Ülke Seçimi ve Kabul Alma Süreci

fboztemir

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar;
Asıl arkadaşlar artık bu sürece başladı sanırım. Yedekten hak kazananan arkadaşlar da önümüadeki günlerde başlayacak.
Süreci nasıl yöneteceğiz?
IETLS ve TOEFL sınavına girmemiz gerekecek.
Üniversitelerin bir kısmının Türkiye'de temsilcilik veya aracı kurumları var.
Kabul sistemi nasıl işliyor?

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar;
Bölümümüz ve ülke tercihimizle ilgili düşüncelerimizi paylaşırsak birbirimize yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
Ben İngiliz Dili Edebiyatı'nda İngiltere'de yapacağım. Ielts sınav tarihleri yakın. ilk sınava yazdırdım kendimi. Aklımda bir kaç üni. var.

melon_

Öğrenci
Eğitim danışmanlarına söylüyorsun, onlar senin adına okullarla mailleşip başvuruyorlar. İngiltereye başvuru, amerikaya göre daha kolay. Ben geçen sene 6 okula başvurdum, hepsi de kabul etti. Başarılar

fboztemir

Öğrenci
eğitim danısmanlığı mebin sağladığı bir hizmet değil. google 'a yurtdısı eğitim diye yaz, beğendiğin bir tanesine git. Para almıyorlar, sen okula kaydolursan okuldan para alıyorlar çünkü.

Fakat geçmiş yılların YLSY evraklarına bakınca üniversite için kazandığın kurumdan danışmanlar atandığını gördüm. Sadece bize de böyle bir hizmet mi sunulacak yahut dediğiniz gibi yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye'deki temsilcilikleri mi diye merak ettim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

melon_

Öğrenci
Fakat geçmiş yılların YLSY evraklarına bakınca üniversite için kazandığın kurumdan danışmanlar atandığını gördüm. Sadece bize de böyle bir hizmet mi sunulacak yahut dediğiniz gibi yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye'deki temsilcilikleri mi diye merak ettim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

O konuda bir bilgim yok.

Taner

Öğrenci
Meb'in atadığı danışman kazandığınız üniversiteden bir öğretim elemanı, yani yurtdışında okumak hakkında sizin bildiğinizden daha fazla birşey bilmeyen birisi. Ama size hangi dersleri almanız gerektiği, hangi okula gitseniz daha iyi olacağını söylemesi beklenilen kişi.

Okullardan kabul alma meselesini ister yapar ister yapmaz, öğrencinin kendisi üni. sitelerinden başvuru sürecine bakıp ona göre kendi başvuru yapabilir. Danışmanlık şirketlerine bence gerek olmayacak.

fboztemir

Öğrenci
Haklısınız hocam. Fakat benim atandığım kurumda bölüm bile yok. :) Kısmetse açılacakmış.DAnışmanlık şirketleri de yurt dışı ile yapılması gereken yazışmalar ve bürokrasi işlemleri için daha rahat gibi geliyor. Hem sürecin nasıl işleyeceğini bizden daha iyi biliyorlar. Daha fazla üniversite hakkında bilgi ve gerektiğinde kabul alma ihtimalimiz artıyor. Zaten üniversitenin kendisinden komisyon tarzı bir ücret aldıkları için bizlere maddi bir külfeti de yok...

fboztemir

Öğrenci
Arkadaşlar;
Dil kursundan muafiyet isteyip yurt dışına gitmeye hazırlanan arkadaşlar ne yaptınız?
Herhangi bir üniversiteyle yada temsilcilikle görüştünüz mü?

makel

Öğrenci
Arkadaşlar;
Dil kursundan muafiyet isteyip yurt dışına gitmeye hazırlanan arkadaşlar ne yaptınız?
Herhangi bir üniversiteyle yada temsilcilikle görüştünüz mü?

Sanırım durumumuz aynı.
Ben Mart/Nisan döneminde ABD' ye dil okuluna gidiyorum ama yeterli dil puanım var boş kalmamak için yazmıştım dil okulunu.
ABD de 2014 te başlamak istiyorum ama Eylül 2014 dönemi için deadline ların birçoğu 2013'te bitmiş. Artık son çare bi eğitim danışmanlık hizmeti veren yerlere uğrayacağım ancak çok da umutlu değilim 2015'e kaldık bence.

sidneh

Profesör
Arkadaslar alttaki listede cogu universitenin deadlinelari var. Ayrintili inceleyemedim ama sanirim daha suresi gecmemis olanlari mevcut.

makel

Öğrenci
Arkadaslar alttaki listede cogu universitenin deadlinelari var. Ayrintili inceleyemedim ama sanirim daha suresi gecmemis olanlari mevcut.

Çook teşekkür ederim hocam burada yazanlarla üniversitenin sitesindekileri karşılaştıracağım şimdi güncel mi diye. Çok gerekli ve başarılı bir paylaşım olmuş çok çok sağolun!

fboztemir

Öğrenci
Arkadaşlar görüştüğüm eğitim danışmanlık ofisleri henüz İngiltere için deadline'ların dolmadığını belirtti. Sanırım İngiltere tercih eden kimse yok.
Ben de ilk IELTS'e girmeyi düşünüyorum. Sonra resmi başvuru sürecini başlatacağım sanırım...

ar.sub

Öğrenci
Arkadaşlar ülke seçiminde çok kararsız kaldım siz neye göre karar verdiniz herkes bişey söyler oldu kimi ingiltere pahalı diyor kimi amerikada üniversite kabulü zor diyor kimi Avustralya ya git diyor o kadar değişkeni bi arada tutup seçim yapamıyorum

miss.esra

Doçent
Arkadaşlar ülke seçiminde çok kararsız kaldım siz neye göre karar verdiniz herkes bişey söyler oldu kimi ingiltere pahalı diyor kimi amerikada üniversite kabulü zor diyor kimi Avustralya ya git diyor o kadar değişkeni bi arada tutup seçim yapamıyorum

yine en dogrusunu siz karar vereceksiniz.herkes başka başka şey söyluyor kafalarmız karışıyor.. bölümünüzden kişilerle iletişime geçin yurtdısındakı.. onlara sorun bence memnunlar mı nasıl şimdi farklı bölümdekilere sormak anlamsız oluyor sizin bölümüzdekilerden direk temasa geçmek en dogrusu.

C

cuneyttttt

Guest
Direkt olarak yurt disindaki dil kursuna katilirsak ne kadar sure icinde kabul almamz gerekir

Ayrica unilere basvurmada meb yardim edecek mi danisman vs...