB

Öğrenci

Merhaba şu an ne durumdasıniz. Sizinle birebir aynı durumu yaşıyorum ancak sizin süreciniz biraz daha eski, bir çözüme kavuşturdunuz mu? Mahkemeden başka bir yol görünmüyor şu an bizim için

gençbankacı

Öğrenci
Merhaba şu an ne durumdasıniz. Sizinle birebir aynı durumu yaşıyorum ancak sizin süreciniz biraz daha eski, bir çözüme kavuşturdunuz mu? Mahkemeden başka bir yol görünmüyor şu an bizim için

Ocak ayında başladım şükür benim sorun rektör hocanın yeni atanmasıydı umarım sizinkide çözülür adres olayına dikkat et sürekli ikamet ettiğin bir yeri ver

emrahpasa

Öğrenci
Yıl sonunda iptal olur diye bir kural yok ama tabi ki belli süresi var kadroların. Daimi olarak açık kalmaz. Hak edilmiş kadro, daha doğrusu bu kadro artık benim diyebilmeniz için göreve başlamanız gerekiyor. Siz başlamazsanız yedekteki kişi kadroya alınabilir veya kadro yanar.

İstifanın kabul edilmemesi gibi bir durum olmaz ama OHAL nedeniyle istifa süreciniz uzar. Bu süreç uzamışsa gideceğiniz üniversiteye istifa sürecinin uzadığını bildirdiğinizde size biraz daha vakit tanıyabilirler. Ama bu bir zorunluluk değil, bu süreci beklemeyebilirler de.

Arkadaşlar 2018 Aralık'ta ilana çıkılan 2019ocak ayında yazılı sınavı yapılan öğretim elemanı kadrosuna başvuru yaptım ve Yedek 4 olarak yerleştim.Universite tarafından sadece telefonla aranarak gelip başlayabilecegim söylendi. Uygulama birim olduğu için ve başka Bir ilde doktora yaptığım için gerekli kolaylığn sağlaması istedim ancak defalarca gidip bunu izah etmeme rağmen kolaylık sağlanması ve o dönem başvuru yapmadım. Hakkından feragat ettiğime dair dilekçe istediler vermedim. Şu anda kadro hala boş 5kisi kadro vardı 4 kişi başlayıs yaptı.bende doktora eğitimini bitirdim tez aşamasındayım.Bu kadroya dilekçe ile başvurdum ve bana 2019 yılındaki kadronun iptal olduğunu atama yapamayacakları bilgisini verdiler. Öğretim Elemanı kadrosu yilsonunda yanıyor mu? İptal söz konusu mu? Maliye zaten onun için bütçe ayirmiyor mu? Dava yoluna gitmeyi düşünüyorum. YÖK tarafından çözülemez mi? Bu konuda acil yardıma ihtiyacım var.
Teşekkürler